برخورد دوگانه با سدّ معبر/ بکارگیری از ظرفیت ICT در ساماندهی دست‌فروشان
 • 1398/04/22 15:58
 • 110563
آناج بررسی می‌کند؛

برخورد دوگانه با سدّ معبر/ بکارگیری از ظرفیت ICT در ساماندهی دست‌فروشان

پس از پخش برنامه مطالبه درخصوص مشکلات دستفروشان، بسیاری از فعالین فضای مجازی به این نوع برخوردها اعتراض کردند.

گروه اجتماعی آناج؛ تجمع دستفروشان مقابل فرمانداری موضوعی بود که موجب شد توجه بسیاری از مردم و مسئولان به این طیف از جامعه جمع شود. دلیل تجمع یک چیز بود: اعتراض به ممنوعیت دستفروشی در سطح معابر تبریز با استناد به ماده 55 قانون شهرداری‌ها و به درخواست مغازه‌دارانی که متضرر شده بودند.

تجمع با وعده فرماندار تبریز مبنی بر شکل گیری بازارچه‌های دائمی و ساماندهی دستفروشان به پایان رسید اما عدم برنامه متقن و اصولی برای ساماندهی بار دیگر صدای اعتراض دستفروشان تبریزی را بلند کرد.

آنها این‌بار به طرح بازار شب معترض و آن را غیر اصولی می‌دانستند. در این بین برخی از تصاویر و فیلم‌های منتشر شده در فضای مجازی از برخورد ناصحیح ماموران شهرداری با دستفروشان و همچنین فیلم‌های درگیری بین این دو طیف موجب ناراحتی و تاسف بسیاری از مردم و مسئولین گردید.

پوشش اخبار و خواسته‌های دستفروشان از ابتدائی‌ترین اقداماتی بود که پایگاه اطلاع رسانی آناج نسبت به آن اقدام کرد. در لینک‌های زیر بخوانید:

واکنش فرماندار تبریز به تجمع دست‌فروشان بازار در گفت‌وگو با آناج

جمع‌آوری دست‌فروشان به علت ایجاد سدمَعبر/ حق با اصناف است​

تجمع جمعی از دستفروشان مقابل فرمانداری تبریز​

دست‌فروشان، کد شناسایی می‌گیرند​

یک واکنش جانبدارانه به دست‌فروشی در تبریز​

برنامه مطالبه زمینه‌ی بروز واکنش‌ها

این تمام ماجرا نبود؛ عصر پنجشنبه، روح‌الله رشیدی در برنامه مطالبه که به صورت مستقیم از شبکه سهند استان آذربایجان‌شرقی پخش می‌گردید با بررسی مشکلات مربوط به دستفروشان تبریز از سهل انگاری و برخورد اشتباه شهرداری تبریز با دستفروشان سخن گفت و در آن برنامه دو وظیفه شهرداری که در قانون به آن اشاره شده است بازخوانی گردید.

قانون 55 شهرداری‌ها که به موضوع سد معبر و رفع آن اشاره دارد، توسط یکی از میهمانان برنامه مطرح شده و دلیل برخورد با دستفروشان اجرای این قانون عنوان شد. اما در مقابل، ماده 16 قانون بهبود کسب و کار نیز مطرح گردید که در آن ساماندهی و ایجاد مکانی مناسب برای دستفروشان توسط شهرداری‌ها به صراحت ذکر شده بود.

با اینکه در برنامه مذکور علارغم دعوت تهیه کنندگان برنامه، هیچ کدام از مسئولین شهرداری حضور نیافته بودند و جای پاسخگویی به مطالبات دستفروشان در برنامه خالی بود اما پیشنهادات ارائه شده همچنین شفاف سازی موضوع در خصوص پدیده دستفروشی موجب شد تا موج حمایت از دستفروشان تبریزی به فضای مجازی و صفحات شخصی کاربران کشیده شده و بسیاری از کاربران از مجموعه شهرداری تبریز خواستار ساماندهی و تعیین وضعیت دستفروشان شوند.

به مسلمانی برخی مسئولین شک دارم

فرهاد باغشمال از اولین کسانی بود که با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود با عنوان «زیر پوست شهر بزک شده است» با اشاره به برنامه مطالبه نوشت:

«گزارشی که برای این هفته برنامه تلویزیونی مطالبه تهیه شده بود، تکان دهنده بود. با دیدن اکییپ دوربین به دست، بیچاره‌ها اول فکر کردند که مامور جمع‌آوری سد معبر هستیم و شروع به جمع‌آوری سریع وسایل‌شان کردند و به کوچه فرعی فرار... بعد که هم پای‌شان شدیم و گفتیم که آمده‌ایم دردتان را بشنویم... شنیدیم آنچه نباید می‌شنیدیم.

دیدیم آنچه در زیر پوست این شهر بزک شده در حال اتفاق افتادن است و ظواهر آن‌قدر چشم‌ها و گوش‌ها را پوشانده که ناله گرسنه‌گان را نمی‌فهمیم و به قول نوحه‌خوان‌ها یا باید گوش‌هایت را بگیری یا حقش را ادا کنی...

به علت ضیق وقت! بخشی از گزارش تهیه شده از برنامه مطالبه پخش نشد، آنجا که کودکی دستفروش دل را به دریا زد و ترسان‌ترسان هم‌صحبت‌مان شد و با صورتی که مثل گچ سفید بود، و می‌لرزید از مادر بیمارش گفت و از مستاجری‌شان و این‌که پدرش نیز دستفروش است و برگ‌مو می‌فروشد.

یا آن دیگری که از معلولیت فرزند دختر جوانش گفت، آن دیگری از طفل شیرخوارش و آن دیگری از ضمانت‌هایی که نزد این و آن دارد و به فکر خودکشی افتاده است، و بعد آن یکی که بدن آش و لاش شده‌اش را که زیر لگدهای مامورین سد معبر کبود شده نشانم می‌دهد و می‌گوید واگذارش کرده‌ام به ابالفضل...

مثل همه امورات‌مان که سره و ناسره در هم پیچیده‌ است، دستفروش واقعی نیز در ازدحام دستفروشان مغازه‌دار و سدّ معبر کنندگان اعظم، که کسی جرات فوت کردن چشم‌شان را ندارد، گم شده‌ و فریادشان در محاق مانده است.

تلخی ماجرا آنجا بود که اکیپ تصویربرداری کارشان تمام شد و رفتند، من و روح‌اله رشیدی سلانه سلانه در حال بازگشت بودیم که چندنفری از آن‌ها دوباره دوره‌مان کردند و باز شروع کردند از بدبختی‌هایشان گفتن و البته بدون واهمه حضور دوربین و بدون ملاحظه...

بیچاره‌ها فکر می‌کردند ما کاره‌ای هستیم در این برهوت، برای علاج دردشان و مدام قسم و ناله و مویه می‌کردند که به خدا بریده‌ایم... بخدا شرمنده اهل و عیالیم...

اگر مسئولی در این دَرَن دشت، گزارش پنجشنبه شب مطالبه را دید و راحت خوابید، من در مسلمانی‌اش شک دارم.»

مصادیق سد معبر

روح الله رشیدی نیز بعد از برنامه با انتشار تصویری از محله "بازارچه سیلاب تبریز" و سد معبر انجام شده در آن نوشت:

«سالهاست ماده ۵۵ قانون وظایف شهرداری‌ها، دستاویز شهرداری‌ها برای برخورد سخت با سد معبر قرار می‌گیرد. در تمام این سال‌ها، تنها مصداق سد معبر، دستفروش و دوره‌گرد بوده‌. این در حالی‌ست که بسیاری از مغازه‌ها، بخشی از خیابان و معبر را رسماً مال خود کرده‌اند، اما مشمول سد معبر نمی‌شود.

از این عجیب‌تر اینکه سدهای بزرگ و مشهودی مانند مراکز پزشکی‌ و مجتمع های تجاری هیچ‌گاه مشمول این قانون نشده و سدمعبر محسوب نمی‌شود. برای مثال، راه‌بندان وحشتناک و دیوانه‌کنندۀ ناشی از مجتمع پزشکی شیخ‌الرئیس در تبریز مصداق سدمعبر تشخیص داده نمی‌شود. چرا؟ چون کار پزشکی، کاری شیک و تمیز است و طبقۀ پزشکان، پرقدرت‌ است!

یا همین شعبات متعدد عابر بانک‌های بانک شهر در معابر و وسط میادین تبریز،‌ مصداق سد معبر نیستند. چرا؟ چون بانک‌ها پول و زور دارند. این تبعیض را حتی آن پسرک ده‌سالۀ آدامس‌فروش هم می‌فهمد.»

نبود برنامه مدون برای ساماندهی دستفروشان/ تفکر خطرناک برخی مدیران!

غلامرضا سیفی از فعالین رسانه‌ای نیز با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود به بررسی ابعاد مختلف پدیده دستفروشی و از نبود برنامه اصولی برای حل این مشکل نوشت و گفت:

«پر واضح است که شهرداری طرحی برای  ساماندهی ندارد. رفتار شهرداری بیشتر نشان دهنده حذف دست فروشی است نه ساماندهی. اگر متولیان امر حتی بفرض، مدعیِ ساماندهی باشند باز چون طرحی در دست ندارند در میدان عمل، حذف دستفروشان اتفاق می افتد. 

طرح های دم دستی، بدون مطالعه و بی پشتوانه علاج مشکل نیست. اینکه از ساعت ۹ شب به بعد، اجازه دست فروشی داده شود و یا اینکه، به مناطق ده گانه توزیع شوند نشان دهنده ساده انگاری است. مگر ساعت ۹ شب کسی در بازار پرسه می زند که خرید هم داشته باشد؟!

دستفروشی را باید به رسمیت شناخت و به دنبال ساماندهی آن بود. زمانی میتوان دست به اقدام زد که طرحی قانع کننده روی میز شهرداری وجود داشته باشد، آنهم به شرط ساماندهی نه برخورد حذفی. دستفروشان می توانند بخشی از نظام توزیع باشند. 

در شرایط سخت اقتصادی، علی القاعده نباید دستفروشان به اولویت رسیدگی تبدیل می‌شدند. اراده محکم برای جمع آوری آنها، حیرت برانگیز است. برخی اخبار تایید نشده، حکایت از فشار فرمانداری به شهرداری برای جمع کردن بساط دستفروشان دارد که اگر خبر صحت داشته باشد، می توان تحلیل های متنوع تری ارائه داد.

تفکر خطرناکی است که برخی مدیران، در پاسخ به این سئوال که "دستفروشان در صورت جمع آوری، چگونه امرار معاش کنند؟" بگوید: "این دیگر به ما ربطی ندارد!" و النهایه اینکه؛ دستفروشی حرف امروز و دیروز نیست. دهه هاست که بخشی از مردم معاش خود را از این طریق تامین کرده اند اما بخاطر نگاه سرمایه سالارانه متولیان، هیچ وقت به رسمیت شناخته نشده اند. نمایندگان مجلس در این موضوع سهم قابل توجهی دارند. باید مطالبات همزمان در سطح بومی و ملی پیگیری شود.»

برخورد دوگانه با سد معبر/ دستفروش آری، ساختمان‌های تجاری و پزشکی خیر

حمید شیرازی یکی دیگر از فعالین رسانه‌ای تبریز هم با انتشار مطلبی در انتقاد از برخوردهای دوگانه با مسئله سد معبر نوشت:

«همه بهانه برخورد شهرداری با سد معبر به  ماده 55 وظایف شهرداری‌ها خلاصه می‌شود و عمل بی چون و چرا به قوانین را دستمایه برخورد با دست فروشان می‌کنند.

گذشته از اینکه در شرایط فعلی اقتصادی جمع آوری دست فروشان که به نوعی شغل و محل درآمد خانواده‌ای محسوب می‌شود تبعات اجتماعی و شاید افزایش بزهکاری را به دنبال خواهد داشت، نگاه به مقوله سد معبر بحث جدایی می طلبد.

حقوق شهروندی و احترام به حق دیگر شهروندان، دست آویزی شده برای پیاده کردن برنامه‌های اجتماعی و اقتصادی طبقه و گفتمان خاصی که اکنون در شهر قدرت در دست دارند.

اگر بهانه عمل به قانون و حقوق شهروندی است، طبق قانون باید تمامی منازل مسکونی و مجموعه‌های خدماتی، اداری، درمانی و تجاری در هنگام ساخت، پارکینگ لازم در نظر گرفته شود.

که البته فقط برای منازل مسکونی این قانون رعایت می شود و کلینیک‌هایی همچون بهاران و... که در مرکزی‌ترین و محوری‌ترین خیابان شهر یک شبه قد میکشند و بالا می‌روند از این قوانین مستثنی هستند.

اگر قرار بر جمع آوری است صد البته همین مراکز که هم ترافیکشان و هم صد معبرشان بیشتر است مستحق‌ترند. تا به حال شنیده‌اید شهرداری برای فلان ساختمانی که تعلق به فلان گردن کلفت پولدار شهر دارد و یا مرکزی که برای فلان مسئول و مدیر است حکم قلع و قمع صادر کند؟

قلع و قمع شهرداری برای 20 سانت تخلف خانه یوسف آباد نشین و حالا هم دست فروش نگون بخت ایست که شیشه عمرش افتاده دست این جماعت.

واکنش‌ها به برخورد با دستفروشان تبریز به چند پُست اینستاگرامی محدود نشده و بسیاری از فعالان فضای مجازی تبریز نیز با انتشار مطالبی به حمایت از این قشر تحت فشار پرداختند».

واکنش تند امام جمعه تبریز به اهمال کاری شهرداری

نکته قابل تامل در موج ایجاد شده برای حمایت از دستفروشان تبدیل شدن حمایت از فضای مجازی به فضای حقیقی بود. امام جمعه تبریز، در خطبه‌های نماز جمعه با انتقاد از شهرداری تبریز در خصوص عدم ساماندهی دستفروشان، گفت:

اگر یادتان باشد سال قبل نسبت به ساماندهی و حل مشکلات دست فروشی در تبریز تذکراتی دادم ولی شهرداری تبریز بی توجهی کرد و عملی نساخت. در جلسه شورای فرهنگ عمومی نیز به شهردار تبریز موضع دست فروشان را یادآوری کردم.

هیچ کس نباید سدمعبر ایجاد کند و به کسب مغازه‌ها آسیب برساند، از طرفی دست فروشان هم نان‌آور خانواده هستند و باید به مشکلات آنان نیز رسیدگی شود، بنابراین مسئولان شهرداری تبریز باید تدبیری برای حل این موضوع بیاندیشند.

واکنش‌ها در فضای مجازی و همچنین سخنان امام جمعه تبریز در نکوهش برخورد با دستفروشان حاشیه امنی برای این قشر زحمت کش جامعه ایجاد کرده است اما این حاشیه امن موجب نمی‌شود که روال سابق مجددا تکرار شده و پس از مدتی بازهم حواشی ایجاد شود.

اکنون موضوع دستفروشان و ساماندهی آن‌ها به یکی از اولویت‌های تبریز تبدیل شده است، ضروری است نهادهای مسئول خصوصا شهرداری در اسرع وقت به این کار مبادرت ورزند، هرچند تاکنون برنامه شفافی برای ساماندهی مشاهده نشده است.

راهکار عملی برای ساماندهی دستفروشان

محمد کلامی، رئیس کمیته امداد آذربایجان‌شرقی در یادداشتی با ارائه راه‌کارهایی نحوه صحیح ساماندهی دستفروشان را توضیح داد:

برخورد خشن با هدف حذف دستفروشان، هم رفتار مناسبی نیست، هم به کارایی اقتصادی لطمه می‌زند و هم به هیچ عنوان اجراپذیر نیست. در سیاست‌گذاری «بهینه» و «اجراپذیر» در حوزه دستفروشی، حتما باید «هویت شغلی» هم‌شهریان دستفروش به رسمیت شناخته شود.

شهرداری در راستای هویت‌بخشیدن به شغل دستفروشان، باید با یک سازوکار بسیار ساده و سریع، به دستفروشان مجوز بدهد. سپس نقاط محدودی از شهر برای دستفروشی ممنوع اعلام شود، اما در نقاط دیگر دستفروشان آزاد باشند. کسی که مجوز دستفروشی می‌گیرد، متعهد می‌شود که: 

یک. در آن نقاط ممنوعه بساط نکند. 
دو. سالانه مبلغی به‌عنوان عوارض و مالیات علی‌الرأس به شهرداری بپردازد

در جامعه‌مان به لحاظ رشد شناختی، چه در سطح فردی و چه در سطح اجتماعی، به اندازه کافی پیش نرفته‌ایم و در نتیجه مشکلاتی بسیار ساده‌ داریم که بعد از سال‌ها هنوز حل‌نشده‌اند.

یکی از مسائل ساده‌ای که حل‌نشده باقی مانده، موضوع دستفروشان است که متاسفانه در تبریر با آن برخورد علمی نشده است. در بسیاری از شهرهای پیشرفته جهان، دستفروشان با رنگ‌ها و نشانه‌های شهودی مختلف، به زیبایی و نشاط‌بخشی شهر کمک می‌کنند.

در تبریز هم می‌توانیم محل‌های استقرار دستفروشان را با چترهای رنگی مشخص کنیم. هر رنگ چتر می‌تواند نشانه یک رده از دستفروشان (فروشندگان خوراکی، فروشندگان لباس و...) باشد.

برای مثال آبنبات‌فروشی را تصور کنید که در خیابان با چتر آبی راه می‌رود و تبدیل به یک المان زیبایی شهر می‌شود. یک پیشنهاد دیگر، استفاده از ظرفیت‌های اینترنت و ICT است: دستفروشان می‌توانند هر کدام دارای یک ID مشخص باشند و یک اپلیکیشن طراحی شود که نقطه‌گذاری توسط آن انجام شود. در این صورت هم از دستفروش حفاظت می‌شود، هم از خریدار.

ساماندهی اصولی برای کل کشور

پیشنهاد بالا میتواند بعنوان یکی از راهکارهای قابل استناد برای ساماندهی دستفروشان است. از این دست راهکارها جهت ایجاد سازو کاری منطقی و ضابطه‌مند برای ساماندهی دستفروشان تبریز می‌تواند نمونه‌ای آزمایشی جهت استفاده برای کل کشور باشد. هرچند در گوشه و کنار کشور موضوع دست فروشی نه تنها چالش و محل مناقشه بلکه موجب بهتر دیده شدن شهر و جذب گردشگر نیز شده است.

انتهای پیام/

گزارش از: نوید اسماعیلی

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • دانشجو
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۴/۲۲ - ۱۶:۰۹
  ابتداعی؟ اول املا یاد بگیرید بعد!
  0 + 1 -
 • مهدی
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۴/۲۲ - ۲۲:۲۵
  چرا فرافکنی می کنید بازاریها با اعتراضشون این آتش رو روشن کردن رضایت بدن تا دستفروسها هم در کنارشان کار کنند به مدیران چه ربطی داره
  0 + 1 -
نظر شما
 • 2
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •