سالمرگ پیشه‌وری و مزد وطن‌فروشی/ روایت رهبرانقلاب از نیروی نجات بخشِ تبریزی
 • 1398/04/20 17:59
 • 110552
تورّقی بر تاریخ؛

سالمرگ پیشه‌وری و مزد وطن‌فروشی/ روایت رهبرانقلاب از نیروی نجات بخشِ تبریزی

گویا مرگ با ذلّت و یا زندگی با منّت، عاقبتی مشترک برای فراریان فرقه در آذربایجان شوروی از جمله پیشه وری بوده است.

گروه بین الملل آناج؛ نگاهی به تاریخ پر فراز و نشیب آذربایجان حکایت از طلوع و غروب مردانی دارد که غالبا مایه ی مباهات مردم این خطه هستند.اما در این میانی شخصیت هایی هم یافت می شوند که بعد از گذشت سال ها،هنوز هم تورّق زندگی شان،موجب بهت و البته مایه ی عبرت می باشد.

در سال‌های 25-1324 و  در منطقه ی آذربایجان و به پایتختی تبریز، فرقه دمکرات آذربایجان به رهبری سید جعفر پیشه‌وری بنیانگذاری شد و شهرهای تبریز، ارومیه، اردبیل، زنجان، خوی و اطراف را زیر یک بیرق درآورد.

روس و انگلیس از همان ابتدای ورود به خاک ایران تلاش کردند که به دولت و ملت ایران القاء نمایند که جهت مقابله با آلمانها و برای حمایت از امنیت انگلستان، شوروی و خود ایران ،از شمال و جنوب وارد کشور شده اند. آنها طبق معاهده ای موظفشده بودند تا پس از اتمام تمام مخاصمات بین متفقین با دولت آلمان و متحدین آن ، در مدت زمانی کمتر از شش ماه نیروهای خود را از ایران خارج کنند.

نفت ارزشمد شمال و همراهی مزدوران داخلی

شوروی در کنفرانس لندن با پیشنهاد ارنست بوین، وزیرخارجه بریتانیا مبنی بر تخلیه ایران طبق معاهده‌ سه جانبه ایران، انگلیس و شوروی مورخ 9 بهمن 1320 به ظاهر موافقت کرد اما همان روزها با حمایت شوروی اتفاق تازه ای درشهرهای آذربایجان افتاد و دسته های جوانان،به قیام مسلحانه دست زدند، پاسگاههای ژاندارمری اشغال شد و فرقه دموکرات آذربایجان به رهبری پیشه وری اعلام موجودیت کرد.

فرقه در روزهای ابتدایی با رهبری پیشه وری با شعارها و رفتارهای عوامفریبانه،بخشیاز مردم را با خود همراه کرده بود اما در ادامه و برایسرکوب مخالفان خود از هیچ اقدامی دریغ نکرد.

تشکیل دستگاه امنیتی با نام "آختاریش"و اعدام مخالفان بدون اطلاع خانواده و حتی دستگاه ظاهری محاکمه ی فرقه،در شهرهای آذربایجان از جمله اقداماتی بود که با دستور مستقیم شخص پیشه وری انجام می شد.

کشتار بیرحمانه فرزندان نظامی و ارتشی آذربایجان با کمک ارتش سرخ، ترور مخالفان و چهره های روحانی یا دستگیری و اعدام آنها، ایجاد اختناق شدید و محو کامل آزادی و تبادل افکار به نحوی که داشتن رادیو هم منوط به کسب مجوز از فرقه بود،تبلیغ گسترده کمونیسم و انتشار دائمی تصاویر لنین و استالین،وضع قوانین سخت گیرانه  و تدریس کتب درسی چاپ باکو در مدارس و ... بخش هایی از خیانت های فرقه ی دموکرات آذربایجان به ایران و مردم این منطقه با رهبری فردی بود که خود را روستازاده می نامید اما تمام و کمال با اختیار و اراده ی روس ها قدم بر می داشت.

سنی گتیرن سنه دئییر گئت!

وطن فروشی و اجنبی پرستی شخصی مانند پیشه وری شاید دیگر بر کسی پوشیده نباشد تا جایی که جهانشاهلو معاون پیشه وری در خاطراتش نوشته است: وقتی پیشه وری در مذاکره با سرهنگ قلی اف کنسول شوروی در تبریز صدایش را بلند کرد، قلی اف خطاب به وی گفت:" سنی گتیرن سنه دئییر گئت!..."(کسی که تو را سرکار آورده حالا به تو می گوید برو....)  

جعفر پیشه‌وری در 17 آذر 1325، از استالین درخواست می‌کند مخفیانه برایشان اسلحه بفرستد تا با جنگ مسلحانه، آذربایجان را از ایران جدا کنند و به او قول می‌دهد که نخواهند گذاشت کارگزاران دولت ایران از این موضوع اطلاع یابند و می گوید :اگر استالین ترجیح بدهد که فعلاً از ایران جدا نشوند، ‌همچنان برای برقرار کردن دولت سوسیالیستی در ایران تلاش خواهند کرد.

جمیل حسنلی در کتاب در سپیده دم جنگ سرد می نویسد: پیشه‌وری از این مسئله(فشارهای مسکو برای سازش) بسیار خشمگین شد و گفت شما در گیلان نیز این بلا را سر ما آوردید. ما کارهای بزرگی را همراه با شما در زمینه‌های عمرانی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی آغاز کرده‌ایم. اصلاحات ارضی انجام داده‌ایم. زمین‌های مالکان فراری را بین کشاورزان تقسیم کرده‌ایم. اکنون این کارها را نیمه کاره گذاشته کجا می‌روید؟ پیشه‌وری گفت که ‘بروید به رهبران خود بگویید که آنها بسیار بی‌وجدان هستند. البته منظور من باکو نیست!

فرجام سیاه پیشه‌وری

پیشه وری در ۲۰ تیر ۱۳۲۶ پس از یک حادثه رانندگی در بیمارستانی در باکو درگذشت. اما همان زمان بسیاری مدعی شدند که میرجعفر باقروف، رهبر جمهوری کمونیستی آذربایجان شوروی به دلیل مشاجره لفظی با پیشه‌وری ، قتل وی را برنامه ریزی کرده است. محمد بی‌ریا وزیر فرهنگ دولت پیشه‌وری هم درتاریخ سوم آوریل ۱۹۵۴ نامه یی را در هشت صفحه به نخست‌وزیر وقت شوروی "مالنکوف" در رابطه با ۲۱ آذر و حکومت خودمختار آذربایجان و مرگ پیشه‌وری  نوشته و قتل عمد وی را تایید کرده است.

خانواده پیشه‌وری به ویژه فرزندش داریوش و همسرش معصومه رحمانی و برادر همسرش، حاضر به ادامه راه وی نشدند.ظاهرا رفتار کمونیست ها در شوروی به آنها فهمانده بود که راهی پیشه‌وری و پناه بردن به کمونیست ها عاقبتی نداشت. داریوش پیشه‌وری که از ظلم حزب توده و فرقه دموکرات، به آلمان غربی و ساواک پناهنده شد و با پاسپورت ایرانی از آلمان شرقی به غرب رفته و همانجا اقامت ‌گزید و حتی همسر و دو فرزندش را در شوروی رها کرده و با پاسپورت ایرانی به غرب گریخت!

می گویند در اوایل سال 1947 در باکو که همه فراریان از وطن جمع شده بودند، میرجعفر باقر اوف با غرور و تکبر خطاب به عاشق حسین گفت: می‌دانی حالا اگر در تبریز می‌ماندی با تو چه کاری می‌کردند؟ عاشق حسین سکوت کرد اما باقراوف با منت افزود: گوشتت را کباب می‌کردند.

گویا مرگ با ذلت و یا زندگی با منّت، عاقبتی مشترک برای فراریان فرقه در آذربایجان شوروی از جمله پیشه وری بوده است.

اما آنچه در این تورق بعنوان تجربه‌ی موفق یاد میشود، هوشیاری نیروهای وفادار آذربایجانی است. رهبر انقلاب در اینباره میفرمایند: دوران سالهای بعد از دیکتاتوری رضاخانی که پیشه وری به کمک شوروی سابق، بر این منطقه تسلط پیدا کردند، آن نیرویی که توانست تبریز را و آذربایجان را نجات دهد، آن نیرو، نیروی تبریزی است. اگر تبریزیها نبودند، هیچ نیرویی نمی توانست تبریز و آذبایجان را نجات دهند. 72/5/5

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • وحید
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۴/۲۳ - ۱۰:۲۲
  از شما انتظار داریم به رسالت رسانه ای خود عمل کرده و نظرات محترم کاربران را نشر دهید....مخفی نمایی و تخریب چهره های سیاسی ایران به نفع هیچ کس نیست بلکه پرداختن به زوایای مختلف این چهره ها مشکلات و معماهای زیادی را حل می کند...بنده آناج را به عنوان یک سایت رئال قبول دارم ولی دشمنی بیش از حد با آذربایجان و نخبه های انها این حدس و گمان را در بنده ایجاد می کند که خدای ناکرده توسط سلطنت طلبها اداره می شود!!!! اگر خدا و ائمه را قبول دارید حقیقت را بنویسید...اجرکم عند الله
  13 + 3 -
 • خان آقا
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۴/۲۶ - ۱۶:۵۲
  آناج متاسفانه به نظر مخاطب بهاء نمی دهد هر چه نظرات مخاطبین خود را نشر دهد نشان از آستانه تحمل بالا وظرفیت نقد پذیری در جامعه را ترویج می دهد
  7 + 0 -
نظر شما
 • 2
 • 0
 • 4
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •