پالایشگاه تبریز و ماجرای یک استفساریه/ عاقبتِ کارگرِ معترض؛ اخراج، بازگشت، تخلیه
 • 1398/04/20 16:21
 • 110543
آناج گزارش می‌دهد؛

پالایشگاه تبریز و ماجرای یک استفساریه/ عاقبتِ کارگرِ معترض؛ اخراج، بازگشت، تخلیه

در حالی که فعالین عدالتخواه از بازداشت کارگر مطالبه‌گر پالایشگاه تبریز خبر می‌دهند، روابط عمومی این مجموعه همه اتفاقات را عادی و قانونی می‌داند.

به گزارش آناج، چندی پیش خبر اخراج یکی از کارگران پالایشگاه تبریز به دلیل اعتراض به عدم رعایت قانون کار در پرداختی به کارگران، خبرساز شد. اخراج او زیاد دوام نیاورد و پس از رای منفی کمیسیون مربوط در اداره کار، این کارگر به کار قبلی خود در پالایشگاه تبریز بازمی‌گردد.

محمدحسن رضایی با انتشار مطلبی در صفحه اینستاگرام "تبریز عدالت" با موضوع " تضییع حقوق چند صدمیلیون تومانی از مجموعه کارگران" به بررسی اتفاقات رخ داده در پالایشگاه تبریز پرداخت.

وی در این مقاله به حقوق کارگران این مجموعه پرداخته و نوشته بود:

"پرداخت حقوق کارگران مطابق قانون کار وظیفه هر کارفرمایی می باشد و هیچ بهانه ای نمی‌تواند این وظیفه را از دوش کارفرمایان بردارد. توجیهاتی مانند بالا بودن دریافتی کارگران نیز به هیچ‌وجه دلیل مناسبی برای عدم پرداخت حقوق قانونی آنان نیست.

اولین مسأله و مشکلی که توسط برخی نیروهای شرکت پالایش نفت تبریز در باب ظلم های کارگری این مجموعه اعلام می شود، عدم توجه به قوانین کشور و تفاسیر اداره کار در باره مبنای محاسبه اضافه کاری و حق شیفت و باقی مزایای کارکنان است که موجب تضییع حقوق ماهانه حدودا یک میلیون تومانی از هر کارگر می‌گردد.

انصافا مبلغ ماهانه یک میلیون تومان نقش بالایی در زندگی یک کارگر داشته و اگر جمعیت کارگران دارای این شرایط در پالایشگاه تبریز را ۲۰۰ نفر فرض کنیم، سالانه ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان حق خوری هم شاید مبلغ کمی نباشد .

طبق مدارک موجود، مسئولین پالایشگاه تبریز در تاریخ ۱۳۹۳/۴/۱۵ طی نامه ای از اداره کل کار و رفاه اجتماعی استان آذربایجان شرقی برای نحوه محاسبه و پرداخت سنوات، عیدی و مرخصی و پایان قرارداد نیروهای این مجموعه راهنمایی طلب می کنند که در تاریخ ۱۳۹۳/۴/۱۷ این اداره کل در پاسخ عنوان می نماید: برای کارگاه هایی که فاقد طرح طبقه بندی مشاغل می باشند ، مزد ثابت ( مجموع مزد شغل و مزایای پایه) ملاک عمل خواهد بود.

اما طبق اظهار کارگران، پالایشگاه تبریز بدون توجه به نامه اداره کار از محاسبه و پرداخت صحیح حقوق قانونی کارگران  استنکاف نموده و کل دریافتی ثابت را ملاک محاسبه مزایای شناور قرار نمی‌دهد که این مورد باعث گردید اداره کل کار و تامین اجتماعی طی نامه دیگری در تاریخ ۱۳۹۷/۱۱/۱۰ در پی در خواست استعلام جمعی از کارگران این موضوع را به پالایشگاه یادآور شود.

ولیکن گویا متاسفانه طبق اظهار کارگران هنوز این مبانی اصلاح نشده و ماهانه حدودا یک میلیون تومان از حقوق قانونی کارگران پرداخت نمی‌شود.

امید است مسئولین پالایشگاه تبریز به عنوان کارفرما و مسولین محترم اداره کل کار و رفاه اجتماعی استان و اداره کار تبریز بعنوان ناظر بر ایفای حقوق کارگران پاسخگوی تخلف مذکور باشند و دادستان محترم مرکز استان آذربایجان شرقی نیز بصورت جدی مسأله را جهت اعاده حقوق کارگران و مجازات متخلفین از قانون پیگیری نموده و نتیجه را به مردم شریف و انقلابی کشور اطلاع دهند."

پالایشگاه: تاکنون کارگران معترض برای دریافت پایان‌کار مراجعه نکرده‌اند

پالایشگاه تبریز در جوابیه‌ای به شرح آنلاین که گزارشی دراینباره منتشر کرده بود، نوشت: در خصوص مطلب ادعایی آن پایگاه خبری در خصوص مطالبات، نیز خاطر نشان می نماید حسب اسناد و مدارک موجود در شرکت کلیه پرسنل محترم شاغل در شرکت اعم از نیروهای رسمی، قرارداد موقت مستقیم و پیمانکاری ، کلیه حقوق و مزایای قانونی خود را دریافت نموده اند لذا به نظر می رسد موضوع مربوط به چهار نفر از کارگران محترم قرارداد موقت مستقیم بوده که تا کنون جهت دریافت پایانکار قرارداد خویش مراجعه ننموده‌اند. فلذا ادعای تضییع حقوق جمعی کارگران از سوی بزرگترین بنگاه اقتصادی شمالغرب کشور که بزرگترین مودی مالیاتی منطقه نیز می باشد قویا تکذیب می گردد و شاهد بر مدعا اینکه تاکنون (تاریخ یوم) بجز یک پرونده با خواسته مطالبه حقوق و مزایای شخصی مطروحه در هیات حل اختلاف اداره کار تبریز هیچ پرونده دیگری در این خصوص مفتوح نمی باشد. شایان ذکر است پالایشگاه تبریز افزون بر حقوق مصرحه قانون کار، کارکنان خود را از مزایایی از قبیل هدیه مناسبتی و تسهیلات رفاهی و اجتماعی نیز بهره مند نموده است.

حالا با گذشت چند ماه از اخراج کارگر مطالبه گر، خبر جدیدی در این رابطه منتشر می شود. حکم تخلیه‌ی خانه سازمانی که جواد بونیک کارگر پالایشگاه در آنجا ساکن است، صادر شده و خانواده این کارگر باید منزل را تخلیه کنند.

روز گذشته یکی از فعالین دانشجویی و عدالتخواه تبریزی با انتشار تصویری از دو کودک خردسال روی صندلی های یک سالن، از بازداشت کارگر پتروشیمی تبریز خبر داد. محمدرضا ذاکر در صفحه شخصی خود نوشت:" اینجا سالن انتظار قاضی کشیک دادستانی تبریز است و این طفل معصوم ها هم کودکان کارگر پالایشگاه تبریز هستند که بازداشت شده‌اند." ذاکر همچنین به چگونگی بازداشت و ماجرای تخلیه خانه سازمانی اشاره ای داشت.
 


 

ماجرا در شبکه‌های اجتماعی به سرعت انتشار یافت و از محدوده‌ی آذربایجان‌شرقی خارج شد. طوری که سعید زیباکلام یکی از چهره‌های سرشناس سیاسی کشور این موضوع را در صفحات شخصی خود بازنشر کرد و طی یادداشتی با عنوان "قدرت بی‌نظارت، ثروت بی‌حساب می‌آورد، ثروت بی‌حساب، قساوت قلب و زورگویی" به قضیه کارگر تبریزی واکنش نشان داد. زیباکلام نوشت: 

"بیرون کردن نماینده کارگران پالایشگاه تبریز از خانه‌اش! پس از پیگیری‌های قبلی که در رابطه با وضعیت پالایشگاه تبریز داشتیم این‌بار طبق اخبار رسیده شنیده‌ایم نماینده کارگران پالایشگاه تبریز که در خانه‌های سازمانی این پالایشگاه زندگی می‌کرده را از خانه اش بیرون کرده‌اند.

گویا ماجرا از این قرار است که پالایشگاه تبریز پس از اعتراضات کارگران از آقای بونیک، نماینده کارگران، نزد شورای حل اختلاف شکایت می‌کند و بر اساس قانون موجر و مستاجر حکم تخلیه خانه ایشان را می‌گیرد. 

این در حالی است که خانه‌های سازمانی مشمول قانون موجر و مستاجر نمی‌شوند. البته ایشان پس از این ماجرا نیز پیگیر غیرقانونی بودن حکم تخلیه‌ منزلش که به نتیجه نمی‌رسد."

واکنش های مجازی به ماجرای اخیر پالایشگاه تبریز و نماینده‌ی کارگران، روابط عمومی پالایشگاه را وادار به پاسخ کرد. خفایی مسئول روابط عمومی پالایشگاه تبریز بر این نظر است که اقدام خارج از قانون نیافتاده است. او در گفت‌گو با خبرنگار آناج می گوید: خانه های سازمانی را در نظر داریم به عنوان سرمایه مولد مجموعه مورد استفاده قرار دهیم. از مدتها قبل به ساکنان خانه‌های سازمانی اطلاع رسانی شده بود و این کارگر هم جز همان ها بود اما او به اخطار ها توجهی نکرده و مقابل تخلیه خانه سازمانی مقاومت کرده و همین مسئله موجب حکم قضایی برای بازداشتش شده است. وی در ادامه اظهار داشت: از کارگر محترم مجموعه درخواست کرده بودیم تا قرارداد خود را تمدید کند اما ایشان تاکنون امتناع کرده است.

اکنون مثل اکثر ماجراهای کارگری دو روایت متفاوت برای اتفاقات پالایشگاه تبریز نقل می شود. یک طرف فعالین رسانه و مطالبه گران و عدالتخواهان در کنار کارگران قرار دارند و طرف دیگر مدیرانی که همه چیز را عادی و قانونی جلوه می دهند. اما آنچه که در روایت ها مشترک بوده ماجرای بی خانه شدن کارگر و مقاومت او در برابر اقدامات مجموعه‌ی پالایشگاه تبریز است.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • بی ریا
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۴/۲۱ - ۰۸:۴۷
  با سلام.
  اصلا انقلاب ۵۷ به این مجموعه تاثیری نگذاشته خلق خوی استعمارگری در این مجموعه نهادینه شده مدیران ارشد این مجموعه جواب بدن که چرا کارگران این مجموعه با سوابق طولانی چرا تا بحال طبقه بندی مشاغل نشدنند بعداز چندین سال بی عدالتی این همه داد بی داد میگویند تا ۶ ماه دیگر طرح طبقه
  بندی اجرا میشود پول ارزش خود را از دست داده دیگر این طرح بدرد نمیخورد شما بروید به اقازاده های این مجموعه حقوق بالا بدید به اونهای که با رانت به این مجموعه اورده اید جناب روابط عمومی به ادعاهای که داری مدارک ارائه بکنید تازه با فروش منازل سازمانی میخواهید پیشرو پالایشگاه های منطقه خاورمیانه با اعتبار جهانی بشوید بروید از رامکو وسایر شرکتهای نفتی کمی کرامت انسانی و... یاد بگیرید مزایای رفاهی که ذکر کردید تنها شمانمدهید شرکتهای دیگرهم میدهند ولی شما بقدری تنگ نظر هستید که دارید به رخ میکشید . با تشکر از لطف شما
  0 + 1 -
 • بی بی
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۴/۲۱ - ۱۴:۳۱
  آیا براستی تخلیه خانه های سازمانی و یا تحویل امکانات در اختیار مدیران بالا رتبه پالایشگاه تبریز و یا سایر ارگانها هم به این سرعت انچام می گیرد؟ آیا براستی قیچی عدالت و قوه قهریه قوه قضائیه فقط در مورد افراد ضعیف الحال با این سرعت برش دارد؟ چرا در مورد چپاولگران علیرغم اینکه مثل روز روشن است که دست به چپاول و غارت بیت المال کرده اند و در مواقعی اعتراف هم کرده اند مسئولان این دست و آن دست می کنند تا موضوع مشمول زمان شده و از حساسیت آن کاسته و به فراموشی سپرده شود؟
  1 + 0 -
نظر شما
 • 2
 • 0
 • 1
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •