پورحسن: آثار شهدا عمدتا به تهران انتقال یافته و حجله‌ها فروخته شده‌اند/ فلاحی: مسقف‌سازی، تنها وظیفه‌ی شهردای است
 • 1398/04/20 18:30
 • 110541
در نشست بنیادشهید و سازمان آرامستان‌های تبریز مطرح شد؛

پورحسن: آثار شهدا عمدتا به تهران انتقال یافته و حجله‌ها فروخته شده‌اند/ فلاحی: مسقف‌سازی، تنها وظیفه‌ی شهردای است

پورحسن در پاسخ به پرسش خبرنگار آناج که چرا در سنگ مزار شهدا به درج تاریخ ولادت و شهادت اکتفا شده، گفت: انتقاد بجایی است و می توان قسمتی از وصیت نامه یا اشعار فاخر درج گردد.

گروه اجتماعی آناج؛ ساماندهی و یکسان سازی گلزارهای شهدای کشور چند سالی است به دغدغه میان اهالی فرهنگ، رسانه و همچنین خانواده های شهدا تبدبل شده است، طرحی که در جهت ساماندهی مزار شهدا آغاز شده بود، در همان ابتدا با نارضایتی هایی از طرف صاحب نظران همراه شده ولی با این همه، روند طرح یکسان سازی مزار شهدا ادامه یافت.

رهبر معظم انقلاب اسلامی، در اسفند ماه سال گذشته در بازدید از گلزای شهدای بهشت زهرا نسبت به این عمل تذکر دادند و فرمودند: «طرح یکسان سازی مزار شهدا کار غلطی است».

گلزار شهدای تبریز نیز از این گزند در امان نماند و  فاز یک گلزار شهدای وادی رحمت به طور کامل زیر طرح یکسان سازی قرار گرفت. این اقدام با واکنش هایی از سوی برخی خانواده‌های شهدا، فعالان فرهنگی و برخی رسانه های استانی روبه رو شد. مسئولین ینیاد شهید و امور ایثارگران معتقدند که این طرح از گذشته آغاز شده و آن‌ها ادامه دهندگان این مسیر هستند.

پورحسن مدیرکل بنیاد شهید و امورایثارگران آذربایجان شرقی بعد از تذکر رهبر انقلاب، از توقف عملیات یکسان سازی مزار شهدا خبر داد و اظهار داشت: تا ابلاغ دستور العمل جدید از هرگونه اقدام عمرانی در جهت یکسان سازی و ساماندهی قبور شهدا اجتناب می شود.

در همین راستا عباس پورحسن مدیرکل بنیادشهید و امورایثارگران استان به همراه جمعی از معاونان خود در دفتر مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری تبریز حضور یافته و در نشست هم اندیشی، دیدگاه‌های موجود در این زمینه را مورد بررسی و تحلیل قرار دادند.

پورحسن با اشاره به تعداد شهدای آذربایجان شرقی در دفاع مقدس اظهار داشت:  9824 شهید و 23687 جانباز، همچنین 1906 نفر آزاده مجموعه شهدا و جانبازان استان را تشکیل می دهند که در حدود 180هزار نفر جامعه هدف تحت پوشش بنیاد شهید قرار دارند.

وی گفت: فاز یک گلزار شهدا به همت سازمان آرامستان‌ها ساخته شد ولی با نقدهایی از طرف فعالین حوزه فرهنگی روبه رو شد. فاز دوم گلزار شهدا در آستانه اجرای عملیات عمرانی یکسان سازی قرار داشت که با تذکر رهبر انقلاب متوقف شد. البته بعد از فرمایش رهبری، بنیاد شهید برنامه هایی را برای تغییرات در فاز یک درنظر داشت.

مدیرکل بنیاد شهید و امورایثارگران استان تصریح کرد: در حال حاضر برنامه عملی برای مسطح سازی گلزار شهدا وجود ندارد. در همین راستا کارگروهی تشکیل شده که ریاست آن با استاندار آذربایجان شرقی است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار آناج، مبنی بر اینکه چرا آثار معنوی شهدای تبریز به موزه دفاع مقدس تهران منتقل شده، گفت: طرحی از طرف بنیاد شهید برای فاز یک‌گلزار شهدا ارائه شده ولی در حال حاضر مهمترین دغدغه این سازمان فاز دوم گلزار شهدا است.

پورحسن گفت: آثار جمع آوری شده از مزارهای شهدا قسمتی به موزه شهدای تهران منتقل شده و نزدیک به آثارهفتصد تن از شهیدان در موزه شهدای تبریز که در داخل ساختمان بنیاد شهید قرار دارد، نگهداری می شود.

وی افزود: نگه داری این آثار بستر های لازم را می طلبد و به شرایط خاصی نیازمند است بنابراین برای جلوگیری از اتلاف، آن ها را طبق دستورالعملی که از مرکز ابلاغ شده بود به موزه شهدای تهران انتقال دادیم.

پورحسن ادامه داد: تعدادی از آثار شهدا نیز توسط خود خانواده های آنان نگهداری می شود که درصدد هستیم همه آن ها را در یک محل جمع آوری و نگه داری کنیم. همچنین حجله‌های آلمینیومی که در بالای سر مزار ها قرار داشتند با مرور زمان به حالت فرسوده در آمده بودند فروخته شده و برای گلزار شهدا هزینه شده است.

مدیرکل بنیاد شهید با درخواست از صاحبان نظر و فعالان فرهنگی تاکید کرد: از تمامی صاحب نظران در حوزه فرهنگ و دفاع مقدس دعوت میشود نظرات و طرح های خود را اعلام کنند تا بلکه بتوانیم به نظر قطعی و نهایی در این موضوع برسیم.

وی با اشاره به وجود بیش از پنجاه مزار شهدا در قسمت های مختلف وادی رحمت گفت: طرحی به عنوان استفاده در مزار شهدایی که به صورت پراکنده دفن شده اند آماده شده که نصب خواهد شد.

پورحسن در پاسخ به پرسش خبرنگار آناج که چرا در سنگ مزار شهدا به درج تاریخ ولادت و شهادت اکتفا شده، گفت: انتقاد بجایی است و می توان قسمتی از وصیت نامه یا اشعار فاخر درج گردد.

احدفلاحی مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری نیز در این جلسه با اشاره به پیشینه طرح ساماندهی اظهار داشت: تاریخچه ساماندهی گلزار شهدا به سال 83 برمی گردد که در کارگروه ساماندهی گلزار شهدا و توسط هیئت دولت وقت به تصویب رسیده بود.

وی بیان کرد: 17 نهاد و دستگاه دولتی و اجرایی به طور مستقیم در این زمینه مرتبط هستند. که بعد از تذکر رهبر انقلاب به صورت دست به عصا حرکت کردیم. در سال 86 اولین ساماندهی مزار شهدا در گلزار شهدای بهشت زهرا با 30هزار شهید مدفون که بزرگترین آرامستان شهدا در جهان را تشکیل می دهد آغاز شد.

فلاحی خاطر نشان کرد: شهرداری وظیفه ای در ساماندهی قبور شهدا ندارد. در حدود 1287 شهید در گلزار شهدای وادی رحمت مدفون هستند که طرح مسقف سازی به وسیله شهرداری انجام می شود ولی ساماندهی و یکسان سازی با بنیاد شهید بود.

مدیرعامل آرامستان‌های شهرداری تبریز اظهار داشت: چون در اوائل انقلاب این قبور به صورت سنتی آماده شده بوند نیاز به اصلاح و مرمت داشت حتی در زمان مدیریت آقای ملّایی(مدیرعامل وقت) سیلابی در این محل رخ داد که به قبور مطهر شهدا نیز آسیب زد، بنابراین برای استحکام بیشتر دیواره هایی در کنار مزار شهدا نصب شد که از بروز حادثه جلوگیری کند.

وی در پایان گفت: مسقف‌سازی و ساماندهی دو مقوله جدا از هم هستند که عملیات مسقف سازی فاز 2 گلزار شهدا در ماههای آینده به اتمام می رسد و منتظر طرح نهایی برای ساماندهی گلزار شهدا هستیم.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • یولدان کئچن
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۴/۲۱ - ۰۰:۳۴
  سلام شهادت آرزوی مردان خداست. می بینید اگر کار با اخلاص و نیت درست نباشد شکست میخورد با اینکه اصلا بحث هزینه برای ساماندهی قبور شهدا مطرح نیست ولی بدانیم شهدا راضی نیستند از پول بیت المال برای یکسان سازی و مسقف کردن قبورشان آن هم به ضیوه های مدرن هزینه شود خیلی مسئله مهمی هست البته اگر کسی توجه کند. این حرف دلم بود خیلی خوبه که هنوز تو جایی مثل تهران اجازه نداده اند قبور قدیمی شهدا دستخوش تغییر شود هر وقت فرصتی پیدا می کردم می رفتم قطعه شهدا و خیلی فضای خاصی داشت گرچه آن جا هم وسط قطعه شدا در بهشت زهرا برای شهدای گمنام قبور رو یکسان اجرا کرده بودند ولی باز سعی کرده بودند نمادهایی نظیر فانوس قدمی کنارشان قرار بدهند تا حال و هوای قبور قدیمی شهدا حس شود آن وقت مسئولان معزز ما کاسه داغ تر از آش شده داغ بر دل خانواد های شهدا زده اند البته که باید پاسخگو باشند.
  0 + 0 -
 • آدسیز
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۴/۲۱ - ۰۰:۳۷
  این نمونه بالایی که طراحی کرده اند باور کنید اصلا در شان شهدا و خانواده هایشان نیست اگر قرار بر طراحی هست بدن طراحان برجسته این کار رو انجام بدن و تک تک خواسته های خانواده ی شهدا رو توش لحاظ کنند اون وقت کی بینید که همه راضی هستند. ضمنا خدا می داند چه ارتباطی بین یکسان سازی قبور شهدا در سطح کشور و احداث باغ موزه دفاع مقدس در تهران برقرار هست؟!
  0 + 0 -
 • بی بی
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۴/۲۱ - ۱۴:۳۶
  بنظر من اگر دیگر بنیادشهید خدماتی جهت ارائه به خانواده های محترم شهدا ندارد بهتر است وظایف این بنیاد در یک ارگان دیگر انجام پذیرد و مسئولان بنیاد مجری کارهای دیگری که جزو وظایف شان نیست نروند. و همه دست و پا زدنها و توجیهات مسئولان این بنیاد در این موارد فرافکنی بوده و فاقد اهمیت است.
  0 + 0 -
نظر شما
 • 3
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •