حجاب از دومنظر تاثیرگذاری و تاثیرپذیری/ بانوان بدحجاب عمدتا عفیفند
 • 1398/04/20 13:59
 • 110533
بانوی موفق آذربایجانی در گفت‌وگو با آناج تشریح کرد؛

حجاب از دومنظر تاثیرگذاری و تاثیرپذیری/ بانوان بدحجاب عمدتا عفیفند

کوهی معتقد است: حجاب و عفاف تافته‌ی جدابافته نیستند و امر حجاب باید در کنار عفاف، تبیین و پر رنگ شود.

گروه فرهنگی آناج؛ این روزها تمام بهانه ها برای فرار از حجاب را به عرصه می آورند تا به همگان ثابت کنند که حجاب محدودیت است، از نمایندگان مجلسی که مسبب درد گردنشان را چادر می انگارند تا سلبریتی هایی که تناقض چهره های دوربینشان با پشت دوربین بیداد میکند و دختران و زنانی که به تأسی از این اقشار، بهانه هایشان جور و جورتر میشود.

اما در این میان هستند زنان و دخترانی که در عرصه های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی با حفظ حجاب خود توانسته اند به موفقیت ها ی چشمگیری دست یابند و تحصیلات خوب را از آن خود کنند.

حکایت این گزارش، حکایت جالب یک زن موفق و کارآفرین محجبه ای است که به گفته خودش حجاب هیچ محدودیتی برای ادامه فعالیتش نداشته است.

خانم زهرا کوهی در تبریز بعنوان کارشناس روانشناسی شهر است، زنی که برای ادای تکلیف خود با اقشار مختلف ارتباط دارد و از دانشجو تا دانش آموز، از زن خانه دار روستایی تا زنان شاغل با او انس و الفت پیدا کرده اند.

زنی محجبه و تحصیل کرده و شاغل؛ در کنار تمام مشغله هایش که شاهدیم، با تماس اول تلفن را بر میدارد و مصاحبه میکند، با روی گشاده از موضوع مصاحبه استقبال می کند و می گوید: میخواهم همه بدانند اگر کسی نیتش اخلاص باشد، هیچ چیزی نمیتواند از فعالیتش باز دارد.

کمی جویای فعالیت هایش شدم. خانم زهرا کوهی میگوید: متولد 1358 کارشناس ارشد روانشناسی تمام کرده ام و البته حوزوی هم هستم.

از دوران دانش آموزی وارد عرصه  فرهنگی شدم و در عرصه تبلیغ و ترویج با عنایت خدا ورود پیدا کردم .با اینکه در آن زمان خانم های عصر ما رابطه چندان خوبی با فعالیت فرهنگی نداشتند ولی باید از یک جایی شروع میکردم.

 از سال 73 فعالیت در بسیج را آغاز نمودم که تا کنون ادامه داشته است.  چرا که بسیج تنها نهاد مردمی است که از تمام اقشار میتوانند در آنجا نش آفرینی کنند.

از سال 71 در سازمان تبلیغات در راستای آموزش قرآن فعالیت کردم و در سال 75 اولین بار تدریس را در زمینه قرانی شروع کردم.

در سال 81 موسسه فرهنگی و قرآنی تاسیس کردیم تا برای پیشبرد برنامه های نسل آتی، قدمی برداشته باشیم که این موسسه در بر دارنده تمامی اقشار از دختر و پسر است.

آناج: چه میزان در فعالیت هایتان موفق بودید؟

موفقیت از دیدگاه هر کسی متفاوت است ، رضایتمندی انسانها در موقعیت های مختلف  تغییر میکند شاید یک خانم خانه دار از زندگی خود راضی باشد و ابراز موفقیت کند.

موفقیت یعنی رضایت شخصی نه اینکه فقط از دیدگاه دیگران موفق باشیم بدون حس رضایت.

من این شعر را از دوران نوجوانی در ذهنم تداعی میکردم و به صراحت میتوانم بگویم این شعر سر مشق من شده، که آدمی باید در تمامی مراحل زندگی خود توکل کند؛

تکیه بر تقوی و دانش در طریقت کافریست/ راهرو گر صد هنر دارد توکل بایدش

به نظر من در راس همه مشاغل می شود گفت توکل حرف اول را می زند و صد البته دعای پدر و مادر، که هر چه میزان رضایت مندی آنها بیشتر باشد، مسیر های موفقیت هموار تر میشود و در عرصه اجتماعی نیز از عوامل موفقیت نحوه ورود به کار است. نوع نگاه، بینش و باور فرد است که میتواند موفقیت فرد را ترسیم کند.

آن زمان که من وارد فعالیت فرهنگی می شدم نگاه من این بود که میگفتم اگر فردی اخلاص داشته باشد میتواند چشم اندازی از موفقیت‌را داشته باشد. در راستای این حرف یکبار در مراسمی به آیت الله فاطمی نیا گفتم مرا نصیحتی کنید که ایشان گفتند« اخلاص بالاترین سرمایه است» و با الگو قرار دادن حرف این عالم بزرگوار، قدمهایم را محکمتر کردم. کاری که انجام میدهیم باید خالص باشد. شاید آدمی در مسیر اشتباهی کند ولی باید بداند که از سر تکلیف است که این کار را انجام میدهد نه از سر تفنن وخودنمایی.

بانوان بدحجاب عمدتا عفیفند

آناج: آیا فعالیت اجتماعی شما، خللی در زندگی شخصیتان ایجاد نکرد؟

15 سال است که ازدواج کردم قطعا اختلاف نظرهایی بود چرا که دو فرد متفاوت با دیدگاه های متفاوتی به مسائل اجتماعی نگاه میکنند ولی خوشبختانه مسئله به مرور زمان و با برنامه ریزی و تغییرات کوچک در تیپ اخلاقیمان، حل شد؛در زندگی های امروزی که هیچ یک خالی از مشکل نیستند، باید افسار زندگی را به سمت زندگی متناسب کشید.

اوایل زندگی دغدغه های زیادی داشتم. احساس میکردم با فعالیت های بیشتر میتوانم دنیا را اصلاح کنم. در دوران پیش از ازدواج به همسرم گفته بودم من، دو سوم وقتم برای اجتماع است و یک سومم برای شما. اما بعدها تغییر رویکرد دادم.

من نسل امروز را خالی از دغدغه میبینم و این واقعا اسفناک است، شاید نوع تربیت و بافت اجتماعی و زمان ما فرق میکند و به نظرم باید برای احیای آن باورها و اصالت ها دوباره تلاش کنیم.

حجاب باید از دو منظر تاثیرگذاری و تاثیرپذیری تحلیل شود

آناج: محجبه بودنتان مانعی برای فعالیت‌هایتان ایجاد نکرد؟

بنده مبلغ بین المللی و داخلی هستم. از طرفی در دانشگاه علوم پزشکی مشغول به کارم ولی تا کنون حجاب هیچ مانعی برای ادامه فعالیتم نبوده چه بسا که باعث موفقیتم نیز شده است. من هیچ وقت به عنوان مانع نگاه نکردم؛ در بافت فرهنگی خانواده من حجاب اصلا اجباری نبود، همه ما به انتخاب خودمان محجبه شدیم.

مربی الگوست و می تواند بهترین نقش را در شکل گیری شخصیت کودک داشته باشد من هم وقتی کودک بودم و به کلاس های قرآن میرفتم، مانتویی بودم، گاها فکرم مشغول بود که باید من هم چیزی روی سرم داشته باشم؛ چند بار درخواست چادر کرده بودم ولی می گفتند شما بچه ای و نمی توانی چادر را جمع کنی. یکبار چادر کاغذی مادرم را که آن زمان مد بود، سرم کردم و به جلسات قرآن رفتم، خیلی احساس وقار و بزرگی داشتم بعد از برگشتنم از کلاس قرآن، مادرم وقتی علاقه مرا به چادر دید، برای من چادر خرید و از آن روز تا تاکنون چادر از سرم برنداشتم.

نگاه ها به مسئله حجاب متفاوت است. از ایام قدیم هم گاها دیدگاه ها به چادر، به مصابه‌ی حجاب اجباری است. در حالی که چادر یک انتخاب است ولی باید به تعریف خوب از حجاب، نقش آفرینی و اثر گذاری در جامعه توجه کنیم.

حجاب تا کنون برای من نه در عرصه تئاتر که فعالیت داشتم و نه فعالیت های شغلی و فرهنگی، ممانعتی ایجاد نکرده و تاثیر گذارتر بوده است. این فقط لطف خدا بود که در آن زمان بیشتر از تاثیر پذیری، تاثیر گذار بودیم و اکنون نیز در محیط دانشگاه که در محیط علمی و فرهنگی با همه تیپ ها در ارتباطیم، تلاش کردیم با همه در قالب کرامت انسانی برخورد کنیم و همه این حس را به ما اعمال داشتند.

حجاب و عفاف تافته‌ی جدابافته نیستند

آناج: تاثیر پوشش شما در محیط شغلی چه بود؟

پوشش صحیح به انسان‌ها، کارآمدی و وقار میبخشد. برای تبلیغ به کشورهای دیگری سفر میکنیم. با اینکه دیدگاه ها نسبت به چادر متفاوت است ولی به مرور زمان و با اقناع مخاطبان، دیدگاه‌ها نیز متفاوت می شود.

در یکی از سفرهای بنده به خارج از کشور که در ایام محرم انجام شد، با اینکه خانم های حاضر در جلسه هیچ حجابی نداشتند ولی با صحبت در مورد اهل بیت و حجاب، اشک از چشمانشان فرو میریخت.

با درسی که از قرآن گرفتم باید به همه حرمت کنیم و خدا خودش میداند چگونه دست او را بگیرد، وظیفه ما فقط ادای تکلیف است.

کسی که بد حجاب و کم حجاب است آدم بی عفتی نیست، امر حجاب باید در کنار عفاف، تبیین و پر رنگ شود؛ وقتی چادر و یا روسری  هدیه میدهیم باید با لطافت نشان بدهیم. تفاوت پوشش ما و حیوانات در گوهر انسانیت است، باید نشان دهیم که پوشش گوهر انسانی را ترسیم میکند.

اکنون شرایط فرهنگی جامعه بگونه ای شده که متاسفانه همه متاثرند و نمیخواهند از قافله عقب بمانند و بایدبا کمک خدا و عمل ها را اصلاح کرده و به سمت خدا حرکت کنیم.

انتهای پیام/

گفت‌گو از: پریسا حق‌پرست

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • بایراق
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۴/۲۰ - ۱۷:۵۵
  سلام-دستگاههای تبلیغاتی دولتی هرقدر در مورد حجاب وفواید آن بگویند اما اما نتایج و تجربه چهل سال نشان داده باید عمقیتر به مسئله نگاه کرد من به چند نکته موردی اشاره می کنم-وقتی تلوزیون فیلم یک کشور غیر اسلامی را نشان می دهد هنرپیشه های زن در آن فیلم هرقدر هم کم لباس باشند تاثیر منفی نمی گذارد چون بیننده مسلمان متوجه است آن محیط کافرستان است-اما وقتی در سریالهای فارسی ساخت ایران دختران وزنان با به ظاهر مانتو و با آرایش و ....که اغلب از زنان خوش تناسب انتخاب می شوند در موضوعات مختلف فیلم بازی می کنند و.....تاثیرات ادا واطوار آنها در فرزندان محجبه ترین خانواده ها هم شگرف است بدون آنکه خود متوجه باشند به نظر من رادیوتلوزیون تحت کنترل پان فارسیزم در ایران به بی حجابی دامن زده اینکه یک دختر جوان برود در مطب یک پزشک ودندانپزشک مجردو....دستیار بشود یا در مغازه ها دستیار بشوند ویا ووووووععادی شدن این قضایا از تلوزیون است
  0 + 0 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •