بانکها باید استانداردهای بین‌المللی را رعایت کنند/صورت‌های مالی نظام بانکی حقیقی نیست
 • 1398/04/17 13:00
 • 110477
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح کرد؛

بانکها باید استانداردهای بین‌المللی را رعایت کنند/صورت‌های مالی نظام بانکی حقیقی نیست

آقاپور گفت: بانک ها همانند شخص یا اشخاصی هستند که جراحت بزرگ برای آنها ایجاد شده است، لذا باید ابتدا خونریزی آنها را بند آورده و پس از آن درباره کمبود ویتامین ها بحث شود.

به گزارش آناج، معصومه آقاپور نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به الزام بانک ها به رعایت استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی (IFRS)، گفت: بانک ها برخی از این استانداردها را رعایت می کنند، اما از خلأهای قانونی داخلی برای تطابق با قوانین IFRS استفاده می‌کنند، چراکه اگر صورت‌های مالی بانک ها و شرکت ها واقعی و حقیقی بود، اکنون نباید وارد رکود اقتصادی و رکود تورمی می‌شدیم.

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در صورت‌های مالی شرکت ها و بانک ها بیش از اینکه استانداردهای بین المللی همانند IFRS  اعمال شود نظر مدیران لحاظ می شود، افزود: متاسفانه در حوزه رعایت و اجرای استانداردهای IFRS توسط بانک ها  و شرکت ها سخت گیری لازم صورت نمی پذیرد.بانک‌ها بخشی از IFRS را رعایت و قسمتی را اعمال نمی کنند
وی ادامه داد: استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی IFRS به گونه ای است که بانک‌های ایران می‌توانند بخشی از آنها را رعایت و تعدادی را اعمال نکنند و در واقع تعدادی از این استانداردها را نادیده بگیرند.
آقاپور با بیان اینکه اعمال مدیریت ها در صورت‌های مالی بیشتر بانک ها و شرکت های کشور رخ می‌دهد، تاکید کرد: تا زمانی که در کشور واقع گرا نباشیم و چشم های خود را بر روی حقیقت ها بسته و شاخص صحیحی از اطلاعات و آمایش آن نداشته باشید، هیچکدام از برنامه ریزی هایی که برای اهداف بلند مدت انجام می‌دهیم، عملیاتی نخواهند شد و حتی در روزمرگی ها نیز دچار چالش می‌شویم.
وی با اشاره به اینکه برای اجرای IFRS باید ابتدا اطلاعات دقیق و آمار مورد نیاز را از بانک‌ها کسب کنیم، افزود: بانک‌ها را باید از مرز تهدید با توجه به منفی بودن کفایت سرمایه آنها خارج کنیم و زمانی که به شرایط عادی بازگشتند از آنها خواسته شود که این استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی را رعایت کنند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بانک ها همانند شخص یا اشخاصی هستند که جراحت بزرگ برای آنها ایجاد شده است، لذا باید ابتدا خونریزی آنها را بند آورده و پس از آن درباره کمبود ویتامین ها بحث شود، براین اساس باید در شرایط کنونی ابتدا بانک‌ها را از فضای کنونی دور کرد و سپس از آنها خواست که استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی IFRS را رعایت کنند.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •