عفتِ زنانی که قربانی پول میشود/ دوراهی شغل و حیا
 • 1398/04/18 15:17
 • 110468
آناج بررسی میکند؛

عفتِ زنانی که قربانی پول میشود/ دوراهی شغل و حیا

دختران و زنان جویای کار به اجبار یا به خواست خود ساعتی را صرف آرایش ظاهری کرده و هنگام معرفی خود به شخص مسئول، تمام تلاششان را برای نشان دادن روابط عمومی بالا بکار میبندند.

گروه فرهنگی آناج؛ زنان و دختران جسور این شهر که با وضعیت اقتصادی پیش آمده به بهانه استقلال مالی و اجتماعی، عفتشان در حال نشانه گیری است و نظارتی بر مشاغل آزاد و خصوصی مشاهده نمی‌شود.

اگر سری به نیازمندی‌های شغلی تبریز بزنیم آگهی‌هایی با مضمون «به یک خانم با روابط عمومی بالا و ظاهری آراسته نیازمندیم» یا «به چند خانم فروشنده با ظاهری آراسته برای کار در یک فروشگاه معتبر نیازمندیم» دیده میشود که نشانگر همان نگرش ابزاری نسبت به زنان است.

دغدغه هایی از جنس پول!

دختران و زنان جویای کار به اجبار یا به خواست خود ساعتی را صرف آرایش ظاهری خود کرده و هنگام معرفی خود به شخص مسئول، تمام تلاششان را برای نشان دادن روابط عمومی بالا به خرج می‌دهند و در واقع نه به عنوان نیروی کار، بلکه تنها با هدف جلب توجه و جذب مشتری استخدام میشوند.

استخدامی که گاه با اجبار کارفرما بر تغییر ظاهر و برخورد ملایم با مشتری‌ها همراه است. این‌ها همان دغدغه‌هایی است که زنان شاغل و یا دختران جویای کار ما با آن مواجهند.

معیارهای عجیب و غریب استخدام

برای تکمیل گزارش، سری به بنگاه‌های استخدامی و کاریابی می‌زنیم، خانم جبارزاده، مدیر یکی از کاریابی‌های تبریز در گفت‌وگو با خبرنگار آناج در خصوص معیار‌های انتخاب شغلی می گوید: تقریبا 15 سال است که کاریابی دارم، قبلا معیارهای مدیران برای انتخاب پرسنل تخصص بود ولی اکنون معیارها ظاهر زیبا، لباس‌ها و برخوردهای آنچنانی است.

وی در ادامه می گوید: برخی‌ها که دنبال کار می‌آیند و معرفی می‌کنیم، بعد از چند روز با گلایه از مدیران شرکت‌ها به دفتر مراجعه می‌کنند، برخی‌ها به خاطر حفظ آبرویشان فقط ناراحتیشان به گلایه ختم می‌شود ولی برخی شکایت می‌کنند که متاسفانه در این خصوص رسیدگی قانونی خوبی نمی‌شود و برخی دیگر به خاطر نیازهای مالی یا هر دلیل دیگر به خواسته های کارفرما گوش می‌دهند.

دوراهی پول و حیا!

سو استفاده ابزاری از زنان در محیط‌های کاری، نوعی تهاجم فرهنگی مدرنی است که به خودی خود، شرایط خاصی را فراهم کرده است. برخی از بانوان در محیط هایی حضور می‌یابند که در گذشته سابقه‌ای نداشته و اجبارا برای موفقیت و جلب اعتماد و توجه بیشتر، میان حیا و پول یکی را انتخاب می‌کنند.

در اینجا ضمن احترام به تمام زنان شاغل که گوهر حیای خود را به هیچ چیز دیگر نمی‌فروشند به ذکر مشکلات برخی از این شغل‌ها می‌پردازیم؛

یکی از زنان فروشنده روسری در خیابان جهاد تبریز در خصوص شغلش می‌گوید: همسرم سه سال است که به دلیل اختلاف با کارفرما اخراج شده و راننده تاکسی است و به خاطر عدم تامین مخارج زندگی، مجبور به کار کردن هستم ولی هیچوقت انتظار نداشتم چنین بازار کاری پیش رویم باشد.

تُن صدا و خنده ملاک مقبولیت/ هیکل خوب و تیپ عالی گزینه اصلی کسب شغل!

وی در ادامه می گوید: 900 هزار تومان حقوق میگیرم از ساعت 10 صبح تا 10 شب سر پا هستم و مجبورم با همه مشتریان حرف بزنم، بخندم و شوخی کنم تا مشتری جذب شود.

از پایین بودن حقوقش اعتراض می‌کند و به مغازه روبرویی اشاره و می‌گوید: اینجا همه آدم‌ها بر حسب تیپ و هیکلشان حقوق می گیرند! قد، وزن و بینی عمل شده و لبخند های جذاب و... همه دخیلند.

برخی فروشنده‌ها هم، مانکنی می‌کنند هم فروشندگی، البته نا گفته نماند، تن صدا و خنده از همه بشتر ملاک مقبولیت فروشندگی است.

حقوقی که خرج آرایشگاه و باشگاه می‌شود

خانم دیگری در پاساژ میلاد نور ولیعصر نیز در این خصوص می‌گوید: ما بعد از چند مرحله مصاحبه برای این کار انتخاب شده‌ایم، باید در طول روز در برابر مشتری چهره بشاش و شادی داشته باشیم که اگر غیر این باشد کارفرما سر ماه عذرمان را می خواهد. البته این چندرغاز حقوقی که می‌دهند نصفش خرج آرایشگاه و باشگاه ورزشی، لوازم آرایش و این چیزها می‌شود که بدن افت نکند و توی چشم باشیم!

این خانم در ادامه می گوید: گاهی برخی از مشتریان پیشنهادهای زشتی می‌دهند، اوایل با آنها برخورد می‌کردم ولی چند بار با گلایه مشتریان به کارفرما، مجبور شدم با ملایمت رفتار کنم که این موضوع واقعا برایم آزار دهنده است.

شکستن قبح ارتباط صمیمانه با مشتری

خانم پاشایی، یکی از بازاریابان تلفنی در خصوص سختی‌های شغل خود در گفت‌وگو با آناج می‌گوید: در دنیای امروز بازاریابی به عنوان یک فَن و علم تلقی شده و کم نیستند شرکت‌های خصوصی که برای فروش هرچه بیشتر خود فقط خانم استخدام می‌کنند که یکی از اصلی‌ترین شرایط استخدامشان روابط عمومی بالاست.

زنانی که برای فروش هرچه بیشتر و گرفتن پورسانت بالا مجبورند ظرافت بیشتری در کلام خود به خرج دهند و گاه ساعت‌ها با مشتریان خود برای راضی کردن آنها به خرید، صحبت کنند. صحبت هایی که در موارد بسیار باب دوستی و آشنایی بیشتر را فراهم کرده و قبح ارتباط صمیمانه با مشتری در آن معنایی ندارد.

با عشوه صحبت کنید موفق ترید!

وی در ادامه می گوید: شغل ما نوعی تجارت مجازی است که مشتری شاید فقط در مراحل عقد قرارداد با ما ملاقات کند ولی ما موظفیم در ارتباط تلفنی به هر نحوی شده مشتری را مجاب به خرید کنیم و گاها کار فرما‌ها برای ما توصیه می‌کنند که با عشوه صحبت کنیم!

استخدام به شرط کشف حجاب!

یکی از خانم‌های محجبه جویای کار نیز در خصوص وضعیت محیط های کاری می‌گوید: از آگهی‌های یک نرم‌افزار چند گزینه شغلی پیدا کردم ولی بعد از مراجعه، مدیر شرکت نیمه دولتی به صراحت اعلام کرد که من به دنبال کسی هستم که مشتری جذب کند نه اینکه با چادر پشت میز بنشیند و مشتری‌های مرا هم بپراند؛

وی می‌افزاید: گاها با پیشنهاد بی شرمانه مدیر عامل و صاحب کار مبنی بر لزوم کشف حجاب و دعوت به شیک پوشی هایی با لباس‌های چسبان میشویم. این مسائل شاید برای برخی قابل تحمل باشد ولی برای کسانی که هنوز هم اخلاق و انسانیت برایشان مهم است، دیدن چنین صحنه هایی بسیار آزار دهنده باشد.

قربانیِ قداست

روح الله رشیدی کارشناس مسائل اجتماعی در این خصوص با بیان اینکه زنان عفیف و نجیب در وضعیت اجتماعی پیش‌آمده در جایگاه مناسبی حضور ندارد، گفت: تحول زن بعد از انقلاب اسلامی بر پایه انقلاب انسانی بود ولی متاسفانه تاکنون در عرصه اجتماعی نتوانستیم تحول درونی و خیزش زنان به انتخاب حجاب را نشان دهیم.

این فعال فرهنگی در ادامه افزود: در جامعه کنونی با خصوصی شدن شرکت‌ها و برخی مجموعه‌های فرهنگی، نگاه مردم به زن، کالایی شده و با روندی که پیش می‌رود و هیچکس جلودار این آسیب نیست و درحال تخریب قداست زنان هستیم.

رشیدی همچنین به آسیب های روحی و روانی در مورد کارهای دور از شان زنان اشاره و خاطر نشان کرد: وقتی خانمی به خاطر مسائل مالی در موقعیت شغلی نامناسبی قرار می‌گرد و مجبور به تن دادن به درخواست‌های کارفرماهاست، از لحاظ روحی و روانی آسیب خواهد دید.

وی گفت: در ایام قدیم، حجاب نشانه ایثار و مردم داری بود ولی اکنون حجاب در روند اداری، معنای چندان مناسبی به خود نمی‌گیرد.

شُغال‌های طمع کار

مشکلاتی که برای یک خانم شاغل در طول روز با آن مواجه هست، شاید صدمات جبران ناپذیری از لحاظ روحی به وی وارد سازد. زن که در بدو خلقتش به ظرافت و قداست شهرت یافته، در دنیای کاری که پر از شُغال‌های طمع کار است، باید بیش از پیش احتیاط کند.

بهانه حضور در عرصه فعالیت‌های اجتماعی جهت تداوم مسئولیت ها نباید باعث انحطاط شأن و منزلت انسانی زنان گردد و بی بندوباری و فساد اخلاقی را دامن زند و باعث فروپاشی نظام خانواده ها گردد.

گزارش از: پریسا حق‌پرست

انتهای پیام/

 

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • آدسیز
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۴/۱۹ - ۱۱:۱۸
  افسوس...
  0 + 0 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •