تنزل آذربایجان‌شرقی به استان درجه2 در حوزه‌ی وقف
 • 1398/04/16 12:18
 • 110459
حاصلِ مدیریت ناکارآمد؛

تنزل آذربایجان‌شرقی به استان درجه2 در حوزه‌ی وقف

آذربایجان شرقی علی رغم توانمندی بالا به لیست استان های درجه دو رسید و استان هایی مثل اصفهان، بالاتر از آذربایجان شرقی ایستادند.

گروه اجتماعی آناج/ جواد رسولی؛ وقف در آذربایجان‌شرقی، تاریخی به وسعت این سرزمین دارد، به طوری که بزرگترین موقوفه کشور و شاید منطقه در این استان قراردارد و بنا به روایتی از موقوفات آستان قدس رضوی در ایران بزرگتر است.

موقوفات «رَبع رشیدی» که قدمتی نزدیک به 800 سال دارد، در بسیاری از استان های کشور و حتی کشورهای همسایه گسترده شده است و طبق وقف نامه باید درآمدهای آن در تبریز و برای علم و فرهنگ و دین هزینه شود، اما در احیای آن هنوز اقدام قابل توجهی انجام نشده است.

اگر موقوفات خارج از کشور را که تا سوریه و ترکیه و کشورهای دیگر تداوم دارد، موقتاً بر اساس ملاحظات سیاسی و امنیتی و یا هر بهانه ای کنار بگذاریم، از موقوفات ربع رشیدی در داخل کشور که از کرمان گرفته تا یزد بهانه ای برای عدم احیای آنها وجود ندارد.

آذربایجان‌شرقی با وجود چنین سرمایه ای در کنار موقوفات قائم مقام فراهانی، خیر النساء، امام زاده سید اسماعیل (ع) میانه و بسیاری از موقوفات بزرگ و کوچک که هر کدام سرمایه بزرگی برای استان هستند، نیازمند احیا است تا در راستای نیات واقفین که همانا توسعه و ترویج دین، علم و فرهنگ در جامعه، عمل شود.

اما احیای چنین موقوفاتی، مدیران قوی و دست اول می خواهد تا بتوانند با مدیریت بهتر، ظرفیت‌های بالقوه در حوزه وقف را به خدمت گرفته و در کنار آن مردم را به ثبت موقوفات جدید ترغیب کنند.

مدیریت موقوفات در گذر زمان، فراز و نشیب های فراوانی طی کرد تا اینکه از تیرماه94 به دست حجت الاسلام مصائبی رسید. وی که سوابق نه چندان درخشانی در استان های دیگر داشت، به مدیریت آذربایجان‌شرقی رسید و همین اقدام باعث شد که نه تنها موقوفات به شکوفایی نرسند، بلکه ثبت و احیای موقوفات با وقفه مواجه گشت.

شاید دریافت حکم موقوفات قائم مقام فراهانی به نفع اوقاف، نقیضه این مطلب باشد که آن هم در حال طی روال اداری و قضایی خود بود و اگر هر مدیر دیگری بر مسند قرار داشت، پرونده 30 ساله در دوران وی به سرانجام می رسید ولی همین نقیضه با نقیضه‌ی دیگری مواجه شد. برای پرونده مذکور، پاداش میلیاردی درخواست شد و کسانی بعنوان ایفاکننده‌ی نقش معرفی شدند که شاید کوچکترین تاثیری نداشتند.

اوقاف استان با چالش جدیدی مواجه بوده و رتبه آذربایجان شرقی از «استان درجه 1» به «استان درجه 2» تنزل پیدا کرده است. اوقاف در موعد تحویل به حجت الاسلام مصائبی جزو استان های درجه یک بوده و بودجه، برنامه، سهمیه تبلیغی و بکارگیری نیروی انسانی و میزان جذب وقف جزو استان های پربرنامه و با سهمیه بالا بود. آذربایجان شرقی علی رغم توانمندی بالا به لیست استان های درجه دو رسید و استان هایی مثل اصفهان، بالاتر از آذربایجان شرقی ایستادند.

اکنون که دوران مدیریت حجت الاسلام مصائبی از حدود یکسال گذشته به اتمام رسیده، گزینه های مطرح شده باید افراد توانمندی باشند. انتظاری که افکار عمومی از اوقاف دارد، بازگشت اعتماد عمومی به موقوفات، احیای حداقل بخشی از موقوفات تاریخی مانند ربع رشیدی و تلاش برای ترویج فرهنگ وقف در بین مردم و ثبت موقوفات جدید است.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 1
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •