متهمان حوادث گنجه:سندی برای مجرمیت ما ارائه نمی شود/در اثر شکنجه و تحقیر، اعتراف کردیم
 • 1398/04/15 19:50
 • 110435
ابهامات یک دادگاه در جمهوری آذربایجان

متهمان حوادث گنجه:سندی برای مجرمیت ما ارائه نمی شود/در اثر شکنجه و تحقیر، اعتراف کردیم

چهار روز بعد از ترور حاکم گنجه،فراخوانی برای اعتراض به خشونت های پلیس در شبکه های اجتماعی آذربایجان منتشر شد که در نتیجه آن و برگزاری یک تجمع چند صد نفره،دو پلیس و تعدادی مردم عادی کشته شدند.

گروه بین الملل آناج:سوم جولای سال 2018 ،فرماندار گنجه که غالبا به دلیل زورگویی بر علیه مردم گنجه مشهور بود،توسط فردی به نام یونس صفراف بوسیله ی سلاح گرم مورد سوء قصد قرار گرفت که سریعا بازداشت شده و تصاویری از شکنجه ی وی نیز منتشر شد.

در همان ساعات اولیه ی دستگیری یونس صفراف،تصاویری از حضور وی در سوریه و در مقابله با گروه های تکفیری منتشر شد و به این ترتیب زمینه ای ایجاد شد که اعلام شود یونس صفراف، از طرف گروه های اسلامگرا موظّف به ترور حاکم گنجه شده است.هرچند بعد از گذشت یک سال ،هنوز هم مصاحبه ای از صفراف در رابطه با ادعاهای مطرح شده،پخش نشده اما اخبار متفاوتی از سلامتی وی در زندان مخابره می شود.

 

ادامه ی حوادث گنجه

بعد از این حادثه عارف حاجیلی رئیس حزب مساوات آذربایجان گفته بود این حادثه از عمق شکاف میان مردم و حاکمیت خبر می دهد و احتمال دارد این حادثه گسترش یابد.چند روز بعد از این حادثه و در دهم جولای ،شبکه های اجتماعی در آذربایجان شاهد یک فراخوان عمومی برای اعتراض خیابانی مردم، به خشونت های پلیس بود.طبق اخباراعلام شده، در این تجمع اعتراضی  حدود 150 الی 200 نفره که گفته شده است توسط گروه های دینی سازمان دهی شده بود،دو پلیس به نام های ایلقار بالاکیشی اف و صمد عباس اف کشته شدند.

 

دادگاه متهمان حوادث گنجه

به گزارش رادیو آزادلیق تا امروز پرونده ی حدود شش گروه(51 نفر) با اتهاماتی نظیر استفاده از سلاح گرم،استفاده از مواد منفجره،اقدام علیه امنیت ملی و ... به دادگاه های جمهوری آذربایجان ارسال شده است و در عین حال تمام کسانی که پرونده ی آنها بررسی شده است اعلام بیگناهی کرده و آثار شکنجه های وحشتناک علیه خود را در دادگاه ها رونمایی کرده اند.

پنجشنبه ی گذشته نیز، آخرین جلسه ی دادگاه گروه دیگری از محکومین حوادث گنجه از جمله بکرام علی اف،المیر حسین زاده و امیل ممداف(کمتر از 16 سال) به اتمام رسید اما روند دادگاه و شواهد ارائه شده مورد اعتراض محکومین و وکلای آنها در دادگاه واقع شد.

 

استنادات غیرواقعی در دادگاه

در فیلم هایی که به عنوان استنادات دادستانی در دادگاه استفاده شد ،تعدادی از متهمین مشاهده می شوند که مثلا از خیابان در حال عبورهستند اما انجام حمله به پلیس و کشته شدن آنها در هیچیک ازفیلم ها مشهود نبوده و این موضوع، مورد اعتراض وکلا واقع شده است. فقط در یکی از فیلم هایی که از دوربین های پلیس گنجه در دادگاه ارائه شد، بکرام علی اف در حال هُل دادن یکی از پلیس های کشته شده، مشاهده می شود.

در زمان تجمع اعتراضی دهم جولای 2018 تعدادی از پلیس های گنجه و شهرهای اطراف به محل آورده شده بودند که وکلای متهمین گفته اند همین امر را باعث ایجاد شلوغی بیشتر عنوان کرده و گفته اند: متهمین حاضر در دادگاه به جرم سنگ پرانی و کشتار دو پلیس در خیابان محاکمه می شوند درحالی که هیچ استنادی برای این ادعا در دادگاه ارائه نمی شود.

همچنین وکلای متهمین درخواست ارائه ی فیلم های دوربین های امنیتی میدان شهر گنجه را کرده اند که فعلا با آن ها موافقت نشده است.

در ادامه ی دادگاه، اعترافات متهمین در زندان ها و تحت شکنجه به عنوان استنادات جرم به دادگاه ارائه شده است که برخی از آن ها هم مورد قبول رئیس دادگاه واقع شده و این مساله هم به شدت مورد اعتراض حاضرین دادگاه بوده که اعتراف زیر شکنجه،نباید پذیرفته شود.

در این دادگاه ها تعدادی از متهمین بخاطر شکایت پلیس هایی محاکمه می شوند که تا امروز به دادگاه نیامده اند.وکلای متهمین در این مورد می گویند: ما هر یک از شکایت کنندگان پلیس را که به دادگاه فرا می خوانیم با مخالفت روبرو میشویم و بهانه هایی نظیر ماموریت،بیماری و اخراج از اداره پلیس به عنوان علت عدم حضور در دادگاه اعلام می شود.

طبق اعلام دادگاه در جلسه بعدی احکام متهمین،قرائت خواهد شد.

گزارش از:امیرفاطمی

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •