وجه مشترک روشنفکری و خصوصی سازی در ایران
 • 1398/04/15 16:48
 • 110434
بی توجهی به عنصرحقوق عمومی؛

وجه مشترک روشنفکری و خصوصی سازی در ایران

روشنفکری با بیماری وابستگی به بیگانه و تحقیر خودی متولد شد وخصوصی سازی با الگوهای ضد مردمی و ضد عدالت، بانک جهانی وسازمانهای سرمایه داری ، بارویکرد صرفا"« انتقال مالکیت » از دولت به صاحبان قدرت و نفوذ و رانتِ فاقد اهلیّت.

یادداشت وارده/ علی جعفری آذر؛ روشنفکری و خصوصی سازی اساسا" دومقوله جدا ازهم هستند، به این معنا که ماهیت روشنفکری غالبا" مربوط به مباحث حوزه فرهنگ و سیاست می باشد و غالب مباحث خصوصی سازی مربوط به حوزه اقتصاد است.
دراین چندسطر هدف، بررسی ابعاد مقوله روشنفکری وخصوصی سازی در کلان موضوع و کلیت آن نیست. بلکه هدف مروری کوتاه و خیلی گذار به نتایج وآثار حضور آنها در ایران است.  
این دو مقوله ظاهرا" مجزا ، در ایران وجه مشترک بارزی دارند و این وجوه مشترک اتفاقا"، هم موجب نابودی بنیانهای فرهنگی ، اجتماعی وهم ضعف شدید اقتصاد ایران شده است.
وجه مشترک روشنفکری وخصوصی سازی در ایران اینست که هردو به وضع بدخیمی « بیمار » متولد شده اند.
روشنفکری با بیماری وابستگی به بیگانه و تحقیر خودی متولد شد وخصوصی سازی با الگوهای ضد مردمی و ضد عدالت، بانک جهانی وسازمانهای سرمایه داری ، بارویکرد صرفا"« انتقال مالکیت » از دولت به صاحبان قدرت و نفوذ و رانتِ فاقد اهلیّت . با بی توجهی به عنصرحقوق عمومی ، عدالت اجتماعی و پیشرفت وکارآمدی
   روشنفکران اوّلِ تاریخ ما، مانند میرزا ملکم خان ارمنى، میرزا فتحعلى آخوندزاده، حاج سیّاح محلّاتى که داعیه روشنفکرى و روشنگری داشتند، خود دلّال معامله بسیار استعمارى و زیانبار مانند «رویتر» بودند وبا ایجاد انحصارات خارجى پدر این مملکت را درآورند.
وحالیه تکنوکراتهای یقه بستهِ کِنزمسلک ، با لطایف الحیلی و ادبیات فریبنده ای مانند: افرایش تولید ، افزایش صادرات ، افزایش اشتغال،کوچک سازی دولت و... ، اموال و ثروتهای ملی را به « ثمن ناوصولی» به مالکیت خود در آورده اند و علیرغم استفاده های کلان از تسهیلات و تخفیفات و معافیتهای مالیاتی و بخشودگی های وارداتی و صادراتی بی حساب وکتاب ارزی و ریالی، با تعطیل ساختن کارخانه ها و مزارع، مراکز تولید و اشتغال، جوانان نستوه نسل انقلاب اسلامی و فرزندان این ملت یگانه تاریخ را، در حاشیه خیابانها سرخورده و بیمار وشرمنده خانواده ها کرده اند. 
لذا آن روشنفکری که به زیور بیماری « خود کم بینی»، و این خصوصی سازی که به سرطان « غارت اموال ملی» آراسته است، هیچ تعهدی درجهت اعتلای فرهنگی و تقویت بنیانهای اقتصادی ملت ایران و جمهوری اسلامی نداشته و ندارد .
 روشنفکری وابسته ما به گواه تاریخ ، هرگز در مقابل تهاجم فرهنگی دشمن تاب نیاورده و بلکه مغلوب و مروّج فرهنگ و رسوم و رفتار بیگانه شده، وخصوصی سازی تقلیدی لیبرالیستی نیز هیچوقت به ملت ایران در مقابل تحریمها وتخریبهای دشمن، قوت نبخشیده و بلکه گفتمان انقلاب اسلامی ،سند چشم انداز ، برنامه های توسعه و سیاستهای مترقی اقتصاد مقاومتی را درپیچ و خم های اداری و اجرایی و همایشهایِ نمایشی ، بی هیچ دستاوردی زمین گیرکرده است. 
بعنوان مثال، گزارش زیررا صندوق بین المللی پول در خصوص میزان درآمد ناخالص داخلی کشورها در سال 2018 براساس ارزش دلار آمریکا منتشر کرده است که آمریکا، چین، ژاپن، آلمان و انگلیس فرانسه، هند، ایتالیا، برزیل و کانادا ، ده کشوری هستند که بالاترین تولید ناخالص داخلی جهان را دارند. 
و در منطقه نیز عربستان با 770 میلیارد دلار در رتبه هجدهم و ترکیه با 714 میلیارد دلار در رتبه نوزدهم ایران با رقم ۴۳۰ میلیارد دلار، در جایگاه سی ام در بین کشورهای جهان قرار گرفته است.
 درادامه این صندوق پیش بینی کرده تولید ناخالص داخلی ایران در سال 2019 با کاهش 97 میلیارد دلاری به حدود 334 میلیارد دلار برسد.
همچنین این گزارش در خصوص درآمد سرانه کشورها می افزاید: ترکیه با سرانه تولید ناخالص داخلی حدود 9 هزار دلاری در جایگاه هفتاد و هشتم و عربستان با سرانه تولید ناخالص داخلی 23 هزار و 200 دلاری در جایگاه چهلم جهان و ایران با 5 هزار و 200 دلار در جایگاه یکصد و سوم جهان قرار دارد
بنابراین روشنفکری وارداتی وابسته، تاکنون دستاوردی جز تحقیرشخصیت ایرانی و تجزیه ایران وسلطه پذیری آن نداشته و خصوصی سازی لیبرالیستی یقه بسته، نیز حاصلی جز تضعیف اقتصاد ملی چیزی به بار نیاورده واگرمبنای ایدولوژیک این ساختار و نظام اقتصادی اصلاح نشود ، دستاوردی برای آینده نیز نخواهد داشت ونمی تواند تامین کننده منابع مالی موتور حرکت انقلاب اسلامی در جهان و زندگی شرافتمندانه برای ملت ایران باشد.
 این اقتصاد که مبنای ایدولوژیک آن سرمایه داری سکولار و سلطه پذیری در مواجه با مستکبران عالم است ، با سازوکاری که برای آن تعریف شده ، نمی تواند ملت بزرگ ایران را از جهت اقتصادی در مصاف با شیطان بزرگ حمایت و بیمه کند. الگوی اقتصادی حاکم برصنعت و کشاورزی ایران حتما" در میانه این مصاف، انقلاب اسلامی و مردم ایران را تنها می گذارد وحداکثر کاری که می کند، تحمیل هزینه های اداره کشور بر مردم است و آن یعنی افزایش قیمت خدمات دولت و نهادهای حکومتی.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • آذربایجان وپیرامون-در انتظار بهار
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۴/۱۵ - ۱۹:۱۳
  سلام-باید دید نظر اسلام در مورد اقتصاد چیست -مثلا اگر در استان خودما بخش خصوصی نبود آذربایجان تقریبا فاقد صنعت فولاد بود -بخش خصوصی دلال بازی بد است اما بخش خصوصی یا همان سرمایداری ملی لازمه رشد اقتصاد هرکشوریست و تا جائیکه من می داند شهید صدر درکتاب اقتصاد ما نیز توضیحاتی دادند--اما آنچه در آذربایجان مثلا با واگذاری صنایع مانند واگذاری به بخش خصوصی انجام دادند من نیز خیانت می دانم باید مانند ذوب آهن وفولاد اصفهان و...خصولتی می کردند و به تدریج با همکاری بخش خصوصی ضمن تنوع به تولیدات همچنین مانند ماشین سازی اراک امثال قرارگاه خاتم و وزارت نفت سفارش سازه های پالایشگاهی و....را به کارخانجات آذربایجان نیز می دادند تا در اشتغال وخودکفائی به پیش رود اینجانیز به آذربایجان جفا شده
  2 + 0 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •