از جریان‌شناسی ثروت تا رقابت نابرابر اسلام آمریکایی و اسلام ناب
 • 1398/04/12 16:28
 • 110369
آنچه در فکرانه‌ی «گام دوم، مجلس اول» مطرح شد؛

از جریان‌شناسی ثروت تا رقابت نابرابر اسلام آمریکایی و اسلام ناب

مسئول دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی با اشاره به موضوع انتخابات و شرایط فرد اصلح اظهارداشت: نمی توان با آرایش فکری چهارسال قبل وارد میدان انتخابات شد.

به گزارش آناج، دوشنبه‌ی گذشته محفلی متفاوت با محوریت جریان‌شناسی نیروهای موثر در انتخابات آتی برگزار شد. دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در آذربایجان‌شرقی متولی برنامه بود و جمعی از فعالان سیاسی و فرهنگی تبریز در جلسه حضور داشتند. عنوان برنامه از بیانیه‌ی گام دوم استعانت شده بود و به مجلسِ مابعد این بیانیه اشاره داشت؛ " گام دوم، مجلس اول"

در ابتدای جلسه، ضمن بازخوانی پیام امام خمینی(ره) در یازده فروردین 67 ، بایدها و نبایدها و نقش مردم در انتخابات‌های متعدد تشریح شد.

آرایش فکری چهارسال قبل موثر نخواهد بود

روح الله رشیدی مسئول دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی با اشاره به موضوع انتخابات و شرایط فرد اصلح اظهارداشت: نمی توان با آرایش فکری چهارسال قبل وارد میدان انتخابات شد.

وی ادامه داد: لیست انتخاباتی زاییده ادبیات سیاسیون است و سابقه‌ای در انقلاب اسلامی ندارد. باید قدرت تشخیص و استنتاج خود را در برابر ائتلاف های جدید فراجناحی بالا ببریم.

رشیدی با بیان اینکه مسئله اصلی کشور در حال حاضر مشکلات معیشتی و اقتصاد کشور است، بیان کرد: طبق آمار ارائه شده توسط مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی حدود 40درصد از مردم ایران در سال97 زیر خط فقر به سر می بردند که این رقم در سال جاری به 50درصد افزایش خواهد یافت.

این فعال اجتماعی با اشاره به نفوذ جریان ثروت در انتخابات گفت: فشار اصحاب واردات برای احیای وزارت‌ بازرگانی در راستای اجتماعی‌تر شدن اصحاب ثروت و به زانو نشاندن خط تولید است.

وی افزود: انتخابات اتاق بازرگانی تبریز که جلوهی اجتماعی‌تری پیدا کرد، چه ارتباطی به مردم عادی دارد؟

مکانیزم غربالگری، لازمه‌‌ی مجلس پویا و جامعه‌ی فعال

مهدی نورمحمدزاده از فعالان فرهنگی حاضر در این جلسه ضمن بیان دیدگاه‌های خود اظهار داشت: مجلس و مجلسیان به طور طبیعی جزو موضوعات سیاسی کشور محسوب می شوند. از همین رو باید یک نگاه غیرسیاسی هم به مجلس وجود داشته باشد.

وی توضیح داد: قانون گذاری و نظارت دو وظیفه اصلی مجلس به شمار می رود. اگر قوانینی منطبق بر عدالت وجود داشت حتما می توانست کمک بهتری در روند اجرایی کشور داشته باشد. همچنین نظارت شجاعانه ای هم از طرف نمایندگان مجلس ندیدیم.

نورمحمدزاده از منظر متفاوتی به مسئله انتخابات اشاره کرد و گفت: انتخابات مجلس را از دو منظر دیگر یعنی واقعیت های مجلس و نماینده تراز انقلاب اسلامی می توان تحلیل کرد.

وی افزود: نمایندگان نباید وامدار هیچ جناح و حزبی باشند. وقتی در تعریف تعهد و تخصص در کنار یکدیگر توجه کنیم، تخصص فراتر از مدارک دانشگاهی است. جامعه پویا جامعه ای است که مکانیسم غربالگری در همه زمینه ها وجود داشته باشد. 

جریان‌شناسی ثروت در انتخابات 

کاوه صدق روحی از فعالان رسانه‌ای تبریز، منابع مالی انتخابات آتی را مورد بررسی قرار داد و گفت: جریان ثروت نقش تعیین کننده ای در انتخابات خواهد داشت و دلیل این موضوع عمدتا به معیوب بودن سیستم انتخابات بازمیگردد.

وی افزود: تلاطم ارزی دوسال گذشته، به نفع جریان ثروت تمام شده و منابع مالی هزینه‌کنندگان انتخابات افزایش یافته است.

صدق‌ روحی اظهار داشت: جریان ثروت در تبریز چند ضلع تعیین کننده دارد. نقش اتاق بازرگانی تبریز در این میان پررنگ تر خواهد بود. یک حلقه پائین‌تر افرادی هستند که می توانند جریان ثروت را به شبکه ای از جریان های مختلف متصل کنند.

وی از دو جریان شاخص سیاسی نام برد و بیان کرد: هر دو جریان اصول گرایی و اصلاح طلبی در بهره مندی از جریان ثروت و منابع مالی پایدار از یکدیگر بوی سبقت را ربوده‌اند.

صدق روحی با اشاره به حضور چهره‌های جوان در انتخابات آینده بیان داشت: در انتخابات پیش‌رو شاهد دعوای ائتلاف های جوان و پیر خواهیم بود. چهره های جوان رو در روی کاندیداهای فعلی خواهند ایستاد.

فعال رسانه ای تبریز افزود: میزان مشارکت مردم به خصوص قشر متوسط جامعه از عوامل دخیل در انتخابات هستند، شرایط اقتصادی به وجود آمده در جامعه قطعا در میزان مشارکت مردمی تاثیرگذار خواهد بود.

رقابتِ نابرابر اسلام آمریکایی و اسلام ناب در انتخابات

حسن عدالتی از فعالان فرهنگی تبریز نیز با اشاره به اهمیت توجه به خطر اسلام آمریکایی از منظر امام خمینی(ره) اظهار داشت: نباید از موضوع اسلام آمریکایی به سادگی عبور کرد.

وی خاطرنشان کرد: امام اسلام آمریکایی را به چند دسته تقسیم بندی کردند، اسلام مستکبرانه، اسلام منافقانه، اسلام فرصت طلبانه، اسلام مرفهین بی درد و اسلام نان به نرخ روز خور از جمله این تقسیم بندی ها هستند.

عدالتی افزود: عنوان جدیدی هم باید به این تقسیم بندی اضافه کرد و آن اسلام قارونیسم، می باشد. اسلام قارونیسم نه مالیات می دهد و نه در تولید نقش ایفا میکند. تقریبا 5هزار نفر در ایران وجود دارند که حساب بانکی آنان بالای 2هزار میلیارد است و جالب تر آنکه اکثریت این افراد در خارج از کشور به سر می برند.

عدالتی با بیان اینکه اسلام راحت طلبان بیشتر در داخل دولت به چشم می خورند، متذکر شد: اسلام فرصت طلبان همان کسانی هستند که نان به نرخ روزخور می باشند. این افراد در ابتدای انقلاب تندترین مواضع را بیان می کردند و در زمان انتخابات آزادترین افراد جامعه هستند و نسبت به موضوعات خاص هم ابراز بی تفاوتی می کنند.

وی در تعریف اصول گرایی و اصلاح طلبی عنوان داشت: اصول‌گراها خود را مالک انقلاب میدانند و بیشتر از آنکه به سمت اصول انقلاب حرکت کنند به نمادسازی از خودشان می پردازند، از طرفی اصلاح طلبان نیز که بیشتر در حوزه رسانه فعالیت می کنند از زمین و زمان طلبکار هستند. آنچه در این میان نادیده گرفته شده اصول ناب انقلاب اسلامی است. 

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •