مطالباتی که بر زمین مانده/ بی قانونی در پرداخت حقوق
 • 1398/04/06 19:15
 • 110321
دانشجو به روایت دانشگاه فرهنگیان؛

مطالباتی که بر زمین مانده/ بی قانونی در پرداخت حقوق

تقریبا هزینه تحصیل حتی در دانشگاه های دولتی نیز انکار ناپذیر است و دانشجویان دانشگاه فرهنگیان که اکثرا افراد غیربومی منطقه را تشکیل می دهند طعم افزایش هزینه ها را چشیده اند.

گروه اجتماعی آناج؛ تعلیم و تربیت بخش اساسی و جدایی ناپذیر ازفرهنگ یک ملت است، آنچه که در این میان به چشم می‌خورد نقش معلم و جایگاه آن در جامعه است. از این رو نقش دانشگاه و معلم در تعلیم و تربیت جامعه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. دانشگاه فرهنگیان نیز به عنوان متولی اصلی تربیت معلم بار اصلی را بر دوش می‌کشد.

 رهبر معظم انقلاب بارها بر اهمیت این دانشگاه و توجه بدان، تاکید ویژه ای داشتند. طبیعتا هر مکانی نسبت به ظرفیت خود با مشکلاتی نیز دست و پنجه نرم می کند. از مشکلات آموزشی تا معیشت معلمان که پرداختن به هرکدام از آن‌ها، شرح و ماجرایی دارد. «دانشجو معلم» یا همان دانشجویان دانشگاه فرهنگیان که مسئولیت اصلی آموزش و تربیت کشور بر عهده آنان است، گاه درمیان لابلای مسائل اجتماعی و مطالبات فرهنگیان مورد غفلت قرار می‌گیرند. این جوانان که از شهرهای دور و نزدیک برای امر تحصیل به یک نقطه از کشور مهاجرت می کنند و دور از خانواده به امر مقدس آموزش معلمی می‌پردازند، نیازمند توجه لحاظ مادی و معنوی هستند.

دانشجویان دانشگاه فرهنگیان از برخی امتیازات نسبت به سایر دانشجویان برخوردار هستند. حقوق پایه ای نسبت به قوانین مصوب کشور به این دانشجویان پرداخت می شود. کمک هزینه ای که علاوه بر بُعدمادی در امر تحصیل آنان نیز تاثیرگذار است.انگیزه بسیاری از دانشجویان این دانشگاه به واسطه مشکلات مالی، برای فعالیت های درسی و آموزشی کم رنگ تر شده است.

با وجود این همه اهمیت ظاهرا در نظام فکری دولتمردان موضوع معلم و تربیت معلم تعریف نشده است.نکته اینجاست که این قشر عظیم جزوکارمندان رسمی دولت محسوب شده و باید قانون خدمات کشوری شامل حال آنان شود. جالبتر آنکه، این عدم توجه به قانون سال هاست به رویه عمومی در پرداخت ها تبدیل شده است.

اخیرا تعدادی از دانشجویان این دانشگاه در اعتراض به روند پرداخت ها و عدم اعمال مواد قانونی، خود هشتکی با عنوان(حقوق قانونی دانشجو معلمان) در فضای مجازی راه اندازی کردند. این اقدام دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان با استقبال دیگر دانشجویان روبه رو شده به طوریکه جمع کثیری به این کمپین پیوسته اند.

بی توجهی به معیشت و ادامه نقض قوانین باعث عواقبی مانند تاخیر در ازدواج و کاهش شتاب علمی کشور و خطر در تربیت نسل آینده،خواهد داشت. کسری و کاهش بودجه وزارت آموزش و پرورش نیز دردی بر آلام این دانشجویان افزوده است.

در بند«ب» ماده 63قانون برنامه ششم توسعه، همچنین مواد6و7 قانون تعهد خدمتی و نیز تبصره 12قانون برنامه بودجه سال 98 و ماده76 قانون مدیریت خدمات کشوری به وضوح، رسیدگی به وضعیت حقوق دانشجو معلمان تصریح شده ولی حقوق و مزایای شغلی که قانونا باید در اختیار آن ها قرار گیرد تا امروز بی بهره بودند

علاوه برآن میزان حقوق پایه در سال جاری برابر با یک میلیون و پانصد و شصت و سه هزار تومان تعیین  شده که این مقدار نیز به دانشجویان دانشگاه فرهنگیان تعلق نمی گیرد. بدین ترتیب باید سازو کاری تعریف شود که نسبت به دریافت حقوق قانونی این قشر اقدامات لازم صورت گیرد.

انتهای پیام/

 

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •