نگاهی به انتصابات جدید در دولت جمهوری آذربایجان
 • 1398/04/01 19:14
 • 110284
آناج گزارش می‌دهد؛

نگاهی به انتصابات جدید در دولت جمهوری آذربایجان

نگاهی به بیوگرافی وزرای کشور، دفاع و امنیت ملی آذربایجان نشان می دهد که این انتصابات را می توان "انتصابات امنیتی" نام نهاد و احتمالا پشت‌پرده‌هایی در پیشبرد اهداف حاکمیتی، مدّنظر بوده است.

گروه بین الملل آناج: روزهای گذشته الهام علی اف چندین مسئول بلندپایه در جمهوری آذربایجان را جابجا کرد که رسانه های این کشور از آن ها به عنوان جابجایی مسئولان امنیتی یاد کردند.بر اساس اعلام خبرگزاری دولتی جمهوری آذربایجان(آپا)،بر اساس فرمان رئیس جمهور ، وزیر سابق کشور رامیل اوسوب اف، سمت دبیر شورای امنیتی جمهوری آذربایجان را عهده دارد شد.ولایت عیوض اف معاون اول وزارت کشور جایگزین رامیل اوسوب اف و مدد قلی اف رئیس سرویس امنیت دولتی نیز سکّان وزارت صنایع دفاعی جمهوری آذربایجان را بر عهده گرفت.بر اساس این فرمان، علی نقی اف نیز رئیس نهاد دولتی مبارزه با فساد اقتصادی نیز ریاست سرویس امنیت دولتی آذربایجان(MTN) را بر عهده گرفت.

نگاه مخالفان به انتصابات جدید

رسانه های جمهوری آذربایجان و به ویژه اپوزسیون این کشور نگاه مثبتی به انتصابات جدید ندارند و اینها را نوعی عقب گرد و انتصابات امنیتی می دانند و معتقدند که در حقیقت این نوع چینش امنیتی ها برای فشاربیشتر بر مخالفان انجام گرفته است.

مخالفان معتقدند، نگرش حاکمیت جمهوری آذربایجان باعث ایجاد یک لایه ی تبلیغاتی در بین توده های مردم و نخبگان در مخالفت با دولت شده است.

به عقیده ی کارشناسان سیاسی جمهوری آذربایجان هم، ساختار حکومتی این کشور دچار یک گسست می باشد و اپوزسیون هم هواره سعی داشته تا با آگاهی بخشی عمومی،نخبگان را بیش از پیش در این روال فعال نگه دارند.

سایت ویرتوآل جمهوری آذربایجان در مقاله ای،نسبت به انتصابات جدید در دولت این کشور واکنش داده و نوشته است: در سال های گذشته اپوزیسیون امیدوار به انقلاب های رنگی یا خشن در خاورمیانه بود اما امروز وقت آن است که بفهمد عامل اصلی پیروزی انقلاب ها،نادیده گرفتن هویت مردم و تلاش برای سرکوب آن هاست.

اتهام اپوزسیون آذربایجان نسبت به حاکمیت

برخی تحلیلگران غربی معتقدند کشورهای مستقل مشترک المنافع به دلیل سال ها سکونت در سایه سنگین شوروی، باید با ثبات و مملوّ از دموکراسی باشند.اما اپوزسیون جمهوری آذربایجان اعتقاد دارد یک "دست قوی" در جامعه ی سیاسی و اجتماعی و اقتصادی این کشور وجود دارد- که البته صراحتا نامی از آن نمی برند – و این دست قوی و قدرت برتر، نوعی بی ثباتی سیستماتیک را به وجود آورده است و عملا دیگر توانی برای مبارزه در جامعه ی فئودالی آذربایجان وجود ندارد.

دراین میان نگاه کوتاهی به بیوگرافی وزیر کشور،وزیر دفاع و وزیر امنیت ملی آذربایجان نشان می دهد که اولا این انتصابات را می توان "انتصابات امنیتی" نام نهاد و ثانیا بنظر می رسد یک دستی بیشتر در پیشبرد اهداف حاکمیتی هم در تغییرات جدید، مدّنظر بوده است.

 

رامیل اسوب اف، وزیری با بیش از دو دهه صدارت

وزیر کشور جمهوری آذربایجان متولد 1948 خوجالی بوده و پست مهم دبیری شورای امنیت ملی کشورش را بر عهده گرفته است.

اسوب اف از ریاست شعبه پلیس در شوشا کارش را شروع کرده و از سال  1993 به مدت دو سال رئیس پلیس نخجوان بوده و پس از آن به سمت وزارت کشور منصوب شده است و تا قبل از دبیری شورای امنیت نیز وزیرکشور بود.

در توصیف اهمیت دبیری شورای امنیت کشور آذربایجان گفته شده است که همۀ فعالیت های استراتژیک تمام ساختارهای قدرت و سرویس های اطلاعاتی، دادستان کل و حتی وزیر امور خارجه هم بر عهده ی دبیر شورای امنیت می باشد.پیش از این نیز رامیز مهدی اف عهده دار این منصب بوده است و همین مساله نیزبه اهمیت این سمت در آذربایجان افزوده است.

افکار امنیتی "ولایت عیوض اف"

ولایت عیوض اف متولد 1968 در جلفای نخجوان بوده و از سال 1994 وارد وزارت کشور جمهوری آذربایجان شده و به سرعت مدارج ترقی را طی کرده و پیش ازاین معاون وزیر کشور بود.دیدگاه های امنیتی خاصی دارد و به عقیده برخی رسانه ها احتمالا به همین دلیل سکّان دار وزارت کشور شده است چون می تواند به راحتی اعتراضات مردمی در خیابان ها را سرکوب کند.

علی نقی اف از تجارت کوچک در شوروی تا ریاست سرویس امنیتی

برخی ها معتقدند علی نقی اف 65 ساله و زاده ی نخجوان، توانایی آشتی با هرج و مرج را ندارد.نقی اف سه فرزند دارد و فارغ التحصیل رشته ی زیست شناسی از دانشکده لنینگراد می باشد.از سال 1987 استاد دانشگاه دولتی باکو بوده است و از موسسین حزب یئنی آذربایجان(آذربایجان نوین) معرفی شده است. از سال 1988 فعالیت های سیاسی خود را آغاز کرده و از سال 2006 نیز به عنوان معاون حزب حاکم اجرای مسئولیت کرده است.از سال های 2006 تا 2001 سفیر تام الاختیار آذربایجان در بلاروس بوده است و مدتی در دادستانی کل حضور داشته اما مهمترین حضور امنیتی او در وزارت امنیت ملی، مربوط به مدیریت بخش اقتصاد MTN می باشد.

نقی اف که گفته می شود زمانی یک افسر تجاری کوچک در اتحاد جماهیر شوروی بوده،قرار است وزارت امنیت ملی آذربایجان را عهده دار شود. رسانه های آذری معتقدند مرحله  نهایی اصلاحات اجتماعی و اقتصادی در این کشور با تغییرات جدید آغاز شده و در این میان مهمترین نقش را علی نقی اف عهده دار خواهد چون باید برای رفع موانع توسعه بازار آزاد و بوروکراسی مزمن اداری تلاش کند که البته ظاهرا تخصص این کار را هم دارد.

سوالی که در این میان مطرح می شود این است که آیا یکی از اعضای اصلی حزب یئنی آذربایجان، توانایی ایستادگی در مقابل فساد هم حزبی هایش را هم خواهد داشت؟

گزارش از:امیرفاطمی

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •