دست‌هایی خارج از سیستم، گردشگری سلامت را دچار اختلال میکنند/ منتظر حکم بازنشستگی هستم
 • 1398/03/28 13:57
 • 110243
مدیرکل سازمان میراث‌فرهنگی در جمع خبرنگاران:

دست‌هایی خارج از سیستم، گردشگری سلامت را دچار اختلال میکنند/ منتظر حکم بازنشستگی هستم

آبدار گفت:تاکیدی بر ماندن در این سِمت ندارم ولی فعلا نفر جایگزین معرفی نشده پس با این حساب تا معرفی فرد دیگری مدیریت این سازمان را برعهده دارم.

به گزارش آناج، مرتضی آبدار مدیرکل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان‌شرقی به مناسبت برگزاری ششمین نمایشگاه صنایع دستی و اولین نمایشگاه گردشگری در تبریز به خبرنگاران گفت: توسعه و ترویج زیرساخت‌های گردشگری جزو اولویت های کاری میراث فرهنگی استان است.

تکمیل سند چشم انداز گردشگری تا سال 1400

وی افزود: سند توسعه گردشگری استان که فعلا اجرا می‌شود مربوط به تبریز2018 بود و سندچشم‌انداز گردشگری تاسال1400 به نتیجه خواهد رسید. بیشترین موضوعات بررسی شده هم مربوط به زیرساخت‌های گردشگری در آذربایجان‌شرقی است.

وی خاطرنشان کرد: برنامه‌های گردشگری شخص محور نیست و به تصویب شورای عالی اداری استان هم رسیده است. مطالعات احیای گردشگری جاده ابریشم در حدود11ماه است که آغاز شده و تبریز به عنوان محور مرکز مطالعات جاده ابریشم انتخاب شده است.

آذربایجان‌شرقی، استان برتر در حوزه گردشگری

آبدار با اشاره به اقدامات تخصصی در حوزه گردشگری  استان یادآور شد: آذربایجان شرقی به مدت سه سال است به عنوان استان برتر در حوزه‌های مختلف گردشگری انتخاب می‌شود. بیش از 2800 میلیارد پروژه سرمایه‌گذاری در گردشگری در استان در حال انجام است.

وی در پاسخ به سوالی درباره فرارسیدن زمان بازنشستگی خود تصریح کرد: تاکیدی برای باقی‌ماندن در این سِمت ندارم ولی فعلا نفر جایگزین معرفی نشده و تا معرفی فرد دیگری مدیریت این سازمان را برعهده دارم. حکم بازنشستگی خود را دریافت کنم، خواهم رفت.

ارائه مجوز پخش موسیقی زنده در رستوران‌ها

وی با بیان اینکه مجوز پخش موسیقی زنده در اماکن  رفاهی صادر شده افزود: شورایی متشکل از نمایندگان ارشد سازمان اماکن، وزارت ارشاد و سازمان میراث فرهنگی در تهران مجورهای لازم را صادر کرده اند ولی در حال حاضر در بحث اجرای آن با مشکلاتی مواجه هستیم.

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان در پاسخ به خبرنگار آناج مبنی بر اقدامات صورت گرفته در حوزه گردشگری سلامت بیان داشت: در این خصوص دست‌هایی پشت پرده قرار دارد و دلالانی حضور دارند ولی از مرحله خطر عبور کرده ایم و 15مرکز بیمارستانی نیز در ارائه خدمات پزشکی به گردشگران سلامت  همکاری می کنند، فقط در سال گذشته 220 نفر گردشگر سلامت در بیمارستان ‌های استان بستری شده و خدمات پزشکی و درمانی دریافت کرده اند.

اختلاف اوقاف و میراث فرهنگی بر سر موزه قرآن و کتابت

وی  بااشاره به اختلاف میراث فرهنگی و سازمان اوقاف درارتباط با موزه قرآن و کتابت تبریز گفت: هیئت امنای مسجد تلاش می کنند تا این قسمت دوباره به مسجد بازگردد ولی شواهد تاریخی نشان می دهد که این محل یک اثر تاریخی بوده و باید موزه شود برای حل این مشکل هم هیئت اختلافی در استانداری آذربایجان شرقی تشکیل شده است.

آبدار گفت: 200 مسیرگردشگری در سطح استان تعریف شده است.بیش از 190 اقامتگاه بوم‌گردی نیز در روستاهای استان فعال شده اند که به طور میانگین هر اقامتگاه‌برای سه نفر ایجاد اشتغال کرده است. احیای مجموعه حسن پادشاه و همکاری با گروه باستان شناس آلمانی در جهت کاوش در مجموعه ربع رسیدی از دیگر اقدامات این سازمان می باشد.

میراث فرهنگی مسئول حفاظت از بافت تاریخی بازار

مدیرکل میراث فرهنگی استان تاکید کرد: سازمان میراث فرهنگی فقط وظیفه حفاظت از بافت تاریخی بازار تبریز را بر عهده دارد و بقیه امور در حیطه وظایفی سازمان های دیگر است، اداره برق موظف است تمام امور برقی بازار تبریز را ساماندهی کند.

وی یادآور شد:تبریز2018 نقطه شروع گردشگری در تبریز بود هم اکنون نیز در این فصل سال تمامی هتل ها و مراکز خدماتی در تبریز از نظر ظرفیت تکمیل شده اند که این امر در طی سالیان گذشته بی سابقه بوده است. بزرگترین پارک آبی نیز تا 2ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید.

بِرندسازی صنایع دستی استان وظیفه اصلی میراث فرهنگی

وی ادامه داد:  تعداد7مورد از صنایع دستی استان بِرند سازی شده اند همچنین 11 موزه در اختیار شهرداری تبریز قرار دارد که متاسفانه در لیست موجودی سازمان میراث فرهنگی ثبت نشده اند که اخیرا در این مورد با شهردار تبریز نیز مکاتباتی داشته ایم.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •