• 1398/03/25 17:55
  • 110214
تاملی بر نگاه یک مینی سریال

"چرنوبیل" مَعبری برای نکوهش و ستایش

این سریال جدای از داشته های سینمایی اش، مجموعه ای از نکوهش ها مختلف نسبت به ساختار سیاسی،اجتماعی و امنیتی شوروی بوده و سعی دارد یک ستایش خاص و در لفّافه ای را نسبت به قدرت علمی غرب به تصویر بکشد.

گروه بین الملل آناج/امیرفاطمی: پس از سریال رمان های فانتزی تاج و تخت که مدتی نقل محافل مختلف از جمله سینما دوستان در ایران بود،مینی سریال چرنوبیل توسط شرکت HBO آمریکا درپنج قسمت نمایش داده شد و توجه بسیاری از منتقدان را به خود جلب کرد.

طبق آمار منتشر شده، این سریال تا به امروز نمره ۹.۷(از 10) را از کاربران دریافت کرده و تا به امروز نزدیک به ۵۲ هزار نمره برای این سریال در این وب‌سایت ثبت شده است.

این سریال برگرفته از یک فاجعه اتمی در شهری به همین نام در کشور اوکراین ساخته شده است؛ و با نشان دادن واقعیت‌های تلخ، بزرگترین فاجعه غیر نظامی و اتمی تاریخ بشر را به نمایش میگذارد که در روز ۲۶ آوریل ۱۹۸۶ (۶ اردیبهشت ۱۳۶۵) در نیروگاه چرنوبیل در اوکراین با انفجار و آتش‌سوزی در رآکتور شماره ۴ نیروگاه به وقوع پیوست و باعث پخش مواد رادیواکتیو در بخش بزرگی از غرب شوروی و اروپا شد و تبعات خیلی زیادی را به بار آورد که بر میلیون‌ها نفر تاثیر گذار بوده و خواهد بود.

نکته ای که شرکت آمریکایی سازنده ی سریال سعی در القای آن به مخاطب دارد این است که،چرنوبیل در واقع هزینه ی رقابت شوروی با آمریکا بود.اقتصاد شوروی برای پیشرفت نیاز به برق بیشتر داشت و برق را هم نیروگاه ها تولید می کردند در حالیکه به لحاظ ساختاری با استانداردهای جهانی مطابقت نداشته و توانایی اینحجم تولید را برای رقابت غرب و شرق نداشتند.

این سریال، ماجرای واقعی یکی از فجایع انسانی در تاریخ را روایت می کند که عده ای از انسان ها خود را برای نجاب میلیون ها انسان دیگر قربانی کرده اند.

در این بین نگاه غربی سازندگان آمریکایی به مسئولین شوروی در پلان به پلان سریال مشاهده می شود.دولت وقت شوروی و شخص گورباچف رئیس جمهور وقت شوروی در سریال سعی می کنند تا مردم را نسبت به ابعاد حادثه بی اطلاع نگه دارند و حتی وقتی در جلسه ی رسمی کمیته ی مرکزی در کرملین گفته می شود باید چند نفر کشته شوند تا از یک فاجعه جلوگیری شود،از طرف گورباچف با چراغ سبز روبرو میشوند.موضوعی که گورباچوف را بعد از سال ها مجبورکرد تا در مصاحبه با خبرگزاری ریانووستی روسیه  آن را رد کند.رئیس جمهور آن زمان شوروی در این مصاحبه ی کوتاه گفته است:" این سریال انحرافات زیادی دارد و من دستوری برای کشته شدن مردم شوروی نداده بودم."

پروفسور لگاسوف که به عنوان قهرمان علمی ای داستان قرار دارد در نهایت با غضب دستگاه امنیتی کا گ ب مواجه می شود و پس از دو سال حبس خانگی و بیخبری با دنیای خارج ، بعد از ضبط توضیحات خود در مورد حادثه ی چرنوبیل خودکشی می کند تا دوران سیاه امنیتیآن زمان یک باردیگر به تصویر کشیده شود.

 سازندگان این سریال، لگاسوف را در انتها مرعوب کا گ ب نشان می دهند که برای گرفتن ریاست یک مجموعه،سعی می کند تا در "وین" دنیا را به دروغ متقاعد کند که حادثه ی چرنوبیل غیرقابل تکرار و مهارشدنی بود و حتی قهرمان داستان خودشان را هم یک فرد ترسو و بزدل نشان می دهند.

چرنوبیل جدای از داشته های سینمایی اش، مجموعه ای از نکوهش ها مختلف نسبت به ساختار سیاسی،اجتماعی و امنیتی شوروی داشته و سعی دارد یک ستایش خاص و در لفّافه ای را نسبت به قدرت علمی غرب به تصویر بکشد.

سازندگان این سریال در بخشی از آن با زیرکی اشاره می کنند که کمیته ی حل بحران چرنوبیل،محدوده ی خطرناک نیروگاه را به سه بخش تقسیم کرده بودند.بخش اول با خطر تشعشعات بالا را "کاتیا" نام گذاشته بودند که شوروی سعی در پاکسازی آن داشت.بخش دوم با خطر تشعشعات بسیار بالا ،"نینا" نام گذاشته بودندو سعی داشتند تا مشکل آنجا را هم حل کنند اما نکته اینجاست که برای پاکسازی خطرناک ترین نقطه ی هسته ای دنیا که نامش را "ماشا" گذاشته اند،مشکلات زیادی وجود دارد و در فیلم اینگونه ادعا می شود که غرب قصد کمک به شوروی در پاکسازی ماشا را هم داشت اما مسئولین شوروی با صداقت پیش نرفته اند و نهایتا هم این منطقه با فداکاری سربازان شوروی پاکسازی شده است.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
  • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
  • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
  •