«نور علی‌اف» نمادی از فریادهای خفته آذربایجانی
 • 1398/03/22 13:57
 • 110164
یک تصویر و یک تاریخ؛

«نور علی‌اف» نمادی از فریادهای خفته آذربایجانی

انتشار تصویر کشتی‌گیری با پیراهن منقش به تصویر رهبر انقلاب آنهم روی سکوی قهرمانی که رویش «لبیک یا خامنه‌ای» حک شده بود، خبرساز شد.

گروه بین الملل آناج؛ یک مدال و یک سکو، یک تی‌شرت و یک لبخند، تصویری بود که خیلی زود در رسانه‌های دنیا سر و صدا به پا کرد. شاید قبل از این کمتر کسی اِلمار را می شناخت. المار کشتی گیر آنچنان مطرحی در سطح جهان نیست. هرچند جوان است و با بیست و دو، سه سال آینده روشنی پیش رو خواهد داشت اما حالا تصویری با یک تی‌شرت بیشتر از دو بنده کشتی از او در ذهن‌ها مانده است.

«المار نورعلی‌اف» کشتی گیر اوکراینی، آذربایجانی الاصل بعد از قهرمانی در مسابقات کشتی اوکراین با لباس منقش به تصویر رهبر انقلاب اسلامی روی سکو حاضر شد. این تصویر خیلی زود در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد.

هرچند رسانه های غربی این تصویر و ماجرا را بایکوت کردند اما شبکه‌های اجتماعی فرصتی شد تا این تصویر بازتاب جهانی پیدا کند. 

برخی ایرانی‌ها نیز با دنبال کردند صفحه المار در اینستاگرام کامنت‌های تشکر آمیز نوشتند. عده‌ای دیگر او را به ایران دعوت کردند و بخش دیگری هم این مسئله را بهانه‌ای کردند تا از تقویت اتحاد شیعیان جهان سخن بگویند.

صفحه اینستاگرام المار پست‌های زیادی از شهدای مدافع حرم ایرانی را در خود دارد واکنش جالبی به بازتاب اقدامش در ایران و خود آذربایجان داشته است. نور علی‌اف گفته: «مرجع تقلید من آقا سیدعلی خامنه‌ای است و من نیت کرده بودم که اگر این مدال طلا را کسب کنم با تصویر حضرت آقا به روی سکو بروم چرا که ایشان جانِ من هستند و به حق که نام آقا را چه لاتین و چه فارسی از هر طرف بنویسید آقا است و این نام برازنده مولای ما سید علی خامنه‌ای است و این را به یک روحانی اهل ایران در اوکراین نیز گفتم که اگر مدال طلا بگیرم حتما با تصویر رهبر معظم و ولی امر مسلمین بر روی سکو خواهم رفت و همان کار را هم کردم و بعد دیدم که چقدر بازتاب خوبی داشته است.» 

المار در مورد علاقه‌اش به رهبری و آرزوی ملاقات ایشان از نزدیک اظهار داشت: «باور می‌کنید این آرزوی من است! البته می‌دانم اگر ایشان را ببینم از خجالت نمی‌توانم سرم را بالا بگیرم ولی می‌دانم که عاشقانه نگاهش خواهم کرد و افتخار می‌کنم که بزرگ ما ایشان هستند و کاش روزی برسد که ایشان را ببینم.

من کوچکتر از آن هستم که بتوانم به ایشان چیزی بگویم و تنها می‌توانم بگویم "جانیم سنه قربان اولسون" (جانم فدای تو باشد).» 

المار در رابطه با کلیپ شهدای مدافع حرمی هم که در صفحه‌اش منتشر کرده خاطر نشان ساخت: من یک شیعه هستم و همه شهدای در راه تشیع و اسلام برای من عزیز هستند، شهدای مدافع حرم نیز عزیزتر چرا که اجازه ندادند تا آجری از حرم بی‌بی زینب(س) فرو ریزد.

شهدای مدافع حرم گمنام و عاشقانه با خدا معامله کردند و من عاشق تک به تک آنها هستم. همه شهدا عزیزند، محسن حججی و ابراهیم هادی و بابک نوری را خوب می‌شناسم ولی عاشق حججی هستم و دوست دارم من هم همانند او باشم و شهید شوم.

اقدام نور علی اف از چند جهت مهم و قابل تامل بود. المار که اصالتی آذربایجانی دارد و در کشور اوکراین ساکن است، تا به حال ارتباط نزدیکی با ایرانی ها نداشته است. برخلاف بهانه‌هایی که در مورد جوانان لبنانی، سوری و عراقی مطرح می شود، المار اهل کشوریست که سال‌ها زیر سیطره حکومت‌های کمونیستی و سکولار بوده و فشارها و تبلیغات صهیونیست‌ها طی سالیان گذشته برای مردم مسلمان جمهوری آذربایجان شدت بیشتری گرفته است، اما با این حال هسته‌های شیعی و اسلامگرایان حامی انقلاب اسلامی به صورت نامحسوس در این کشور فعالند.

جمهوری آذربایجان به لحاظ جمعیت، دومین کشور شیعه جهان محسوب می‌شود. در این جمهوری که هفتاد سال زیر سلطه نظام کمونیستی شوروی قرار داشت و پس از استقلال نیز تحت حاکمیت دولتی سکولار اداره می‌شود، دین اسلام به خصوص مذهب تشیع، عنصر مهم هویتی به حساب می‌آید.

به همین علت از بدو استقلال، جریان‌های اسلامی این کشور در عرصه اجتماعی ـ فرهنگی و حتی سیاسی به کنش‌گری جدی پرداخته‌اند. هر چند جریان‌های اسلامی سنی مذهب به علت تأثیر پذیری از محیط سیاسی ـ امنیتی و فرهنگی قفقاز شمالی، هم چنین با هدایت برخی کشورهای عربی خاورمیانه وارد فاز رادیکالیسم شده‌اند، ولی جریان‌های اسلامی شیعی از اوایل شکل‌گیری با پرهیز از فضای بنیادگرایی، مبارزه خود را در فضای سیاسی موسوم ادامه داده‌اند و در حال حاضر، نیروی اجتماعی مؤثر در فضای سیاسی آذربایجان محسوب می‌شوند.

با فروپاشی حکومت کمونیستی اتحاد جماهیر شوروی و استقلال جمهوری آذربایجان به عنوان یکی از جمهوری‌های این اتحادیه، نقش دین و دینداران در سطح مسائل اجتماعی و فرهنگی همانطور که قابل پیش‌بینی بود، افزایش یافت.

مردم به طرز عجیبی روی به دین داری آورده و مناسک و شعائر دینی به رغم دهه‌ها تبلیغ منفی در منظر عموم انجام می‌شد و مورد توجه و اقبال عمومی قرار می‌گرفت. نخستین زمزمه‌های چنین احساساتی به یک دهه پیش از فروپاشی، همزمان با وقوع انقلاب اسلامی ایران باز می‌گشت.

در چنین شرایطی پیشروان جریان مذهبی با تشکیل حزب اسلامی آذربایجان نخستین گام‌های اقدامات تشکیلاتی را به انجام رساندند. این حزب با اقدامات تشکیلاتی موفق به جلب اقبال مردمی شده و به خاطر حضوری که در جنگ قره‌باغ که صدها رزمنده داوطلب و چندین شهید از نتایج آن بود، موجبات نگرانی رژیم لائیک باکو را فراهم آورد.

نهایتا فعالیت حزب غیرقانونی اعلام شده، سران آن محاکمه و اعضای آن تحت پیگرد و آزار قرار گرفتند. با این همه نوع برخوردهایی که با دینداران و فعالین مذهبی می‌شد به نحوی نبود که حکایت‌گر یک بحران باشد.

اما در سالهای اخیر دولت باکو با دست زدن به یک سری اقدامات، عرصه را چنان بر دینداران تنگ کرده که بارها شاهد زیرپا گذاشته شدن اصل آزادی و ابتدایی‌ترین مسایل حقوق بشری بوده‌اند.

منطقه قفقاز و به ویژه آذربایجان پیوندهای تاریخی با ایران داشته و دارد و نیز به علت اهمیت ژئوپولیتیکی و ژئواستراتژیکی آن روی نقش منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران تاثیرگذار است. به همین دلیل، درک محیط سیاسی جریان‌های اسلام گرای شیعی در این کشور از اهمیت بالایی برخوردار است. 

کم نیستند جوانان آذربایجانی که علاقه وافری به انقلاب اسلامی دارند و این را بارها در فرصت‌هایی که به دست آورده‌اند از پیاده‌روی اربعین گرفته تا راپیمایی‌های حمایتی از زندانیان اسلامگرا ابراز کرده‌اند اما با توجه به فشارهای موجود از علنی شدن آن جلوگیری به عمل می آید. حالا این اقدام المار، جوان آذربایجانی که در خارج از کشورش و با پرچم کشوری از شرق اروپا این فرصت را پیدا کرده تا گوشه‌ای از فریادهای فروخفته عاشقان اهل بیت و انقلاب اسلامی در آذربایجان باشد.

انتهای پیام/

گزارش:حمیدشیرازی

 

 

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • وحید
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۳/۲۳ - ۱۰:۴۴
  پس به همین خاطر است که هر روز خبر پیوستن ورزشکاران و مربیان را به تیم ملی جمهوری آذربایجان را می شنویم..تکواندوکاران و کشتی گیران هر روز به تیم ملی آذربایجان می پیوندند..امیدوارم کار این جوان نیز از روی خلوص نیت باشد..ان شاالله
  2 + 0 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 3
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •