از سناریوسازی تا ممنوعیت فروش وکالتی/ بیگی: سهام عدالت بهترین گزینه برای واگذاری کارخانجات است
 • 1398/03/21 11:06
 • 110142
بررسی سرنوشت ماشین‌سازی تبریز در گفت‌وگوی نماینده مجلس با آناج؛

از سناریوسازی تا ممنوعیت فروش وکالتی/ بیگی: سهام عدالت بهترین گزینه برای واگذاری کارخانجات است

نماینده مجلس اظهار داشت: سازمان خصوصی‌سازی در داخل دولت یکه تازی می کند و به نظر می آید روش‌ها تغییر یافته و این وزارت اقتصادودارایی است که زیرنظر سازمان خصوصی‌سازی عمل می کند.

احمدعلیرضا بیگی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه واگذاری مجدد کارخانه ماشین سازی تبریز پشت پرده‌هایی دارد، به خبرنگار آناج گفت: به واسطه اینکه واگذار کننده یا همان سازمان خصوصی سازی از اهلیت لازم برخوردارنیست، همچنین ارزیابی هایی که انجام گرفته غیر واقعی می باشد، واگذاری مجدد بدین شکل امکان پذیر نخواهد بود.

وی گفت: مقام قضایی به سازمان خصوصی سازی اعلام کرده از چنین واگذاری هایی پرهیز کند. اگر کارخانه ای به یک فرد خاص واگذار شده ولی خریدار بنابه هر علتی نتوانسته از عهده انجام تعهدات خود برآید، سازمان خصوصی سازی دوباره آن مجموعه را به فرد دیگری واگذار می کند که خلاف قانون است.

فروش وکالتی کارخانجات طبق دستور مقام قضایی ممنوع است

بیگی افزود: انجام این کار مفسده برانگیز است. به همین علت مقام قضایی با ابلاغیه ای به سازمان خصوصی‌سازی تاکید کرده که این سازمان حق واگذاری وکالتی ندارد. براین اساس واگذاری اول کارخانه هم خود به خود باطل می باشد. فروش کارخانه ماشین‌سازی به قربانعلی فرخزاد هم با این شیوه انجام گرفته بود. بدین معنی که ابتدا این کارخانه را به صندوق بازنشستگی فولاد ایران فروخته و بعد از آن به صورت وکالتی به قربانعلی فرخزاد واگذار کرده بودند.

نیت شوم سازمان خصوصی‌سازی برای صنایع آذربایجان

نماینده مردم تبریز تصریح کرد: همان رویه باطل هنوز هم ادامه دارد. چنانکه بعد از فرخزاد، فرد دیگری اعلام شده که قرار است کارخانه به وی واگذارشود. این جریان نشان دهنده نیت ناصواب مسئولین سازمان خصوصی در قبال صنایع آذربایجان است. سازمان خصوصی سازی در داخل دولت یکه تازی می کند و به نظر می آید روش‌ها تغییر یافته و این وزارت اقتصاد و دارایی است که زیرنظر سازمان خصوصی سازی عمل می کند. وزیراقتصاد و دارایی هم درمقابل اقدامات مغایر با قانون سازمان خصوصی سکوت اختیار کرده است.

بیگی خاطرنشان کرد: فارغ از اینکه کارخانه ماشین‌سازی به چه کسی واگذار می شود و آیا اینکه فرد خریدار صلاحیت دارد یا ندارد، سازمان خصوصی سازی به عنوان فروشنده فاقد صلاحیت است.

نماینده مردم تبریز گفت: قانون سهام عدالت به دولت این اجازه را می دهد که برخی صنایع بزرگ که به هردلیلی امکان واگذاری به فرد وجود ندارد، در چارچوب قانون سهام عدالت به مردم واگذار شود. گروه‌های ضعیف جامعه که نتوانستند مانند برخی افراد دیگر از مواهب این کشور استفاده کنند بهترین گزینه برای واگذاری سهام این کارخانجات است. این اقدام می تواند در کاهش فاصله طبقاتی نیز موثر واقع شود.

بیگی با اشاره به تخلفات خصوصی سازی در ایران یادآورشد: هرکارخانه یا واحد تولیدی که از طریق سازمان خصوصی سازی واگذار شده، مجموعه ای از تخلفات را درون خود تلنبار کرده و گروه‌های خاصی از این قابلیت اقتصادی برخوردار می‌شوند.

وی افزود: دولت باید در این زمینه ورودجدی پیدا کند. بنده بشدت مخالف واگذاری فردی هستم و این واحدهای تولیدی باید به صورت دسته جمعی و تعاونی اداره شوند تا به مرحله سوددهی برسند.

سناریوسازی سازمان خصوصی‌سازی برای واگذاری کارخانجات بزرگ

وی بیان داشت: باید پرسید سهام کارخانه ماشین سازی اگر قابلیت عرضه در بورس را داشته پس چرا تا بحال عرضه نشده؟ به این سوال اینگونه باید جواب داد؛ کارخانجات را هدفمندانه به واحدهای ضررده تبدیل کرده اند. لذا به طور طبیعی قابلیت عرضه در بورس را از دست داده است. البته این سناریوی سازمان خصوصی سازی است، بدون استثنا همه واحد های تولیدی یا ورشکسته هستند و یا با کاهش سوددهی مواجه هستند، ماشین‌سازی تبریز، هپکو اراک، آلومینیوم سازی هرمزگان از جمله صنایع بزرگی هستند که ابتدا توسط سازمان خصوصی سازی یا ورشکسته و یا ضررده اعلام شده‌اند سپس به افراد موردنظرِ همان سازمان واگذار شده اند.

بی توجهی دولت به تذکرات رهبری درباره خصوصی‌سازی‌

عضو کمیسیون شوراهای مجلس ابراز داشت: دولت و شخص آقای روحانی، در مقابل اراده مجلس مقاومت می کنند، وقتی طبل رسوایی سازمان خصوصی سازی تا جایی به صدا درآمده که رهبرانقلاب در دیدار دانشجویان به مسئله خصوصی‌سازی اشاره می‌کنند، دولت نه تنها کم‌ترین توجهی به تذکرات رهبری و اعتراضات مردمی نشان نداده بلکه شرایطی را فراهم کرده تا این روند باطل ادامه یابد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •