نمرات ناپلئونی با طعم ریتالین/ استرس امتحان و حکایت نقل و نبات
 • 1398/03/23 17:58
 • 110136
آناج بررسی می‌کند؛

نمرات ناپلئونی با طعم ریتالین/ استرس امتحان و حکایت نقل و نبات

ایجادباورهای غلط درباره آثار معجزه آسای قرص ریتالین و شستشوی ذهنی برخی دانشجویان به خصوص ترم اولی ها، حربه هایی است که بکار گرفته می شود تا این قرص مخدر به خورد دانشجویان داده شود.

گروه اجتماعی آناج؛ این روزها دانشجویان و دانش آموزان در جنب و جوش ایام پر استرس امتحانات و کنکور قرار دارند.

در حالی که تعدادی از دانشجویان منتظر هستند تا نتایج زحمات طول ترم خود را در کارنامه ببینند، برخی دانشجونماها که در طول ترم با بی توجهی و غیبت سر کلاسها در مرز مردودی قرار گرفته اند، منتظرند تا در هفته های آخر ترم با انواع روش‌ها از تقلب گرفته تا نمره گرفتن از استاد، معجزه ای دروضعیت تحصیلی خود ایجاد کنند تا بلکه بتوانند با نمرات ناپلئونی یک ترم را هم به اتمام برسانند.

تنور داغ امتحانات و نان کثیف دلالان

در تنور داغ امتحانات برخی سودجویان دلال دارویی با وارد کردن قرص های ناشناس به وسوسه های گوناگون مثل تمرکز و نشاط آور، دانشجو را تحریک به استفاده از قرص های ریتالین می کنند.  ایجاد باورهای غلط درباره آثار معجزه آسای این قرص ها و شستشوی ذهنی برخی دانشجویان به خصوص ترم اولی ها حربه هایی است که بکار گرفته می شود تا "ریتالین" به خورد دانشجویان داده شود.

تا به حال هزاران فیلم و سریال و مستند راجع به انواع مواد ساخته شده و به همه ثابت شده، این بلای خانمان سوز به تمام جوانب زندگی فرد از شغل و موقعیت اجتماعی تا زندگی خانوادگی ، سلامت روحی و جسمی آسیب می رساند ولی هنوز کسی نمی داند که این قرصهای ریتالین هم رده کوکائین و مواد مخدر خطرناکتر هستند و به جرات می توان گفت که تاثیرات مخرب روانی و رفتاری که این قرص ها بر روی جوان امروزی می گذارد بسیار مخرب تر از حد پیش بینی می باشد.

دلایل استفاده از مخدرهای شب امتحانی از زبان مصرف کننده ها

مریم دانشجوی علوم ارتباطات در مورد مصرف این قرص ها می گوید: ترم سوم بودم و به خاطر مقابله با سر کوفت های خانواده ام که همیشه در مقابل هم سن های خودم، از عدم تواناییم دم می زدند، از این قرص ها مصرف کردم که با نشان دادن معدلم تواناییم را به رخ آنها بکشم،  قبلا تعریف این قرص ها را شنیده بودم و دسترسی به این قرص ها هم کار چندان سخت و طاقت فرسایی نبود.

شب اول قبل از مطالعه قرص را خوردم که با تپش قلب و کمی استرس همراه بود ولی فکر کردم شاید چون اولین بار است مصرف می کنم مشکلی ایجاد نخواهد کرد و در امتحانات  بعدی نیز استفاده کردم.  کم کم دوز های کمتر جوابگو نبود و مجبور بودم بیشتر مصرف کنم ولی نه تنها تمرکز پیدانکردم بلکه  از حالت طبیعی هم خارج شدم. مشکلات دیگری همچون پر خاشگری و بد خلقی و بی حوصلگی سهم من از استفاده از این دارو شد.


سمی که حکایت نقل و نبات را در خوابگاه ها دارد

محمد دانشجوی دیگری تعریف میکند: مصرف این قرص ها بین دانشجویان حکایت نقل و نبات را دارد. انگیزه نمره عالی گرفتن و تمرکز اکثر دانشجویان را وسوسه می کند.حال وضعیت دانشجویان ساکن خوابگاه شرح حال دیگری دارد. با اینکه اطلاعاتی در مورد این قرص ها ندارند ولی فروشندگان طوری جلوه داده اند که به نام " دوپینگ علمی" شناخته می‌شود.دوپینگی که بسیاری را از نام و نشان و مسئولیت کنار زده است.

این دانشجوی پزشکی در ادامه می گوید: خانواده هایی که دلشان نمی آید بچه های چشم و گوش بسته شان را آگاهی دهند، باید به فکر روزی باشند که در محیط دانشگاه فرزندشان گرفتارافرادی غیر از قماش خودشان شوند و این همان زنگ خطری است که باید از همین روزهای قبل از کنکور در بین خانه و خانواده به صدا در آید.

قرصی که دانشجوی پزشکی را وسوسه میکند

 علیف دیگر دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، در مورد مصرف قرصهای ریتالین با نشان دادن یکی از دانشجو ها اظهار میدارد: انسان‌های به مانند این فرد، تامین کننده انواع قرص های دانشکده هستند، با اینکه بارها به حراست دانشگاه گزارش داده شده ولی تاکنون کسی نتوانسته به مقابله با وی بپردازد.

ادامه می دهد: با توجه به حجم سنگین دروس، در طول ترم نیز فرصت مرور پیدا نمی شود و در آخر ترم و زمان امتحانات مجبور به شب نشینی می شویم که استرس و عدم تمرکز و خواب از جمله عواملی هستند که مانع یادگیری می شوند. 

 علی در پاسخ به این سوال که علی رغم تحصیل در حوزه رشته های سلامت و آشنایی با خطرات و مضرات استفاده از قرص ریتالین باز هم حاضر به مصرف هستید؛ می گوید: با اینکه این قرصها باعث اختلال در خواب، از دست دادن عملکرد قسمتی از مغر و یا در برخی موارد باعث خونریزی مغزی می شود ولی با توجه به حجم درسها، عوارض آن را به جان میخریم.

بازار سیاه فروش ریتالین در دانشگاه ها

سارا، دانشجوی ترم ۳ کارشناسی نیز در این خصوص بیان میکند: فصل امتحانات که می شود برخی افراد فعالیت خود را شروع می کنند. قرصهایی به نام " قرص شب امتحانی" معرفی می شوند که خریدار زیادی دارند. این قرصها را برای بار اول با قیمت ناچیزی می توان تهیه کرد ولی برای دفعات بعدی قیمت های آنها زیاد و زیادتر می شود.
 بیشتر مشتریان این قرص ها دانشجویان جدیدالورود هستند که می خواهند میانگین نمراتشان در حدی باشد که جوابگوی هزینه های خانواده خود باشند.

افزایش مصرف خودسرانه قرص ریتالین در کشور

دکتر پرویز گوهری، پزشک داروساز در خصوص مصرف  قرصهای ریتالین و عوارض آن، اظهار میکند: قرص های ریتالین در وهله اول برای درمان یکی از انواع اختلال بیماری های روانی دوران کودکی به نام "بیش فعالی همراه با نقص توجه" استفاده می شود.

وی با بیان اینکه در سال های اخیر، مصرف خودسرانه قرص ریتالین در کشور رو به افزایش است، ادامه می دهد: عدم آگاهی از آثار و ویژگی های این قرص می تواند بسیار نگران کننده باشد، در حال حاضر برخی از دانشجویان برای بیدار ماندن در شب های امتحان به جای مصرف قهوه و چای از قرص های ریتالین استفاده می کنند.

دانشجویان و سایر افراد برای اینکه بتوانند چندین ساعت متوالی بیدار بمانند و به شکل غیرمعمول تمرکز خود را در مدت طولانی حفظ کنند، اقدام به مصرف خودسرانه این قرص می کنند که این امر بسیار مضر است.


با مصرف مداوم، بدن در مقابل این دارو مقاوم می شود و این یعنی آغاز اعتیاد

این پزشک دارو ساز در ادامه شایع ترین عوارض مصرف خود سرانه قرص های ریتالین را عصبی شدن و بی خوابی برشمرد و خاطرنشان می کند: مصرف خودسرانه عوارض فراوانی دارد که حالت تهوع و استفراغ، احساس سرگیجه و سردرد و مهم تر از همه تغییرات ضربان قلب و فشار خون، که معمولأ به صورت افزایش آن است، ولی در مواردی نیز به شکل کاهش فشارخون می باشد.

 این قرص ها اوایل با دوز کمتر مصرف می شود ولی با گذشت زمان و مصرف مداوم، بدن در مقابل این دارو مقاوم می شود و فرد مجبور به افزایش دوز مصرف می شود که باعث اختلالات روانی شدید می شود و در موارد حاد مصرف این دارو دیده شده است که معتادان به ریتالین نمی توانند بدون خوردن روزی چند عدد از این قرص شیمیایی درس بخوانند یا حتی به فعالیت های معمولی و روزانه خود ادامه دهند. شاید در کوتاه مدت این قرص بتواند تا حدودی از خواب شبانه انسان بکاهد و بر هوشیاری فرد، تاثیر مثبت بگذارد، اما در بلند مدت، استفاده از این قرص به شکل اعتیاد در می آید و مجموعه ای از بیماری ها را به سمت انسان سرازیر می کند.

با وجود تمام مشکلاتی که به آن اشاره کردیم، هنوز هم برخی مصرف کنندگان قرص ریتالین اعتقاد دارند این ماده شیمیایی می تواند قدرت حافظه را افزایش دهد، در حالی که تحقیقات علمی نشان داده است هیچ دارویی برای تقویت حافظه وجود ندارد و حافظه انسان فقط بر اثر تمرین های ذهنی، قوی تر از گذشته می شود و هیچ ماده شیمیایی نمی تواند یک شبه به حافظه انسان نیروی مضاعف ببخشد.

تیمارستان؛ پایان خط مصرف ریتالین

دکتر منصور بیرامی، عضو هیئت علمی دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تبریز در خصوص اثرات سو مصرف این قرصها می گوید: یک فرد شاغل مشکلات روانی و اختلالات عصبی ندارد ولی بعد از مدتی به خاطر مصرف این قرص ها ، جنون بر وی غلبه می کند وبه قصد اینکه بیمار روانی هستند  برای درمان به مراکز درمانی و مشاوره و پزشکان اعصاب و روان مراجعه می کنند. "دوپینگ علمی" اصطلاحی است که بین دانشجویان رواج یافته در صورتی که دوپینگ علمی با قرص ها و داروهای خاص انجام نمی شود و باید با برنامه ریزی در طول ترم این یادگیری صورت بگیرد.

قرص‌هایی که جز پرخاشگری، سودی ندارد

دکتر آرش محققی،متخصص روانپزشکی (اعصاب و روان) و  رئیس سابق بیمارستان اعصاب و روان رازی تبریز نیز در خصوص عوارض مصرف قرصهای ریتالین بیان می کند: به دیدگاه روانشناختی و روان پزشکی یکی از عوارض مصرف این قرص ها استرس و اضطراب است که برخی با مصرف خود سرانه این دارو ها را مصرف می کنند با این تصور که تمرکز و حافظه آنها را افزایش میدهد ولی تاثیر سوئی روی فرد گذاشته و افراد مضطرب را پر استرس تر خواهد کرد و در صورت استفاده دوز بیشتر منجر به حملات پرخاشگری و دوز بالاتر منجر به (سایکوز) یا جنون می گردد.

مصرف قرص های ریتالین در برخی افراد، اثر تمرکز و یادگیری را به جای می‌گذارد ولیکن باید در نظر داشت ک، این تاثیرگذاری همیشگی نیست و استفاده این قرص برای افراد مضطرب باعث بدتر شدن این مشکل می گردد.


دلایل روانشناسی روی آوردن دانشجویان به استفاده از ریتالین

دکتر عباس خوش خبر، روانشناس و مدرس دانشگاه نیز در این خصوص می گوید: با توجه به اینکه دانشجو گاها به جای یاد گرفتن درس به دنبال نمره گرفتن و دریافت مدرک است در طول ترم به علت ترس از امتحان و برخی با ناآگاهی به مصرف این قرص روی می آورند.

 خانواده نقش مهمی در تربیت فرزند دارد در حالی که خانواده ها قبل از اینکه فرزند خود را برای ورود به دانشگاه از لحاظ تحصیلی و مادی آماده کنند باید خطرات اجتماعی که در معرض ابتلا به آن قرار دارند را به فرزندان خود بیاموزند که در حین ورود به دانشگاه بتواند آسیب های اجتماعی را تشخیص و راه های مقابله با آن را بیاموزند.

 مسئولین دانشگاهی باید برای آگاهی دادن به قشر دانشجو فعالیت های فرهنگی از جمله برگزاری کلاس های آموزشی و توجیهی و یا به صورت پوستردر دانشگاه، دانشجو را از وجود این خطر آگاه سازند.

این روانشناس  با بیان یک راهکار برای کاهش این خطر در خصوص مصرف قرص می گوید: مسئولین خوابگاه ها به جای پلیس خوابگاه بهتر از مشاور و روانشناس برای حل مشکلات دانشجویان استفاده کنند چرا که تنها مشکل دانشجویان مصرف قرص نیست، دلایل و پیش زمینه های وجود دارد که دانشجو به درس نخواندن و در نهایت مصرف قرص های یادگیری سریع روی می آورد.
وی سنین در معرض آسیب را ۱۸ تا ۳۰ دانسته: این سن خطرناکترین زمان برای انحرافات است چرا که دانش آموز بدون آگاهی از مقطعی محدود به دانشگاه وارد می شود که این محیط همزمان با حضور در اجتماع است که دانشجو یا جوان باید در این مدت زمان هوشیار باشد.

سخن آخر

در کنار همه توصیه های فضای رسانه و خانواده ها، دوران دانشجویی فقط به گذراندن چند واحد درسی ختم نمی شود، چه بسیارند دانشجویانی که در همین دوران، مسیر زندگی آنها تعیین می شود. برخی ها بهترین آینده را برای خود رقم میزنند ودر مقابل کم نیستند دانشجویانی که بهترین دورانشان را با کم توجهی و نا آگاهی و گاه زیاده طلبی، توسط قرص های ریتالین تباه می کنند.

پنهان کردن این موضوع مهم نه تنها گرهی از این مشکل نمی گشاید، بلکه فردای تیره وتار را برای نسلی که بار فرهیختگی و سواد جامعه را باید بر دوش بگذارد، رقم می زند.

اکنون اعتیاد و آسیب های اجتماعی در میان دانشجویان مسئله ای باور پذیر و غیر قابل انکاری است که مسوولان باید ضمن توجه و اقدام فوری به این مورد، همتی مضاعفی از خود نشان داده و با گسترش شعاع نظارتی و مقابله گرانه، به اصلاح این وضعیت بپردازند.
آگاهی بخشی  به دانشجویان و افزایش بخش های نظارتی و نیز مبارزه با سودجویان سوداگران مرگ می تواند گامی مهم در مقابله با این پدیده در دانشجویان شود.

امید است مسئولین، خانواده ها و اصحاب رسانه ها به خصوص رسانه ملی بیشترین تلاش خود را در راستای اطلاع رسانی و آگاه کردن مردم انجام دهند که جوان امروزی دانسته و ندانسته پای در این منجلاب مرگ آفرین نگذارد.

انتهای پیام/

گزارش :پریسا حق‌پرست

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •