تباهی حیات‌وحش در باغ‌های وحش تبریز
 • 1398/03/19 15:56
 • 110113
گفت‌و‌گوی آناج با دبیر انجمن ناجیان حیوانات؛

تباهی حیات‌وحش در باغ‌های وحش تبریز

بهرام تندران معتقد است: وقتی ما می‌توانیم با فاصله دو ساعته به هوراند برسیم و خرس قهوه‌ای را در شرایط عادی و طبیعی زندگی خود ببینیم، چه لزومی دارد حیوان را به تبریز بیاوریم و داخل قفس کنیم، آن هم با این شرایط؟

گروه اجتماعی آناج؛ بسیاری از کارشناسان محیط زیست و حیات وحش نه تنها با حضور باغ‌وحش ها مشکلی ندارند، بلکه وجود باغ‌وحش در مناطق گوناگون را ابزاری برای حفظ و حمایت حیات وحش می‌دانند. از این دیدگاه، باغ وحش مجموعه ای است که امکان پژوهش روی جانداران را فراهم می‌کند و می‌توان از آن برای معرفی حیات وحش به مردم استفاده برد و حتی از باغ وحش به عنوان وسیله‌ای برای نجات جانداران از انقراض استفاده کرد. از سوی دیگر عده ای معتقدند باغ وحش ها اسارت و تباهی را برای حیات وحش رقم خواهند زد.

«بهرام تندران»، دبیر انجمن ناجیان حیوانات و مسئول روابط‌عمومی خانه محیط‌ زیست تبریز می‌گوید: «خارج از این موضوع که باغ وحش خوب است یا بد، باید توجه داشت که وضعیت فعلی هیچ یک از باغ وحش های حال حاضر ایران مورد تایید هیچ پژوهشگر و کارشناس حوزه حیات وحش نیست و اساسا از دیدگاه تمام کنشگران این حوزه، باغ وحش های ایران نیاز به رسیدگی فوری دارند و بعبارتی با وضعیت کنونی باید کلا برچیده شوند.» موضوع باغ وحش ها و به ویژه باغ وحش باغلارباغی و ائل‌گلی تبریز،بهانه گفت وگوی ما با این فعال محیط زیست است.

حضور باغ وحش در تبریز خوب است یا بد؟

این سوال پاسخی که مورد پسند همگان باشد، ندارد. اساسا باغ وحش اصلا خوب نیست . چه از لحاظ مفهوم کلمه ایی و نه موقعیت مکانی.  زمانی که ما در عرصه های طبیعی امکان مشاهده حیات وحش را داریم نیازی به احداث باغ وحش نیست. میخواهم بپرسم ما چه اصراری به دیدن خرس داریم وقتی در شرایط طبیعی از دیدن آن وحشت میکنیم؟ آیا نه اینکه صرفا حس ترسیدن خودمان را در پشت میله های قفس پنهان میکنیم و برتری خود ساخته انسانی را به رخ آن حیوان میکشیم ؟ ما در همین شهر تبریز با وجود اینکه اصلا امکانات مناسب برای نگهداری یک گرگ نداریم چه لزومی هست یک حیوان منطقه گرمسیری را در کنار یک حیوان منطقه سردسیری و با شرایط یکسان نگهداری کنیم؟ کدام کارشناس محیط زیست این روش را تایید میکند؟ برخی حیوانات در حیات وحش هم خودشان را مخفی میکنند و چه نیازی هست این حیوانات را پیدا کنیم و در قفس به نمایش مردم بگذاریم؟ این اصلا حیوان دوستی نیست! این فقط ارضای نفس انسان هست و کسب درآمد ! وجود باغ وحش بیش تر از اینکه جنبه شناخت از حیوانات را فراهم آورد بیشتر منبع درآمدی هست برای انسان ها، لذا با توجه به اینکه امروزه آسیب های زیادی از سوی انسان به حیات وحش وارد میشود لزوم ایجاد مجموعه‌ای با عنوان مرکز تیمار حیوانات آسیب دیده بیشتر میتواند سبب حمایت از حیات وحش و نیز آشنایی مردم با حیوانات و نحوه نگهداری و تیمار آنها در زمان آسیب دیدگی باشد .

 

باغ وحش‌های تبریز استانداردهای لازم را دارند؟

ما در تبریز باغ‌وحش به معنای واقعی کلمه نداریم و آنچه باغ‌وحش باغلارباغی نامیده می‌شود، در حقیقت مرکز کوچک  تیمار حیوانات است که اداره کل محیط زیست برخی گونه های آسیب دیده را به این مجموعه انتقال میداد که بعدا بخاطر اهداف اقتصادی چند حیوان دیگر هم به آن اضافه شده است؛  برای مثال در سال های اخیر باغ‌وحش باغلارباغی اقدام به خرید شیر از یکی از سیرک‌ها کرد تا در معرض نمایش عموم گذاشته شود. باغ‌وحش ائل‌گلی هم یک باغ پرندگان است که در کنار پرندگان برخی حیوانات کوچک را هم به نمایش گذاشته است. اینکه یک باغ وحش از چه استانداردهایی پیروی کند، تقریبا به اختیار مدیران باغ وحش است، صد البته مسئول نگهداری حیوانات  باغلارباغی انسان حیوان دوستی است که با وجود فراز و نشیب بسیار در سال‌های گذشته، سعی کرده است شرایط را برای زندگی حیوانات در این مرکز بهتر کند؛ اما آیین نامه ای کشوری هم برای این موضوع وجود دارد که هر باغ وحشی ملزم به رعایت آنها بوده و ادارات حفاظت محیط زیست هم متولی نظارت بر اجرای صحیح این آیین نامه ها توسط باغ وحش ها هستند. صد البته در کنار ارگان دولتی تشکل‌های دوست‌دار محیط زیست و دوست دار حیوانات هم برای نظارت به میدان آمده‌اند که افزایش فضای نگهداری (قفس) شیرها و خرس این مجموعه حاصل از جمله دست آوردهای تعامل مشترک بین اداره کل محیط زیست، تشکل‌های محیط زیستی و مجموعه باغلارباغی بود. به نظر می رسد برخی از صریح ترین اصول نگهداری حیوانات در باغ‌وحش‌های تبریز سال هاست که در باغ وحش‌های تبریز و باغ پرندگان نادیده گرفته شده است. در باغ‌وحش باغلارباغی دو قلاده خرس قهوه‌ای نگهداری می‌شود. هر دو قلاده خرس متعلق به این استان و ارسباران هستند؛ دنیا دارد به سمت پارک‌های وحش به جای باغ‌وحش می‌رود. وقتی ما می‌توانیم با فاصله دو ساعته به هوراند برسیم و خرس قهوه‌ای را در شرایط عادی و طبیعی زندگی خود ببینیم، چه لزومی دارد حیوان را به تبریز بیاوریم و داخل قفس کنیم، آن هم با این شرایط؟ برای تبریز افتخار نیست که باغ‌وحش داشته باشد، بهتر این است که مراکز تیمار حیوانات تاسیس شود تا در آن مرکز حیوانات زخمی یا بیمار در حال طی کردن دوران بهبود، به نمایش گذاشته شوند تا هم خانواده‌ها و فرزندانشان مراحل تیمار را ببینند و هم حیوانات سالم را از زیست‌گاه طبیعی خود به قفس نیاورده باشیم.

دلیل اینکه اداره های حفاظت محیط زیست به خوبی روی قوانین نظارت ندارند، چیست؟

عوامل زیادی در این مورد دخیل هستند. یکی از مهمترین آنها کمبود نیرو در اداره‌های محیط زیست سراسر کشور و ضعف قوانین حمایتی ازنیروهای محیط زیست در مقابله با متخلفان است. حجم زیاد فعالیت ها و نیروی کم اجازه نظارت با کیفیت بالا را نمی‌دهد. دلیل دوم برخوردهای سلیقه ای است. فعالان حیات وحش در سراسر کشور بارها شاهد بوده اند که با عوض شدن مدیران و معاونان مختلف، نوع برخورد با این باغ وحش ها هم تغییر می کند و این موضوع متاسفانه مطلوب نیست، چرا که قانون باید در همه زمان ها به طور یکسان عملی شود. یکی دیگر از موضوعات، نبود امکانات کافی و دانش کم اداره های محیط زیست در نگهداری گونه‌های جانوری خاصی است که به وسیله شکارچیان و صیادان از طبیعت گرفته شده و توسط محیط‌بانان ضبط شده‌اند. متاسفانه این مشکلی قدیمی در اداره های محیط زیست است که جایگاهی برای نگهداری این گونه ها وجود ندارد و در مواقع بسیاری خود محیط زیست، گونه های جانوری کشور را به باغ های وحش تحویل می دهد. متاسفانه در اغلب موارد این گونه‌ها هرگز از باغ وحش ها پس گرفته نشده و ناچارا تمام عمر خود را در اسارت می‌گذرانند.

مردم می توانند چه کمکی به اصلاح این موضوع بکنند؟

متاسفانه مردم تا امروز آن طور که باید و شاید در زمینه باغ های وحش حساس و مطالبه گر نبوده اند و بر عکس اغلب بیشتر حامی باغ وحش ها بوده اند فراموش نکنیم که گونه های جانوری این کشور ثروت طبیعی تک تک ما شهروندان و جزئی از میراثی است که برای فرزندانمان خواهیم گذاشت.ما به عنوان شهروند موظف هستیم شفافیت باغ های وحش را مطالبه کرده و از باغ های وحش و باغ های پرندگانی که وضعیت نگهداری جانداران در آنها مطلوب نیست بازدید نکنیم و با خرید بلیت، از تجارت آنها حمایت نکنیم. البته اخیرا مجموعه های زیر زمینی جدیدی نیز رو به افزایش هستند با نام پارک حیوانات و دوستی با حیوانات که گزارشات مردمی حاکی از اوضاع وخیم حیوانات در برخی از این مجموعه ها است و اینجاست که نقش و وظایف اداره کل محیط زیست – دامپزشکی و بهداشت مشخص نیست و متولی وجود ندارد.

انتهای پیام/

گفت‌وگو از: حامد خسروشاهی

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •