هجده خرداد محاله یادم بره/ جشن صعود در تبریز خواست خدا بود
 • 1399/03/18 11:11
 • 110103
بازنشر// به مناسبت سالگرد بازگشت تراکتور به لیگ برتر؛

هجده خرداد محاله یادم بره/ جشن صعود در تبریز خواست خدا بود

سالروز بازگشت تراکتور به لیگ برتر بهانه خوبی بود تا با چند تن از اعضای این تیم به گفت‌وگو نشسته و خاطره‌نگاری کنیم.

گروه ورزشی آناج/ سجاد جمالزاده: دقیقا 11 سال پیش بود که تیم فوتبال تراکتور در آخرین هفته از رقابت‌های لیگ دسته اول باشگاه‌های کشور موسوم به «جام آزادگان» با شکست آلومینیوم هرمزگان در ورزشگاه اختصاصی خود جواز حضور در لیگ برتر فوتبال ایران را کسب کرد تا پرشورهای آذربایجانی پس از هشت سال انتظار در پشت درهای لیگ برتر، سلام دوباره‌ای به سطح اول فوتبال ایران کنند.

18 خرداد 1388 سالروز صعود تیم تراکتور به لیگ برتر فوتبال کشور است که با سرمربیگری فراز کمالوند بوقوع پیوست. به همین مناسبت تصمیم گرفتیم با چند تن از اعضای آن زمان تراکتور درخصوص بازگشت این تیم به لیگ برتر صحبت کنیم. مشروح گفت‌وگوهای خبرنگار ورزشی آناج را در ادامه می‌خوانید:

مگر می‌شود 18 خرداد یادم برود

فراز کمالوند، سرمربی جوان آن روزهای تراکتور که دو سال قبل از آن، این تیم را از حضور در لیگ‌برتر ناکام گذاشته بود، درخصوص صعودش با تراکتور به لیگ‌برتر می‌گوید: مگر می‌شود 18 خرداد از یادم برود چراکه بزرگترین افتخار زندگی من است. در این روز بعد از سال‌ها دل یک ملت را شاد کردیم و برایم افتخار بود که خداوند بنده را وسیله قرار داد تا تراکتور را به لیگ برتر برساند.

وی با بیان اینکه هرگز آن روز رویایی را فراموش نمی‌کنم، ادامه می‌دهد: بعد از 8 سال تیم راهی لیگ برتر شد و احساس غرور می‌کنم که نقش کوچکی در این ماجرا داشتم. اصلا حسم در بازی آخر قابل بیان نیست و نمی‌توانم بگویم چقدر خوشحال بودم.
 


کمالوند در تشریح حال و هوای آن روز بیان می‌دارد: مسیری را که در حالت عادی 45 دقیقه باید می‌پیمودم تا به هتل برسم آن شب 5 ساعت طول کشید! تمامی خیابان‌ها بسته بود و مردم خیلی شاد بودند. اول لطف خدا بعد حمایت بی حد و حصر مردم آذربایجان باعث شد تا روز به یادماندنی در تاریخ آذربایجان ثبت شود.

سرمربی سابق تراکتور خاطرنشان می‌کند: ما بعد از ناکامی در اوایل لیگ تمام امیدمان به هواداران بود تا امتیازات از دست رفته را جبران کنیم و خوشبختانه این اتفاق رخ داد که بعد از پیروزی مقابل شاهین در تبریز صدر جدول را از آنِ خود کردیم.

وی تأکید می‌کند: می‌دانستم تیمی را که روانه لیگ برتر کردم موفقیت‌های زیادی کسب خواهد کرد چرا که این تیم پشتوانه قوی به نام هوادار دارد و به این تفکرم نیز اعتقاد راسخ داشتم که الحمدالله در سال‌های بعد دیدید که چه موفقیت‌های خوبی به دست آورد.

قهرمانی تراکتور در لیگ برتر با حضور من به دست خواهد آمد!

کمالوند می‌افزاید: خاطره‌ای که از حضور در لیگ یک دارم این است که ماقبل بازی پایانی باید در رفسنجان به مصاف مس می‌رفتیم و اگر این تیم را شکست می‌دادیم صعودمان یک هفته زودتر مسجل می‌شد. یادم است دقیقه 89 علی عبادی دروازه‌بان حریف را دریبل زد و درحالی که هنوز دروازه خالی را باز نکرده بود همه نیمکت به خوشحالی پرداختیم و بعد دیدیم عبادی توپ را به بیرون زد. حالت عجیبی پیدا کردیم و واقعا ناراحت بودیم از این اتفاق. بعدا فهمیدیم خواست خدا این بود که ما در تبریز جشن صعود برپا کنیم.

وی در خاتمه صحبت‌هایش ادعای جالبی را مطرح کرد و گفت: من یک بار در لیگ دسته یک با تراکتورسازی قهرمان شدم و مطمئن هستم قهرمانی این تیم در لیگ برتر هم با من خواهد بود! چند سال قبل از حضورم در تراکتور به من الهام شده بود این تیم با من لیگ برتری می‌شود و اکنون هم به من الهام شده است قهرمانی تراکتورسازی در لیگ برتر با حضور دوباره‌ام در این تیم اتفاق خواهد افتاد و در این مورد شک نکنید!

بزرگ‌ترین عامل موفقیت در آن سال همدلی بود

احمد ابهران، سرپرست وقت تراکتور نیز با مرور خاطرات آن روز گفت: خوشحالم آرزوی چندین ساله هواداران در سال 88 برآورده شد و من هم در این موفقیت سهم کوچکی داشتم. به عنوان یک آذربایجانی به این موضوع افتخار می‌کنم. روز عجیبی بود، همه استادیوم غرق در شادی بودند و حس و حال توصیف نشدنی را داشتیم و فقط منتظر سوت پایان بازی بودیم.

«بزرگ‌ترین عامل موفقیت در آن سال همدلی بود»، وی با ذکر این عبارت تصریح کرد: مدیریت درست و استفاده بهینه از امکانات موجود توانست نقش بسزایی در موفقیت تیم ایفا کند و در کنار آن همبستگی و وحدت هواداران و همچنین تفکرات بالای فنی آقای فراز کمالوند به عنوان سرمربی باعث شد تا سال رویایی برای فوتبالدوستان تبریزی رقم زده شود. 

سرپرست سابق تراکتور در ادامه صحبت‌هایش متذکر شد: در همان سال که به عنوان سرپرست فعالیت می‌کردم باتوجه به سوابق داوری‌ام در فوتبال کشور به بازیکنان تیم هشدارهای لازم را می‌دادم تا بی جهت و بی مورد از داور اخطار نگیرند. همین امر موجب شده بود تنش بین بازیکنان تیم و داوران کم شود. یادم می‌آید قرار بود اگر بازیکنی بی‌جهت اخطار بگیرد یا اخراج شود با او برخورد شود.

ابهران اظهارات خود را اینگونه به اتمام می‌رساند: امیدوارم با حضور آقای زنوزی در راس باشگاه، بعد از سال‌ها تراکتور با حمایت همه جانبه پرشورها و تشکیل تیمی قدرتمند به اولین قهرمانی تاریخ خود در لیگ برتر رسیده و به آرزوی چندین ساله خاتمه دهد. تنها توصیه‌ام به پرشورها این است که تیم‌شان را به هیچ عنوان تنها نگذارند. من و امثال من یک روز آمده و یک روز نیز می‌روند و این تراکتور است که می‌ماند.

آرامش مهم‌ترین عامل صعود تیم به لیگ برتر بود

علیرضا میرشفیعیان، کاپیتان وقت تراکتور هم در گفت‌وگوی خود با خبرنگار ورزشی آناج به عوامل موفقیت این تیم در آن دوره لیگ یک اشاره و عنوان کرد: تراکتور بعد از 8 سال با درایت مدیریت و کادرفنی طوری بسته شد که عزم جدی برای صعود به لیگ برتر داشته باشد و خدا را شکر این اتفاق رخ داد و شرمنده مردم آذربایجان نشدیم. این افتخار نصیبم شد تا با تراکتور به لیگ صعود کنیم.

وی یادآور شد: هیچ موقع از یادم نمی‌رود، آخرین بازی که در تبریز برابر آلومینیوم هرمزگان انجام دادیم هواداران چه حمایت جانانه‌ای از ما کردند تا این موفقیت را رقم بزنیم. به نظرم مهم‌ترین عامل صعود تیم، آرامش بود؛ آرامشی که مدیریت و کادرفنی ایجاد کرده بودند تا در بهترین فضا کار کنیم تا شرمنده هواداران نشویم. 

این بازیکن در ادامه حمایت‌های مسئولین استانی را در صعود تیم به لیگ برتر موثر دانسته و ابراز داشت: باید از استاندار وقت آذربایجان‌شرقی، آقای بیگی هم تشکر کنم. ایشان همیشه کنار ما بودند و با حمایت‌هایشان باعث شدند با آرامش خاطر بیشتری برای موفقیت تراکتورسازی بجنگیم.

هیچ وقت آن روز تاریخی را فراموش نمی‌کنم

مسعود ابراهیم‌زاده، بازیکن جوان و موفق آن روزهای سرخ‌پوشان فوتبال آذربایجان که سهم بسزایی در موفقیت تیمش داشت، اظهار کرد: روز فوق‌العاده‌ای بود بعد از سال‌ها انتظار در آستانه ورود به لیگ برتر بودیم. خوشحالم با پیروزی در هفته آخر به عنوان قهرمانی رسیدیم و به لیگ برتر صعود کردیم.

وی افزود: اوایل لیگ واقعا برای ما سخت بود چرا که چند اول هفته نتایج خوبی نگرفته و تحت فشار بودیم ولی با این حال توانستیم در ادامه با نتایج خوب‌مان شاهین بوشهر را جا گذاشته و به لیگ برتر راه یابیم. 

مهاجم بومی سابق تراکتور گفت: این موفقیت حاصل سال‌ها تلاش بود که توانستیم با همدلی و اتحاد هواداران و باشگاه تراکتور را به لیگ برتر برسانیم. من در لیگ یک به عنوان مهاجم در خدمت تراکتور بودم و توانستم با گل‌هایی که بزنم دل پرشورها را شاد کنم.

وی در پایان اذعان کرد: معتقدم طی سال‌هایی که تراکتور نتوانست به لیگ برتر برسد بر اساس اتفاقات فوتبالی بود، مثلا اگر ما در بازی با شیرین‌فراز پنالتی‌مان را گل می‌کردیم با شکست این تیم راحت به می‌توانستیم صعود کنیم که این اتفاق رخ نداد. به هر حال خیلی خوشحالم که تیم محبوبم به حقش رسید و الان یکی از قدرت‌های برتر فوتبال ایران شده است.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • تیراختورچی
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۳/۲۰ - ۰۰:۳۵
  یاشاسین کمالوند سنی هئچ زامان یاددان چیخاتماریخ دغوردان دا بیر گون گره کی تیراختورچیلار ینه اعتماد الیه لر سرمربی اولاسان بو تیمه. یاشا.
  11 + 3 -
 • وحید
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۳/۲۲ - ۱۳:۱۵
  چرا حقایق را که بصورت نظر ارسال میشود را انتشار نمی دهید؟ حداقل سانسور شده منتشر کنید
  1 + 0 -
نظر شما
 • 2
 • 0
 • 2
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •