مهد کودک‌های تبریز، حریف سرسخت گرانی/ مراکز مهدالرضا به تبریز می‌آیند
 • 1398/03/18 12:23
 • 110076
گزارش آناج از بازار پرورش کودکان؛

مهد کودک‌های تبریز، حریف سرسخت گرانی/ مراکز مهدالرضا به تبریز می‌آیند

در حال حاضر حدود 250 مهد کودک در شهر تبریز و حدود سی مهد کودک در شهرها و روستاهای تابعه شهرستان فعال و مشغول به فعالیت و آموزش کودکان هستند.

گروه اجتماعی آناج؛ مهدکودک اولین فضای اجتماعی است که کودکان تجربه می کنند، مکانی که کودک با برخوردها، سلیقه ها و افراد مختلفی رو به‌رو می‌شود و به همین خاطر نوع آموزش در آن یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید در مهدهای کودک به آن توجه شود. نحوه برقراری ارتباط صحیح اجتماعی یا برخورد مناسب با مشکلات و مسائل پیش رو به کودکان آموزش داده می‌شود و از این طریق کودکان با دنیای جدیدی فراتر از خانواده آشنایی پیدا می کنند.

مهدهای کودک عمر طولانی ندارند و جزو مکان های آموزشی نوین محسوب می‌شوند؛ اما در مدت اندک توانسته اند در تربیت مناسب به کمک خانواده ها بیایند و جای خود را در بین قشرهای مختلف از کارمند تا خانه دار باز کنند. این در حالی است که این روزها تورم و گرانی‌ها گریبان مهدهای کودک را گرفته و با بالا رفتن شهریه ها بسیاری از خانواده ها را برای ثبت نام کودکانشان در این فضای کوچک اجتماعی مردد کرده است؛ اما به گفته مدیران همچنان هم بازار مهدهای کودک داغ است.

هم اکنون نزدیک به 270 مهدکودک در سطح شهرستان تبریز فعال است که در حال حاضر حدود 250 مهد کودک در شهر تبریز و حدود سی مهد کودک در شهرها و روستاهای تابعه شهرستان فعال و مشغول به فعالیت و آموزش کودکان هستند. این درحالی است که ناگفته عیان است بیشتر این مهدها در مناطق برخوردار و به اصطلاح بالاشهر تبریز فعال هستند.

بازار کساد مهدهای حاشیه شهر

موسی ملک‌زاده موسس یکی از مراکز پیش‌دبستانی و مهدکودک در خیابان 42متری انقلاب تبریز با بیان این که یکی از دغدغه‌های مدیران مهدها، فعال‌شدن مهدهای کودک در مناطق حاشیه ای شهر است تا کودکان در این مناطق بتوانند از حداقل امکانات آموزشی برخوردار شوند، ادامه میدهد: «این مجموعه ها در مناطق کمتر برخوردار خواهان ندارند و معمولا خانواده ها خود مسئولیت تربیت فرزندان را تا سنین دبستان به عهده میگیرند؛ به همین خاطر در مناطق حاشیه ای به دلیل اینکه با سود همراه نیست، سرمایه گذاری سخت انجام میشود. برای امثال من نیز که در این منطقه سرمایه‌گذاری انجام داده‌ام غیر از زیان مالی سودی نداشته است و تنها به دلیل دغدغه تربیتی در این منطقه است که این مرکز هنوز ادامه حیات می‌دهد.»

او ادامه می دهد: «به دلیل اینکه مردم ساکن در این مناطق نمی توانند از پس شهریه ها بربیایند و از سوی دیگر سرمایه‌گذار هم به دنبال افزایش سرمایه است، قولی داده شده است که 10 میلیون کمک بلاعوض به افرادی که راغب به تاسیس مهد کودک در این مناطق باشند، داده شود که البته تا کنون در حد حرف باقی مانده است.»

نسبت شهریه‌ها با مناطق و کیفیت خدمات

لیلی خطیبی کارشناس امور کودکان هم در گفت‌و‌گو با آناج با بیان اینکه پس از اجرای اصل 44 توسط دولت مهدهای کودک به بخش خصوصی سپرده شد و دیگر به صورت دولتی فعالیت نمی‌کنند، توضیح می‌دهد: «در حال حاضر دولت تنها شهریه افراد نیازمند کسانی را که تحت پوشش هستند یا زیر نظر بهزیستی قرار دارند، پرداخت می کند؛ اما آنچه بیشترین تفاوت را در قیمت‌های مهد کودک در نقاط مختلف شهر تعیین می کند؛ اجاره بهای ساختمان هاست که به طور طبیعی در مناطق حاشی های به مراتب کمتر است.»

و در قسمت دیگر گفته‌های خود در پاسخ به اینکه مربیان شاغل در مهدهای کودک تا چه اندازه به صورت تخصصی آموزش می‌بینند، توضیح میدهد: «مربی های مهد لازم است کارت مربیگری داشته باشند؛ حتی از سوی بهزیستی، جهاد دانشگاهی و فنی و حرفه ای دوره های مخصوص 120 ساعته برگزار می شود و از مواردی چون کمک های اولیه تا روان شناسی کودک، تغییر و اصلاح رفتار کودکان و آموزش امور مربوط به حقوق کودکان به آنها ارائه می شود. ».

این کارشناس با تا کید بر اینکه متقاضی برای ورود به حرفه مربی مهد کودک زیاد است و به خاطر اینکه مانعی برای به کارگیری افراد با مدرک دیپلم وجود ندارد، این تقاضا بیشتر است؛ اما بیش از 90 درصد مربیان مدرک لیسانس و بالاتر دارند، بیان می کند: «از طرفی بسیاری از مهدها از سال های گذشته با مربیان دارای مدرک دیپلم در حال همکاری هستند و این موضوع به خاطر تجربه و برقراری ارتباط مناسب با کودک ادامه پیدا می‌کند .»

خطیبی اضافه می کند: «درحال حاضر رتبه بندی مهدهای کودک بر اساس تعداد ستاره‌هایی که گرفته اند انجام می‌شود و نوع خدماتی که ارائه و حتی میزان شهریه ای که دریافت می‌کنند، بسته به تعداد ستار های که دارند، متفاوت است. »

موضوع دیگر نظارت بر عملکرد مهدهای کودک است که خطیبی در این رابطه عنوان می کند: «نظارت بر این مکان ها نیز مانند دیگر مکان های آموزشی وجود دارد و مسئولیت آن برعهده بهزیستی استان قرار گرفته و در طول سال به صورت دوره ای انجام م یشود .»

او خاطرنشان می کند: «کارشناسان مخصوص ارزیابی در بهزیستی های استان فعال هستند . آنها هر سال حداقل دو بار وظیفه بازدید دارند و از نظر ایمنی و آموزش  مهدها را مورد بررسی قرار می دهند. به دنبال آن در صورت وجود مشکل، تذکر ضروری ارائه و مهلت لازم برای رسیدگی تعیین می شود که در صورت عدم رسیدگی و توجه به اخطارهای احتمالی، ناظران بر اساس کمیسیون ماده 26 می توانند تمدید پروانه را ابطال و از ادامه فعالیت مهد مورد نظر جلوگیری کنند.

مهدهای قرآنی راه تربیت صحیح و ارزان


در سال‌های گذشته مراکز تربیتی و قرآنی سطح شهر تبریز و نیز مراکز تربیتی وابسته به نهادها درصدد ورود به عرصه تربیت کودک و مهدکودک برآمده اند. نمونه بارز این مراکز قرآن‌آموزی جامعه القرآن کریم استان است که به جهت داشتن برنامه تربیتی تدوینی خود از عنوان مهدکودک استفاده نمی‌کند اما همه کارکردهای مهد کودک را داراست. این مرکز با دارابودن نزدیک به بیست مرکز قرآن‌آموزی خردسالان یا همان مهدکودک‌های قرآنی در سطح شهر تبریز و شهرهای سهند، خسروشاه، مراغه، بناب، جلفا، میانه و باسمنج توانسته است با ارائه برنامه منظم ضمن تاکید بر آموزش حفظ و قرائت قرآن کریم به کودکان گام مهمی در راستای تربیت خردسالان بردارد.

فرید حسن‌پور مدیر جامعه‌القرآن آذربایجان‌شرقی در گفت‌و‌گو با آناج با بیان مطالب فوق می‌افزاید: استقبال خانواده‌ها باعث شده است ما ساختمان برخی مراکزمان را برای بالا بردن ظرفیت پذیرش تغییر دهیم و این اعتماد در سایه تلاش مربیان دلسوزی است که با به‌روزترین روش‌ها علاوه بر ساختن محیط سالم آموزشی و تربیتی، در مقایسه با شهریه و کیفیا آموزش دیگر مهدها عملکرد بعتری از خود نشان ‌دهند.

مراکز مهدالرضا به تبریز می‌آیند

مدیر کانون قرآن نمایندگی آستان قدس رضوی در آذربایجان شرقی با بیان این که در برخی استان‌های کشور از جمله خراسان رضوی و فارس الگویی در قالب مهدالرضا ترسیم شده است که در کوتاه مدت توانسته است اعتماد خانواده‌ها را جلب کند، می‌گوید: به حول و قوه الهی از مهر امسال مراکز مهدالرضا در تبریز و دیگر شهرهای استان شروع به فعالیت خواهند کرد.

ابوالفضل وکیلی به خبرنگار آناج می‌گوید: «ما مهدکودک زیرنظر بهزیستی نیستیم و هنوان ما کلاس قرآن است اما خردسالانی که در مهدالرضا آموزش می‌بینند، علاوه بر آموزش‌های رایج که در مهدکودک‌ها وجود دارد، می‌توانند قرآن را به صورت روان روخوانی کنند و در پایان سال تحصیلی یک قرآن‌آموز موفق باشند.

وی افزود: شهریه دریافتی در مراکز مهدالرضا در مقایسه با مهدهای سطح شهر بسیار ناچیز است و در مقابل، خدمات ارائه شده به خردسالان در این مراکز فراتر از انتظار خانواده‌هاست.

انتهای پیام/

گزارش: حدیثه خدیوی

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •