«نفلین‌سینیت» از سَراب تا واقعیت/مردم آذربایجان، چشم انتظار اشتغالِ 12هزار نفری
 • 1398/03/13 18:07
 • 110043
آناج بررسی می کند؛

«نفلین‌سینیت» از سَراب تا واقعیت/مردم آذربایجان، چشم انتظار اشتغالِ 12هزار نفری

کارخانه «نفلین‌سینیت» سراب بیش از چندین سال است که محل آمد و شد مسئولان قرار گرفته و تاکنون به مرحله اجرا در نیامده است. اما اخیرا زمزمه هایی برای تامین فاینانس خارجی شنیده میشود.

گروه اقتصادی آناج؛ نشست اخیر وزیر صنعت با نماینده سراب و مدیرعامل شرکت ایمیدرو بازهم توجهات را به سمت نفلین سینیت هدایت کرد. تا اینکه امروز با حضور رئیس مجلس، استاندار، وزیر صمت و برخی از نمایندگان مجلس موافقت نامه ای برای تامین مالی و فنی طرح تولید ِدویست میلیون تن آلومینا به ارزش ششصد میلیون یورو از محل سرمایه گذاری خارجی منعقد شد. 

پروژه ای که اکنون به داستان خیالی مردم سراب تبدیل شده است. روزگاری پرنده خوشبختی بر روی بلندی‌های سراب نشست. و قرار بود مردم منطقه را در بال‌های توسعه و پیشرفت سوار کند اما سالهاست که این پرنده با بال شکسته در میان اهالی سراب تیمار میشود.

نام سراب زمانی بر سر زبان ها افتاد، که مرحوم هاشمی رفسنجانی قصد سفر به منطقه آذربایجان کرد، در آن سفر پروژه ای به نام «نفلین سینیت» معروف به نفت آذربایجان، مطرح شد.

این مگا پروژه در طول سالیان گذشته به باتلاق تحریم‌ها، بی توجهی مسئولان و مافیای آلومینیوم فرورفته بود تا سراب همچنان سراب بماند.

حجت الاسلام اکرمی امام جمعه سراب معتقد است: تاکنون بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان برای نفلین هزینه شده است که اگر آن را به سراب اختصاص می دادند سود بانکی آن کفایت سراب را می کرد.

دست‌های آلوده در تجارت بوکسیت

احمدعلیرضا بیگی نماینده مردم تبریز در گفت‌و‌گو با آناج با بیان اینکه تحریم ها مانع توسعه نفلین سینیت در دولت دهم بود، اظهار داشت: در جریان سفر نعمت زاده به عنوان وزیر سابق صنعت،معدن و تجارت پیگیر مساله نفلین سینیت شدم که آقای وزیر در حضور چند مدیر کل ابراز داشت: کشور نیازی به سیمان ندارد!

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: در دولت گذشته تحریم مانع اجرایی شدن نفلین سینیت شد ولی آقای نعمت زاده معتقد بود که اجرایی شدن نفلین صرفه اقتصادی ندارد. این نظریه البته در دوره وزارت جدید تعدیل یافته و بدنبال حل مسئله هستند.

استاندار اسبق آذربایجانشرقی اظهار داشت: در حال حاضر دست های آلوده در واردات و تجارت بوکسیت و نفلین، مانع بزرگی برای تجارت هستند؛ فلذا باید برای اجرایی شدن طرح نفلین، دست دولت مردان از تجارت قطع شود.

مانع بزرگی بنام "نعمت زاده" که رفع شد

فلز استراتژیک آلومینیوم از منابع مختلفی همچون نفلین سینیت تامین می شود. منطقه آذربایجان، به لحاظ زمین شناسی برای استخراج این ماده معدنی مناسب به نظر میرسد، مراغه و سراب از جمله شهرهایی هستند که منبع عظیم نفلین سینیت می باشند.

ارزش فوق العاده این ماده معدنی زمانی بیشتر مورد توجه قرار می گیرد که تعداد انگشت شماری از کشورها از این نعمت خدادادی بهره مند هستند، روسیه و قسمتی از کره شمالی به لحاظ  اینکه فاقد مواد غنی بوکسیت هستند استخراج و تولید نفلین سینیت را در اولویت خود قرار داده اند.

در سال 82 اسحاق جهانگیری وزیر وقت صنایع و معادن در سفر به سراب کلنگ احداث کارخانه نفلین سینیت را بر زمین زد اما هنوز بعد از گذشت 16 سال این کارخانه به بهره برداری نرسیده است.

اول آذر سال92 نعمت زاده وزیر وقت صنعت بهمراه رئیس شرکت ایمیدرو و استاندار وقت آذربایجان شرقی در مراسمی، قرارداد طراحی و انتقال دانش فنی نفلین‌سینیت سراب را با یک شرکت آلمانی منعقدکردند ولی بازهم سنگ بنای این کارخانه چیده نشد.

شرکت اتوتک آلمانی فنلاندی با ارزش ۹ میلیون یورو مامور طراحی و مطالعه دانش پایه شد اما بعدها گفته شد این شرکت نیز بر هزینه‌بری طرح تاکید کرده است.

به شرط احیا؛ آلومینیوم از واردات بی‌نیاز خواهد شد

داوودی نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه اخیر خود با وزیر صمت به خبرنگار آناج گفت: این کارخانه ظرفیت تولید 40هزارتن کربنات پتاسیم و سه میلیون تن سیمان را دارا است.

وی گفت: میزان برآورد هزینه برای این کارخانه 600میلیون یورو است که 65 درصد آن از طریق فاینانس خارجی و 10درصد نیز به عنوان وام از طرف بانک صنعت و معدن تامین می شود.

نماینده مردم سراب ادامه داد: این پروژه به عنوان یک طرح ملی مطرح است بنابراین نگاه ملی می طلبد. در جلسه ای که با وزیرصمت برگزار کردیم معاون وزیر به تمام مدیران بخش‌های مختلف ابلاغ کرد که عملیاتی کردن پروژه را فراهم کنند. پروژه نفلین سینیت نیاز واقعی کشور به شمار می رود و تنها منبع داخلی تامین کارخانجات تولید آلومینیوم است.

داوودی گفت: مشابه این پروژه فقط در کشور روسیه موجود است که اشتغال مستقیم چهارهزارنفری را در پی دارد. مافیای آلومینیوم و دست های پشت پرده در طی این چندین سال تلاش کرده بودند که این پروژه به نتیجه نرسد.

وی اظهار داشت: پایه ریزی این کارخانه و بهره برداری از آن بدون شک کشور را از واردات به این ماده اولیه بی نیاز کرده و صنعت آلومینیوم که جزو صنایع انحصاری در جهان به شمار می رود روح و رونق جدیدی خواهد گرفت.

یوسف داودی افزود: هر سال سه میلیون تن پودر آلومینا به عنوان ماده اصلی تولید فلز راهبردی آلومینیوم، به ارزش یک میلیارد دلار از کشورهای خارجی وارد می شود. 

وی اظهار داشت: این در حالی است که تنها معدن نفلین سینیت کشور برای تولید آلومینا با ظرفیت 30 میلیارد تن در شهرستان سراب واقع شده است. 

رحمانی: شخصا ناظر پیشرفت نفلین خواهم بود

رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه با مدیرعامل شرکت ایمیدرو و نماینده مردم سراب بر تسریع در روند اجرای این پروژه تاکید و تصریح کرد: گزارش پیشرفت کار پروژه باید به صورت ماهانه ارسال شود و مدیران مربوطه تمام تلاش خود را برای تکمیل این پروژه به کار گیرند.

وی تکمیل و راه اندازی این پروژه را هم برای استان و هم کشور مهم برشمرد افزود: آلومینیوم یک محصول مهم و استراتژیک در دنیای امروز است و بخشی از نیازهای کشور در این بخش تامین خواهد شد و از طرفی بخشی از مشکلات شهرستان با اجرای آن رفع و زمینه توسعه بیش از پیش منطقه را فراهم خواهد کرد.

مردم آذربایجان چشم انتظار اشتغال 12هزار نفری

براساس این گزارش، با راه‌اندازی کارخانه نفلین سینیت 70 هزار تن آلومینا به همراه محصولات جانبی مورد نیاز کشور تامین و در فازهای بعدی به ترتیب به 200 هزار تن و 500 هزار تن در سال افزایش پیدا خواهد کرد.

با اجرای این طرح، اشتغال مستقیم 2 هزار نفر و غیرمستقیم 10 هزار نفر پیش‌بینی می‌شود که با احداث کارخانه سیمان این میزان افزایش پیدا خواهد کرد.

بی‌شک با اجرای این طرح شاهد تحول چشمگیر اقتصادی در منطقه خواهیم بود و به نظر می‌رسد با توجه به نقش استراتژیک فلز آلومینیوم و تولید پودر آلومینا در آذربایجان که ماده اولیه آلومینیوم است، خودکفایی فلز استراتژیک آلومینیوم در کشور محقق شود و منطقه آذربایجان به عنوان قطب صنعت آلومینیوم کشور در آینده مطرح شود.

انتهای پیام/

گزارش: محمدرضا دهقان نژاد

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •