معیار جدید دلالان در خیابان دارایی تبریز!
 • 1398/03/11 16:25
 • 110007
عوامل من‌درآوردی در نوسانات ارز؛

معیار جدید دلالان در خیابان دارایی تبریز!

عدم نظارت جدی بر دستفروشان ارز و دلالان این حوزه در خیابان دارایی تبریز باعث شده است که علاوه بر جهت گرفتن قیمت ارز در تبریز از بازار ارز پایتخت، عوامل من‌درآوردی نیز در این نوسانات نقش داشته باشند.

گروه اقتصادی آناج/ حامد خسروشاهی؛ دلال ها در بازار ارز و طلای تبریز این روزها کوچک ترین نوسانات قیمتی را با کاهش یا افزایش قیمت نفت برنت توجیه می کنند، بدین صورت که اگر قیمت نفت کاهش پیدا کند، نرخ ارزها را افزایش میدهند. 

این ادعا هر چند از نظر تئوریک صحیح است، ولی بررسی‌های آماری آن را رد میکند. اینکه قیمت نفت برنت در یک ساعت چند سنت کاهش پیدا کند و بیست دقیقه بعد دلال ها در خیابان دارایی تبریز از فروش دلار خودداری کنند یا نرخ آن را افزایش دهند، منطقی نیست.

امروز حتی در بازار عمده فروشان شهر نیز نوسانات نفتی را یک معیار قیمت گذاری در نظر میگیرند. آیا قیمت نفت برنت با ارز و طلا یا سایر کالاها در بازار تبریز رابطه مستقیم دارد؟ پاسخ این سوال با بررسی روند قیمتی نفت طی 60 روز ابتدایی سال و مقایسه آن با نرخ ارز و طلا مشخص میشود.

طلا و ارز دنباله‌رو نفت نیست

5 فروردین، نخستین روز کاری کشور، قیمت نفت برنت برابر با 66.91 دلار بود و یک روز بعد یعنی 6 فروردین به 67.74 دلار رسید، سپس تا 10 فروردین در کانال 67 دلار باقی ماند، اما 11 فروردین که به کانال 69 دلار وارد شد و 5 روز بعد 70 دلار را پشت سر گذاشت.

طلای 18 عیار و دلار نیز نخستین روز کاری در سال 98 را به ترتیب با قیمت‌های 6هزار و 42تومان و 12 هزار و 290 تومان آغاز کردند.

طلای 18 عیار دقیقا زمانی که قیمت نفت خام افزایش می یافت تقریبا ثابت بود و حتی یکی دو روز کاهشی شد، روز 11 فروردین که نفت برنت به قیمت هر بشکه 69 دلار رسیده بود، طای 18 عیار 428 هزار تومان قیمت داشت که نسبت به روز اول کاری در سال 98 افزایش دو هزار تومانی را تجربه کرده بود. ولی در این مدت دلار افزایشی ظاهر شد و تا روز 11 فروردین به 13 هزار و 200 تومان رسید و روز 16 فروردین که نفت 70 دلار را رد کرده بود، نرخ دلار در بازار تبریز همان 13 هزار و 200 تومان بود.

19 فروردین هر بشکه نفت برنت با قیمت 71.06 دلار معامله شد و تا 30 فروردین بالای 71 دلار ماند، در حالی که طلای 18 عیار در بازار تبریز 19 فروردین به قیمت 451 هزار تومان و روز 20 فروردین به 456 هزار تومان رسید و پس از آن نزولی شد؛ تا 30 فروردین زمانی که نفت برنت با قیمت 71.95 دلار یعنی تقریبا 5 دلار بالاتر از 5 فروردین معامله می‌شد، هرگرم طلای 18 عیار به قیمت 428 هزار تومان رسید یعنی تنها دو هزار تومان بیشتر از 5 فروردین !

بازار دلار نیز مانند طلای 18 عیار تا روز 23 فروردین صعودی بود تا نرخ هر دلار، 14 هزار تومان را رد کند و سپس روز 30 فروردین زمانی که نفت برنت 71 .95 دلار بود، نرخ هر دلار در همین خیابان دارایی تبریز تا 13 هزار و 500 تومان کاهش پیدا کرد.

سومین دور نوسانات نفت برنت از دوم اردیبهشت شروع شد، زمانی که هر بشکه نفت 74 دلار را رد کرد و تا 5 اردیبهشت در همین کانال باقی ماند و در نهایت 6 اردیبهشت به کانال 71 دلار بازگشت. نرخ طلای 18 عیار و دلار از دوم تا پنجم اردیبهشت تقریبا ثابت بود و روز ششم اردیبهشت هم زمان با کاهش شدید قیمت نفت، طلای 18 عیار و دلار، هم زمان نوسان صعودی جدیدی را آغاز کردند.

نفت برنت از 6 تا 23 اردیبهشت تقریبا ثابت بود و نوسانی کمتر از یک دلار داشت، البته روز 23 اردیبهشت در کانال 70 دلار قرار داشت، ولی طلای 18 عیار 444 هزار تومان معامله شد و تا 23 اردیبهشت طی چند نوسان ابتدا به 471 هزار تومان رسید و سپس با قیمت 458 هزار تومان به کار خود پایان داد. دلار هم روز هفتم اردیبهشت به قیمت 13 هزار و 850 تومان معامله شد، ولی تا 23 اردیبهشت به 14 هزار و 850 تومان رسید.

دلار پس از 23 اردیبهشت روندی نزولی داشت تا این ماه را با قیمت 13 هزار و 750 تومان تمام کند، مانند طلا که در یک سراشیبی تند تا 31اردیبهشت به قیمت 422 هزار تومان رسید. در این زمان قیمت نفت خام تقریبا ثابت بود و حتی به کانال 72 دلار نیز وارد شد تا این روند ها بیانگر نبود رابطه معناداری میان نرخ جهانی نفت برنت با طای 18 عیار و دلار در بازار تبریز باشد.

هم‌زمانی برخی نوسانات با رویدادهای سیاسی

روند قیمتی نفت برنت، طلای 18 عیار و دلار طی 60 روز ابتدایی سال بیانگر رابطه مستقیم میان طلای 18 عیار و نرخ دلار است، ولی با نفت برنت رابطه معناداری وجود ندارد. واکنش نرخ طلای 18 عیار و دلار به نوسانات نفتی در دوره های مختلف یکسان نبود و در نتیجه توجیه قیمت ها با نفت برنت منطقی نیست. با این حال می توان هم زمانی برخی نوسانات را به دلیل اتفاقات سیاسی در حوزه بین‌الملل مرتبط دانست. 

سخن پایانی این که عدم نظارت جدی بر دستفروشان ارز و دلالان این حوزه در خیابان دارایی تبریز باعث شده است علاوه بر جهت گرفتن قیمت ارز در تبریز از بازار ارز پایتخت، عوامل من‌درآوردی نیز در این نوسانات نقش داشته باشند.

این درحالی است که به جهت همجواری استان با دو کشور ترکیه و جمهوری آذربایجان و نیز مبادلات اقتصادی و گردشگری بین این دو کشور با شهر تبریز، عرضه و تقاضای «لیر» و «مانات» در بازار تبریز بیشتر از دلار است و به جهت پارادایم‌های غیر یکسان برابری ارزش ریال و دلار با لیر ترکیه و مانات جمهوری آذربایجان، به نظر می‌رسد آنچه بیش از سیاست‌های اقتصادی و حتی سیاست خارجی بر این بازار حاکم است، سود جیب دلالان است که با هر توجیه تامین می‌شود.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •