از سلطان تساوی‌ها تا حکایت عجیب گل اول/ پارس جنوبی حریف محبوب شد، فراری از دربی!
 • 1398/03/05 15:08
 • 109914
گزارش آماری از عملکرد ماشین‌سازی در لیگ هجدهم؛

از سلطان تساوی‌ها تا حکایت عجیب گل اول/ پارس جنوبی حریف محبوب شد، فراری از دربی!

تیم فوتبال ماشین‌سازی تبریز با ایستادن در رده‌ی سیزدهم لیگ برتر بدترین عملکرد خود طی شش فصل حضورش در این رقابت‌ها را ثبت کرد.

به گزارش آناج، ماشین‌سازی که در لیگ هجدهم جایگزین گسترش فولاد شد، با کسب 4 برد، 17 مساوی و 9 باخت و مجموع 29 امتیاز در رده‌ی سیزدهم جدول رده‌بندی این رقابت‌ها ایستاد.

تیم ماشین‌سازی (گسترش فولاد) در فصل 91-92 به لیگ برتر صعود کرد و در این پنج دوره قبلی حضور خود در بالاترین سطح فوتبال کشور، همواره در رده‌های بین هشتم تا دوازدهم بوده است.

این تیم در لیگ برتر 95-96 با 38 امتیاز تیم هشتم لیگ برتر شد که بهترین رتبه تیم دوم تبریز در لیگ برتر بود، در سوی مقابل در لیگ 94-95 با کسب 39 امتیاز پرامتیازترین فصل خود را سپری کرد.

تیم دوم مهندس زنوزی در شش دوره حضور خود در لیگ برتر با انجام 180 مسابقه که طی آن 43 پیروزی 77 تساوی و 60 باخت بوده، توانسته 206 امتیاز کسب کند و 166 گل به ثمر برساند و 187 گل دریافت کرده است.

ماشینِ صلح یا سلطان تساوی‌ها

هدایت ماشین‌سازی در لیگ هجدهم در 5 هفته‌ی ابتدایی بر عهده فیروز کریمی بود که این مربی 4 امتیاز از 5 بازی کسب و با متوسط 0.8 امتیاز خداحافظی کرد. بعد از او، یوسف بخشی‌زاده در یک دیدار به عنوان سرمربی موقت حضور داشت که با شکست رو‌به‌رو شد.

در ادامه رضا مهاجری که از هفته هفتم مسئولیت سرمربیگری ماشین‌سازی را عهده‌دار شد، در 24 بازی 25 امتیاز یعنی متوسط 1.04 امتیاز در هر بازی بدست آورد که آمار متوسطی برای این مربی محسوب می‌شود.

ماشین‌سازی با 17 تساوی به سلطان تساوی‌های لیگ برتر ملقب شد تا بعد از مس کرمان در فصل 92-93، ذوب‌آهن در لیگ هجده تیمی 90-91 و گسترش فولاد فصل 95-96 که به ترتیب با 19، 18 و 17 تساوی بیشترین نتیجه مساوی را در یک فصل لیگ برتر کسب کرده‌اند با رکورد پیشین خود برابری نموده و در جایگاه سوم مشترک قرار بگیرد.

جمی‌ها حریف محبوب، فراری از دربی!

تیم پارس جنوبی جم، محبوب‌ترین تیم ماشین‌سازی در لیگ برتر هجدهم بود که سبزپوشان تبریزی توانستند بیشترین امتیاز خود را از زردپوشان جنوبی بگیرند. یاران مهاجری با پیروزی یک بر صفر در هر دو بازی رفت و برگشت و کسب 6 امتیاز توانستند مقابل این تیم تنها دبل خود را ثبت کنند.

در سوی مقابل، طرفداران ماشین‌سازی دل خوشی از بازی دربی نداشتند چراکه تراکتورسازی تنها تیمی بود که این تیم نتوانست مقابل آن امتیاز کسب کند و هر دو بازی خود را واگذار کرد. 

از مسابقات ماشین‌سازی در تبریز 35 هزار و 600 نفر از نزدیک تماشا کردند که بیشترین تعداد به بازی دربی که در ورزشگاه یادگار امام و به میزبانی این تیم برگزار شد با 17 هزار تماشاگر می‌توان اشاره کرد.

پرتماشاگرترین و کم‌تماشاگرترین مسابقات ماشین‌سازی مربوط به بازی‌های خارج از خانه بود که به ترتیب مقابل پرسپولیس در هفته بیست و نهم 55 هزار تماشاگر در ورزشگاه آزادی حاضر بودند و در هفته دوم برابر صنعت‌نفت بدون حضور تماشاگر برگزار شد.

امان از دقایق پایانی

شاگردان رضا مهاجری با دریافت تنها 26 گل در کل فصل با متوسط 0.87 گل در هر بازی ششمین خط دفاعی برتر لیگ برتر شدند. 38 درصد گل‌های دریافتی ماشین‌سازی در نیمه اول و 61 درصد آن در نیمه دوم به ثبت رسید.

این تیم هر 103 دقیقه یک گل دریافت کرد تا متوسط زمان گل‌های دریافتی این تیم 54 دقیقه باشد.

ماشین‌سازی در بین دقایق 60-75 بسیار عالی کار کردند بطوریکه در طول 30 مسابقه در این دقایق فقط یک بار دروازه این تیم باز شد ولی در دقایق پایانی، یعنی 75-90 عملکرد بدی از جای گذاشته و 9 گل وارد دروازه این تیم شد.

سبزپوشان در یک سوم بازی خود کلین‌شیت به ثبت رساندند که از این حیث تیم دهم لیگ برتر شناخته شدند. در این آمار، 8 بازی دخسوس و 2 بازی علیرضا حیدری موفق شدند دروازه خود را بسته نگه دارند.

خط آتش خاموش!

عملکرد هجومی ماشین‌سازان در لیگ هجدهم غیرقابل قبول بود چراکه این تیم با به ثمر رساندن 19 گل از بین شانزده تیم پانزدهم شده و فقط نفت مسجدسلیمان را پایین‌تر از خود دید.

تیم ماشین‌سازی 19 گل خود را در 18 بازی به ثمر رساند و در 12 بازی موفق به گلزنی نشد و فقط در بازی رفت مقابل پدیده که با تساوی 2-2 خاتمه یافت تنها مسابقه‌ی بوده که توانسته بیش از یک گل بزند

در این میان، 42 درصد از گل‌های زده ماشین‌سازی در نیمه اول و 58 درصد در نیمه دوم به ثمر رسید که به طور متوسط این تیم در هر بازی 0.63 گل وارد دروزاه حریفان نمود.

با احتساب گل‌های زده‌ی ماشین‌سازی به این نتیجه می‌رسیم متوسط دقایق گل زده ماشین‌سازی دقیقه 50 می‌باشد و این تیم هر 142 دقیقه یک گل وارد دروازه رقبای خود کرد.

ماشین‌سازی در دقایق 75-90 توانسته 5 گل وارد دروازه‌ها کند و در دقایق 0-15 / 15-30 و 60-75 تنها دو گل زد.

خالقی‌فر، خالق رکورد گلزنی

در ترکیب این فصل ماشین‌سازی 31 بازیکن بازی کردند که از این تعداد، 11 بازیکن پای‌شان به گلزنی باز شد. رضا خالقی‌فر با 4 گل و پیمان بابایی که در پایان نیم‌فصل اول از این جدا شد با 3 گل، بیشترین گل‌های این تیم را به ثمر رساندند.

خالقی‌فر با این 4 گل آمار گل‌های لیگ برتری خود با پیراهن تیم تبریزی را به عدد 18 رساند تا بالاتر از مهرداد بایرامی و محمد ابراهیمی که به ترتیب 14 و 13 گل برای ماشین‌سازی (گسترش فولاد) به ثمر رسانده‌اند، بهترین گلزن تاریخ این باشگاه در لیگ برتر لقب بگیرد. 

وقتی میهمانی بهتر از میزبانی است!

در جدول جداگانه میزبانی و میهمان‌های لیگ برتر، ماشین‌سازی در خارج از خانه عملکرد بهتری نسبت به بازی‌های خانگی خود داشت و این بدین معناست که این تیم در ورزشگاه خانگی خود نمی‌تواند امتیازات لازم را کسب کند.

ماشین‌سازی در حالتی که میزبان حریفان خود بود، 2 برد، 7 مساوی و 6 باخت بدست آورد و با 13 امتیاز در رده‌ی چهاردهم لیگ برتر قرار گرفت اما در خارج از خانه عمکلرد به مراتب بهتری داشت و در حالت میهمان 2 برد، 10 مساوی و 3 باخت کسب کرده و با 16 امتیاز تیم یازدهم جدول شد.

شاگردان مهاجری از هفته هفتم تا سیزدهم توانستند رکورد شکست‌ناپذیری خود را به مدت 7 هفته حفظ کنند و بالاخره در هفته‌ی چهاردهم در دقایق پایانی با دریافت گل شکست خوردند.

همچنین این تیم بعد از برد پارس جنوبی جم در نیم‌فصل دوم، هشت هفته و بطور مشخص از هفته بیست و سوم هیچ پیروزی نتوانست کسب کند تا بعد از نفت مسجدسلیمان و استقلال خوزستان که در پایان مسابقات 156 و 71 روز از آخرین پیروزی‌شان می‌گذشت با 49 روز در رده‌ی سوم باشند.

معبودی، خشن‌ترین بازیکن سبزقبایان

31 بازیکن ماشین‌سازی در لیگ برتر در مجموع 38 کارت زرد و یک کارت قرمز دریافت کردند که آمار مناسبی است که در این بین عزیز معبوی با 5 کارت زرد و یک کارت قرمز خشن‌ترین بازیکن سبزپوشان تبریزی بود.

دخسوس، محمدحسین کنعانی‌زادگان و عزیز معبودی با 28 – 27 و 27 بازی به ترتیب بیشترین حضور را در ترکیب ماشین‌سازی داشتند.

بازی‌های که ماشین‌سازی در یک طرف آن حضور داشت با متوسط 1.5 گل در هر بازی کم گل‌ترین بازی‌های این فصل لیگ برتر لقب گرفت. 14 بازی این تیم صفر یا یک گل، 15 بازی 2 یا 3 گل و تنها یک بازی که در خانه پدیده بود و 2-2 شد، بیش از 3 گل داشت.

در مجموع لیگ هجدهم 240 بازی برگزار شد که از این بین 38 بازی به تساوی یک بر یک انجامید که در یک طرف آن تیم ماشین‌سازی تبریز حضور پررنگی داشت و این نتیجه پرتکرارترین نتایج این تیم بود.

گل اول در بازی‌های ماشین‌سازی نقش بسیار مهمی داشت چراکه این تیم هر موقع گل اول را زد هیچ‌گاه نباخت و در سوی دیگر، این تیم هر وقت گل اول را خورد هیچ‌گاه پیروز نشده است.

شیرینی و تلخی گل اول!

سبزقبایان تبریزی در 11 مسابقه توانستند ابتدا موفق به گلزنی شوند که حاصل آن 4 پیروزی و 7 تساوی بود. در سوی مقابل این تیم در 13 بازی گل اول را دریافت کرد که طی این دیدارها آمار فاجعه بار 4 مساوی و 9 باخت را به ثبت رساند. شش بازی این تیم هم بدون گل به اتمام رسید.

گفتنی است؛ تمامی این آمار مربوط به تیم گسترش فولاد می‌باشد که از فصل هجدهم به ماشین‌سازی تغییر نام داد و در این گزارش هیچ آماری از تیم قدیمی فوتبال تبریز که در فصل 95-96 نیز زیر نظر شهرداری تبریز در لیگ برتر حضور داشت مندرج نشده است.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •