دود مشاهده شده ناشی از سوخت گازهای هیدروکربنی/ واحد قیرسازی آلایندگی ندارد
 • 1398/02/30 13:18
 • 109818
واکنش مدیرعامل پالایشگاه تبریز به خبر انتشار دود؛

دود مشاهده شده ناشی از سوخت گازهای هیدروکربنی/ واحد قیرسازی آلایندگی ندارد

باقری دیزج گفت: واحد قیرسازی پالایشگاه تبریز به هیچ عنوان آلایندگی ندارد و یکی از واحدهای تکمیلی پالایشگاه است.

به گزارش آناج، چند روز پیش بود که تصاویری از پالایشگاه تبریز منتشر شد که در آن دود غلیظی و آتشی از فراز این پالایشگاه دیده می شد،رییس اداره روابط عمومی و امور بین الملل پالایشگاه تبریزدر واکنش به انتشار این خبر اظهار داشت: دود مشاهده شده ناشی از هدایت مواد هیدروکربنی به مشعل ایمنی و سوختن آن به عنوان بخشی از فرآیند راه اندازی مجدد بود.

وی گفت: تعمیرات اساسی رایج پالایشگاه  بدون هیچ گونه حادثه و مشکلی پایان یافت و واحدها در حال راه اندازی مجدد هستند. 

مسئول روابط عمومی پالایشگاه تبریز اعلام کرد: در زمان راه اندازی واحدها، به منظور رعایت دستورالعمل‌های ایمنی، مجبور به بستن اضطراری یکی از واحدهای در حال راه اندازی پالایشگاه بودیم که این امر نیز به نوبه خود موجب هدایت حجم انبوهی از مواد هیدروکربنی در زمانی کوتاه به مشعل ایمنی پالایشگاه شد و دود و شعله مشاهده شده بر فراز مشعل نیز ناشی از سوخت گازهای انتقالی در آن بود. واحد یاد شده، مجدد، مطابق طراحی در مدارگرفت و شرایط کاملا تحت کنترل است.

همچنین پالایشگاه تبریز دربیانیه ای به علل آلایندگی پالایشگاه اشاره کرده و افزوده: واحد قیر سازی پالایشگاه تبریز هم توجیه زیست محیطی و هم توجیه امنیتی و هم توجیه فنی و اقتصادی دارد و باعث تأسف است که این همه فعالیت پالایشگاه با تولید چندین محصول استراتژیک و با ارزش افزوده، اعم از بنزین و گازوئیل یورو ۵، سوخت هواپیمایی و… که در این شرایط تحریم برای استان و کشور همچون تکیه گاهی برای ملت در مقابل تحریم‌های استکبار عمل نموده است بدین گونه مغرضانه و غیر کارشناسی متهم به آلایندگی گردد. در حالی که کسب رتبه اول زیست محیطی در میان پالایشگاه‌های کشور طی دو سال متوالی اعلام شده از سوی متولیان مجموعه‌ی وزارت نفت، گواه بر اهتمام جدی و واقعی این شرکت در صیانت از محیط زیست و حرکت در مسیر توسعه پایدار است.

همچنین مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز، در خصوص شائبه‌های که در زمینه آلایندگی واحد قیرسازی این شرکت مطرح شده است،  اظهار داشت: واحد قیرسازی پالایشگاه تبریز به هیچ عنوان آلایندگی ندارد و یکی از واحدهای تکمیلی پالایشگاه می باشد که در راستای تکمیل زنجیره تامین، توزیع و محصولات راه اندازی شده است.

وی گفت: در عین حال این واحد یکی از راهکارهای جایگزین برای مقابله با طرحهای تحریمی است و با توجه به اینکه جایگزین تولید نفت کوره می باشد یک طرح زیست محیطی به حساب می‌آید. 

باقری خاطر نشان کرد: این واحد با رعایت کامل اصول و قوانین و پس از انجام کنترل‌ها و بازدیدهای کارشناسی لازم مجوزهای قانونی از مراجع ذیصلاح استانی و کشوری را اخذ و به هیچ عنوان آلایندگی ندارد و تمام مطالب ارائه شده در خصوص آلایندگی این واحد  غیرواقعی و غیرکارشناسی است.

باقری تاکید کرد: واحد قیر سازی پالایشگاه تبریز هم توجیه زیست محیطی و هم توجیه امنیتی و هم توجیه فنی و اقتصادی دارد.

وی اظهارداشت: باعث تاسف است که این همه فعالیت پالایشگاه با تولید چندین محصول استراتژیک و با ارزش افزوده، اعم از بنزین و گازوئیل یورو 5 و سوخت هواپیمایی  که در این شرایط تحریم برای استان و کشور همچون تکیه گاهی برای ملت در مقابل تحریم‌های استکبار عمل کرده بدین گونه  متهم به آلایندگی شود.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز گفت: این شرکت طی دو سال متوالی موفق به  کسب رتبه اول زیست محیطی در میان پالایشگاه‌های کشورشده است که گواه بر اهتمام جدی و واقعی این شرکت در صیانت از محیط زیست و حرکت در مسیر توسعه پایدار است.

وی یادآورشد: این شرکت طبق چشم انداز ترسیمی "پیشرو پالایشگاه‌های خاورمیانه با اعتبار جهانی" و استراتژی خود " بهبود و توسعه پایدار کسب و کار با تاکید بر ارزش آفرینی و مسئولیتهای اجتماعی" فعالیت می‌کند.

باقری گفت: در راستای  صیانت از اعتبار و برند شرکت پرافتخار پالایش نفت تبریز آماده ارائه هرگونه گزارش مستند و بازدید هر مقام ذیصلاح از پالایشگاه در راستای حفظ حقوق اجتماعی و اقتصادی سهامداران هستیم.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •