تاثیر شوخ طبعی استاد مراغه‌ای بر امام جمعه تبریز/ خبرنگار را چه به شاعری!
 • 1398/02/29 15:34
 • 109798
حاشیه‌نگاری خبرنگار آناج از محفل شعر «ماهِ تمام» در تبریز؛

تاثیر شوخ طبعی استاد مراغه‌ای بر امام جمعه تبریز/ خبرنگار را چه به شاعری!

عصر دیروز مراسمی تحت عنوان «ماه تمام» با حضور شعرای استان در بیت امام جمعه تبریز برگزار شد.

گروه فرهنگی آناج: سر ساعت رسیدم ولی اتاق دور تا دور‌ پُر بود. پیر و‌ جوان، همه کاغذ به دست، یکی شعرش را مرور می‌کرد، یک نفر برای رفیقش می‌خواند و دیگری چشمش به در بود و منتظر.

ظرفیت دو ردیف از صندلی‌هایی که دور اتاق چیده بودند، تکمیل شد اما استقبال بیشتر از آنی چیزی بود که پیش‌بینی کرده بودند. حضارینی که برایشان روی صندلی جا نمانده بود ناچارا روی زمین نشستند اما گویا چندان هم از این وضعیت ناراضی نبودند.

چند دقیقۀ بعد ، امام‌ جمعه با چهره‌ای خندان و شاداب انگار نه انگار که سختی روزه در وی اثر کرده باشد وارد شد و با نگاهش از همه به گرمی استقبال کرد؛ این طرف هم کل حاضرین به احترامش بلند شدند و متعاقبا گرمای وی بر مدعوین نیز اثر گذاشت.

وضعیت شعر تبریز ضعیف است

هنوز طبع شعرخوانی گرم نشده که جلال محمدی، شاعر عرصه انقلاب و قفقاز در خصوص وضعیت شعر تبریز خطاب به حجت الاسلام آل‌هاشم گفت: شعر یکی از عناصر تمدن اسلام است ولی وضعیت شعر امروز نسبت به گذشته با اینکه کِسرت شعرا بیشتر شده است چندان مطلوب نیست.

وی همچنین از نبود انجمن‌های شعر در شهرستان ها گله دارد و می‌گوید: شعر‌ آیینی باید فعالیت بیشتری داشته باشد و در شهرهای دیگر که شاعران جوان و فعالی  دارند، لازم است انجمن های شعر آیینی تشکیل شود.

به عشق امام جمعه آمدم/ شعرهای کریمی همه را به وجد می‌آورد

جمع مشغول درد و دل‌های شاعر تبریزی است که کریمی‌ مراغه‌ای وارد می‌شود. کریمی را همه میشناسند؛ هم شوخ طبع است، هم مردمی و هم استاد. پا به سن گذاشته و خستگی راه در چهره‌اش معلوم است اما با این حال بازهم دست از شوخی بر نمی‌دارد.

وارد که می‌شود همه به احترامش برمی‌خیزند. مستقیم به سراغ امام جمعه میرود و مشغول روبوسی و سلام و علیک می‌شود. حجت الاسلام آل‌هاشم هم که گویا خستگی را در چهره‌اش تشخیص داده، با روی‌گشاده می‌گوید: از راه دور زحمت کشیدید و قدم‌رنجه فرمودید.

کریمی که انگار توقع این حرف را نداشت با صدای بلند و آن لهجه شیرین مراغه‌ای می‌گوید: به عشق امام‌ جمعه تبریز بُعد مسافت برایم بی معنی است. برای عرض ارادت خدمتتان رسیدم.

کریمی مراغه‌ای که می‌نشیدند، همه به احترام حق استادی و سنی که برای شعر آذربایجان گذاشته منتظر شنیدن می‌شوند. هرچند تمایلی برای خواندن اشعار ندارد اما جمع حاضر منتظر شعرهای او هستند. با اصرار شروع می‌کند به خواندن:

گینه گلدی رمضان، هامی مسلمان اولاجاق
دین اسلام اوجالوب خلق نماز خوان اولاجاق

گله جق غیرتده فاسق ، اولاجاق اهل تمیز
ایتدیقی معصیته جمـــــــله پشیمــان اولاجاق

بیر محرمده چخوب شاهقلی بو مسجد دن
بیر ده بو آیده گلــــوب داخـل ایوان اولاجاق

روزه سین میل ایلینلر چیخاجاقلار سفـره
ایله بیر هاموسی زوار خـــراسان اولاجاق

او آداملار که ایدوب میلته چوخ جور وستم
هاموسی بیر گئجه ده قاری قرآن اولاجاق

هچ گناه اولماسا بسدور بیزه بو صوم وصلاه
قبر ایچینده بیزه او حائیل سوزان اولاجاق

شعرهای ترکی‌ کریمی، با خنده حضار و امام جمعه تبریز همراه بود. همه از اشعارش به وجد آمده‌اند. مردمی بودن و حرف دل مردم را گفتن، حاضرین را به وجد آورده است و الا آنچه بسیار است شعر!

کریمی که به قول شعرا مجلس را به فیض رساند، نوبت به جوان ترها رسید. محمدی، رنجی، اصلی، اشرفی و چند تن دیگر یکی پس از دیگیری شروع به خواندن سروده‌هایشان کردند. یکی عارفانه، یکی عاشقانه، یکی برای اهل بیت، یک نفر برای امام زمان(عج) و دیگری برای شهدای مدافع حرم...

خوب می‌شد احساسات شاعرانه را در جمع دید. طبعی لطیف و از همان هایی که برای شعرا گفته‌اند.

شعر خوانی خبرنگار شاعر در محضر امام جمعه

از بین جمع حاضر لیلا میرزایان و رقیه غلامی را می‌بینم که گویی قصد شعرخوانی دارند. غلامی را می‌شناسم، از خبرنگاران خبرگزاری بسیج است. اول هم فک کردم برای خبر آمده اما ظاهرا قصد شعرخوانی دارد! آخر خبرنگار جماعت را چه به شعر و شاعری! در همین فکرها هستم که غلامی شعرش را شروع می‌کند. هنوز شروع نشده احسنت و به به می‌گویند. همه شگفت زده‌اند از شعر او، شاید هم من بیشتر از همه!

شاعر تمام حس خودش را میان بغض
با یک تکان ساده فرو ریخت ناگهان

آوار شد به سرش حس صد غزل، صدها
فیاد کرد حجم بلندای آسمان

اینجا کجاست؟! فکه یا اینکه کربلا
کین گونه سوخته جگر جگر گل ستاره ها

آنش گرفته از عطش و زخم آسمان
شب گریه دوباره شده استعاره ها

اینجا هزار بغض کبوتر رها شده
با ربنای دلکش شب ناله هایشان

اینجا که شب قاصدکان بال و پر زدند
با هر یجیب لاله روان زیر پایشان

فکه، بهشت واژه خوبی برا توست
ای اشنای لحظه دلتنگ گریه ها

در سینه ات هزار شهید آرمیده است
یاسین بخوان که زود بیاید امام ما

شاعر گریست با خود از خود رمیده اش
دل را سپرد دست غزل های اشکبار

دلتنگ و خسته گشت سرش را نگاه کرد
دل را دخیل بست...

 آل‌هاشم: شعرا در گام دوم انقلاب خودی نشان دهند

پس از پایان شعرخوانی شعرا، میزبان برنامه به رسم همیشگی خوش آمدی می‌گوید و از شعرا قدردانی می‌کند. امام جمعه تبریز از نقش هنرمندان در سطح کشور و استان سخن می‌گوید و می‌افزاید: انتظار داریم هنرمندان خصوصا شعرا در ارتباط با گام‌ دوم انقلاب، بیشتر خودی نشان دهند.

وی با تاکید‌ بر اینکه شاعران زبان‌ گویا و‌ ماندار جامعه‌اند ادامه می‌دهد: باید تلاش شود که‌ گام‌های مثبتی در راستای ترویج‌ سبک‌ زندگی ایرانی و اسلامی، فزهنگ ایثار و‌ شهادت و اسلام ناب محمدی(ص) برداشته شود چرا شاید یک‌ مصرع شعر اثر بخش تر از صد سخنرانی باشد.

اثر شوخ طبعی کریمی مراغه‌ای بر امام جمعه تبریز

شوخ طبعی کریمی مراغه‌ای ظاهرا در امام جمعه تبریز نیز اثر گذاشته و وی در بخشی از سخنانش به مزاح به روحانیونی شاعر می‌گوید: نمی‌دانستم روحانیون‌ حاضر هم شاعر هستند، باید برای روحانیون و‌ طلاب‌هم جلسه شعر گذاشت!

حجت اسلام و المسلین آل هاشم در آخر سخنانش از شهدای مدافع حرم نیز یاد و به اقدام اخیر خانواده شهید فخیمی در اهدای دارایی این شهید بزرگوار برای آزادی زندانیان بی گناه اشاره می‌کند.

ظاهرا خانواده شهید فخیمی دو سکه از دارایی شهید را برای آزادی زندانیان به ستاد دیه استان تقدیم کرده‌اند. مراسم با برپایی افطاری ساده‌ای به پایان می‌رسد. این دومین سالی است که امام جمعه تبریز به تاسی از رهبر انقلاب، با شعرای آذربایجان شرقی دیدار می‌کند. جلسه‌ای که هرچند طعم و لذت نشسن کنار رهبر انقلاب را ندارد اما خالی از لطف نیست.

گزارش از: پریسا حق پرست

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • عزیزی
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۲/۳۰ - ۱۰:۵۳
  با عرض سلام و خد قوت خدمت همکاران محترم آناج به ویژه سرمار خانم حق پرست
  گزارش ساده و جذابی از محفل شعر در محضر امام جمعه محبوب، مردمی و دوست داشتنی شهرمان بود.
  امید که چراغ این خانه همیشه روشن و برقرار باشد و سوز و گرمایش با حضور مردان بزرگی همچون استاد کریمی مراغه ای روز به روز فزون تر شود.
  تشکر ویژه از سرکار خانم حق پرست که با صرف وقت و دقت دز ظرایف و تصویرسازی از محفل شعری با نکته بینی خاص شان، گزارش شیرینی را برای مخاطبان روایت کردند.
  0 + 0 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •