تاثیر اسباب‌بازی‌ بر روابط اجتماعی کودکان/ آیا تولید بازی، اهمیتی به اندازه‌ی بَنِر دارد؟
 • 1398/02/30 16:19
 • 109783
آناج گزارش می‌دهد؛

تاثیر اسباب‌بازی‌ بر روابط اجتماعی کودکان/ آیا تولید بازی، اهمیتی به اندازه‌ی بَنِر دارد؟

شاید بتوان در مورد اجناس قاچاق وارد شده به کشور صبر کرد یا حتی زمانی برای جمع آوری یا جلوگیری از ورود آن تعیین کرد اما برای اسباب‌بازی هایی که هر لحظه در آغوش و احتمالا دهان کودکمان قرار دارد؛ جای هیچ درنگی نیست.

گروه اجتماعی آناج؛ این روزها ویترین مغازه‌ها پر شده از اسباب‌بازی‌هایی که عمدتا از شاخص‌های ایرانی فاصله دارند. چینی‌ها پس از پیشی گرفتن در صنعت پوشاک و مواد غذایی، وارد ساخت انواع اسباب بازهایی شدند که می تواند اعمال، رفتار، نوع تربیت و حتی سلامت کودکان را به خطر بیندازند ولی متاسفانه این ابزار همچنان با سرعت بیش از پیش و با قیمت پایین در حال عرضه است.

از جمله مهمترین مسائلی که خانواده ها با آن دست و پنجه نرم می کنند فشار های روانی، عدم تحرک، خشونت و تهدیدبزرگی به نام سلامت روانی کودکان است.

انزوا، عصبانیت، خشونت و توهم، سوغات کارتون‌های غربی

خانم سهرابی در مورد خشونت فرزندش در اثر توهماتی که از شخصیت های کارتونی  و اسباب بازیهای خود گرفته است می گوید: من برای پسرم هیچ محدودیت ها و کمبودی نگذاشته ام، انواع کارتون و همینطور اسباب بازیها و ابزارهایی که شخصیت کارتونی دارند؛ میخرم .

وی می افزاید: پسرم سرگرم بازی با اسباب بازی هایش بود خوشحال بودم اما این روزها شاهد رفتارهای همراه باخشونت، عصبانیت  و انزوای او هستم که علل اصلی این مشکل را توهمات ، هیجانات و جای گرفتن در کالبد شخصیت های عروسکی میدانم.

اسباب بازیها حرف میزنند

آقای سرمدی، در گفتگو با خبرنگار آناج می گوید: پسر من بسیار خلاق و باهوش است  و این را از طریق بازی با اسباب بازی ها فهمیدیم، بازی با اسباب بازی بیانگر این است که چه رویاهایی در سر دارد و چه مطالبی را در سر می پروراند مثل: شجاعت ، ترس، مهربانی ، قوه ابتکار و ابداع ، وضع عادی و یا نابسامان ، جنبه انزواجویی یا زندگی در جمع، جملگی در سایه بازی کردن کودک قرار داد.

جذابیت، اولویت اصلی برای کودکان 

 

حمید پسربچه ی خردسال در مورد انتخاب اسباب بازی هایش می گوید: اسباب بازی های خارجی رنگهای متنوعی دارند. شخصیت های جذاب و جنجالی دارند و هرچیزی که کارتون های خارجی نشان می دهند؛ در فروشگاه ها موجود است .

تاثیر  اسباب‌بازی ها بر روابط اجتماعی

جهانبخش سلمانیان، کارشناس مسائل اجتماعی در خصوص آسیب های وارده در مورد اسباب بازی های رایج در شهر خبر داد و به خبرنگار آناج گفت: اسباب بازی به عنوان نماد در روان کودک تاثیر میگذارد و تمام اسباب بازی ها بار معنایی خاصی دارد که طبق فرهنگ آن جامعه میتواند تاثیر گذاری کند.

وی افزود: اسباب بازی های خشن میتواند در ضمیر ناخود آگاه کودک تاثیر گذار بوده و در سنین بزرگسالی مسئله در ابعاد مختلف روابط اجتماعی و زندگی شخصی فرد و جامعه‌ی ساکن، نقش محرک و یا مثبتی داشته باشد.

 آیا لوازم بازی اهمیتی به اندازه بَنِر دارد؟

وی همچنین با اشاره به ورود شخصیت های قهرمان از کشور های دیگر اظهار داشت: عروسک هایی مثل بتمن و سوپر من و مرد عنکبوتی شاید قهرمان های خیالی کشورهای دیگری باشد ولی قهرمان های اصلی فرهنگ ما افرادی چون رستم و سهراب و شهدای ما هستند که با شاخص قهرمان های کشورهای غربی کاملا متفاوت است.

وی در ادامه گفت: با این روند کارتون های ماهواره ای و ورود عروسک های جدید مثل باربی و ... به سمت برهنگی حرکت میکنیم و این برای فرهنگ ایرانی و اسلامی اصلا خوب نیست.

این کارشناس اجتماعی در ادامه گفت: متاسفانه اگر در خصوص الگو هایی برای اسباب بازی های وارداتی بخواهیم نام ببریم، نمونه های دندانگیری پیدا نمیشود که در طراز کیفیت و جذابیت نمونه های خارجی باشد.

وی خاطر نشان کرد: مسئولین و متولیان فرهنگی شهر ما فقط به کارهای روتین مثل بنر نویسی و جلسات اکتفا میکنند. در حالی که کارهایی هچون تولید و توزیع و بررسی اسباب بازی ها از مجموعه وظایف آنهاست.

حمایت کانون پرورش فکری از تولید کنندگان اسباببازی ملی

علی بینش، سرپرست کانون پرورش فکری کودکان  و نوجوانان پیرامون آلودگی اسباب بازی ها به عنوان یکی از معضلات خانواده ها، کسب اطمینان از سلامت و بهداشت مواد اولیه و جنبه های ایمنی این لوازم گفت: گاهی اسباب بازی های به شکل غیرقانونی و بدون ایمنی وارد کشور میشود و هیچگونه نظارتی از طریق استان اعمال نمی شود.

بینش بیان داشت: الگوی اسباب بازیجدید تولید شده در سالهای اخیر از وزن و کیفیت مناسب تری برخوردارند.

وی گفت: اسباب بازی، تلفیقی از فرهنگ، هنر و صنعت است که تولید کننده های خوبی در سطح کشور وجود دارد. در عرصه تولیدات عروسک و اسباب بازی ها با فرهنگ ایرانی رویداد مهمی در حال شکل گیری است و کانون پرورش فکری به عنوان دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی کشور، برای کسانی که میخواهند در این زمینه فعالیت کنند، در اسرع وقت مجوز صادر میکند.

در این میان می شود از پیشرفت اسباب بازی های فکری یاد کرد و گفت: اسباب بازی های فکری متنوع با دارا بودن هلوگرام برای گروه سنی مختلف عرضه میشود و ذهن کودکان را خلاق به بار می آورد.

نظارت، حلقه مفقوده در بازار اسباب بازی

شخصیت و رشد جسمانی کودکان با بازی به ویژه بازی‌های اجتماعی، هوش عقلی، تخیل، فرصت‌ها و انضباط اجتماعی بهتر شکل می‌گیرد.

دوران کودکی انسان به نسبت سایر موجودات، طولانی‌ترین دوره زیست بوده و خیلی از صاحب نظران اعتقاد دارند، سیر عظمت انسان، در طولانی بودن دوران کودکی او شکل گرفته است؛ این در حالی است که کودکان نسل های جدید با در دسترس داشتن فرهنگ عروسکی برهنگی، از همان بدو تشکیل شاکله ذهنی، با تخیلات ضد و نقیضی مواجه میشوند.

اما با هجوم اسباب بازی های خارجی و قهرمان پروری در تلویزیون، فضای مجازی و اسباب بازی های فیزیکی این قدرت و حس آرامش را با بازی های خطرناک و اکشن، به رویا بافی هایی با ذهنیت نامناسب سوق میدهیم و این مسئله از نظر فرهنگی تهدید برای نسل آینده محسوب میشود.

مسئولین فرهنگی با توجه به وضعیت کنونی و کمی نظارت بر روند تولید و فروش اسباب بازیها و تولید الگو های مناسب و با کیفیت ایرانی و اسلامی میتوانند این تهدید را به فرصت خوبی تبدیل کنند.

انتهای پیام/

گزارش: پریسا حق‌پرست

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 1
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •