یک دیدار و چند پرسش / سوال های ناگفته دانشجوی تبریزی
 • 1398/02/28 16:30
 • 109779
گفتگوی صریح دانشجویان و رئیس دستگاه قضا؛

یک دیدار و چند پرسش / سوال های ناگفته دانشجوی تبریزی

دیدار رئیس دستگاه قضا با تشکلهای دانشجویی در حالی هفته پیش انجام پذیزفت که نماینده دانشجویان تبریز پس از این دیدار از پرسشهای طرح نشده اش نوشت.

به گزارش آناج، برخورد محکم و قاطع با مفاسد و مفسدین یکی از خواسته هایی بوده که در سالهای اخیر تقریبا تمام اقشار مردم در آن متفق القول بوده اند. رسیدگی صریح و بدون تبعیض به پرونده ها به خصوص پرونده مفسدان بزرگ اقتصادی و اجتماعی، شفافیت عملکرد دستگاه قضا، کوتاه کردن پروسه رسیدگی به پرونده های قضایی موارد مطالباتی مردم از این دستگاه بوده است.

پس از انتصاب سید ابراهیم رئیسی به ریاست قوه قضائییه  امید در دل مردم زنده تر شد که بتوانند به مطالبات خود از دستگاه قضایی کشور برسند. تغییر رویکرد، اجرای عدالت و مبارزه با مفساد مواردی بود که رئیسی بعد از انتصابش روی آن ها تاکید داشت. 

هفته گذشته قاضی القضات کشور یکی از دیدار های مهم و چالش برانگیز خود بعد از انتصابش را انجام داد. نهم رمضان بود که نمایندگان تشکل‌های مختلف دانشجویی با حضور در حوزه ریاست قوه قضائیه با حجت الاسلام والمسلمین رئیسی دیدار کردند .

رئیس دستگاه قضایی کشور در این دیدار با تاکید بر عمل کردن تا حرف زدن گفت: ما در قوه قضائیه باید بیشتر اهل عمل باشیم تا حرف زدن و بنا داریم که بیشتر از اقدامات انجام شده مردم را مطلع کنیم تا اقداماتی که باید انجام شود و مردم عملاً در جریان اقدامات ما باشند و ان‌شاءالله اعتماد مردم به عنوان سرمایه‌های اجتماعی ما ترمیم شود.

وی در بخش دیگری از صحبتهای خود به برخورد قاطع با مفسدین پرداخت و بیان داشت: در برخورد با مفاسد به ویژه مفاسد اقتصادی هیچ خط قرمزی را قائل نیستیم و به همکاران خود اعلام کرده‌ایم. مردم هم بدانند هرکسی در هر جایگاهی اعم از اقتصادی، اجتماعی و سیاسی، اگر مرتکب فساد شود باید مورد رسیدگی قرار گیرد و در این رابطه هیچ خط قرمزی وجود ندارد.

رئیسی اشاره ای هم به برخی موضوعات و مصادیق مورد مطالبه داشت و گفت: درباره برخی از پرونده‌ها مثل لواسانات باید بگویم که پرونده‌ها در حال پیگیری است. در راستای حفاظت از منابع عمومی، جنگل‌ها و سرمایه‌های عمومی بنا داریم شورای حفظ حقوق بیت المال که وظیفه‌اش درباره جنگل‌ها و منابع طبیعی و اراضی است را فعال‌تر کنیم. پرونده خصوصی‌سازی‌ها را با جدیت مورد رسیدگی و مردم و نخبگان را در جریان قرار می‌دهیم و گزارش‌های سازمان بازرسی در این رابطه نیز آماده شده است. در رابطه با موضوع بورسیه‌ها ما مصمم به پیگیری و احقاق حق دانشجویان بورسیه هستیم.

وی نگاه دستگاه قضا به مردم به عنوان چشم بینا را تببین کرد و گفت: از گزارش‌های مردمی پیرامون فساد حمایت می‌کنیم و کسانی که خبر از فسادی دهند، مورد تشویق و حمایت قرار می‌دهیم.

رئیسی گفت: فردی در دوره‌ای مسئولیت دارد و کاری که بر عهده دارد را انجام نمی‌دهد و خسارت‌هایی متوجه کشور می‌شود؛ ضرورت پیگیری این ترک فعل‌ها کمتر از فعل‌ها نیست؛ بلکه بیشتر است.

رئیس دستگاه قضایی در بخشی از سخنان خود به لزوم شفافیت اشاره کرد و گفت: بر مبنای اصل شفاف‌سازی اعلام کرده‌ایم که آرای قضات در منظر و دسترس همگان قرار گیرد و در سامانه‌ای همه آرای قضائی بدون ذکر نام درج شود.

صحبتهای رئیسی با اظهار نظر های دانشجویان ادامه پیدا کرد. محمد امین مهدی پور، دبیر کل جامعه اسلامی دانشجویان به رابطه مستقیم قوه قضاییه با احساس عدالت در جامعه اشاره کرد و عملکرد آن را در نگاه مثبت مردم به حاکمیت و کارآمدی نظام موثر دانست. حمایت از سفرهای استانی ریاست قوه قضاییه و نقش این سفرها در بهبود روحیه مردم، رصد وضعیت دادگاه‌ها توسط رئیس دستگاه قضا، ایجاد احساس نظارت در مجموعه قوه قضاییه، انتقاد از طولانی بودن و هزینه‌بر بودن روند دادرسی‌ها، عنوان سازی و بزرگنمایی‌ در مورد برخی پرونده‌ها و تاثیرات این امر در عملکرد قوه قضاییه از دیگر نکات مطرح شده توسط نماینده جامعه اسلامی دانشجویان بود.

سید علی صالح پور دبیر سیاسی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان نیز به ضرورت ایجاد امید در مردم نسبت به دستگاه قضایی، تایید تحول گرایی در قوه قضاییه و انتقاد از تاخیر در این مورد و ضرورت افزایش تعامل با نهاد‌های تربیتی مثل وزارت علوم و آموزش و پرورش اشاره کرد

دبیر سیاسی دفتر تحکیم وحدت نیز  موضوع توجه به آزادی‌های مشروع در کنار گسترش عدل و عدالت را مورد توجه قرار داد.

یکی دیگر از دانشجویان عضو دفتر تحکیم وحدت با اشاره به حضور زنان در مناصب قضایی و عمدتا در سمت دادیاری، ضرورت ارتقاء فعالیت آنها را مورد توجه قرار داد.

صبوری، دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی به ضرورت جلوگیری از فعالیت  قضاتی که صلاحیت آنها رد می‌شود، در بخش خصوصی و وکالت پرونده‌ها پرداخت و خواهان مبارزه با فسادِ صاحب منصبان و آقازاده‌های متخلف شد. پیشگیری از تخریب اراضی کشاورزی، جنگل‌ها و باغات شهری نکته دیگری بود که دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی با توجه به سابقه خوب رئیس قوه قضاییه  در آستان قدس رضوی به آن اشاره کرد.

اسکندری عضو دیگر جنبش عدالتخواه دانشجویی خواهان تعیین بازه‌های زمانی برای اجرای برنامه‌های ریاست قوه قضائیه در دستگاه قضایی شد و با اشاره به تصمیمات اشتباه برخی مسئولان که ضرر‌های فراوانی به بیت المال وارد می‌کند، به ضرورت جرم‌انگاری در این مورد اشاره کرد و خواستار ورود جدی قوه قضاییه برای پیگیری پرونده‌های نقض حقوق بشر در دادگاه‌های بین المللی از جمله موضوعات مربوط به مسلمانان نیجریه و میانمار شد.

در این جلسه نماینده دانشجویان بورسیه‌ای با ارائه گزارشی از روند پیگیری این پرونده، بر احقاق حق این دانشجویان از سوی دستگاه قضایی تصریح کرد.

نظرات و مواضع دانشجویان تنها به جلسه محدود نشد، دانشجویان همچنان سوالات مطرح نشده زیادی داشتند که فرصت طرحشان نشده بود. دانشجوی تبریزی بعد از جلسه که ظاهرا سوالات بی جوابی داشت از منظر متفاوتی به این دیدار پرداخت. علی سنبلی دانشجوی دانشگاه سهند که در کنار محمد حسین کاظمی، نماینده دانشجویان تبریز در دیدار با رئیس دستگاه قضا بود در صفحه شخصی خود بعد از دیدار با رئیسی اینگونه نوشت؛

جناب قاض القضات سخن همچنان باقی است...

با توجه به وقت محدود 10 دقیقه ای برای هر تشکل برخی سخنان و چالش های مهم این قوه که مورد سوال است در اذهان باقی ماند.

از جمله :
1-مصداق شفاف اتهام تشویش اذهان عمومی چیست ؟؟
چرا باید این اتهام تبدیل به بازیچه ای برای سرکوب برخی جنبش های عدالت طلبانه شود و ترس از آن حق هرگونه اعتراض را از مردم سلب میکند

2-رئیس دستگاه قضا چه سازوکاری برای برخورد با مفاسد درون قوه ی قضائیه دارد  که مثل دولت قبل رسانه ای کردن نام قضات فاسد صرفا تبدیل به یک شوی رسانه ای نشود

3-قوه ی قضائیه چه تدبیری در مورد شاهد های آماده و پولی در بیرون از دادسراها دارد؟با ایجاد یک سامانه ی ساده ثبت شهادت به سادگی میتوان این معضلی که چندین سال مردم با آن دست به گریبانند حل کرد

4-قدرت دادستانی ها در استان ها ، به دلیل برخی ملاحظه کاری و مصلحت اندیشی ها و آشنا بازی ها به شدت محدود است.به عنوان نمونه بحث پاداش میلیاردی #اوقاف_تبریز که دادستان محترم باید به عنوان مدعی العموم باید ورود پیدا میکرد و ابعاد قضیه را برای عموم روشن میکرد اما این به دلایل برخی فشارها اتفاق نیافتاد

5-بحث توضیحات قاض القضات در مورد رویکرد رسانه ای قوی ،قوه ی قضائیه برای مقابله با شبهات احتمالی ایجاد شده از سوی رسانه های معاند در اذهان مردم قانع کننده نبود.

6-در بحث شفافیت اموال مسئولین، قوه ی قضائیه باید با فرستادن لایحه ای به مجلس آن را اصلاح کند که این اموال نه تنها برای قوه ی قضائیه بلکه برای عموم مردم قابل رویت باشد
همچنین در قضیه ی حقوق های نجومی و همچنین اجرای ماده ی 29 قانون ششم توسعه که طبق آن تمام حقوق ها و مزایای کارمندان دولت باید در سامانه ای ثبت شود که از این افتضاح جلوگیری شود. ولی شاهد به فراموشی سپرده شدن این مهم هستیم

چرا حقوق و مزایای کارکنان و قضات خود قوه ی قضائیه به صورت شفاف اعلام نمیشود
و...

هرچند دیدار با رئیسی برای دانشجویان فرصت طرح تمامی سوالها را نداشت اما نویدبخش ارتباط نزدیک دستگاه قضا با دانشگاه و صد البته تمامی اقشار مردم بود. ارتباطاتی که در سالهای گذشته یکی از موارد انتقادی تشکلهای دانشجویی بود.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •