ده ماه داغ تا انتخابات مجلس و آرایش سیاسی تبریز
 • 1398/02/26 12:02
 • 109733
آناج گزارش می دهد؛

ده ماه داغ تا انتخابات مجلس و آرایش سیاسی تبریز

نیم نگاهی به گروه‌های سیاسی مختلف در سطح شهر و جلسات محفلی، خبر از بهار داغ انتخاباتی در تبریز می‌دهد.

گروه سیاسی آناج؛ تبریز در حالی دومین ماه از فصل بهار را پشت سر می‌گذارد که طبق اعلام وزارت کشور، دوم اسفندماه سال جاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد و تا آن روز کمتر از ده ماه زمان باقی است.

با این حال رصد تحرکات گروه‌های سیاسی مختلف در سطح شهر و جلسات محفلی خبر از بهار داغ انتخاباتی در تبریز می‌دهد.

استانی شدن انتخابات، شاید وقتی دیگر!

هنوز تکلیف استانی شدن انتخابات به وضوح مشخص نیست، اما طبق گفته عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان،  شیوه های اجرایی طرح استانی شدن انتخابات ابهاماتی دارد و در مواردی حقوق رای دهندگان و نامزدها نادیده گرفته شده و ناقض عدالت انتخاباتی است. از همین رو می‌شود پیش‌بینی کرد که شورای نگهبان لایحه استانی شدن انتخابات را برای رفع نواقص به مجلس بازگشت خواهد داد و روند اصلاح نواقص، ارسال مجدد به شورای نگهبان، بررسی طرح در شورای نگهبان، اظهار نظر شورای نگهبان و ابلاغ قانون جدید روندی است که به انتخابات سال جاری نخواهد رسید و به احتمال بالا انتخابات سال جاری با قانون فعلی و در محدوده حوزه‌های انتخاباتی مصوب برگزار خواهد شد.

نمایندگان فعلی، همه حاضر!

بنا به اخبار رسیده شش نماینده فعلی حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو همگی قصد شرکت در انتخابات آتی را دارند. با وجود تصویب طرح ممنوعیت کاندیداتوری نمایندگان مجلس شورای اسلامی در چهارمین دوره متوالی که شامل حال دو نماینده فعلی تبریز در مجلس شورای اسلامی یعنی آقایان «محمد حسین فرهنگی» و «مسعود پزشکیان» نیز می‌شود، پیش بینی‌ها از ابهام قانون اساسی در این طرح و بازگشت دوباره به مجلس خبر می‌دهند که در این صورت، این طرح نیز با سرنوشت طرح استانی شدن انتخابات مواجه خواهد شد و به انتخابات جاری نخواهد رسید.

«محمد حسین فرهنگی» می‌خواهد به پنجمین دوره نمایندگی پیاپی خیز بردارد و رکورد موجود را که مشترکا با «اسماعیل جبارزاده» و «محمدعلی سبحان اللهی» با چهار دوره نمایندگی پیاپی داراست، بشکند. تصور عدم حضور فرهنگی در انتخابات آتی بعید به نظر می‌رسد و در صورت اعمال قانون و محرومیت از شرکت در انتخابات، به حتم او لیدر اصلی اصولگرایان در رسیدن به لیست خواهد بود.

این فرض برای «مسعود پزشکیان» نیز صادق است. او کاندیدای انتخابات است و چه باشد و چه نباشد، عنصر تعیین کننده در تعیین اعضای هم‌لیستی خود (با هر نامی) خواهد بود.

نزدیکان «زهرا ساعی» خبر می‌دهند که به حتم کاندیداست، ولو تصمیم بگیرد به صورت مستقل شرکت کند.

«احمد علیرضا بیگی» سازماندهی ستادهای انتخاباتی خود را آغاز کرده است و «محمد اسماعیل سعیدی» در هیچ محفلی حرف از نیامدن، نزده است.

تنها گزینه مشکوک الحضور! در این بین «شهاب‌الدین بیمقدار» است.

مدیران بازنشسته در صف حضور

گفته می‌شود «رحیم شهرتی‌فر» معاون سابق سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان شرقی که چند روز به نوروز جای خود را به «علیار راستگو» داد، سودای کاندیداتوری در سر دارد.

همینطور «سردار عزت اله جعفری» مسئول سابق بنیاد حفظ و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان که اخیرا جای خود را به سردارعباسقلی‌زاده داد، محافل هم‌اندیشی خود را به صورت مرتب برگزار می‌نماید.

«صادق نجفی» شهردار سابق تبریز که با انتصاب محمدشریعتمداری به سمت وزیر صنعت، معدن و تجارت به عنوان معاون او در امور صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی منصوب شد، این روزها دوران بازنشستگی را در شهر تبریز می‌گذراند. جلسات و دیدارهای او که در محافل سیاسی نقل می‌شود، احتمال کاندیداتوری او را افزایش می‌دهد.

شورا کاندیدا می‌دهد؟

گمانه‌زنی‌های متعددی برای حضور اعضای شورای اسلامی شهر تبریز در انتخابات آتی وجود دارد. آنچه مسلم است بامیل‌ترین عضو شورا به نمایندگی در حال حاضر «فریدون بابایی اقدم» است. او که بواسطه نزدیکی به محمد اشرف‌نیا ارتباط منظمی با احمدعلیرضا بیگی دارد، و بواسطه گمانه‌زنی‌هایی که از رای خوب او در روستاهای شهرستان تبریز و برخی مناطق شهر دارد برای کاندیداتوری دعوت شده است. خود او هم پیشنهادکاندیداتوری را رد نکرده است.

«شکور اکبرنژاد» رئیس شورا که سابقه نمایندگی را در کارنامه خود دارد، با سد بزرگی به نام شورای نگهبان مواجه است و مدیریت فراکسیون اصلاح‌طلبان شورای شهر را ترجیح می‌دهد. اما با توجه به وضعیت مبهم لیست اصلاح طلبان در انتخابات مجلس، نیم نگاهی هم به استعفای 16 خرداد دارد. «غلامرضا مسعودی ریحان» وضعیتی مشابه رئیس شورا دارد و در صورت دریافت پالس‌های مثبت از شورای نگهبان به احتمال زیاد به حوزه انتخاباتی «اهر و هریس» خواهد رفت که البته این احتمال را باید ضعیف ارزیابی کرد. «شهرام دبیری» نیز نشان داده است که علاقمند است در صحنه اجتماعی حضور داشته باشد و میل به حضور در مجلس حداقل در شرایط فعلی را ندارد.

گزینه‌های انقلابیون جوان

انقلابیون جوان دوست دارند نیروهایی از میان خود به مجلس بفرستند. «روح اله متفکر آزاد» و «احمدرضا بیضایی» دو گزینه آن‌هاست. در این میان «روح اله رشیدی» و «روح اله دهقان نژاد» تصمیم قطعی خود مبنی بر عدم شرکت را به دعوت کنندگان خود اعلام کرده اند.

مسئولان جوان

«آرش اسلامی» یکی از هم پیمانان منادی و رئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی ممقان دارد شرایط را می‌سنجد، اما طبق شنیده ها با دوستان نزدیک خود از کاندیداتوری سخن گفته است. «مسعود برزگر جلالی» معاون سابق شهردار در حال ارزیابی است. تنش های بوجود آمده بین او و کمیته امداد بر سر صندوق های صدقات و اختلافات پشت پرده با شهردار تبریز از جمله حواشی اخیر مربوط به جلالی است. او در مقطع زمانی مشخص، شیب سیاسی روزنامه(ساقی آذربایجان) خود را تندتر کرد اما اخیرا به مطالب و تیترهای متعادل روی آورده است.

زنان کاندیدا

«عشرت شایق» نماینده پیشین تبریز بار دیگر از این حوزه کاندیدا خواهد شد و تصمیم خود را به اطلاع نزدیکان سیاسی و رسانه‌ای خود رسانده است. «معصومه آقاپور» نماینده فعلی شبستر در مجلس که فعالیت سیاسی را از تهران آغاز کرده است، نیم نگاهی به کاندیداتوری از تبریز دارد و درحال رایزنی برای تصمیم نهایی است. «نسرین پیرسمساری» کماکان جزو گزینه‌های شورای هماهنگی اصولگرایان به عنوان کاندیدای زن عضو لیست می‌باشد.

چهره های مطرح

«محمدرضا میرتاج الدینی» قطعی الحضورترین کاندیداست. او از ماه‌ها پیش جلسات خصوصی و سخنرانی‌های عمومی را در دستور کار قرار داده است. «علیرضا نوین» با تجربه دو حضور ناموفق در انتخابات مجلس، هنوز به دعوت کنندگانش جواب صریح نداده است، ولی بازیگران عرصه سیاست در تبریز او را کاندیدا می‌دانند. «علی قادری» جانشین سابق سپاه عاشورا روز گذشته کاندیداتوری خود را تکذیب کرد. مسئولین ستادهای انتخاباتی «علیرضا منادی سفیدان» در شهرهای تابعه حوزه انتخابیه طی انتخابات‌های گذشته فعال شده اند؛ این نشانه‌ای از حضور اوست. 

چهره های مطرح دیگری از جمله «اسماعیل جبارزاده»، «جمشید تقی زاده» و دیگرانی از طیف های مختلف سیاسی، میتوانستند در این جرگه قرار بگیرند. اما فعلا تحرک قابل توجهی از سوی آنان و نزدیکانشان مشاهده نشده است.

پایگاه اطلاع رسانی آناج در روزهای آتی به بررسی کاندیداهای دیگر و آرایش انتخاباتی در ماه‌های منتهی به انتخابات خواهد پرداخت.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • نادر
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۲/۲۶ - ۱۲:۳۱
  آناج یاتیب ایندی دوروب
  1 + 1 -
 • مهدی
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۲/۲۷ - ۱۳:۲۹
  ورود زودهنگام به انتخابات درست نیست. گزارش شما داره ضریب میده به این ماجرا
  1 + 1 -
 • علی
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۲/۲۷ - ۱۹:۵۲
  از حامیان طرح محدودیت سه دوره ای برای نمایندگی مجلس باید پرسید چرا خود داوطلبانه از کاندیداتوری کنار نمی کشند؟
  4 + 1 -
 • بی تقوا آناج
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۲/۲۸ - ۱۴:۲۵
  آناج یا خیلی پرتی یا خیلی بی تقوا همین
  3 + 1 -
نظر شما
 • 4
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •