پیشنهاد مشارکت در مرمّت بازار تبریز توسط جمهوری آذربایجان
 • 1398/02/25 17:10
 • 109717
یک هفته بعد از آتش سوزی بازار تبریز؛

پیشنهاد مشارکت در مرمّت بازار تبریز توسط جمهوری آذربایجان

سال هاست "شعار آذربایجان بیراولسون مرکزی تبریز اولسون" را شنیده ایم و می دانیم دولت مردان جمهوری آذربایجان،نظر مثبتی نسبت به تبریز ندارند و به خیال خام خودشان،تبریز را گوشه ای از سرزمین های تاریخی خود می دانند!

گروه بین‌الملل آناج/امیرفاطمی؛ آتش سوزی بازار تبریز درمیان بهت همه روی داد و بدتر اینکه با بی تفاوتی رسانه ای خاصی به ویژه در خارج از استان روبرو شد.وقتی گفتند "خون نوتردام رنگین تر از خون بازارتبریز بود!" که این همه برایش دل ها را کباب کردند و ازکم توجهی به این مساله نوشتند برخی می گفتند که نباید با هر مساله ای به عنوان "اهرم ظهور تبعیض" در جامعه استفاده کنیم.

مشارکت در امر احیاء و مرمت بناهای تاریخی امری است که معمولا بین کشورها رواج دارد.اما وقتی پیشنهاد مشارکت در مرمت بازار تبریز با ادبیات مکارانه توسط نماینده پارلمان جمهوری آذربایجان صورت می گیرد،باید به صداقت آن قطعا شک کرد.

 فاضل مصطفی نماینده ی پارلمان جمهوری آذربایجان که اغلب با نشر عقاید ضد ایرانی اش در رسانه های کشورمان شناخته می شود در مصاحبه با سایت کولت گفته است: دولت آذربایجان جهت مرمت بازار تاریخی تبریز می تواند همکاری خود را پیشنهاد کند. ما در اروپا و سایر مناطق جهان مشغول چنین فعالیت های خیریه می شویم. چرا یکی از اقدامات ما در راستای فرهنگ خودمان انجام نگیرد؟ ما می توانیم اقدامات ممکن در چارچوب روابط بین دولتی را انجام دهیم. روشنفکران ما بی تفاوت نسبت به خبر آتش‌سوزی در بازار تاریخی تبریز هستند.

طالع شاهسوارلی سردبیر سایت آذنیوز هم با بی اطلاعی محض،از احتمال آتش سوزی عمدی بازار تبریز برای از بین بردن تاریخ آذربایجان! صحبت کرده وگفته است:آتش‌سوزی در بازار تاریخی تبریز باید به صورت جدی مورد بررسی قرار گیرد. از خبر آتش‌سوزی در بازار تاریخی تبریز بسیار متاثر شدیم. آتش‌سوزی در بازار تاریخی تبریز به معنی آتش‌سوزی تاریخ و گذشته آذربایجان است. به نظرم، نهادهای زیربط جمهوری اسلامی ایران باید این مساله را به صورت جدی مورد بررسی قرار دهند. چنین احتملاتی وجود دارد که بازار عمدا سوزانده شده و یک اقدام علیه سرزمین های تاریخی ما در ایران است.

هرچند به ظاهر باید این پیشنهادهای مشارکت در مرمت بازار و یا دلسوزی برای بازار تبریز را به فال نیک بگیریم اما سال ها مطالعه ی ادبیات رسانه ای جمهوری آذربایجان مانع این مساله می شود چرا که اولا این پیشنهاد مشارکت هرچند توسط یک نماینده ی پارلمان انجام می شود اما فقط یک حرف است و هرگز به واقعیت نزدیک نخواهد شد و اساسا نمایندگان پارلمان در جمهوری آذربایجان قدرتی ولو ظاهری هم در دست ندارند. ثانیا معرفی بازار تبریز به عنوان بخشی از فرهنگ جمهوری آذربایجان، آن هم توسط مقام رسمی کشوری که ید طولانی در سرقت مشاهیر و فرهنگ همسایگانش دارد،آیا می تواند به فال نیک گرفته شود؟

سال هاست "شعار آذربایجان بیراولسون مرکزی تبریز اولسون" را شنیده ایم و می دانیم دولت مردان جمهوری آذربایجان،نظر مثبتی نسبت به تبریز ندارند و به خیال خام خودشان،تبریز را گوشه ای از سرزمین های تاریخی خود می دانند!

جای تاسف اینکه هنوز هم پس از سال ها در کتاب های جمهوری آذربایجان واقعیت جدایی 17 شهر قفقاز از ایران، با وارونگی به کودکان تدریس می شود.در اثرسال ها تحریف،کودکان جمهوری آذربایجان پذیرفته اند که کشورآذربایجان! در جنگ ایران و روس،به عنوان وجه المعامله به دو تکه تبدیل شده و بخشی در اختیار ایران مانده و بخشی هم جمهوری آذربایجان امروزی را تشکیل داده است!

حال از کشوری با این پیشینه چگونه می توان انتظار داشت پیشنهاد مرمت بازار تبریز را هم با صداقت ارائه کرده است؟

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • محمد
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۲/۲۶ - ۰۴:۰۵
  آنقدر بی غیرت مشده ایم که فرهنگمان را به دست آدربایجانی ها بدهیم، تبربز به صدتا باکو می ارزه
  0 + 1 -
 • اللب
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۲/۲۶ - ۱۰:۵۸
  خیلی بدبینی فارسها هم به اندازه شما بدبین نیستند
  1 + 0 -
 • محمد
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۲/۲۶ - ۱۶:۳۱
  اناج نظرات روکه درج نمیکنی.
  نمیدونم چرامیخایی ماهارونسبت به جمهوری اذربایجان بدبین کنی؟؟
  اتفاقاتواین بیست وهشت سال پس ازاستقلال پیشرفت های زیادوچشمگیری داشتند.
  بنظرم اوناایران رونخواهندپسندیدنه مااونارو!!برعکس نگو
  ضمناباکولیاقت مرکزیت اذربایجان روداره،شعارهای گذشته توگذشته مونده مصرف داخلی ماروداره
  1 + 0 -
 • آدسیز
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۲/۲۸ - ۰۰:۲۱
  آناج جان حالین یاخجیدی؟ آذربایجان بیراولسون مرکزی تبریز اولسون ?!
  1 + 0 -
نظر شما
 • 4
 • 0
 • 1
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •