«ایکی قاپئلار»های مشابه در بازار تبریز(۱)/این قسمت: پاساژ امت
 • 1398/02/24 17:27
 • 109679
سلسله بررسی های آناج؛

«ایکی قاپئلار»های مشابه در بازار تبریز(۱)/این قسمت: پاساژ امت

کلانشهر تبریز با دارا بودن مراکز متعدد خرید، همیشه سعی داشته که بهترین ها و اولین ها را از آن خود کند ولی متاسفانه نگرانی های مغازه داران و صاحبان مراکز تجاری و قدیمی تبریز با آتش سوزی اخیر شدیدتر شده است.

گروه اجتماعی آناج؛ پلاسکو که سوخت، گفتند مسئولان درس عبرتی می گیرند، تمهیداتی می اندیشند ولی ای دریغ؛ کم کاری های مسئولین اینبار در آتش سوزی بازار تبریز بیرون زد.

بازاری که قدمتش بر می گردد به سالهای بسیار دور، بازاری که دیگر فقط برای تبریز و بازاریان نیست، بازاری که ثبت جهانی شد  ولی با این حال، یک و نیم ساعت در آتش می سوخت و دار و ندار بازاری به تاراج برد و کسی صدایش در نیامد.

کلانشهر تبریز با دارا بودن مراکز خرید متعدد، همیشه سعی داشته که بهترین ها و اولین ها را از آن خود کند ولی متاسفانه نگرانی های مغازه داران و صاحبان مراکز تجاری و قدیمی تبریز با آتش سوزی اخیر، شدیدتر شد.

پاساژ امت یکی از پاساژ های قدیمی تبریز است که در ۵ طبقه تجاری و در سه راه امین واقع شده که دارای انواع و اقسام لباس، کیف و کفش می باشد. طبقات 3 به بالای این پاساژ مرکز تولید و دپوی لباس و پوشاک هستند.

بهشتی: صاحبان مشاغل باید خودشان به فکر خودشان و  اموالشان باشند

محمدباقر بهشتی، عضو شورای شهر تبریز در خصوص تمهیدات لازم برای جلوگیری از آتش سوزی های بعدی مراکز تجاری علی الخصوص پاساژ امت به خبرنگار آناج گفت: سازمان آتش نشانی شهرداری تبریز مسئول جفظ امنیت و اطفای حریق است، ولی صاحبان مشاغل باید خودشان به فکر خود و  اموالشان باشند و با در نظر گرفتن نگهبان و سرایدار در پاساژ ها احتمال این حوادث را کاهش دهند.

وی با اشاره به آتش سوزی سرای ایکی قاپلی در بازار بزرگ تبریز خاطرنشان کرد: آتش نشانی شهرداری تبریز از لحاظ امکانات اطفاء چیزی کم نداشت و مسبب این آتش سوزی نبود نگهبان در تیمچه های بازار بود، چرا که بعد از تماس با آتش نشانی حداکثر زمان برای حضور آتش نشان ها، 4 دقیقه بود که این سریع ترین زمان رسیدن به محل آتش سوزی است.

این عضو شورای شهر همچنین افزود: در خصوص پاساژ های جدید مثل لاله پارک و ستاره باران، قبل از اعطای پروانه، طبق بازرسی باید ایمنی ساختمان مورد بررسی قرار گیرد در غیر این صورت پروانه نمیدهند.

وی در ادامه با بیان اینکه  اکثر مغازه داران سرای ایکی قاپلی تبریز دارای بیمه بودند، افزود: ما ملزم به این نیستیم که همه را بیمه کنیم، بیمه امری اختیاری است و باید مغازه داران به فکر خودشان باشند.

سخنگوی آتش نشانی: پاساژ امت به محل دپو تبدیل شده و خطرناک است

اکبر دشتی، سخنگوی آتش نشانی شهرداری تبریز در گفتگو با خبرنگار آناج با تاکید بر آموزش حداکثری نکات اطفای حریق اظهار داشت: ما تاکنون به 4621 نفر از اصناف و کسبه بازار و پاساژهای سطح شهر، آموزش حضوری اطفای حریق و استفاده از لوازم آتش نشانی را آموزش داده ایم.

وی بیان کرد: در خصوص تجهیزات آتش نشانی، هیچگونه جای نگرانی نیست چرا که در مورد اطفای حریق به دلیل مسقف بودن بازار و تلاش برای اینکه آتش به تیمچه های دیگر سرایت نکند، آتش نشان ها از چند جا در حال مهار بودند.

دشتی افزود: نبود نگهبان و یا دستگاه های ددکتور و اطفای حریق و هشدار، باعث شد آتش به بخش زیادی از سرا سرایت کند، این درحالی است که اگر تجهیزات اطفا  و یا نگهبانی در تیمچه بود، آتش در مراحل اولیه خاموش می شد.

سخنگوی آتش نشانی تبریز در خصوص احتمال آتش سوزی در پاساژ امت گفت: طبقات بالایی پاساژ امت تبدیل به دپو شده، با این وضعیت حتی اگر آتش نشانی در همان لحظه حضور داشته باشد، مهار آتش زمان بر خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به مراکز خرید جدید خاطر نشان کرد: در مراکز جدید مثل لاله پارک تمامی ساختمان از تجهیزات ایمنی و اطفای حریق و هشدار برخوردارند و در صورت خطر احتمالی، نیروی امدادی هوایی آمادگی کامل برای مهار و اطفای آتش را دارند.

امنیت جانی و شغلی حلقه مفقود در پاساژ امت

با کمی پرس و جوی میدانی، نگرانی های مغازه داران پاساژ امت یه چشم میخورد؛ محسن، یکی از فروشندگان این پاساژ در خصوص عدم امنیت جانی و شغلی خود در پاساژ می گوید: پاساژ امت یکی از قدیمی ترین پاساژ هایی است که بورس خرید و فروش و تولید پوشاک را دارد ولی به علت قدیمی بودن، بعد از حادثه بازار تبریز، ترس بر جانمان انداخته.

مغازه دار دیگر، در این خصوص می گوید: پلاسکوی تهران یک هشدار بود،بعد از آن هم بازار تبریز، هشدار برای مسئولان شهری که حواسشان باشند، اینکه هیچ تدبیری در خصوص نو سازی اندیشیده نشده در شان تبریز نیست.باید کسی بمیرد  تا فکری به حال این ساختمان ها کنند؟؟

آقای جعفری یکی دیگر از فروشندگان پاساژ امت به جمع ما اضافه میشود و می گوید: دیوار های پاساژ خبر از کهنگی میدهند، کسی سراغی از این ساختمان قدیمی نمیگیرد. بازار تبریز سوخت، همه شعار دادند ولی تبریز پاساژ های زیادی دارد که اگر یک کبریت بزنند در عرض یک ساعت همه جا میسوزد و کسی نمیتواند جلو دارش باشد. باید کسی بمیرد، دیواری فرو بریزد تا فکری به حال این ساختمان ها کنند.

یکی از شهروندان نیز میگوید: خبر آتش سوزی بازار تبریز که رسید گمان نکنم کسی تا صبح خوابیده باشد، تلاش آتش نشان ها این آتش را 4 ساعته خاموش کرد ولی این اتفاق اگر همزمان در چند سرای بازار یا چند پاساژ بیوفتد آیا آتش نشانی میتواند پاسخگوی اینها باشد؟

سخن آخر
اگر قرار بر مصداق باشد، پلاسکو های زیادی در تبریز هستند که  اکثرا محتوای جنسشان قابل اشتعال است، پاساژ امت، پاساژ امام خمینی و خیلی از پاساژ های دیگر که هر آن شاید احتمال آتش سوزی داشته باشد، ولی ما هنوز سازمان مدیریت شهری که رصد درستی نسبت به  مسائل حوزه شهرها و امکانات و ادارات و نهادها داشته باشد، یعنی نظام مدیریت شهری که بتواند معایب را تشخیص دهد و میزان قدرت ساختمان را سنجش کند، در کشور نداریم و جای خالی نظارت دقیق اکنون با اتفاق اخیر مشهود است و مسئولین باید تلاشی برای احیا و مرمت این بناهای تاریخی و قدیمی کند تا حادثه ای دیگر در انتظار شهروندانمان نباشد.

امیدواریم دیگر شاهد به تاراج رفتن و دود شدن سرمایه های ملت نشویم که اینبار توجیهی نخواهیم داشت تا مرگ چند آتش نشان و از بین رفتن سرمایه ملی را لابه لای پرده های ابهام پنهان کنیم.

گزارش: پریسا حق‌پرست

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •