درختان میدان ولی امرِ تبریز، زیر تیغِ مسیر گشایی و در انتظار انبوه کاری
 • 1398/02/23 16:48
 • 109652
نَفَس شهر هر روز تنگ تر می شود؛

درختان میدان ولی امرِ تبریز، زیر تیغِ مسیر گشایی و در انتظار انبوه کاری

مدیرعامل سازمان پارکها و زیباسازی شهرداری تبریز اظهار داشت:‌ درختان میدان ولی امر تبریز‌ در راستای اصلاح هندسی منطقه و با مجوز شورای عالی ترافیک استان، جابجا شده اند تا مسیر گشایی این منطقه بهتر و سریع تر انجام شود.

گروه اجتماعی آناج: قطع درختان مدتی است که به نُقل مجالس خبری و اجتماعی استان تبدیل شده، از رسانه ها اصرار و از مسئولین جهاد کشاورزی انکار که چنین اقدامی انجام نمی شود.

چندی قبل تصاویری در فضای مجازی منتشر شد که درختان داخل شهر تبریز نیز قلع و قمع می شوند. البته این چالش سبقه طولانی دارد که اخیرا  ماجرای زعفرانیه و کوی فرشته تبریز از جمله مواردی بود که باعث بهت دوستداران فضای سبز شد.

نوستالژی باغ شهر بودن تبریز به حدود دو دهه قبل‌ بازمیگردد، امری که تحقق آن دور از چشم است. گاها در سکوت خبری و یا به طور شبانه درختان خیابانی شهر به دلایل متعددی از جمله مسیر گشایی قطع یا جابجا می شوند.

تغییرات مدیریتی در معاونت خدمات شهری را نیز می توان یک از دلایل برخوردهای سلیقه ای در مصاف با اشجار شهری توصیف کرد.

در برخی موارد نیز مشاهده می شود که درختان‌ِ باغات شخصی به صورت کاملا خودجوش خشکانده می شود تا بهانه ای برای قطع آنان نباشد.

اکنون و پس از مصادیق متعدد، پای قطع و جابجایی درختان به میدان ولی امر تبریز رسیده است. بطوری که در چند روز اخیر طبق گفته ساکنان منطقه، تعداد 70 اصله درخت به منظور مسیرگشایی شبانه جابجا شده اند.

                                                                       

نکته مهم، مقصدی است که درختان بعد از جابجایی رهسپار آنجا خواهند شد. در این زمینه دو نکته و سوال اساسی در ذهن پرسشگر متبادر می نماید. اول اینکه مقصد بعدی درخت کجاست و دوم اینکه آیا این درختان دوباره در محل یا مکان دیگری کاشته و کمک حال بهبود تنفس شهر خواهند بود یا به ناکجا آباد منتقل می شوند؟

طبق قانون، نگهداری فضای سبز شهری بر عهده شهرداری است؛ قطع و یا جابجایی آن ها در راستای مسیر گشایی باید با مصوبه شورای عالی ترافیک استان و کمیسیون ماده 5 شهرداری صورت بگیرد.

ماده 5 آئین نامه اجرایی اصلاح قانون حفظ و گسترش فضای سبز شهری چنین می گوید: برای قطع و جابجایی هر گونه درخت در معابر و اماکن عمومی، دولتی و خصوصی واقع در محدوده و حریم شهر، با درخواست مالکین، متولیان، متصدیان و اشخاص مسئول این اماکن، در موارد زیر پس از تصویب کمیسیون موضوع ماده 7 این آیین نامه شهرداری مکلف به صدور مجوز می باشد. درخت در محل احداث ساختمان و یا مسیر راه، کانال و مجاری آب، خطوط انتقال برق، لوله کشی نفت،گاز، تلفن و نظایر آن قرار گرفته باشد و یا به هر نوعی مانع از اجرای طرح های عمرانی و عمومی باشد.

درختان جابجا شده میدان ولی امر انبوه کاری می شوند

علی مدبر مدیرعامل سازمان پارکها و زیباسازی شهرداری تبریز در گفتگو با خبرنگار آناج اظهار داشت:‌ درختان میدان ولی امر تبریز‌ در راستای اصلاح هندسی منطقه و با مجوز شورای عالی ترافیک استان، جابجا شده اند تا مسیر گشایی این منطقه بهتر و سریع تر انجام شود.

وی اضافه کرد: چون این درختان جابجا شده اند پس نمی توان دوباره آن را در محل های دیگر به صورت تکی و دسته جمعی کاشت، بنابراین درختان جابجا شده میدان ولی امر تبریز به صورت انبوه کاری کاشته خواهند شد.

مدبر همچنین از محل دقیق کاشت دوباره و تعداد دقیق درختان اظهار بی اطلاعی کرد و عنوان داشت: اشجار میدان ولی امر توسط عوامل شهرداری منطقه یک تبریز جابه جا شده اند.

تبریز به عنوان پرملات ترین شهر کشور شناخته می شود. دردی که حتی اعضای شورای شهر نیز بدان  اذعان دارند، سعید نیکو خصلت رئیس کمیسیون محیط زیست و فضای سبز شورای شهر تبریز در نودو چهارمین جلسه شورای شهر به این مطلب اشاره می کند و فضای سبز تبریز را به محاق رفته عنوان می کند.

شاید روش های دیگری برای مسیر گشایی وجود داشته باشد تا با اجرای آن، فضای سبز شهری همزمان با کاهش ترافیک از دست درازی مصون بماند.

گزارش از : محمدرضا دهقان نژاد

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •