فرهنگ ما را آنچنان تضعیف کرده اند که حتی ساسی مانکن برایمان تهدید می شود!
 • 1398/02/19 12:38
 • 109571
پازلی دیگر از ماجراهای سریالی؛

فرهنگ ما را آنچنان تضعیف کرده اند که حتی ساسی مانکن برایمان تهدید می شود!

انتشار گسترده ویدئوهای رقص دانش آموزان با آهنگ های ساسی مانکن موجب واکنش های مختلف در فضای مجازی و بین سیاسیون شد. اما تقریبا همه به صورت متفق القول با پخش این موسیقی با الفاظ و تعابیر زشت برای دانش آموزان مخالف بودند.

به گزارش آناج؛ چند روز گذشته پخش یک آهنگ خواننده زیر زمینی در مدارس ابتدایی حسابی خبرساز و حاشیه ساز شد. آهنگی که علاوه بر معرفی رفتار های نامناسب و هنجارشکن، تعابیر زننده و زشت و جنسی که هیچ مناسبت و سنخیتی با سنین دانش آموزان ندارد را به کار می برد. ویدئوهایی که از تعدادی مدارس کشور در روز معلم منتشر شد، دانش اموزان دختر و یا پسر به صورت دسته جمعی بالا و پایین می پرند و این موسیقی را همخوانی می کنند. 

انتشار گسترده ویدئوهای رقص دانش آموزان با آهنگ های ساسی مانکن موجب واکنش های مختلف در فضای مجازی و بین سیاسیون شد. اما تقریبا همه به صورت متفق القول با پخش این موسیقی با الفاظ و تعابیر زشت برای دانش آموزان مخالف بودند. عده ای دلیل این اتفاقات در مدارس را نبود نشاط برای دانش آموزان می دانستند. برخی همیشه در صحنه هم این حرکت را دستمایه طنز قرار داده و گفتند احتمالا از سال بعد درس جنتلمن ساسی مانکن به کتب درسی اضافه خواهد شد.

عده ای دیگر اما این ماجرا را فاجعه برای نظام آموزشی کشور معرفی می کردند، عده ای هم این حرکات و پخش اهنگهای زیرزمینی مبتذل را اقدامات زیر زمینی آموزش و پرورش برای عملیاتی کردن سند 2030 که دولت اصرار به اجرای تمام و کمالش را داشت، می دانستند. در این بین برخی سیاسیون و نماینده های مجلس که در راس آنها علی مطهری قرار داشت، برخورد با مسئولین مربوطه در آموزش و پرورش را ضروری دانست.

برخی دیگر هم با انتشار ویدئویی از سرود خوانی دسته جمعی دانش آموزان در مدارس آمریکا با مضمون میهن پرستی و دفاع از وطن و مقایسه با این کلیپ های منتشر شده از مدارس کشور به این مسئله واکنش نشان دادند.

اما در بین همه این تحلیل ها و تفسیر ها یکی از رسانه های کشوری همسو با دولت خط خبری و موضع متفاوت تری اتخاذ کرد که جالب تر از بقیه بود. نتیجه گیری این رسانه این جمله بود که" فرهنگمان چقدر ضعیف است که ساسی مانکن هم باریمان تهدید می شود"

در واقع جمع بندی و تحلیل ماجرای ساسی مانکن را نباید فقط در همین اتفاق و امروز دید. ساسی مانکن و جنتلمنش به واقع زاییده سلسله اتفاقاتیست که در طول چند سال موجب شده تا امروز دختر بچه هشت، نه ساله به صورت دسته جمعی درکلاس و با همراهی معلم در قالب موسیقی برخی رفتارهای جنسی زننده را همخوانی کند.

همین یکی دوسال قبل بود که یادم است آموزش رقص مختلط در کودکستان ها و آمادگی ها برای دختر بچه ها و پسر بچه ها خبر ساز شد. آن موقع هم درست همین صورت فیلم های سریالی بیرون زد و شبکه های اجتماعی را پر کرد. به واقع ماجرا ها و قبح شکنی های اینچنین را می توان از دو منظر دید. بخش اول مربوط به جو سازی های رسانه ایست که سعی دارد با انتشار فیلم های اینچنینی از یکی دو مدرسه در کشور جوسازی رسانه ای خود را پیش برده و تصویری از ایران دین زدایی شده را ترسیم کند اما بخش مهم این ماجرا مربوط به دولت و وزارت آموزش و پرورش می شود

سه چهار سال قبل و پس از حذف درس شهید فهمیده و رهبران کوچک بود که احساس شد آموزش و پرورش سیاست متفاوت تری در پیش گرفته است. سال‌های گذشته درس پانزدهم کتاب هدیه‌های آسمانی پایه ششم با عنوان «رهبران کوچک» به معرفی شهدایی همچون حسین فهمیده، بهنام محمدی، مهدی باکری، ابراهیم همت، عباس بابایی، حسن باقری، علی صیاد‌شیرازی و... اختصاص داشت.

در این درس به چگونگی آغاز جنگ میان ایران و عراق اشاره شده بود. در کتاب هدیه‌های آسمانی پایه ششم در سال تحصیلی 96- 95 درس «رهبران کوچک» حذف و به جای آن درس «سرزمین‌های همیشه سبز» اضافه شد. به نظر می‌رسید حذف موضوعاتی که با فرهنگ جهاد و شهادت ارتباط دارد، اولین گام برای اجرایی کردن این سند از سوی وزارت آموزش و پرورش دولت یازدهم به شمار می‌ رفت؛ اقدامی که بدون تردید با نص و روح قانون اساسی کشور مغایرت کامل داشت. یونسکو موضوعاتی نظیر جهاد و شهادت را معادل خشونت‌طلبی و جنگ‌طلبی تعبیر و تفسیر کرده و وجود چنین عباراتی را در کتاب‌های درسی مغایر سند 2030 می‌دانست.

اما کار وزارت آموزش و پرورش به حذف دروس خلاص نشد ابیات و شعر هایی که حتی کوچکترین اشاره به فرهنگ جهاد و شهادت و میهن پرستی داشتند هم حذف شدند. حذف بیتی از شعر مصطفی رحماندوست در کتاب فارسی دوم ابتدایی که در آن نام «شهیدان» آمده است چیزی نیست که بشود آن را توجیه کرد. شعر کودکانه با عنوان ‌ای خانه ما که با این بیت آغاز می‌شد: «خوب و عزیزی ایران زیبا، پاینده باشی‌ای خانه ما» برای بسیاری از دانش‌آموزان نوستالژیک بود. بیت «در هر کجایت خون شهیدان، پیوسته جاری است ‌ای خاک ایران» در سال 96 حذف شد.

البته فرهنگ ایرانی اسلامی فقط به اینها خلاصه نمی شود هزار و یک مسئله دیگر می توان شمرد که در این سالها یا مورد استحاله قرار گرفته اند و یا هم تحقیر و تمسخر و ... شده اند

ظاهراً توطئه‌ای علیه فرهنگ ما تدارک دیده شده همان مسئله ای که بار ها رهبر انقلاب هم در مقاطع مختلف با واژه ها و تعابیر متنوع به آن اشاره کرده اند. نگاه به ماجرای ساسی مانکن و پخش آهنگ مبتذلش در چند مدرسه به عنوان یک اتفاق خوش خیالیست.

قرار است نسخه متفاوتی برای نسل جدید ایران از سبک زندگی پیچیده شود. نسخه ای که در جایی دیگر نوشته می شود و مهرش را هم آنهای که سر کارند پایش می زنند و دارویش را هم یک روز ساسی مانکن تهیه می کند یک روز دیگر هم آن یکی و این یکی. آری به واقع باید گفت" فرهنگمان ضعیف نیست بلکه آنچنان تضعیفش کرده اند که ساسی مانکن هم می شود تهدید".

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •