ابهام افکنی دوباره رسانه های آذری در مورد همکاری های مشترک با ایران
 • 1398/02/10 08:24
 • 109522
آناج گزارش می دهد

ابهام افکنی دوباره رسانه های آذری در مورد همکاری های مشترک با ایران

وزیر اسبق دارایی جمهوری آذربایجان:روند حوادث اخیر میان ایران و آمریکا ، طرح‌های مشترک تهران - باکو را با خطر مواجه خواهد کرد.

گروه بین الملل آناج/امیرفاطمی:جریان رسانه ای در جمهوری آذربایجان همواره بر خلاف شرایط میدانی ارتباطات تهران باکو حرکت کرده است.امروز دلایل مختلفی برای اجرای لوایح مشترک بین ایران و جمهوری آذربایجان وجود دارد از جمله نیاز جمهوری آذربایجان به دسترسی آسانتر به شبه قاره و بالعکس و همچنین تمایل تهران به ارتباط ریلی با همسایگان شمالی و دسترسی آسانتر به بازارهای اروپایی و ... اما در همین حال، جریان رسانه ای وابسته به غرب، سعی دارد تا ایران را در یک بن بست غیرقابل فرار و گرفتار در یک "فلاکت" بی سابقه به تصویر بکشد و از این طریق امکان ادامه ی لوایح مشترک تهران باکو را زیر سوال ببرد.

روزنامه ینی مساوات جمهوری آذربایجان در مقاله ی روز گذشته ی خود نوشته است:تشدید فشارهای آمریکا بر ضد ایران با لغو معافیت خرید نفت از ایران برای هشت کشور جهان وارد مرحله نوینی شده است و روند تشدید فشارهای آمریکا بر ضد ایران، طرح‌های مشترک میان جمهوری آذربایجان و ایران را نیز زیر سوال برده است.

فکرت یوسف‌اف کارشناس مسایل اقتصادی و وزیر اسبق دارایی جمهوری آذربایجان پیش بینی کرده است که ایران با عدم تمدید معافیت های خرید نفتی فلج خواهد شد.فکرت یوسف اف در مصاحبه با مساوات گفته است: ایران تا امروز بر اثر اعمال تحریم‌ها از سوی آمریکا دچار سختی‌هایی شده بود اما لغو معافیت خرید نفت برای هشت کشور جهان از ایران، این فشارها و سختی‌ها را تعمیق خواهد بخشید. روابط میان آمریکا و ایران نیز وارد مرحله متشنجی می‌شود.

وزیر اسبق دارایی جمهوری آذربایجان در ادامه ی تحلیل های خود با اشاره ی تلویحی به سود سرشار باکو از ادامه ی همکاری ها با تهران، می گوید:روند حوادث اخیر میان آمریکا و ایران، طرح‌های مشترک تهران باکو را با خطر مواجه خواهد کرد چون ایران کشوری نفتی است و احتمال دارد در صورت عدم امکان برای صادرات نفت،تنگه ی هرمز را بطور کامل ببندد و این می تواند باعث بروز تنش و جنگ در منطقه شود و در آن صورت، ایران بطور خودکار اکثر طرح‌های بین‌المللی خود را به تعویق خواهد انداخت.

 

الشن مصطفی‌اف کارشناس مسایل بین‌الملل نیز در گفتگو با این روزنامه از احتمال جریمه ی آذربایجان در صورت ادامه ی همکاری های اقتصادی با تهران می گوید: شرکت‌های بزرگ غربی با وجود اعمال تحریم‌ها بر ضد ایران، به خرید نفت و گاز  از ایران مبادرت کردند اما در پایان، همه آنها شناسایی و مورد مجازات قرار گرفتند. لوایح مشترک میان جمهوری آذربایجان و ایران نیز،می تواند شامل جریمه شود.

وی گفته است احتمال دارد آمریکا در مرحله اول از کشورهایی که با ایران طرح‌های مشترک دارند،بخواهد تا اجرای این طرح‌ها را به تعویق بیاندازند و در صورت دست نیافتن به نتیجه ی مطلوب، دست به اعمال فشار علیه آن کشورها بزند.

سایت تلگراف هم از جمله ی رسانه هایی است که بطور منظم در خصوص مسائل اقتصادی پیرامون ایران،اعلام نظر میکند.این سایت از زبان رستم محمداف کارشناس مسائل سیاسی آذری نوشته است: فکر می‌کنم آمریکا بتواند جلوی فروش نفت ایران را بگیرد. اگر برخی کشورها از خرید نفت ایران امتناع کنند، اقتصادشان دچار شکست خواهد شد و تمام بیانیه‌های واشنگتن فقط به خاطر ترسانیدن برخی کشورها صادر می‌شود.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •