رشد 120 درصدی در تعداد موزه‌های خصوصی/ توسعه موزه‌ها در راستای توسعه جامعه
 • 1398/01/29 12:55
 • 109395
مدیرکل موزه‌های سازمان میراث فرهنگی کشور؛

رشد 120 درصدی در تعداد موزه‌های خصوصی/ توسعه موزه‌ها در راستای توسعه جامعه

کارگر گفت:پا به عرصه‌ای گذاشته ایم که رشد موزه‌ها نسبت به گذشته قابل مقایسه نیست، در موزه‌های خصوصی شاهد ۱۲۰ درصد رشد هستیم  بطوریکه مدیران میراث فرهنگی استان‌ها به طور مستمر بر تقاضا مکرر بخش خصوصی و مجموعه‌دارها برای راه‌اندازی موزه‌ها تاکید دارند.

به گزارش آناج، «کارگاه دو روزه آموزشی شیوه های نوین موزه داری شمال غرب کشور» همزمان با روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی با حضور محمدرضا کارگر، مدیرکل موزه‌های سازمان میراث فرهنگی کشور آغاز شد.

محمدرضاکارگر در آغاز این کارگاه ضمن تشکر از مدیرکل میراث فرهنگی استان در میزبانی این رویداد، اظهار داشت: برگزاری این دوره‌ها برای ارتقا دانش فعالان بخش خصوصی و دولتی شاغل در موزه‌ها ضروری است، چراکه ارتقا سطح کیفی فعالین این حوزه رضایت مخاطبان و غنای محتوایی موزه ها را در پی خواهد داشت.

وی در ادامه به وضعیت امروز موزه و موزه‌داری در کشور اشاره کرد و گفت: با مرور ۳۰۰ سال تاریخ موزه‌داری جهان شاهد یک وضعیت مطلوب در عرصه موزه داری هستیم، موزه از مهمترین ارکان فرهنگی جامعه و معیار توسعه و در واقع موزه هم محصول و هم عامل توسعه آن است.

مدیرکل موزه‌های سازمان میراث فرهنگی کشور در ادامه گفت: یکی از مهم‌ترین حوزه‌های معرفی داشته‌های فرهنگی، ‌تاریخی ما موزه‌ها هستند، خوشبختانه شاهد رشد احداث موزه‌ها در کشور هستیم به گونه‌ای که از ۴۰۰ موزه در ابتدای دولت تدبیر و امید به 670 موزه رسیده‌ایم که رشد قابل ملاحظه‌ای است.

وی افزود: تک تک افراد جامعه باید در امور موزه‌ها نقش داشته باشند چراکه موزه‌ها زمانی به عنوان نهاد اجتماعی نقش را ایفا می‌کنند که تمام مردم در این موضوع مشارکت داشته باشند.

کارگر با بیان اینکه امروزه موزه‌ها خودجوش و براساس نیاز اجتماعی شکل می‌گیرند، گفت: در بسیاری از روستاها افراد آثار تاریخی خانوادگی خود را به صورت خودجوش در یک موزه جمع می‌کنند که تبدیل به کانونی برای هم اندیشی می‌شود. در نهایت با توجه نسبت به این اتفاق، به آن‌ها مجوز می‌دهیم، امروز جامعه ایرانی به این نیاز رسیده که در حفظ هویت خود بدون نیاز جدی به حمایت دولت بکوشد و این حفظ هویت در قالب راه‌اندازی موزه شکل می‌گیرد.

وی افزود: پا به عرصه‌ای گذاشته ایم که رشد موزه‌ها نسبت به گذشته قابل مقایسه نیست، در موزه‌های خصوصی شاهد ۱۲۰ درصد رشد هستیم  بطوریکه مدیران میراث فرهنگی استان‌ها به طور مستمر بر تقاضا مکرر بخش خصوصی و مجموعه‌دارها برای راه‌اندازی موزه‌ها تاکید دارند.

مدیرکل موزه‌های سازمان میراث فرهنگی کشور در ادامه با تاکید بر اینکه حفظ و معرفی هویت عاملی برای راه‌اندازی موزه است، ادامه داد: جامعه می بایست هویت خود را حفظ کند، این آغاز یک حرکت عمومی برای راه‌اندازی موزه‌ها است. خرسندیم که جامعه ما در مقابل این تهدید فراموشی، مسیر درستی را انتخاب کرده، چراکه موزه پاسخی به نیاز به جاودانگی است.

وی ادامه داد: اداره کل موزه‌ها و معاونت میراث فرهنگی، تلاش می‌کنند تا به جایگاهی در عرصه موزه‌داری برسیم که در مقایسه با تاریخِ خود، در سایر کشورها کارنامه قابل قبولی داشته باشیم و امیدواریم بتوانیم افتتاح هزارمین موزه را جشن بگیریم.

کارگر در ادامه سخنان خود به اهمیت و لزوم کارگاه های آموزشی موزه داری اشاره کرد و گفت: برگزاری دوره‌های آموزشی موزه داری سبب تبادل تجربیات، اطلاعات و همچنین گفتمان فرهنگی و پویایی موزه‌ها می‌شود.

وی گفت: از آنجایی که جامعه نیاز به رشد و توسعه دارد، بنابراین یکی از اتفاقات مهمی که در حوزه موزه داری باید مورد توجه قرار گیرد، موضوع اجتماعی شدن موزه‌ها است.

کارگر با بیان اینکه موزه‌ها مکان های محرک توسعه فرهنگی به شمار می‌روند ادامه داد: اگر موزه ها موجب توسعه فرهنگی در جامعه شوند به رسالت موزه داری خود عمل کرده اند؛ در غیراینصورت بسیاری از ظرفیت‌های خود را برای پیشبرد اهداف جامعه از دست می‌دهند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •