وزیر کشور و استاندار از طرحمان استقبال کردند اما خبری از آنها نشد/ مسئولین به جای وارد کردن دستگاه‌های خارجی به جوانان اعتماد کنند
 • 1398/01/28 12:51
 • 109390
گفت‌وگوی تفصیلی آناج با مخترع سلماسی به مناسبت روز جوان؛

وزیر کشور و استاندار از طرحمان استقبال کردند اما خبری از آنها نشد/ مسئولین به جای وارد کردن دستگاه‌های خارجی به جوانان اعتماد کنند

به مناسبت روز جوان پای صحبت‌های جوان مخترعی نشستیم که علی‌رغم داشتن ذهن خلاق و مخترعش از نبودِ حمایت از طرف مسئولین گلایه‌مند است.

گروه اجتماعی آناج: سالروز ولادت حضرت علی اکبر(ع) به عنوان روز جوان نامیده شده است و کم نیستند جوانانی در این مرز و بوم که با تکیه به دانش و فناوری دست به اختراعات متعددی زده‌اند اما نام و نشان آنها مهجور مانده است. یکی از همین جوانان مخترعی سلماسی است که بالای ده اختراع استانی و ملی دارد اما از نبودِ حمایت توسط مسئولین گلایه‌مند است. گفت‌وگو ما با این جوان نخبه و مخترع را در زیر می‌خوانید.

آناج: لطفا خودتان را معرفی کنید و از سوابق تحصیلیتان برایمان بفرمایید

سلام‌زاده: ساسان سلام زاده سلماسی هستم متولد دی ماه 1368 از شهرستان سلماس که در خانواده 6 نفری به دنیا آمدم. کارشناسی مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار از دانشگاه آزاد و کارشناسی ارشد هوش مصنوعی از دانشگاه نبی اکرم را کسب کرده‌ام. عاشق برنامه نویسی و هوش مصنوعی هستم و از نوجوانی رویای راه اندازی سیستمی داشتم که کارهای تکراری روزانه را برای آدم‌ها انجام بدهد و سعی در کمک کردن و یادگیری بهتر ما داشته باشد. به عبارت بهتر رویای ساخت جهان بهتر داشتم و بخاطر همینم سعی کردم در رشته نرم افزار و هوش مصنوعی تا حد ممکن خودم رو بروز نگه داشته باشم و برای رسیدن به این رویا هرروز تلاش می‌کنم.

البته علاوه بر برنامه نویسی هرازگاه شعرهایی در سبک سپید می‌گم، داستان کوتاه می‌نویسم، فوتبال بازی می‌کنم و عاشق عکاسی از طبیعت هستم. قبل از اینکه وارد دانشگاه بشم مدارک رایانه کار درجه 1 و دو و برنامه نویسی ویژال بیسیک داشتم و اولین شرکتم رو توی سال 86 وقتی 18 سالم بود ثبت کردم. همچنین سال ۹۶ جوان نمونه در حوزه فناوری و دیجیتال انتخاب شدم و در اواخر همان سال به عنوان مدیر و کارآفرین برتر از من تجلیل شد.

آناج: از اختراعاتتان برای ما بفرمایید

سلام‌زاده: اختراعاتی و محصولاتی که داشتم با همکاری دوستانم در حوزه‌های متفاوتی بوده است. به عنوان مثال در سال 92 با همکاری مهندس محمد حبیب‌زاده یک دستگاه سی ان سی سه محوره طراحی و تولید کردیم این دستگاه می‌تونست کارهای مثل سوراخ کاری بردهای الکترونیک یا منبت کاری و برش را با دقت بالایی انجام دهد و توسط نرم افزاری که خودمان نوشته بودیم بدون نیاز به دریافت GCode با دریافت تصاویر یا حتی رسم شکل از طریق نرم افزار خود دستگاه شروع به کار کند. این محصول نمونه خارجی داشت اما نمونه‌ای که ما ساخته بودیم از نظر هزینه خیلی پایین‌تر از نمونه‌های خارجی بود و مهم تر از همه هیچ گونه وابستگی به نرم افزارهای خارجی نداشت و کاملا بومی سازی شده بود. این اختراع در سال 92 در جشنواره اختراعات و ابداعات سراسری اهر مقام سوم کاربردی را کسب کرد.

سال 95 یک سیستم مدیریت بحران تصادفات راهنمایی و رانندگی به صورت نمونه اولیه طراحی و تولید  کرده بودم که در جشنواره سراسری سراج جزء برگزیدگان شد و دیپلم افتخار از طرف این جشنواره هم گرفت، همچنین در نمایشگاه فناوری‌های نو و دیجیتال هم در معرض نمایش قرار داده شد و جناب آقای رحمانی وزیر محترم کشور هم استقبال خوبی از آن کردند اما بعد از نمایشگاه خبری از استاندار و وزیر نشد.

این اختراع از دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری تولید شده بود که یک دستگاهی با تعدادی سنسور روی خودروها نصب می‌شد که آرایش خودرو هم به هم زده نمی‌شد و یک نرم افزار در گوشی راننده بود که در حین تصادف نسبت به شدت ضربه‌ای که به ماشین خورده بود هوشیاری راننده توسط اپلیکیشن سنجیده و بسته به داده‌هایی که از طریق سنسورها دریافت می‌شد به راهنمایی و رانندگی و اورژانس آتش نشانی محل دقیق عارضه رو اعلام می‌کرد. این کار با استفاده ازهوش مصنوعی و الگوریتم های A* برای پیدا کردن نزدیک ترین و همچنین خلوت ترین شعبه از ( آتشنشانی و اورژانس و ... ) اقدام می‌کرد؛ یعنی به محلی اطلاع رسانی را انجام می‌داد که در کمترین زمان ممکن به محل تصادف برسد. همه ساله ما افراد زیادی را در تصادفات میان جاده‌ای به دلیل عدم ارائه آدرس دقیق از دست می‌دهیم که این سیستم می‌توانست آمار مرگ و میر را تا حد قابل قبولی کاهش بدهد.

همچنین در سال 91 سیستم اتوماسیون واکسیناسیون کشوری را طراحی و برنامه نویسی کرده بودیم که از افراد زیادی در استان تقدیرنامه دریافت کردیم اما این سیستم هیچ وقت کشوری نشد و دلیل این موضوع به نظر بنده این بود که باید از تبریز اقدام می‌شد. در سال 96 نیز با مهندسین رحیم بابازاده و مسعود بالار اقدام به طراحی و تولید دستگاه های ردیاب خودرویی مبتنی بر GPS و Glonass کردیم که قابل رقابت با تمامی نمونه‌های خارجی موجود در کشور است. محصول دیگری که با همکاری این دوستان عزیز طراحی کردیم سیستم احراز هویت بر اساس اثر انگشت و کارت‌های RFID بر بستر اینترنت و شبکه‌های داخلی و اینترانت بود.

آناج: نقطه شروع اختراعاتتان از کجا بود؟

سلام‌زاده: در سال 89 که اقدام به ثبت شرکتی جدید با عنوان شرکت داده پرداز مغزهای متفکر کردم، همیشه دیدگاهم این بوده که هرآنچه در ذهن شماست خلق می‌کنیم و با ثبت شرکت افراد زیادی به من ملحق شدند و امکان فکر کردن بزرگ‌تر سد و به اصطلاح طوفان فکری در تیممان داشتیم. نقطه شروع اختراعاتم هم دیدن برخی ضعف‌ها و نیازها بود که منجر به طراحی محصولی برای رفع نیاز و ضعف می‌شد.

آناج: آیا اختراعاتتان تجاری شده و مسئولین از آن استقبال کردند؟

سلام‌زاده: در جشنواره‌ها همواره صحبت از حمایت جهت تجاری سازی انجام می‌شود اما بعد از جشنواره هیچ تماسی بابت این موضوع گرفته نمی‌شود. برخی از محصولات و اختراعات ما ملی بودند مثل سیستم مدیریت بحران تصادفات یا اتوماسیون واکسیناسیون که نمی‌شد بصورت شخصی تجاری سازی شوند و حتما به حمایت دولت و مسئولین یا یک سرمایه گذار قدرتمند داشت. موارد این چنینی در حد نمونه اولیه باقی ماندند اما در مواردی هم می‌شد با سرمایه شخصی و سرمایه شرکت اقدام به تبدیل به محصول و تجاری سازی کنیم مثل سیستم ردیاب خودرویی - سیستم کنترل هوشمند خانه - سیستم احراز هویت و ...

آناج: چه انتظاری از دیگران و به ویژه مسئولین در قبال خودتان دارید؟

سلام‌زاده: دوستان زیادی در شرکت ما در طی این سال‌ها فعالیت و همکاری داشتند و سعی کردیم با همکاری هم اقدام به طراحی محصولات و ثبت اختراعات متنوعی داشته باشیم، افرادی که در حال حاضر در شرکت ما هستند به صراحت می‌گویم جز نخبگان کشوری هستند و همه مثل بنده مقام‌هایی در حوزه‌های متفاوت کسب کرده‌اند. از مسئولین می‌خواهیم که با تزریق سرمایه و همچنین حمایت دولتی در ارگان‌های دولتی از دلسرد شدن این افراد و از دست رفتن انرژی این جوانان جلوگیری کنند. در هر استانی اگر از سرمایه‌های همان استان استقبال شود و بجای خرید سیستم‌های خارجی سفارش ساخت سیستم‌ها داخل کشور به شرکت و جوان‌هایی مثل ما که زیاد هم هستند داده شود هم یک فرصت شغلی برای افراد ایجاد می‌شود و هم ارز از کشور خارج نمی‌شود.

افرادی که می‌شناسم این باور را دارند که می‌توانند خیلی از سیستم‌های موجود که از خارج خرید می‌شود را بومی کنند و کافیست مسئولین هم این باور را نسبت به این جوانان داشته باشند.

آناج: حمایت از شما به عنوان مخترع از طرف خانواده و جامعه چطور بوده است؟

سلام‌زاده: همیشه از طرف خانواده بابت این موضوع حمایت شدم و پدرو مادرم و برادرم همواره پشت بنده بودند و مطمئنم به جایی که در ذهنم تداعی کردم خواهم رسید. دوستانی هم که در قالب شرکت در کنارم بودند همیشه از من حمایت کردند اما این حمایت باید از طرف مسئولین و دولت بیشتر شود، بصورتی که یک سیستم جامع برای شناسایی و همچنین مدیریت این نیروها و استعدادهای جوان راه اندازی شود و دولت به دنبال استفاده از این نیروهای جوان باشد نه اینکه نیروهای جوان بجای وقت گذاشتن بر روی طرح‌ها و اختراعتشان دنبال کسب حمایت دولتی باشند.

آناج: توصیه شما برای جوانانی که ذهن خلاق دارند چیست؟

سلام‌زاده: توصیه من این است که به دنبال ایده‌هایشان بروند چون تولید یک محصول جدید و تبدیل یک ایده به یک محصول یا اختراع حس بسیار خوبی دارد و تاثیر بالایی از نظر روحی روی انسان می‌گذارد. هر بار که شکست خوردند قوی‌تر از قبل بلند بشوند و به خودشان باور داشته باشند چون تا زمانی که خودشان، خودشان را باور نکنند تاثیری روی باورهای دیگران نخواهند داشت. هر اختراعی در اولین بار به نتیجه نمی‌رسد و برخی اوقات 50-100 بار بعد از شکست به موفقیت دست پیدا می‌کنیم پس باید به نتیجه کار ایمان داشته باشید.

آناج: برنامه‌تان برای آینده چیست؟

سلام‌زاده: در وضعیت اقتصادی فعلی کشور آینده نگری کردن کمی سخت است، گاهی موقعیت و فکر مهاجرت به سرم زده بود اما بخاطر ارزشی که برای کشورم قائل هستم ماندنی شدم. توسعه کسب و کار و شرکت و جمع کردن جوان‌هایی مثل خودم در این تیم برای انجام کارهای بزرگ‌تر در آینده دارم را در ذهنم دارم و روی دو محصول که یکی در حد جهانی و دیگری در حد کشوری است هم کار می‌کنیم که امیدوارم به نتایج خوبی برسیم.

آناج: حرف پایانی

سلام‌زاده: وضعیت اقتصادی کشور در حال حاضر زیاد دلچسب نیست و این موضوع رو بنده به عنوان مدیرعامل شرکت مغزهای متفکر که از 89 فعالیت داریم، می‌دانم. همه می‌دانیم که این موضوع بخاطر تحریم‌ها و مشکلات پساتحریم هست که امیدوارم مسئولین راهکارهای خوبی را با حمایت از نیروهای داخلی به کار بگیرند. ما در طول زندگی دوباره جوان نمی‌شویم و حال که دوران جوانی و پر انرژی ماست وقتی شاهد بیکار شدن جوانان می‌شویم ناامید می‌شویم که امیدواریم مسئولین با تکیه بر انرژی و نیروی همین جوانان مشکلات را برطرف کنند.

گفت‌وگو از : فرناز پورعباس

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 1
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •