22.5 درصد دانش‌آموزان آذربایجان‌شرقی چاق هستند/ دختران چاق‌تر از پسران
 • 1398/01/26 17:03
 • 109340

22.5 درصد دانش‌آموزان آذربایجان‌شرقی چاق هستند/ دختران چاق‌تر از پسران

رئیس اداره سلامت و تندرستی اداره‌کل آموزش و پرورش آذربایجان‌شرقی گفت: میانگین چاقی دانش‌آموزان در استان 22.5 درصد است که فاصله زیادی با شاخص‌های جهانی دارد.

به گزارش آناج به نقل از فارس ، داریوش حکیمی پیش از ظهر امروز در نشست خبری به مناسبت هفته سلامت در جمع خبرنگاران آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: همه ساله بهداشت جهانی شعاری برای هفته سلامت اعلام می‌کند که شعار امسال "مراقبت‌های اولیه بهداشتی راهی به سوی پوشش همگانی" است.

وی افزود: از یکم تا هفتم اردیبهشت‌ماه سال‌جاری هفته سلامت است که امسال اولین روز آن مقارن با ولادت منجی عالم بشریت امام زمان (عج) است.
 

آغاز هفته سلامت در مدرسه برون‌بری با حضور امام جمعه تبریز

رئیس اداره سلامت و تندرستی اداره‌کل آموزش و پرورش آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: اولین روز هفته سلامت به صورت نمادین شروع برنامه‌های هفته در یکی از مدارس اعلام می‌شود که امسال به خاطر تعطیلی روز اول، مراسم آغازین روز دوم اردیبهشت ماه از ساعت ۱۰ صبح با حضور مسوولان استانی در مدرسه برون‌بری ناحیه ۵ تبریز آغاز خواهد شد.
 

تشریح برنامه‌های روز زمین پاک

وی در ادامه به برنامه‌های روز زمین پاک نیز اشاره کرد و گفت: در این روز برنامه‌هایی از قبیل بازدید از محل دفن زباله تبریز، تصفیه‌خانه تبریز تبیین شده است تا دانش‌آموزان از نزدیک شاهد فرآیند این چرخه باشند.

حکیمی ادامه داد: آخرین برنامه پیش‌بینی شده برای روز زمین پاک نیز درختکاری توسط خود دانش‌آموزان است.

وی برنامه‌هایی از قبیل پوشش همگانی سلامت و تقریب به سمت معاینات پزشکی و غربالگری رایگان را برای هفته سلامت مورد اشاره قرار داد و افزود: این برنامه‌ها در ستاد هفته سلامت استان مورد تصویب قرار گرفته است.

رئیس اداره سلامت و تندرستی اداره‌کل آموزش و پرورش آذربایجان‌شرقی اضافه کرد: کوه‌پیمایی، پیاده‌روی همگانی، اهدای هدایا از طرف دانشگاه علوم پزشکی تبریز، کمپین آموزش تغذیه با هدف اصلاح الگوی تغذیه سالم در کلیه مدارس، پیشگیری از اضافه وزن، اجرای مسابقات مختلف، جشنواره غذایی از دیگر برنامه‌های پیش‌بینی شده است.

وی یادآور شد: البته بیشترین جهت‌گیری در روز زمین پاک حفظ محیط زیست عاری از زباله به ویژه زباله‌های پلاستیکی است، چراکه بیشترین ضربه با ریختن زباله پلاستیکی وارد می‌شود.

حکیمی به ایجاد ایستگاه‌های نقاشی با موضوعات مختلف در هفته سلامت را مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد: علوم پزشکی تبریز آموزش‌های مختلفی به دانش‌آموزان ارائه می‌دهد که در ادامه دانش‌آموزان همه آموخته‌های خود را به صورت نقاشی می‌کشند.
 

 


اعلام روزشمار هفته سلامت

وی در اعلام روزشمارهای هفته سلامت تصریح کرد: روزشمار هفته سلامت از شنبه یکم اردیبهشت‌ماه با عناوینی از قبیل دسترسی عادلانه به خدمات سلامت، آموزش رُکن سلامت، مشارکت اجتماعی و سلامت، مراقبت‌های اولیه بهداشتی و سلامت روان، سلامت در حوادث و بحران‌ها، سبک زندگی سلامت محور، سلامت جمعیت و خانواده است.

رئیس اداره سلامت و تندرستی اداره‌کل آموزش و پرورش آذربایجان‌شرقی ادامه داد: البته برنامه‌های دیگری از جمله نرمش‌های صبحگاهی، تجلیل از فعالان ورزشی و سفیران سلامت نیز برای هفته سلامت پیش‌بینی شده است.

وی یادآور شد: البته ،گردهمایی سفیران سلامت با حضور رئیس جمهور در سوم اردیبهشت‌ماه در تهران و همزمان در سراسر کشور برگزار خواهد شد.
 

۱۵ درصد دانش‌آموزان تحت پوشش طرح ملی سفیران سلامت هستند

حکیمی خاطرنشان ساخت: ۱۵ درصد دانش‌آموزان تمام مدارس تحت پوشش طرح ملی سفیران سلامت هستند که این یک جمعیت ۱۰۱ هزار نفری را شامل می‌شود که در سال‌جاری ۱۱۰ هزار نفر را تحت پوشش قرار خواهند داد.

وی با تاکید بر اینکه طرح سفیران سلامت طرحی برای تربیت کمک مراقب است که می‌تواند کمبود نیروی متخصص در سلامت را جبران کند، افزود: البته طبق تجارب، دانش‌آموزان بیشترین تاثیر را از گروه‌های هم سن خود می‌گیرند و سفیران سلامت می‌تواند نقش مهمی را ایفا کنند.
 

میانگین ۲۲/۵ درصدی چاقی دانش‌آموزان آذربایجان‌شرقی/دختران چاق‌تر از پسران هستند

رئیس اداره سلامت و تندرستی اداره‌کل آموزش و پرورش آذربایجان‌شرقی ابراز کرد: با توجه به اینکه اضافه وزن و چاقی در سطح ملی برای گروه هدف از جمله مهم‌ترین مشکلات است، از این‌رو برنامه‌های زیادی در این خصوص انجام گرفته است، چراکه میانگین چاقی دانش‌آموزان در استان۲۲/۵ درصد است که فاصله زیادی با شاخص‌های جهانی دارد.

وی ادامه داد: دختران تحرک کمتری نسبت به پسران دارند، از این‌رو چاقی در بین آنها بیشتر است.
 

شپش در کشور وجود دارد ولی بیداد نمی‌کند/وجود شپش در مناطق مرفه بیشتر از محروم است

حکیمی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در خصوص وضعیت بهداشت موی سر و شپش در مدارس استان گفت: گاهاً از کلمه بیداد در این مورد استفاده می‌کنند که منصفانه نیست.

وی توضیح داد: شپش در سراسر کشور وجود داشته و انکارناپذیر نیست که هر سال شیوع پیدا می‌کند که از دلایل آن رواج سفرهای خارجی و انتقال از طریق هتل‌ها، استخرها، آرایشگاه‌ها، کیفیت پایین شامپوها و سوق آنها به سمت مواد آرایشی است.

رئیس اداره سلامت و تندرستی اداره‌کل آموزش و پرورش آذربایجان‌شرقی متذکر شد: در حال حاضر شپش در مناطق مرفه و شهرهای پرجمعیت بیش از مناطق محروم و کم‌جمعیت است به طوریکه میزان اعلام گزارش در ولیعصر و آبرسان بیشتر از خیابان ۴۰ متری تبریز است.

وی اذعان داشت: به‌روزرسانی اطلاعات بهداشتی، پخش بروشور سلامت، توزیع شامپوهای مختلف، شانه‌های دانه‌ریز، رواج روش‌های سنتی از جمله اقدامات برای رفع مشکل شپش است.
 

روش‌های سنتی کارآیی بیشتری نسبت به روش‌های شیمیایی رفع شپش دارد

حکیمی به برخی سودجویی‌ها در رابطه با درمان شپش توسط برخی دلالان اشاره کرد و گفت: اصلا روش‌های شیمیایی برای رفع شپش نیاز نیست و می‌توان با شانه دانه‌ریز و یا سرکه در عرض دو جلسه این مشکل را رفع کرد ولی برخی از سودجویان  با فروختن درمان‌های شیمیایی با قیمت گزاف می‌کنند.

وی متذکر شد: قطعاً بسته بودن فضا، روشن بودن بخاری، موی بلند تاثیر در شیوع شپش دارد ولی خوشبختانه یک مورد هم به ما گزارش نشده است و اگر وجود هم داشته باشد، بعید نیست.

رئیس اداره سلامت و تندرستی اداره‌کل آموزش و پرورش آذربایجان‌شرقی بیان کرد: جهش و پرش نقشی در انتقال شپش ندارد بلکه انتقال آن از طریق تماس بدنی و تلنبار کردن لباس‌ها در رخت‌ آویز ممکن می‌شود که به همین منظور کیسه‌هایی برای گذاشتن کاپشن، شال و کلاه دانش‌آموزان توزیع می‌شود.

وی در ادامه به توفیقات معاونت بهداشت و درمان در بهداشت دهان و دندان دانش‌آموزان اشاره کرد  و گفت: این معاینات در گروه سنی ۸ تا ۱۴ ساله انجام می‌گیرد و همه خدمات در مراکز بهداشتی و خانه‌های سلامت بوده و دانشکده دندانپزشکی نیز سهمیه ویژه به این منظور اختصاص داده است.
 

توزیع ۵ هزار بسته بهداشتی در مدارس شبانه‌روزی استان/ تشدید نظارت بر بوفه مدارس در هفته سلامت

حکیمی به توزیع ۲۰ هزار بسته بهداشتی در مدارس اشاره کرد و گفت: این بسته‌ها شامل مسواک، حوله، صابون مایع است که به مناسبت هفته سلامت ۵ هزار بسته بهداشتی دیگر توسط دانشگاه علوم پزشکی تبریز در مدارس شبانه استان توزیع خواهد شد.

وی با تاکید بر نظارت روی بوفه‌های مدارس و تشدید این نظارت در هفته سلامت، اضافه کرد: قبلا چیپس، پفک و ساندویچ به وفور در بوفه مدارس پیدا می‌شد ولی با نظارت شدید این موضوع نزدیک به صفر شده است.

رئیس اداره سلامت و تندرستی اداره‌کل آموزش و پرورش آذربایجان‌شرقی به آموزش‌های دیگر دانش‌آموزان از جمله اورژانس‌یاری، آموزش در بحران‌ها، ژنتیک و آگاهی‌های ازدواج برای رفع معلولیت و تولد کودک معلول اشاره کرد و گفت: در یک موردی یکی از دانش‌اموزان استان وقتی با سکته قلبی مادرش مواجه می‌شود به علت آموزش در مدرسه قلب مادر خود را تا رسیدن نیروهای امدادی احیا کرده و موجب نجات مادرش می‌شود.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •