کف دستمان را بو نکرده بودیم که خریدارِ ماشین‌سازی پرونده‌دار خواهد شد!/تا پیش از ماجرای بازرسی ارزهای دولتی مشکلی وجود نداشت!
 • 1398/01/16 17:01
 • 109084
ادعاهای جالب رئیس سازمان خصوصی‌سازی در مورد واگذاری ماشین‌سازی؛

کف دستمان را بو نکرده بودیم که خریدارِ ماشین‌سازی پرونده‌دار خواهد شد!/تا پیش از ماجرای بازرسی ارزهای دولتی مشکلی وجود نداشت!

رئیس سازمان خصوصی‌سازی طی گفت‌وگویی به زوایای پنهان واگذاری ماشین‌سازی تبریز،ارزهای دولتی و... پرداخته است.

به گزارش آناج، میرعلی اشرف پوری‌حسینی در گفت‌وگویی به زوایای واگذاری کارخانه ماشین‌سازی تبریز پرداخته است. بخشی از مصاحبه وی در این خصوص را در زیر می‌خوانید:

در مورد خریدارِ ماشین‌سازی تبریز ماجرا این است که ایشان به یک کسی وکالت داده و از کارت بازرگانی‌اش استفاده کرده و ۲۶۰ میلیون دلار یا یورو از دولت گرفته و تسویه‌حساب نکرده بود. البته در مورد این‌که محکوم یا مجرم است یا نه من جزییات آن را نمی‌دانم. ولی مقرر شد این آقا را هم بگیرند تا مشخص شود با این ۲۶۰ میلیون دلار چه کرده است؟

ماشین‌سازی تبریز ازاینجا به هم‌ریخت؛ یعنی به خاطر اینکه پاسخ بدهد مابه‌التفاوت ارزِ ۲۶۰ میلیون دلار چه شده است رفت زندان و الآن ۶، ۷ ماه است که زندان است. بعد که ایشان رفت زندان تازه یک عده‌ای شروع کردند به اینکه آقا این اهل نبوده چرا به او سهام دادید؟ گفتیم ما کفِ دستمان را بو نکردیم که این آقا سابقاً یکجایی، کسی، شریکش یا وکیلش دلار گرفته یا نگرفته؟ من از کجا بدانم؟! زمان احراز صلاحیت خریدار از سیستم بانک مرکزی استعلام کردند و آن‌ها گفتند این آقا بدهی بانکی ندارد، اما من از کجا باید بدانم یکجایی شاید در آینده پرونده‌ای برای او درست شود!

در مورد ماشین‌سازی ما هیچ اعتراضی در مورد نحوهٔ قیمت‌گذاری آن نداشتیم، هیچ مشکلی در مورد اهلیت نداشتیم تا پیش از ماجراهای بازرسی ارزهای دولتی مشکلی نبود. اتفاقاً اردیبهشت ۹۷ که شرکت را به وکالت از صندوق بازنشستگی فولاد را به آقای فرخ‌زاده فروختیم آمد جلسه گذاشت و برای کارکنان صحبت کرد، گفت: آقایان من نیامدم اینجا جیبم را پر کنم، اتفاقاً آمدم به شما کمک کنم، به شما پول خواهم داد، سرمایه در گردش به شما خواهم داد.

طبق آمار و گزارشی که ما در سازمان خصوصی‌سازی داریم حدود ۳۰۰ نفر را در ماشین‌سازی دعوت به کار کرد، ماشین‌سازی‌ای که زیان‌ده بود و چرخش نمی‌چرخید و مشکل داشت، کارگران تحصن می‌کردند می‌آمدند جلوی فرمانداری، اما او آمد ۳۰۰ نفر را هم اضافه کرد، هنوز برای آن‌ها کار ایجاد نکرده بود ولی نان‌خورش را زیاد کرد. این دقیقاً همان چیزی است که ما در بحث خصوصی‌سازی دنبال می‌کنیم و دوست داریم در هر بنگاهی که ایجادشده و واگذار می‌کنیم سطح اشتغال بالا برود. دست است برای آن آقایی که مالک و مدیر است هزینه تولید می‌شود، ولی دوست داریم اشتغال حفظ‌شده و زیاد شود. ایشان تعهدی نداشت که چندصد نفر اضافه کند ولی این کار را کرد. طبق آماری که نمایندهٔ ایشان به ما داده است ایشان حدود ۴۰ میلیارد تومان در طول ده ماه گذشته در آنجا خرج کرده است، بخشی از حقوق کارگران را از جیب می‌دهد به دلیل اینکه ماشین‌سازی هنوز درآمد ندارد. پس در خصوص اهلیت ایشان اتفاق خاصی نیفتاده بود که کسی ناراحت بشود غیرازاینکه ایشان پیش‌ازاین دلار دولتی دریافت کرده و بابت آن باید پاسخ بدهد، ازآنجا ناگهان ایشان نااهل شد و پیش از ن هیچ‌کس اعتراضی به اهلیت ایشان نداشت.

ماشین‌سازی تبریز ۱۱ بار به مزایده گذاشته‌شده است و هیچ‌یک از مزایده‌ها هم موفق نبوده یعنی هیچ‌کس نیامده، یک‌بار سال‌های خیلی دور یعنی دهه ۸۰ بقیه ۱۰ بار دیگر می‌رسد به اواخر دولت دهم، دولت یازدهم و شاید از این ۱۱ بار، پنج یا شش بار خودمان مزایده‌هایش را برگزار کردیم، بله قیمت‌ها هم به‌روز می‌شود. می‌خواهم بگویم ۱۱ نوبت مزایده پوچ، فاقد متقاضی نشان می‌دهد شرکت مشکل دارد، وقتی بخش خصوصی نمی‌آید شرکت را بخرد یعنی این شرکت مشکل دارد.

دوم اینکه قبل از ریاست بنده در سازمان خصوصی‌سازی همین شرکت را باقیمت‌های بالاتر عرضه کرده بودند اما نتوانسته بودند واگذار کنند، پس به این نتیجه رسیده بودند که این شرکت خیلی شرکتِ سوددهی نیست، این شرکت را در زمان دولت دهم ابتدا در قالبِ ردِ دیون دولت گذاشته بودند که به بانک صادرات بدهند، من که نیمه دوم سال ۹۲، ابتدای دولت یازدهم آمدم دیدم یک تعداد مصوبه وجود دارد مبنی بر اینکه ماشین‌سازی تبریز را به بانک صادرات بدهید، قیمت‌گذاری کردیم بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان، به بانک صادرات نامه زدیم قرارداد شما آماده است بیایید ببرید، هیئت واگذاری قیمت‌ها را تصویب کرد. بانک صادرات گفت من آنجا را نمی‌خواهم از دولت طلبکارم ولی جای طلبم حاضر نیستم این شرکت را بردارم، یعنی اصطلاحاً روغن ریخته است نذر امامزاده، بانک صادرات می‌داند که نمی‌تواند از دولت پول بگیرد ولی بااین‌حال راضی نشد ماشین‌سازی تبریز را بگیرد، گفت خیلی ممنون اگر اینجا را به من بدهید، من باید هرسال برای نگهداری آن پول هم‌خرج کنم تا چراغ آنجا روشن بماند! نمی‌خواهم. ما هر چه اصرار و خواهش کردیم که اینجا را بردارید گفتند نمی‌خواهیم. جالب این است که بگویم سال ۹۴ هم که بعد از ۱۱ باز مزایده، مصوبه هیئت دولت صادر شد و هیئت واگذاری مقرر کرد که اینجا را به صندوق بازنشستگی فولاد بدهیم عیناً همین اتفاق افتاد، صندوق بازنشستگی هم گفت نمی‌خواهم از دولت طلبکار هستم، ولی اینجا را نمی‌خواهم اگر اینجا را به من بدهید باید سالی ۱۰-۲۰میلیارد تومان در اینجا پول‌خرج‌کنم، این شرکت فعلاً چنین درآمدی ندارد و ما آن را نمی‌خواهیم؛ اما در خصوص اینکه الآن می‌گویند ده هزار میلیارد تومان ارزش دارد همین شرکت را باقیمت ۶۱۱ میلیارد تومان سال ۹۴ به صندوق دادیم گفت نمی‌خواهم، چطوری به شما بگویم نمی‌خواهم!

 

ما به صندوق گفتیم این بار آخر بود که برای رد دیون، دولت و مجلس مصوبه داده است اگر نخواهید الی‌الابد دست شما به پول نمی‌رسد، گفت به یک شرط می‌خواهم، گفتیم چه شرطی؟ گفت این چند می‌ارزد و آن را بابت چه میزان بدهی به من می‌دهید؟ گفتیم ۶۱۱ میلیارد تومان، گفت من گرفتم دادم به خودتان، این را ۶۱۱ میلیارد تومان برای من پولش کنید تا زمانی هم که پولش نکرده‌اید از من برای اداره آنجا پول نخواهید، خودتان آنجا را اداره کنید، هر وقت ۶۱۱ میلیارد تومان فروختید برای من کافی است و من دیگر چیزی از شما نمی‌خواهم.

حالا یکی آمده می‌گوید این شرکت ۱۰ هزار میلیارد تومان می‌ارزد، می‌گویم کجا زندگی می‌کنی؟ می‌گویم این شرکت را کسی ۶۱۱ میلیارد تومان قبول ندارد! جای طلبش هم بدهید قبول ندارد، چون جای طلبِ کسی بدهید می‌گویند اسبِ پیشکشی را دندانش را نمی‌شمارند، می‌گوید یک‌چیزی است نگیرم رفته، حاضر نشدند این را بگیرند

یک مورد هم دربارهٔ ماشین‌سازی تبریز بگویم چون ریشهٔ دعوای عزیزان با من در مورد ماشین‌سازی تبریز، دلیلش نه ارزان‌فروشی است نه گران‌فروشی نه اهلیت و نه فلان، آقایان از روز اول اصرار داشتند که شما اینجا را به شستا بدهید، همین شستایی که آقای رئیس‌جمهور می‌گوید هر چه داروندار دارد باید  بفروشد، ما از سال ۹۳ دیگر بابت رد دیون نمی‌توانیم چیزی به کسی بدهیم. سال ۹۴ مجلس گفت فقط باقیماندهٔ مطالبات صندوق بازنشستگی فولاد را می‌توانید به آن سهم بدهید ولا غیر که ماشین‌سازی تبریز را با اِذن و مجوز مجلس به آن دادیم. وقتی ما این شرکت را دادیم به صندوق بازنشستگی فولاد، برخی نمایندگان مجلس و تعدادی دیگر از آقایان در مجلس جلسه گذاشتند گفتند آقای سازمان خصوصی لطف کنید این را به شستا بدهید، من هم محترمانه و مؤدبانه در جلسه شرکت کردم، گفتم این شرکت دیگر برای دولت نیست که با مصوبهٔ مجلس بخواهید آن را به شستا بدهید کما اینکه اگر برای دولت هم بود ممنوع بود که به‌عنوان بدهی دولت به شستا بدهیم، این الآن برای بخش خصوصی است، برای صندوق بازنشستگی دولت است. به همان قیمت که سال گذشته دادیم الآن حاضر است به همان قیمت بدهد، آقای شستا حاضر هستید این قیمت را نقد بدهید تا این سهام را به نام شما بکنیم؟ گفت من جای طلبم می‌خواهم من پول‌ندارم بدهم! گفتم آقایان پس قبول دارید که نمی‌شود؟ چون یک مال را دولت یک‌بار می‌تواند به‌جای بدهی به یک نفر بدهد، این شرکت مالِ دولت است یک‌بار به ازای بدهی به صندوق بازنشستگی داده است نمی‌شود که دوباره بگوید به شما هم بدهکارم این مالِ شما، نمی‌شود دولت نمی‌تواند یک مال را به دو نفر طلبکار بدهد. به هر زبان و قانونی که محاسبه کنید این شرکت دیگر مالِ دولت نیست، خریدارید بسم‌الله.

از آن روز مدام آقایان اصرار می‌کنند که ماشین‌سازی را باید به شستا می‌دادید، سازمان خصوصی‌سازی لجاجت کرد با ما همراهی نکرد و به شستا نداد، بگذریم از اینکه شستا چگونه دارد خودش را اداره می‌کند! بگذریم از اینکه شستا خودش هم موظف است همهٔ بنگاه‌هایش را در بازار بفروشد، از این‌ها بگذریم، دعوای ماشین‌سازی با بعضی از دوستان و عزیزان ما ریشه در همین مطلب دارد که هر چه من توضیح می‌دادم ظاهراً اشکال از من بودم که نمی‌توانستم خوب توضیح بدهم واِلا آن آقایان خیلی بزرگوارند اِشکال از من است که نمی‌توانستم آن‌ها را توجیه کنم.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • تورک
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۱/۱۷ - ۱۰:۳۲
  یالانچی ساتقین. دیگربرای اذربایجان شماهیچ اهمیتی ندارید.
  2 + 0 -
 • رضا
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۱/۱۷ - ۱۹:۳۲
  عملکرد شما در سازمان خصوصی سازی چنان تیره است که قابل توجیه نیست
  1 + 0 -
 • رحیم
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۱/۱۷ - ۲۳:۲۸
  چقدر به راحتی و صد البته آگاهانه دروغ می گوید! از 18 شرکتی که واگذار کردید کدامش افزایش نیرو داشتند؟ آخه چرا دروغ می گوئید؟! کدام بندهای واگذاری را اجرا کردید ؟ کدام کارخانه را بعد از واگذاری نظارت کردید؟ اهلیت ماشین سازی به کنار اهلیت ماشین آلات تراکتورسازی را چگونه اخذ کردید؟ نماینده خصوصی سازی در این قضیه الان کجاست؟ امیدوارم روزی مدعی العموم به وظیفه اش عمل کند و با کارشناسی به واگذاری های شخص جنابعالی ورود کند
  1 + 0 -
نظر شما
 • 3
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •