شهین‌باهر: در بحث تیمداری شهرداری، ورزش فدای مسائل سیاسی شد/ در تملک زمین‌های حاشیه‌‌نشین برای ساخت‌وساز مشکل داریم/تبریز ۲۰۱۸ را به عنوان عملکرد بزرگ بولد کردند
 • 1397/12/28 11:51
 • 108987
گفت‌وگوی تفصیلی آناج با مسئولین در خصوص عملکردِ سال 97؛/4/

شهین‌باهر: در بحث تیمداری شهرداری، ورزش فدای مسائل سیاسی شد/ در تملک زمین‌های حاشیه‌‌نشین برای ساخت‌وساز مشکل داریم/تبریز ۲۰۱۸ را به عنوان عملکرد بزرگ بولد کردند

شهردار تبریز با حضور در تحریریه آناج به برخی سوا‌ل‌ها از قبیل عملکرد شهرداری در سال ۹۷، منع تیمداری شهرداری و تبریز ۲۰۱۸ پاسخ داد.

گروه اجتماعی آناج: شهرداری تبریز و عملکردش همیشه در دیدرس و بیشتر اوقات مورد انتقاد مردم بوده است. دوره و زمانش هم تفاوتی ندارد زیرا به خاطر مسئولیت سنگین شهرداری‌ها همواره انتظارات از آنان زیاد بوده است. در راستای بررسی عملکرد مسئولین این بار پای گفت‌وگوی شهردار تبریز نشستیم تا مروری بر تجربه کمتر از دو سال شهردار بودن داشته باشیم اگرچه ایرج شهین‌باهر پیش از این شهردار باسمنج نیز بوده و در دوره چهارم نیز عضو شورای شهر بود. مشروح این گفت‌وگو را در زیر می‌خوانید.

آناج: آخرین باری که در اینجا حضور داشتید عضو شورای شهر بودید، تصور می‌کردید روزی شهردار تبریز شوید یا این مساله دور از انتظار بود؟

شهین‌باهر: حوزه کاری ما مدیریت شهری و رشته تحصیلی و تجربیاتمان در این حوزه است به همین دلیل اصلا راه دیگری نداریم و باید یا شورا یا شهرداری یا حوزه مدیریت شهری عمرمان را سپری می‌کنیم. شاید در بسیاری  از کسوت‌ها ما را نبینید چون تخصصش را نداریم اما کار ما این است و به همین خاطر هم 12 سال قبل شهردار شده بودیم و دور از انتظار نبود.

اما چیزی که در انتخابات انتظار داشتیم و فعالیت‌هایی که داشتیم این بود که به عنوان عضو شورا رای بیاوریم و این اتفاق هم افتاد اما موج انتخاباتی و مسائل حزبی شانسمان را کم کرد؛ چون رای بنده حتی نسبت به دور قبل 2 برابر شد. حضور در این موقعیت به خاطر تجربه و فعالیتمان دور از انتظار نبود اما سمت دیگر موضوع مصلحت الهی است چون شاید به طور جدی نام ما مطرح نبود اما خواست الهی که موضوعی خارج از دست ماست، اتفاق افتاد و شهردار شدیم. من به این جمله اعتقاد دارم که خدا دو زمان می‌خندد یک وقتی قرار است کسی را بالا ببرد و مردم می‌خواهند او را پایین بکشند و دیگر وقتی است که قرار است کسی را پایین بیاورد و مردم می‌خواهند او را بالا ببرند. تا امروز هم لطف و حمایت خدا بود که توانستیم برای وضعیت اقتصادی شهرداری تبریز و مشکلات در حوزه‌های مختلف قدم‌هایی برداریم اگرچه شاید کم یا قانع کننده نباشد اما برای سال اول توانستیم قدم‌هایی را برداریم.

آناج: به عنوان کسی که با رسانه آشنا هستید آناج را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

شهین‌باهر: بحث رسانه نسبت به 7 سال گذشته بسیار تغییر کرده و شاید رسانه‌های مختلف که اخیرا به وجود آمده‌اند در راستای اهداف خاص بودند.این مهم است که آناج به عنوان رسانه عملکرد داشته چون متاسفانه با توجه به شرایط فضای مجازی و تغییر سطح و اثر خبررسانی بسیاری نتوانسته‌اند رسانه بمانند اما مجموعه آناج به شکل رسانه واقعی عملکرد دارد و با واقعیت‌ها سر و کار دارد. بدون تعارف عرض می‌کنم که تنها 4 یا 5 رسانه بدین شکل وجود دارد که واقعا عملکرد رسانه‌ای دارند و آناج هم جز آنهاست که سعی کرده بی‌طرفانه و به شکل رسانه عمل کند.

آناج: چرا تصویب بودجه به تاخیر افتاد؟ آیا هدف این بود که بودجه به چند دوازدهم برسد و شهرداری تحت فشار قرار گیرد؟

شهین‌باهر: ما تلاش کردیم بودجه را سر موقع تحویل دهیم تا بتوانیم از فصل کاری به خوبی استفاده کنیم زیرا در سال 97 یکی از مشکلات اساسی این بود که که 3 ماه از فصل کاری گذشته بود و نمی‌دانستیم چه پروژه‌ای را باید آغاز کنیم و این هم برای شهری مثل تبریز که فصل کاری کمی دارد خسارت بزرگی است و به نوعی خشت اول کج گذاشته شد .در این راستا  مهم است که از ابتدای سال برنامه شهرداری مشخص باشد و قانون هم تاکید دارد که این اتفاق رخ دهد زیرا همه کارهای ما بخاطر شهر و شهر هم برای مردم است به همین دلیل اگر برای مردم اهمیت قائل شویم باید بودجه سروقت تحویل داده شود زیرا نمایندگان مردیعنی اعضای شورا هم دغدغه بیشتری نسبت به ما دارند.

آناج: با توجه به شرایط پیش آمده در شورای پنجم و فشارهای جناحی و تجربه شورای چهارم، ترجیح می‌دادید به عنوان عضو شورا باقی بمانید یا از وضعیت حال راضی هستید؟

شهین‌باهر: در شهرداری فضای خدمت‌گذاری بیشتر است و شرایطی وجود دارد که بیشتر کمک می‌کند تا در راستای حل مشکلات شهر تلاش کنیم و فضا باز است به همین دلیل قطعا بحث شهرداری مطلوب‌تر است.

قطعا انتظار داریم شورای شهر منتقد و پرسشگر باشد و نظارت داشته باشند اما نباید به جای قدم‌هایی به نفع مردم قدمی به ضرر مردم برداریم به این دلیل که شهردار از جناح و انتخاب من نیست یا خودم می‌خواهم شهردار شوم! متاسفانه گاهی منافع مردم را رعایت نمی‌کنیم که ان‌شاالله خدا همه ما را به راه راست هدایت کند.

آناج: موضوعی که تابستان امسال جنجالی شد بحث منع شهرداری از تیمداری بود. در حالیکه در سایر شهرها شهرداری‌ها تیمداری می‌کنند. اگر این موضوع خلاف قانون است چرا در دیگر شهرها رخ می‌دهد؟

شهین‌باهر: شورای شهر تیمداری شهرداری را منع کرده است. وظایف شهرداری تعریف شده می‌باشد اما چون مدیریت واحد شهری رخ نداده عملا این انتظار وجود دارد که در بسیاری از حوزه‌ها که جز وظایف ما نیست ورود کنیم. این واقعیت است که در بسیاری از حوزه‌ها ما قانونا حق ورود نداریم اما اگر کنار بکشیم خلا ایجاد می‌شود که یکی از این حوزه‌ها هم ورزش بود.

شهرداری در بسیاری از حوزه‌ها در حال فعالیت است که در این دوره ورزش مورد توجه قرار گرفت که البته تیمداری خارج از قانون بود و تصمیم شورا درست بود اما احساسم به عنوان یک شهروند تبریزی این است که متاسفانه ورزش فدای بحث‌های سیاسی شد و این فشار باعث شد که شهرداری از تیمداری منع شود.

اما مبنای قانونی بودن یا نبودن تصمیمات شورا فرمانداری است و وقتی در فرمانداری تصمیم شورا تایید شود موضوع قانونی می‌شود. در گذشته هم بر اساس همان قانون تیمداری می‌شد اما امروز نه اعضای شورا و نه فرمانداری تیمداری را تایید نمی‌کنند، همان اتفاقی که در ارومیه برعکس آن رخ می‌دهد و ملزم می‌شوند که تیمداری کنند. بحث‌های قهرمانی و تیمداری امروز جز تکالیف شهرداری نیست اما شورا می‌تواند با توجه به وضعیت شهری مساله را انتخاب کند همانطور که در بسیاری از حوزه‌ها این اتفاق رخ می‌دهد مثلا ما مقبره الشعرا احداث می‌کنیم در حالیکه وظیفه ما نیست و خودش نهاد دارد، همان رقمی که برای تیم فوتبال هزینه می‌شد ده برابر در مقبره الشعرا هزینه می‌شود که هر دو وظیفه ما نیست اما این تشخیص داده شده که شهرداری نیاز است آنجا انجام وظیفه کند و این جز اختیارات پارلمان محلی است.

آناج: پس با این حساب تیم فوتبال شهرداری تبریز و سایر تیم‌ها از سال آینده منحل خواهند شد؟

شهین‌باهر:  با توجه به اینکه در بودجه آورده نشد عملا تیم‌ها منحل هستند. البته چه شورا منع می‌کرد یا نه من معتقد بودم که تیم شهرداری باید ۱۰۰ درصد بومی باشد و نباید از آفریقا و عراق بازیکن بیاورد چون این تیم برای مردم تبریز است. با این حد از حمایت امروز و منعی هم که داریم تیم فوتبال خوب پیش رفته اما تلاش خواهیم کرد که سقوط نکند و رایزتی می‌کنیم که مالک خصوصی پیدا و تیم را واگذار کنیم. البته به دنبال درآمد از این فروش نیستیم اما به دنبال مالک تبریزی هستیم که تیم از تبریز خارج نشود.

آناج: آیا فکر نمی‌کنید در بحث ورزش دیگر تیم‌ها هم به پای فوتبال سوختند؟با توجه به اینکه شهرداری تیم دوچرخه‌سواری که ورزش مادر در آذربایجان داشت و حالا دوچرخه‌سواران مانده‌اند.

شهین‌باهر: متاسفانه در بحث ورزش قهرمانی به ما مجوز ندادند و آخرین تلاش‌هایی که انجام دادیم در حل اختلاف رد شد و تلاش کردیم برخی تیم‌ها که کم‌هزینه بود نگه داریم اما نشد.

بنده هم معتقدم که شهرداری باید به ورزش همگانی اهمیت دهد و از فضا برای عموم مردم استفاده کند و چیزی که مردم را آزار می‌دهد تفاوت قائل شدن میان گروه و افراد خاص است. ورزش همگانی برای همه ما مد نظر است که در ورزش همگانی و پایه کمک کنیم و شاید قهرمان‌سازی کنیم اما قهرمانداری نخواهیم کرد.

آناج: تکلیف ورزشکاران قهرمان چه خواهد شد؟

شهین‌باهر: آنها کارمند ما هستند و از این بابت مشکلی وجود ندارد و بسیاری از ورزشکاران وجود دارند که کارمند ماهستند و ماهم از آنان حمایت می‌کنیم.

آناج: خارج از بحث فوتبال موضوعی که دغدغه بسیاری از مردم است مساله حاشیه‌نشینی است. شهرداری در این خصوص به کجا رسیده است؟

شهین‌باهر: رفع حاشیه‌نشینی از مهمترین دغدغه‌های ماست. البته این مساله را چندین جا هم عنوان کرده‌ام که امروز حاشیه‌نشین نداریم چون در متن شهر و جزء شهروندان تبریز هستند. اینکه حاشیه‌نشین نداریم نه اینکه بدمسکن نداریم، خیر بدمسکن زیاد است اما جز محدوده شهرداری هستند و در حاشیه نیستند.

برخی پیش‌نیازها لازم است که متاسفانه وابسته به برخی دستگاه‌ها و ادارات است به عنوان مثال خانه‌هایی که به شکل حاشیه‌نشینی احداث شده از نظر مالکیت مربوط به راه‌وشهرسازی است. هر اقدامی که انجام می‌دهیم عنوان می‌کنند که نمی‌توانید چون این زمین متعلق به ماست و عملا اینگونه نیست که شهرداری یک تنه وارد کار شود.

با چندین شرکت انبوه‌ساز جلسات متعدد داشتیم تا از تجربیات شرکت‌هایی که مثلا در آنکارا بسیار ایده‌آل عمل کرده‌اند، استفاده کنیم در مساله زمین ماندیم. در آنکارا دولت زمین در اختیار شرکت‌ها قرار داد و بعد از انبوه‌سازی حاشیه‌نشین‌ها جابجا شدند اما در اینجا ما نمی‌توانیم زمین بگیریم و قطعا همکاری دستگاه‌های دیگر نیاز است. البته در حوزه توانمندسازی حاشیه‌نشینی با توجه به بدهی‌های قابل توجه شهرداری در کنار کمبود درآمد چندین پارک کار شده و ادامه خواهیم داد. در سال ۹۸ احداث پارک و زمین فوتبال را در نظر گرفته‌ایم.

در این فضاها بیشترین وظیفه ما ایجاد فضا برای امدادرسانی است و برای فرود یک هلیکوپتر فضا وجود داشته باشد.مسیرگشایی در آن مناطق و پروانه ۱۰۰ درصد رایگان هم در سال آینده ادامه خواهد داشت، خوشبختانه مدیرکل جدید راه و شهرسازی تعامل بسیار خوبی با شهرداری دارد و تلاش می‌کنیم در بافت حاشیه‌نشین ارزش افزوده منطقه را افزایش دهیم تا خود مردم علاقمند به نوسازی شوند. از طرفی هم راه‌وشهرسازی سند این خانه‌ها را صادر کند تا آنها هم علاقمند به تجمیع و نوسازی شوند زیرا مانعی که در حاشیه‌نشینی وجود دارد به دلیل نبود سند اهالی قادر به تجمیع و نوسازی نیستند.

آناج: در تمام شهرها شهرداری با همکاری میراث فرهنگی برای جذب گردشگر تلاش می‌کند. شهرداری تبریز در این راستا چه کار کرده است؟

شهین‌باهر: کمیته استقبال از بهار چندین جلسه تشکیل داده و کارهای معمول مانند نطافت، رنگ‌کاری و چاله‌زدایی با شدت انجام می‌شود اما در کنار اینها فضاهایی را ایجاد خواهیم کرد تا غرفه‌های فروش سوغات وجود داشته باشد. همچنین بهسازی فضای بازار ادامه دارد و جلساتی با بازاریان برگزار کرده‌ایم تا در ایام نوروز بازار تبریز تعطیل نباشد زیرا اصلی‌ترین گله‌مندی مسافران از تعطیلی بازار تبریز است و شخصا وقتی از مسافران سوال می‌کردم ۹۰ درصد از تعطیلی بازار و مابقی از وضعیت سرویس‌های بهداشتی ناراضی بودند و تاکید کردیم به این مساله ویژه توجه کنند.

موضوع دیگر بحث المان‌هاست که مناطق را از نصب المان به طور شخصی خودداری کنند و المان‌هایی که ارزش نصب کردن داشته باشند را نصب کنند و بدون مصوبه المان نصب نکنند، شاید کم المان نصب شود اما خوب نصب شود. سال گذشته هم اگرچه زحمت کشیده شده بوط اما برخی المان‌ها هیچ توجیهی نداشتند.

همچنین پخش تیزرهای معرفی تبریز در شبکه‌های مجازی و شبکه‌های تلویزیون در برنامه‌ها خواهد بود و قطعا تبریز ۲۰۱۸ در ورود مسافران به تبریز بسیار تاثیرگذار خواهد بود. همچنین سریال روزهای بی‌قراری که بسیاری از صحنه‌هایش در اماکن دیدنی تبریز با سرمایه‌گذاری شهرداری آماده شده در معرفی تبریز بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

آناج: در حوزه فرهنگ شهرداری تبریز چه اقداماتی داشته است؟

شهین‌باهر: در حوزه هنر و فرهنگ شهرداری از تمام هنرمندان حمایت کرده است و چه در حوزه تئاتر و موسیقی و چه نقاشی از هنرمندان حمایت کرده اما مهمترین موضوعی که شهرداری در دست داشته و سال دیگر نتیجه آن را خواهیم دید تدوین کتب آموزش شهروندی است که از سال آینده در مدارس تدریس خواهد شد.

زیرا مشکل اصلی ما فرهنگی است به عنوان مثال هر مسیرگشایی که صورت می‌گیرد پارک دوبل و حضور وانت‌بارها مشکل ترافیکی ایجاد می‌کند به همین دلیل بحث فرهنگی در حوزه مدیریت شهری بسیار مهم است زیرا در صورت وجود آموزش با ضعیف‌ترین کالبد هم می‌توان فرهنگ شهری را اجرا کرد.

آناج: همکاری شهرداری با دانشگاه‌ها چگونه است؟

شهین‌باهر: در برخی پروژه‌ها کارهای علمی به دانشگاه‌ها سپرده می‌شود و با راه‌اندازی مرکز پژوهش‌ها بسیاری از مقولات علمی‌تر شده‌اند که یکی از آنها نوشته شدن برنامه پنج ساله شهرداری است که جا دارد همینجا از آقای بهشتی به خاطر تلاش در این مرکز تشکر کنم.

آناج: تبریز ۲۰۱۸ در ذهن مردم نامفهوم بود و معلوم نشد که ۲۰۱۸ چه بود و چه شد.

شهین‌باهر: در مساله ۲۰۱۸ ما برهی داشته‌ها مثل بازار تبریز و شرکت‌های هواپیمایی آتا و تاریخ چهار هزار ساله تبریز امتیازبندی شده و تبدیل به انتخاب برای پایتختی گردشگری شد و چنین انجمن‌هایی در سطح دنیا زیاد است که برخی تاثیرگذار و برخی اصلا تاثیرگذار نیستند.

در انتخابی هم که در سازمان کشورهای اسلامی رخ داد اصلا ردیف بودجه‌ای به این مساله داده نشد و تنها یک اسم است و امتیاز خاصی ندارد. متاسفانه برخی مسئولین شهرداری این موضوع را در حد یک عملکرد بسیار بزرگ بولد کردند. ما اخیر عضو شهرهای تاریخی جهان شدیم که زیرمجموعه سازمان ملل است و از آنجا به شهرها کمک می‌شود و ردیف بودجه دارد که بسیار معتبر است اما آنچنان رسانه‌ای نشد درحالیکه بسیار مهمتر بود.

به تبریز ۲۰۱۸ بسیار پرداخت شد و برای مردم انتظار ایجاد شد در حالیکه بسیاری نمی‌دانستند قرار است چه اتفاقی رخ دهد. احساس مردم این بود که در ۲۰۱۸ تبریز مانند شهری که میزبان جام جهانی است متحول خواهد شد و توقع ایجاد شده بود.

چیزی که در تبریز ۲۰۱۸ می‌توانست رخ دهد معرفی شهر بود و در این حوزه شهرداری تبریز تا جایی که می‌توانست این کار را انجام داد. جالب است که شهرداری خارج از محدوده شهری نمی‌تواند عمل کند؛ شهرداری تبریز در زلزله ورزقان نتوانست پارک احداث کند چون اجازه قانونی نداشت پس چطور در آلمان تبریز را تبلیغ کند؟ البته تا جایی که امکان بود تبریز را معرفی کردیم البته این کار یک سال نبود و نمی‌شد در سال 2018 تبریز را تبلیغ کرد و در همان سال سیل مسافران راهی شهر شود.

البته معتقدم تبریز 2018 برکات زیادی برای شهر داشت و احداث چند هتل با پروانه رایگان و افزایش تخت از جمله این برکات بود چون ما تخت زیادی هم نداریم که مسافر به تبریز سفر کند و در تابستان نمی‌توانید تخت پیداکنید و تبریز 2018 به حل مشکل زیرساخت و ورود به بازار و مرمت وضعیت اسفناک آن کمک کرد. متاسفانه باید این مسائل را به مردم نشان داد که قبلا وضعیت سراها و حیاط بازار چگونه بود و امروز چه شده است.

البته مشکلی که وجود دارد این است که دستگاه‌ها با مردم صادق نیستند و مشکلات را عنوان نمی‌کنند؛ مردم فکر می‌کنند در تبریز 2018 به حساب شهرداری 500 میلیارد واریز شد و شهین‌باهر آن را صرف خرید ماشین کرده و سوار بر آن می‌چرخد در حالیکه باید به مردم بگوییم چه شده و با آنها فرقی نداریم؛ هر پولی که صرف شهر و شهرداری می‌شود از جیب مردم است و ماهم جزئی از همین مردم هستیم

آناج: سرفصل وظایف شهرداری در بحث تبریز 2018 چه بود؟

شهین‌باهر: اصلی‌ترین وظیفه ما بحث اطلاع‌رسانی بود. 24 دستگاه در این موضوع تکلیف داشتند که شهرداری در بحث تبلیغات و اطلاع‌رسانی وظیفه داشت.

آناج: در بین عامه مردم این ذهنیت وجود دارد که در شهرداری به شدت فساد و رشوه وجود دارد. نظرتان در این باره چیست؟

شهین‌باهر: ذهنیت قطعا بدون مورد به وجود نمی‌آید و حتما اتفاقی وجود دارد که این ذهنیت به وجود آمده و نافی این مساله نیستیم چون شعارمان مبارزه با فساد است و اگر فسادی نبود که شعارمان را این موضوع قرار نمی‌دادیم. فساد وجود دارد اما مدعی هستیم که در لایه‌های بالا این مساله را با اصلاح سیستم به حداقل رساندیم افراد در فساد موثر هستند اما 90 درصد سیستم مقصر است مثلا ترک تشریفات یعنی تصمیم‌گیری براساس سلیقه شخصی دیگر وجود ندارد در حالیکه در سال 95 بیش از 85 درصد پروژه‌های عمرانی با ترک تشریفات رخ داده بود. در در ترک تشریفات مسئول می‌داند که مسئول پروژه کیست و همین مساله موجب ارتباط مالی و فساد می‌شود. علی‌رغم اینکه شورا این اختیار را به ما داده اما ما این کار را انجام می‌دهیم و دیگر ترک تشریفات در شهرداری وجود ندارد و با این کار فساد در حوزه عمرانی به صفر می‌رسد.

البته در لایه‌های پایین و حوزه‌ی خدمات شهری همچنان فساد وجود دارد اما بیش از 8 ماه است که در ماده 100 که یکی از مسائل فساد زا بود موضوع را متمرکز کرده‌ایم و پزونده مشخص نیست به دست چه کسی می‌رسد و همین جلوی تخلف و رشوه را می‌گیرد. بحث تراکم فروشی را به صفر رساندیم و محاسبات پروانه را به صورت دستی کاملا حذف کرده‌ایم و این برخی روش‌های کاهش فساد است. البته در سال 98 برنامه جهادی برای کاهش فساد در رده‌های پایینی داریم و مطمئنم همه تایید می‌کنند که فساد در شهرداری کاهش یافته اما در رده‌های پایین وجود دارد و منکر آن نیستیم اما در سال آینده شدیدا با آن برخورد خواهیم کرد.

بیشتر تنش‌هایی که در شورا دیدم به دلیل همین مبارزه با فساد بود و با خودم فکر می‌کنم یک روز که بازنشست شدم کتابی می‌نویسم از خاطراتی که این روزها به دلیل عدم نگرانی مردم نمی‌توانیم آنها را بیان کنیم. با هر فاسدی که برخورد کردیم علیه ما مطلب منتشر کرد و به اعتبار فسادو ارتباطات قبلی توانسته علیه ما کار کند اما پی این مساله را به تنمان کشیده‌ایم. در روز اولی که به عنوان شهردار آمدم گفتم یا ما فساد را از بین خواهیم برد و یا فساد موفق خواهد شد و ما را کنار خواهد زد و روش سومی وجود نخواهد داشت.

آناج: آیا می‌توانید اعلام کنید قبل از ورود به شورا و شهرداری چه داشته‌اید و بعد از خروج چه خواهید داشت؟

شهین‌باهر: اهالی تبریز من را می‌شناسندو اگر مردم از دارایی من هم خبردار نباشند دستگاه‌های نظارتی از آن مطلع هستند. اموال و دارایی من ثبت شده و مشخص هست و اکثر مردم تبریز می‌دانند من پسر چه کسی هستم و ثروتم چقدر است اما این را مطمئن باشید که درآمد من نسبت به قبل یک دهم شده است و فیش حقوقی من 3 میلیون 600 هزار تومان است و با حقوق ومزایا به 5 میلیون تومان می‌رسد. چون حقوق شهرداران کلانشهرها توسط استانداری تعیین می‌شود و من کارمندی دارم که سه برابر من حقوق می‌گیرد.

گفت‌وگو از: فرناز پورعباس

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • shahinnazari
  پاسخ ۱۳۹۷/۱۲/۲۸ - ۱۶:۱۷
  بدون حب و بعض چه به عنوان عضو شورای سابق و چه بعنوان شهردار فعلی توان اداره شهر تبریز را با پیچیدگی های خاص خود را ندارید و با توجه به جفا و خطاهای عظیم و نابخشودنی شهردار سابق و حجم خرابیها و نابسامانیها شهر تبریز محتاج شهرداری با تواناییهای بالا ست و زمانی برای ازمون و خطای افراد ناکاربلد نیست
  2 + 1 -
 • تیراختورچی
  پاسخ ۱۳۹۷/۱۲/۲۸ - ۱۹:۵۵
  کاش باز موضوع ورزشگاه اختصاصی تیراختور رو از ایشون جویا می شدید خیلی هیجان انگیزه این خبر.
  1 + 0 -
نظر شما
 • 2
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •