پروین اعتصامی اندیشه یک زن را به رخ همه کشید
 • 1397/12/26 16:30
 • 108964
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی؛

پروین اعتصامی اندیشه یک زن را به رخ همه کشید

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی گفت: پروین اعتصامی مرزهای میان زن و مرد بودن در شعر را درنوردید و توانست فرهیختگی و اندیشه یک زن را به رخ بکشد.

به گزارش آناج به نقل از مهر، محمد محمدپور، عصر امروز در جشنواره بین المللی پروین اعتصامی که با حضور نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی، استاندار آذربایجان شرقی و معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار پتروشیمی تبریز برگزار شد، اظهار داشت: فرهنگ و پیشینه و مفاخر یک جامعه از بنیادی‌ترین زیرساخت‌های یک کشور محسوب می‌شود که حفاظت از آنها حیاتی به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه مفاخر یک ملت رابطه‌ای مستقیم با هویت و خودباوری فرهنگی آن ملت دارند، عنوان کرد: شناخت مفاخر فرهنگی وهنری ملت و شناخت برای الگوسازی آنها در جهت خودآگاهی یک ملت تأثیری شگرفت دارد و از عوامل توسعه یافتگی فرهنگی است.

محمدپور با تاکید بر جایگاه ادبی تبریز و آذربایجان اظهار داشت: آذربایجان و تبریز همواره عالم خیز و شاعر پرور بوده و به عنوان یکی از پایگاه‌های فرهنگ و هنر نقش اساسی داشته و دارد و امروز ادب پروران بسیاری از دامن این کهن شهر برخاسته اند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی گفت: تبریز شهر اولین هاست و اولین شاعره‌ای که مرزهای میان زن و مرد بودن در شعر را درنوردیده و توانسته فرهیختگی و اندیشه یک زن را در قالب کلام بر رخ همگان بکشد از این دیار برخاسته است.

وی با اشاره به اینکه باید آثار ادبی که به عنوان گنجینه‌های فرهنگ و هنر و ادب ایران مطرح هستند بیش از گذشته به دنیا معرفی شوند، خاطرنشان کرد: شخصیت پروین اعتصامی می‌تواند الگویی برای زنان ایران و دنیا باشد و معرفی این شاعره شهیر می‌تواند معرف بخشی از جریان شعر و ادب ایران باشد.

محمدپور با اشاره به اینکه زن در دیوان پروین نقش اصلی خود را می‌یابد، اظهار داشت: در شعر پروین، زن اصلی ترین عضو سازنده اجتماع است که با گوهرهای علم و دانش، راه را برای پیشرفت جامعه هموار می‌سازد، پروین با رویکرد گذشته نگری و آینده پژوهی جایگاه بانوان را در بعدهای سنتی و مدرن تبیین می‌کند و نوعی پیوند بین آنها ایجاد می‌کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی این جشنواره را شروعی برای معرفی دیوان پروین اعتصامی دانست و ادامه داد: پروین زن را به عنوان دل خانواده وصف می‌کند، در شعر پروین، شالوده خلقت زن با مهر ومحبت عجین گشته و زن تبلور صمیمیت و مهربانی و دوستی وشور و نشاط و زندگی است.

وی در پایان با بیان اینکه پروین بزرگ‌ترین شاعر اخلاق گراست، اذعان داشت: پروین شعر و هنر خود را در خدمت رواج اندیشه‌های انسان دوستانه و ادب و هنر را در خدمت اخلاقی انسانی قرار داده است.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •