تحریف جدایی آذربایجان از ایران و اپیدمی فحاشی و دروغ/ممالک محروسه ایران و اصرار به تحریف تاریخ در آذربایجان
 • 1397/12/21 09:05
 • 108858
تورّقی بر تاریخ 17 شهر قفقاز؛

تحریف جدایی آذربایجان از ایران و اپیدمی فحاشی و دروغ/ممالک محروسه ایران و اصرار به تحریف تاریخ در آذربایجان

ما معتقدیم هفده شهر قفقاز به جهت بی‌کفایتی شاهان قاجاری از ممالک ایران جدا شده و امروز نیز به عنوان کشورهای مستقل و همسایه،مورد احترام ما هستند اما تحریف تاریخ و وارونه نگاری موضوع جدایی این مناطق از ایران نیز غیر قابل قبول و پذیرش است.

گروه بین الملل آناج/امیرفاطمی:نام آذربایجان در طول تاریخ همیشه برسر زبان‌ها بوده است و تورّقی کوتاه به تاریخ کشور و حتی منطقه،نشان می‌دهد که مردم خطّه ی آذربایجان همیشه در صف اول بوده اند.

یکی از موضوعاتی که مردم مناطق آذری نشین ایران و حتی مردم دوردست ترین نقاط ایران نیز به خوبی می‌دانند،موضوع جدایی بخش‌هایی از ایران در زمان قاجار بر اساس عهدنامه هایی بوده است که ما از آن ها به نام عهدنامه‌های ننگین یاد می‌کنیم.

شاید گمان کنیم که دیگر صحبت ازگلستان و ترکمنچای،تکرار مکررات است و نیازی نیست تا تاریخ را بنگریم و ازبی کفایتی شاهان قاجار بگوییم و این‌ها تکرار مکرراتی است که دیگر همه می‌دانند و حتی در کتاب درسی مدارس ما هم تدریس می شود و بچه های دبستانی سرزمینمان هم از کمّ و کیف آن اطلاع دارند.

متاسفانه باید بگوییم که موضوع این عهدنامه‌ها با تمام توجهاتی که به آن ها شده است هنوز هم یک نقطه ضعف بزرگ برای ما محسوب می‌شود.در زمان شوروی آنقدر از آذربایجان واحد و تقسیم ناجوانمردانه‌ی آن بین ایران و روس‌ها گفته‌اند که شاید با کمی اغراق، همه‌ی مردم جمهوری آذربایجان فعلی هم این عقیده را دارند!

در تاریخ نگاری جمهوری آذربایجان اینگونه نوشته اند که مردم خانات آذربایجان در جنگ با روسیه و ایران طرف روس‌ها را گرفتند و خواستند تا در تقسیمات روسیه بمانند!

طی یک تخمین با تقریب درست می‌توان گفت که در طی عهدنامه گلستان در مجموع حدود ۲۲۰ هزار کیلومتر مربع شامل حدود ۲۰ هزار کیلومتر مربع از چچن و اینگوش امروزی، حدود ۵۰ هزار کیلومتر مربع از داغستان امروزی، حدود ۸۰ هزار کیلومتر مربع از جمهوری آذربایجان امروزی، حدود ۱۰ هزار کیلومتر مربع از ارمنستان امروزی و حدود ۶۸ هزار کیلومتر مربع از گرجستان امروزی از ایران جدا شد. همچنین در عهدنامه ترکمانچای در مجموع حدود ۳۰ هزار کیلومتر مربع دیگر شامل حدود ۲۰ هزار کیلومتر مربع از ارمنستان امروزی، حدود ۵ هزار کیلومتر مربع از ترکیه امروزی شامل کوه آرارات و شهر ایغدیر که در آن زمان بخشی از خانات ایروان بود و حدود ۵ هزار کیلومتر مربع از جمهوری آذربایجان امروزی شامل تالش شمالی یعنی شهرستان لریک و نخجوان از ایران جدا شدند.

 به مجموع مناطق جدا شده طی این دو عهدنامه، هفده شهر قفقاز (هفده ولایت قفقازی ایران) می‌گویند. در مجموع این دو عهدنامه حدود ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع از سرزمین ایران جدا گشت و به روسیه ملحق شد.

تعدادی از رسانه‌های جمهوری آذربایجان در ماه‌های گذشته دو موضوع را دستاویزی برای اظهارات ضد ایرانی خود قرار داده‌اند. یکی مساله‌ی سفر پاشینیان بود که بنظر می‌رسد با شرکت هیات آذری در مراسم افتتاح خط آن و همچنین سفر المار یاراف به تهران،تا حدودی از تب و تاب آن کاسته شده باشد اما مساله‌ای که از حدود یک ماه قبل دستاویز حمله به ایران در رسانه‌های آذربایجانی شده است سخنان آقای روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران در مراسم 22 بهمن می‌باشد که همچنان به هتاکی‌ها و فحاشی‌های خود ادامه می‌دهند. هتاکی رسانه‌های باکو از یک سو متوجه شخص آقای رئیس جمهور و از سوی دیگر، فرصتی برای بازنشر گسترده مطالب تحریف آمیز درباره تاریخ قفقاز و معاهدات ننگین گلستان و ترکمانچای و جنگ های ایران و روس شده است. رسانه‌های باکو آقای روحانی را به علت اشاره به واقعیات تلخ تاریخی در خصوص عوامل جدا شدن بخش‌هایی از سرزمین‌های تاریخی ایران در شمال و جنوب کشور و بخصوص در منطقه قفقاز و خلیج فارس، آماج فحاشی های خود قرار داده‌اند که به خاطر حرمت قلم و رسانه ایرانی امکان بازگویی عین آنها وجود ندارد.

بوق‌های تبلیغاتی باکو، واقعیات تاریخی بیان شده توسط دکتر روحانی را "دروغ" ، "محصول تخیل ملّایان بی اطلاع" ، "یاوه سرایی" ، "نادانی"،  "طرح ادعای ارضی" و ... قلمداد کرده و دستمایه هتاکی‌های خود قرار داده اند.

طرح مجدد این مساله برای این است که هرچند امروز جمهوری اسلامی ایران ادعای ارضی در رابطه با همسایگان خود ندارد اما این مساله باعث نمی‌شود تا درباره کتمان واقعیت‌های تاریخی هم سکوت کند و اجازه دهد برخی پرورش یافتگان مکتب کمونیسم، ریشه‌ها و مجاهدت‌های مردم آذربایجان را زیر سوال ببرد و بخواهد مقدمه‌ای برای بیان ادعاهای ارضی پوچ و بی مایه داشته باشد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • بابک
  پاسخ ۱۳۹۷/۱۲/۲۱ - ۱۰:۲۱
  تاریخ عهدنامه گلستان به اتمام رسیده است بایدالحاق مجدداذربایجان شمالی به ایران مطرح شود.
  اذربایجان همیشه جزایران بوده وبایدبرگردانده شود.
  7 + 14 -
  • رهگذر
   ۱۳۹۷/۱۲/۲۱ - ۱۳:۴۶
   البته موضوعی به نام آذربایجان شمالی وجود ندارد و متاسفانه گلستان و ترکمنچای هم محدود به زمان نشدن!برعکس تصورات،شاهان قاجار این مناطق رو برای همیشه دادن به روس ها!!!
   5 + 3 -
 • خداافرین
  پاسخ ۱۳۹۷/۱۲/۲۱ - ۱۰:۲۴
  خداروس رابیش ازاین ذلیل کنه.برادران اذربایجانی روازهم جداکردند،خانواده های زیادی دههاسال منتظرهم ماندندواشک خون ریختندعلاوه براینهاموجب بن بستی مناطقی چون قره داغ ومغان شدندکه محل ترددبه قفقازبودند.
  12 + 0 -
 • یولدان کئچن
  پاسخ ۱۳۹۷/۱۲/۲۱ - ۲۱:۱۸
  الان هم لعنت به رژیم ارمنستان که اون طرف آراز رو اشغال کرده و آدم وقتی رد میشه از اونجا و روستاهای تخریب شده رو میبینه ناراحت میشه!
  6 + 0 -
نظر شما
 • 4
 • 0
 • 3
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •