بلاغی: برای ساخت باغ هنرِ تبریز نیازمند حمایت مسئولین هستیم/ نقدِ راهبردی و مطالبه‌گری خواسته اصلی از رسانه‌ها
 • 1397/12/22 16:40
 • 108810
گفت‌وگوی تفصیلی آناج با مسئولین در خصوص عملکردِ سال 97 /3/؛

بلاغی: برای ساخت باغ هنرِ تبریز نیازمند حمایت مسئولین هستیم/ نقدِ راهبردی و مطالبه‌گری خواسته اصلی از رسانه‌ها

بلاغی گفت:  باغ هنر اصفهان با یک چهارم وسعت تبریز بناست که با هزینه‌های دولت و بخش خصوصی انجام شود که کل این پروژه 5 هزار میلیارد برآورد شده و ما هم کمتر از اصفهان فرهنگ و هنر تبریز نداریم؛ اگرچه به باغچه هنر نیز راضی هستیم که نیازمند حمایت مالی مسئولین استان است.

گروه فرهنگی آناج: حوزه هنری یکی از محصولات فرهنگی انقلاب پربرکت اسلامی است که طی سالهای اخیر همپای دیگر نهادهای فرهنگی فعالیت کرده و خوش درخشیده است. حوزه هنری آذربایجان‌شرقی نیز طی سالها و به ویژه ماه‌های اخیر جان تازه‌ای به خود گرفته و سعی داشته است تا با اجرای برنامه‌های متنوع و تولید محتوا خلاهای فرهنگی سالهای اخیر را جبران کنند.

 در سومین بخش از گفت‌وگو آناج با مسئولین پای صحبت‌های سرپرست حوزه هنری استان نشستیم تا از عملکرد سال ۹۷ بشنویم. مشروح این گفت‌وگو را در زیر می‌خوانید:

آناج: ضمن عرض خوش آمدگویی، فهرستی از عملکرد حوزه هنری استان در سال 97 را بفرمایید

بلاغی: در ابتدا از شما و رسانه‌تان که در سالهای اخیر به ویژه در بحث هنر خوش درخشیده است،تشکر می‌کنم. مطالبه‌گری آناج هموراه فارغ از مصلحت اندیشی بوده و چیزی که طی سالهای گذشته دیده‌ایم این است که  در جریان نوین رسانه‌ای آناج پیشرو مطالبه‌گری بوده است. مخصوصا خلائی که در حوزه خبرِ منطقه آذربایجان بود و آناج به صورت تخصصی به این مساله ورود پیدا کرد.

خوشحالیم که آناج فارغ از هر مصلحت اندیشی به مطالبه‌گری می‌پردازد. به جو نیفتادن و دوری از روزمرگی هم یک مولفه بسیار خوب و مثبت دیگر آناج است که می‌داند چه کار می‌کند و به دنبال هوچی‌گری نیست. شناختن آرمان‌های انقلاب و کار در آن حوزه و برگزاری جلساتی مانند گوهرانه حرکت خوبی است که در آناج رخ می‌دهد و فارغ از جریان‌های خاص و تیتر کردن افراد معروف و روی آنتن به دنبال معرفی افراد انقلابی به جوانان است که از این مساله تشکر می‌کنم.

حوزه هنری جریان سیال و فرهنگی و یکی از ثمرات مثبت انقلاب در کنار سایر دستاوردهای عظیم حوزه هنری است که بعد از انقلاب در تهران تشکیل و بعد مراکز استانی آن تشکیل شده است و در خدمت جریان هنر ارزشی و تولید محتوا و تربیت است که تمایلی نداشته کارهای تبلیغی و مانوری انجام دهد و بیشتر علاقمند به کارهای محتوایی بوده که این روند در استان ما نیز سالهاست که در جریان است. ما نیز سعی کرده‌ایم از آنجایی که از داخل مجموعه بوده‌ایم گلوگاه‌ها و مشکلات را بهتر شناسایی کنیم و کارها را بهتر به جریان بیندازیم. در شش ماه گذشته که بنده سرپرست حوزه هنری بوده‌ام سعی کرده‌ایم ورود محتوایی به موضوعات فرهنگی به معنای واقعی داشته باشیم؛ زیرا به هر حال فرهنگ و هنر دینی و انقلابی در هر عرصه جای کار دارد.

استفاده از ظرفیت هنرمندان مخصوصا دلسوزان جریان نظام و انقلاب از دیگر اولویت‌های ما بوده که سعی کرده‌ایم به امحای مختلف آنان را جذب کنیم. تشکیل کارگروه‌ها و جلسات تخصصی که در آن تولید محتوا و تربیت چهره‌های شاخص هنری صورت می‌گیرد نیز از جمله دیگر کارها بوده که خوشبختانه در حوزه‌ آفرینش ادبیِ داستان و شعر در حال تربیت افراد نخبه و جوان هستیم و در همین راستا نیز مجموعه داستان انقلاب و شعر انقلاب در هفته هنر انقلاب رونمایی می‌شود. همچنین چاپ مجموعه کتب بعد از وقفه‌ای کوتاه مدت به دلیل نبودِ بودجه شروع شده و پنجمین کتاب در حوزه پایداری در دست چاپ است. در حوزه نمایش نیز حوزه هنری تولید نمایش فاخر روزهای بی‌قوام به مناسبت چهل سالگی انقلاب را در دهه فجر ارائهداد که استقبال خوبی هم از آن صورت گرفت.

در حوزه فیلم نیز در تولید فیلم‌های کوتاه صدثانیه خوب عمل کرده‌ایم و در حوزه آسیب‌های اجتماعی هم ساخت فیلم‌های 100 ثانیه‌ای بسیار خوب شروع شده است. در حوزه موسیقی برگزاری کنگره عاشیقلار نقطه عطفی در جریان هنر عاشیقی بود چون این جریان دارای نفوذ هستند و مردم نیز آنان را دوست دارد و ما باید از آنها حمایت کنیم؛ این جریان جای حمایت نیز دارد زیرا شعر و آهنگشان منطبق بر ارزش‌های انسانی و دینی است و اکثر سازهایشان بسیار مناسب هستند. همچنین در این کنگره مجموعه شعرهای پیامبر گردآوری و چاپ شد و مجموعه آلبوم در حال آماده سازی است.

در حوزه مطالعات و دفتر مطالعات پایداری هم کتاب‌های بسیار خوبی کار شده و اگر از نظر بودجه‌ای تامین شویم سال آینده هر 2 ماه یک کتاب مرجع تولید خواهیم کرد که موضوعاتی از جمله خاصه‌بان، شهدای ارامنه، بانوان انتظار که همسرانشان شهید و یا جانباز بودند، دارند و یا چاپ خاطرات رزمندگان، برگزاری شب‌های خاطره که اخیرا شب خاطره ملی شهید حسن باقری برگزار شد از جمله دیگر فعالیت‌های حوزه هنری بود. البته گفتنی است که شب‌های خاطره استان در کشور الگو است و دلیل این مساله هم کار جهادی است زیرا اگر منتظر بودجه اندک و امکانات محدود باشیم هیچ یک از این کارها رخ نمی‌دهد.

در حوزه عمرانی نیز  پلاتوی تخصصی تماشاخانه مهر و ماه با ظرفیت 50 نفر در دهه فجر افتتاح شد که گالری تخصصی می‌باشد و از این پس مامنی برای هنرمندان انقلاب خواهد بود چون وظیفه ما این است که در کنار دیگر اقشار برای قشر انقلابی نیز فضا را آماده کنیم.

اگر سال آینده نیز در مجموعه بمانیم در حوزه آموزش و تربیت برنامه‌های ویژه‌ای داریم چون بعد از گذشت این همه سال متوجه هستیم که در حوزه تربیت هنرمند متعهد باید بیشتر کار می‌کردیم؛ ما مدیون هنرمندان متعهد هستیم که راه را برای ما باز کرده‌اند و برای ادامه خط ما باید به آنها کمک کنیم. به همین دلیل بعد عید نوروز دوره‌های آموزشی عمومی و تخصصی بسیار بهتری برگزار خواهیم کرد.

از جریان رسانه‌ هم به شدت انتظار داریم که مطالبه‌گر و نقاد باشند به عنوان مثال جریان رسانه مطالبه‌گر باشند که چرا سینمای 29 بهمن به این وضعیت مانده است؟ البته باید ابراز کنیم که متاسفانه مسئولین استانی ما در سالهای گذشته دغدغه فرهنگی نشان نداده‌اند. چطور است که پردیس ساحل در 9 ماه در 9 سالن در اصفهان بازسازی می‌شود اما ما چنین کاری را نمی‌توانیم انجام دهیم؟ پس نیاز به حمایت وجود دارد زیرا بدنه حوزه هنری به شدت چابک است اما در حوزه بودجه نیاز به حمایت دارد. در کنگره عاشیقلار با کمترین هزینه کار کردیم و همه تعجب می‌کردند که با این مبالغ مگر می‌شود کار کرد اما وقتی کار جهادی باشد می‌شود.

البته مشکلات بسیاری وجود دارد به عنوان مثال در بحث ساخت فیلم قالی بهشت که از برنامه‌های تبریز 2018 بود و باید در آلمان، سوریه و تبریز فیلمبرداری می‌شد به دلیل فراهم نشدن بودجه تبریز 2018، یک چهارم بودجه‌ای که دوسال قبل برآورده شده بود را به ما پرداخت کردند و با این بودجه کار سخت امکان‌پذیر است و به همین دلیل حتما به نقد سازنده در حوزه محتوایی و نقدی که راهبردی باشد و مطالبه‌گری در حوزه عمرانی بپردازید.

چرا در استان ما باید یک پردیس دولتی و یک پردیس خصوصی وجود داشته باشد؟در استان ما جا دارد که 10 پردیس وجود داشته باشد که مردم در آن به تماشای گالری هنری، فیلم و رفتن به رستوران بپردازند و یک روز فرهنگی و هنری داشته باشند زیرا این نیاز فرهنگی استان است و ماهم تلاش می‌کنیم که این کار را انجام دهیم.

آناج: ضعف در نشر ادبیات پایداری و شبکه توزیع آن و حضور بانوان در تولید ادبیات پایداری مشهود است. برای این موضوعات حوزه هنری چه برنامه‌هایی در نظر دارد؟

بلاغی: حوزه هنری در ادبیات پایداری صاحب سبک است و از طرفی هم تاکید مقام معظم رهبری در خصوص ادبیات پایداری بسیار مهم است و چهارم مهر نیز که در شب خاطره دفاع مقدس در خدمت رهبری بودیم ایشان تازه کتاب فرنگیس را تقریض کرده بودند و مثال می‌زدند که در زنی که نه فرمانده بوده و نه چیزی چنین پتانسیل بیان خاطرات وجود دارد پس باید به این پتانسیل‌ها پرداخت. متاسفانه در استان ما قرارگاه جریان هنر انقلابی و دینی وجود ندارد و اگرچه مجموعه زیاد است اما در یک جریان قرار ندارند به عنوان مثال برای شهید فخیمی فیلمی کار کرده‌ایم و بعد متوجه شدیم که نفر پنجم هستیم و این ایراد است زیرا اگر هر پنج مجموعه با هم کار می‌کردند به مراتب اثر فاخرتری ساخته می‌شد.البته در این خصوص با معاونت فرهنگی سپاه و حفظ آثار و شنر ارزش‌های دفاع مقدس هماهنگ شده‌ایم تا از این پتانسیل بی‌نظیر لشکر عاشورا در استان استفاده کنیم.

در خصوص ورود خواهرانبه جریان ادبیات پایداری حساسیت در حوزه هنری ایجاد شده و تعدادی از خانم‌ها در حال تربیت و پرورش هستند که در یکی دوسال آینده حداقل 30 نفر خانم پرانرژی، دغدغه مند و انقلابی تربیت کنیم اما طبیعتا اندکی زمانبر است. در خصوص توزیع آثار چاپ شده در استان هم دغدغه ما وجود دارد، اینکه 500 جلد کتاب نوشته و بعد هم رونمایی شود و در انبار بماندمطلوب نیست و به همین دلیل دو کتاب "سرای انقلاب" و  "شدم راننده جنگ" را به انتشارات سوره مهر داده‌ایم که هزینه بسیار بالاتری نسبت به چاپ در تبریز دارد اما از آن برند و شبکه توزیع وسیع استفاده کردیم تا کتب به دست مردم  و خواص برسد چون می‌دانیم سوره مهر جز معدود انتشاراتی است که کتاب‌هایشان به دست حضرت آقا می‌رسد و به همین دلیل تامین هزینه سنگین ارزش دارد تا نشان داده شود در تبریز چه پتانسیل‌های فرهنگی وجود دارد البته بعضی کتب هم مرجع هستند که باید محدود چاپ شوند.

همچنین دیگر فعالیت حوزه هنری برپایی مجموعه‌ای به نام "انقلاب اسلامی در تبریز به روایت عکس و اسناد" است که اکثرا عکس‌ها و اسناد برای نخستین بار چاپ و منتشر می‌شود که مجموعه‌ای از اسناد از 29 بهمن تا بعد از انقلاب است. تمام این اتفاقات در حوزه هنری رخ می‌دهد که حمایت محدودتری دارد و البته جا برای کار نیز بسیار دارد.

آناج: در گذشته الگوی تربیتی مسجد از جمله برنامه‌های حوزه هنری بود. برای این بخش چه برنامه‌هایی در نظر دارید؟

بلاغی: الگوی تربیتی مسجد بسیار منحصر به فرد، آهسته و پیوسته است و کسی روزانه نیم ساعت در مسجد زمان سپری کند در راه اسلام و انقلاب پرورش می‌یابند به همین دلیل نیز نزدیک به دو سال است که تئاتر بچه‌های مسجد را در مساجد مختلف اجرا می‌کنیم که البته با برخی کاستی‌ها مواجه است. در نظر داریم سال بعد در حوزه تئاتر به جای یکی دو تئاتر پرهزینه که خروجی خاصی ندارد به سمت تولید تئاترهای باکیفیت در مساجد برویم و در حوزه سرود هم در حال کار هستیم به عنوان مثال به گروه شهید تجلایی در بحث تولیدات کمک می‌کنیم و خودمان نیز در خصوص تشکیل گروه سرود شروع به کار خواهیم کرد که در حوزه آموزش سرود با دو مجموعه بسیج و آموزش و پرورش و استعدادسنجی با محوریت مساجد مذاکره کرده‌ایم که از سال بعد راه اندازی خواهد شد. حسن مسجد این است کسی که در آن تربیت می‌شود دیدگاه مالی ندارند و اولویتش پول نیست که باعث می‌شود بازدهی و جوشش از درون کار بسیار اثرگذار باشد.

آناج: برنامه عمرانی حوزه هنری برای سال 98 چیست؟

با شهرداری و کمیسیون فرهنگی مذاکراتی داشتیم که بسیار رضایتبخش بود تا پروژه‌ای با عنوان باغ هنر تبریز آغاز شود که برای همیشه برای این شهر باقی بماند. باغ هنر اصفهان با یک چهارم وسعت تبریز بناست که با هزینه‌های دولت و بخش خصوصی انجام شود که کل این پروژه 5 هزار میلیارد برآورد شده و ما هم کمتر از اصفهان فرهنگ و هنر تبریز نداریم؛ اگرچه به باغچه هنر نیز راضی هستیم که نیازمند حمایت مالی مسئولین استان است.

گفت‌وگو و تنظیم: فرناز پورعباس

 

 

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • تورک مسلمان
  پاسخ ۱۳۹۷/۱۲/۲۲ - ۲۱:۴۰
  هیچ وقت باغ هنر تبریز حتی اندازه یک دهم باغ هنر تبریز نخواهد بود نه از نظر کیفی و نه از نظر وسعت! بودجه های رنگارنگی که دولت به طور مستقیم یا غیرمستقیم برای شهرهایی همچون اصفهان، شیراز یا مشهد در نظر میگیره و اختصاص میده غیر قابل قیاس با بودجه شهری همچون تبریز هست... این یک واقعیت بسیار تلخ هست باید مسئولان به خودشون بیان... در طول همه این سال ها این مسئله اثبات شده هست و جای شکی باقی نمانده.
  0 + 0 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •