نبود اعتبار، مشکل اصلی مراکز سلامت!/ احتمال کاهش بهره‌وری پرسنل به دلیل تفاوت حقوق و مزایا
 • 1397/12/20 13:13
 • 108740
گزارش آناج از مشکلات مجتمع‌های سلامت شهرستان تبریز؛

نبود اعتبار، مشکل اصلی مراکز سلامت!/ احتمال کاهش بهره‌وری پرسنل به دلیل تفاوت حقوق و مزایا

بررسی‌های آناج نشان می‌دهد، مراکز سلامت کشور خصوصا آذربایجان‌شرقی به دلیل عدم تخصیص اعتبارات کافی از سوی دولت با مشکلات بسیاری مواجه هستند.

گروه اجتماعی آناج: پس از انتشار گزارش آناج در خصوص مجتمع سلامت «سید باوفا» و مشکلات موجود در این مجتمع برخی از پرسنل سایر مجتمع‌های بیست گانه سلامت تبریز طی تماس‌هایی با تحریریه آناج زوایای دیگری از این مشکلات اشاره کردند.

در گزارش قبلی مشکل مجتمع سلامتی بررسی شد که در آن حقوق پرسنل بیش از چهارماه پرداخت نشده بود و مشکلات بین مرکز بهداشت شهرستان تبریز و پیمانکاران بخش خصوصی موجب تضییع حقوق کارمندان و از همه مهتر مردم منطقه شده بود اما بررسی‌های آناج نشان می‌دهد تفاوت‌های مهم و جالبی در موضوع مجتمع‌های بهداشت تبریز به وقوع پیوسته است.

تعدیل مجتمع‌های سلامت به دلیل نبود اعتبار/ اقدام جالب دانشگاه علوم پزشکی تبریز

طبق دستور وزارت بهداشت، دانشگاه‌های علوم پزشکی موظف شده بودند که برخی از مجتمع‌های سلامت را به دلیل مشکلات طرح تحول سلامت تعدیل کنند اما دانشگاه علوم پزشکی تبریز در اقدامی مهم و ابتکاری و برای جلوگیری از تضییع حقوق کارکنان این مراکز اقدام به واگذاری برخی از این مجتمع‌ها از طریق مزایده به بخش خصوصی نمود اما نکته جالب در نحوه چگونه‌گی تقسیم‌بندی منطقه‌ای دولتی و خصوصی مجتمع‌های بهداشتی تبریز است.

طبق بررسی‌ها بسیاری از مجتمع‌های پزشکی واگذار شده به بخش خصوصی در مناطق کم برخوردار بوده و برخی دیگر از مجتمع‌های به اصطلاح بالا شهری، دولتی است و این تفاوت موجب ایجاد بسیاری از مشکلات طبقاتی در این مراکز شده است.

تفاوت در واگذاری‌ها و عدم لحاظ مناطق کم برخوردار

یکی از کارشناسان مجتمع‌ سلامت تبریز در گفت‌وگو با خبرنگار آناج در این خصوص می‌گوید: ما به عینه تفاوت میان فقیر و غنی و برخورد با آن را در مراکز بهداشت شهرستان تبریز در حال مشاهده هستیم.

وی می افزاید: به دلیل خصوصی شدن مراکز بهداشت برخی از مناطق تبریز، برخی از خدمات عمومی و جانبی از قبیل اهدای بدون هزینه قرص‌هایی همچون آهن، ویتامین‌ها و... برای کودکان و مادران باردار متوقف شده و تنها با نسخه و مراجعه به داروخانه‌ها و پرداخت هزینه امکان پذیر است. نکته جالب توجه این است که این مراکز عمدتا در مناطق کم برخوردا تبریز بوده و در مناطق بالا نشینی که مراکز بهداشت دولتی است امکانات گفته شده در حال انجام است.

وی ادامه می‌دهد: طبیعتا افرادی که در منطقه ولیعصر تبریز زندگی می‌کنند شاید نیازی به داروی رایگان نداشته باشند اما مطمعنا افراد ساکن در پایین شهر که شاید تنها منبع درآمدیشان حقوق کارگری است با هزینه‌های اضافی و سرسام آوری در حال مواجه شدن هستند.

ناعدالتی توزیع اقلام دارویی در مراکز بهداشت مطلقا وجود ندارد

علی عبادی، رئیس مرکز بهداشت شهرستان تبریز در گفت‌وگو با خبرنگار آناج در خصوص این مسئوله می‌گوید: طبیعتا اعتبارات در بحث دارو و تجویز رایگان آن نسبت به سال‌های قبل کاهش یافته اما سعی کرده‌ایم کیفیت خدمات نسبت به گذشته تنزل پیدا نکند.

وی می‌افزاید: این حرف که خدمات بخش‌های خصوصی نسبت به دولتی کاهش داشته است، مطلقا درست نیست چرا که ارائه خدمت وظیفه همه مراکز بهداشتی بوده و هیچ یک از مراکز حق کم کاری یا ناعدالتی را ندارد. تمام تلاش ما این است که خدمات مثل قبل باشد و هیچ فردی بدون خدمات از مراکز بهداشتی خارج نشود.

 

مقوله بهداشت خصوصا بهداشت فردی در کشور از موضوعات بسیار مهمی است که در بالا رفتن شاخصه‌های بهداشتی ایران در جهان نقش به سزایی دارد. سازمان جهانی بهداشت نیز بر این موضوع تاکید داشته و همواره به رعایت موضوعات جزئی خصوصا در مورد زنان باردار و کودکان و نوزادان هشدار داده است.

توقف شیب رشد شاخص‌های بهداشتی به دلیل نبود اعتبار

آمار نشان می‌دهد، پس از انقلاب اسلامی شاخصه‌های بهداشت فردی و عمومی در کشور با شیب بسیار بالایی افزایش یافته و سلامت مادران، نوزادان و کودکان گواهی بر این ادعاست اما تصمیمات چند سال اخیر حاکی از توقف شتاب این آمار و در برخی موارد بروز مشکلات جدی برای بهداشت فردی مردم ایران شده است. از جمله تصمیمات نادرستی که امروز بسیاری بر آن معتقدند، عدم مدیریت صحیح طرح تحول سلامت است.

از طرف دیگر طبق اسناد بالادستی و آنچه در بالا درخصوص اهمیت مسائل بهداشتی در کشور گفته شد، همواره اعتبارات مربوط به این حوزه در مقایسه با سایر قسمت‌های وزارت بهداشت اگر نگوییم تمام و کمال اما بهتر از سایر بخش‌ها پرداخت گردیده است تا موضوعی به اهمیت بهداشت در پیچ و خم مشکلات مالی نماند اما گویا این موضوع نیز مانند سایر کاستی‌های وزارت بهداشت در حال سپری شدن است و استان‌ها هرکدام به نوبه خود درگیر کمبود اعتبارات هستند.

نبود اعتبار، مشکل امروز مجتمع‌های سلامت!

مشکلات مروبط به مجتمع‌های بخش خصوصی بهداشت تبریز تنها به مجتمع «سید باوفا» ختم نمی‌شود، عدم تخصیص اعتبار لازم از سوی وزارت بهداشت و به طبع آن عدم تخصیص اعتبار به پیمانکاران، مراکز بهداشت تبریز را با مشکلات بسیار زیادی مواجه کرده است که یکیشان عقب افتادن حقوق کارکنان شده است از طرفی نارضایتی پرسنل مجتمع‌های خصوصی از وضعیت پرداخت‌ها و حقوق پایین موجب تاثیرگذاری در نحوه خدمت‌رسانی آنان به مراجعه کنندگان نیز شده است حالی که طبق بررسی‌ها بخش عمده‌ای از کمبود منابع مربوط به عدم تخصیص اعتبارات مصوب استانی است.

تفاوت در دریافت‌ها و احتمال کاهش بهره‌وری

نکته مهم دیگر در تفاوت بخش‌های خصوصی و دولتی در مراکز بهداشت تبریز، پرداخت‌های متفاوت در این مراکز است به طوری که سطح دریافتی‌های پرسنل شاغل در مراکز دولتی بسیار بالاتر از افراد شاغل در مراکز خصوصی است و این نیز نوعی بی‌عدالتی در سیستم پرداخت را ایجاد کرده است و موجب تضعیف روحیه پرسنل مجتمع‌های خصوصی گردیده و احتمال کاهش بهره‌روی را افزایش داده است.

عبادی در این خصوص نیز می‌گوید: طبیعتا حقوق کارکنان رسمی با افراد بخش خصوصی تفاوت‌هایی دارد اما تمام تلاش ما بر این است که آنچه قانون در خصوص حقوق افراد شاغل در بخش‌های خصوصی را اعلام کرده است به صورت تمام و کمال پرداخت نماییم.

مشکلات عدیده ناشی از عدم حمایت از طرح تحول سلامت

بخش عمده مشکل به وجود آمده برای مجتمع‌های بهداشتی و سلامت تبریز ناشی از توقف یا به عبارتی شکست طرح تحول سلامت کشور است. نبود اعتبار، عدم تخصیص منابع مالی پیش بینی شده که پیشتر با استعفای وزیر بهداشت همراه شد امروز مجتمع‌های پزشکی کل کشور را با مشکلاتی مواجه کرده است که حل شدن آن‌ها تنها به یک چیز وابسته است و آن تامین اعتبار است.

تمام صاحب‌نظران این حوزه معتقدند اصل طرح تحول سلامت، طرحی عادلانه و مورد رضایت عموم مردم بود اما تغییر روش‌ها، مدیریت اشتباه، ناعدالتی‌های ایجاد شده در این زمینه همگی موجب توقف و بروز مشکل جدی در این حوزه شده است که تزریق اعتبار به همراه مدیریت اصولی و عادلانه می‌تواند طرح تحول سلامت را مجددا به نقطه امید مردم ایران مبدل سازد. 

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • م.خ
  پاسخ ۱۳۹۷/۱۲/۲۰ - ۲۱:۳۶
  مرتکب اشتباه شدن و شکست خوردن جز لاینفک زندگی ماست بشرطی که ازش درس بگیرم و تکرار نکنیم ولی اصرار به انجام کار اشتباه و ادامه طرح شکست خورده با هیچ منطقی سازگار نیس
  از مسئولین دانشگاه علوم پزشکی تبریز تقاضا داریم تکلیف طرح تحول سلامت و ما شاغلین این طرح مشخص کنن
  0 + 0 -
 • ن.ش
  پاسخ ۱۳۹۷/۱۲/۲۰ - ۲۲:۰۸
  J. Abbaszadeh:
  سوال من از مسئولین دانشگاه علوم پزشکی تبریز و مرکز بهداشت شهرستان این هست که در یک شهر ( تبریز)و یک طرح به اسم طرح تحول سلامت چرا باید به تعداد مجتمع ها قرارداد های متفاوت و اکثرا پایینتر از قانون کار باید وجود داشته باشه؟؟؟
  چرا پیمانکاران مجتمع ها رو ملزم به پرداخت حقوق براساس اشل حقوقی اعلام شده از طرف وزارت بهداشت نمیکنن؟؟
  چطور وقتی یه وظیفه به وظایف بیشمار کارکنان اضافه میشه همه ( دانشگاه_ مرکز بهداشت استان و شهرستان _ کارفرما )پیگیر میشن که باید انجام بشه ولی وقتی حرف حقوق دادن به میان میاد هیچ کس جوابگو نیس؟؟؟؟
  0 + 0 -
نظر شما
 • 2
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •