اقتصاد لیبرالیستی ما را به اینجا کشاند/ سرمایه‌دار بی‌درد نباید وزیر و وکیل شود
 • 1398/01/25 07:51
 • 108735
گفت‌وگوی بی‌پرده آناج با سردار عزت‌ا... جعفری؛

اقتصاد لیبرالیستی ما را به اینجا کشاند/ سرمایه‌دار بی‌درد نباید وزیر و وکیل شود

سردار جعفری گفت: گام دوم انقلاب یعنی ضمن اینکه باید انتقاد را بپذیریم به سمت تغییر حرکت کنیم و از تفکر لیبرالیستی آزاد که از سرمایه‌داران بی‌درد حمایت می‌کند به سمت اقتصاد اسلامی برویم.

گروه سیاسی آناج: بعد از صدور بیانیه گام دوم انقلاب توسط مقام معظم رهبری بسیاری از مسئولین عنوان کردند یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های بیانیه گام دوم انقلاب تغییر در شرایط اقتصادی و مدیریتی و جوانگرایی است. در قسمت دوم مصاحبه با مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان با توجه به تخصص این مقام مسئول در مدیریت استراتژیک به تشریح بیانیه گام دوم انقلاب پرداختیم.

آناج: در مقایسه با شرایط جنگ و اوج تحریم‌ها امروز وضعیت اقتصادی بدتری را تجربه می‌کنیم، به عنوان کسی که تجربه جنگ را داشتید فکر می‌کنید چرا به این وضعیت رسیدیم؟

همه می‌دانیم که دوران دفاع مقدس برگ زرین در تاریخ انقلاب اسلامی است و مردمی‌ترین جنگ دنیا در آن زمان به وقوع پیوست و ارتش، سپاه، بسیج، جهاد سازندگی و همه مردم ایران اسلامی پای کار آمدند. چالش بزرگ و خطرناک که برای نابودی کشورمان طرح‌ریزی شده بود به بزرگ‌ترین و موثرترین فرصت مبدل گردید به طوریکه حضرت امام فرمودند جنگ ما یک دانشگاه است و ما در جنگ انقلابمان را صادر کردیم و از دل دفاع مقدس نهادی مقدس مثل سپاه پاسداران متولد و سازماندهی شد. تیپ‌ها و لشکرهای عملیاتی و گردان‌های خط شکن در جنگ به وجود آمد و ارتش وابسته‌ی زمان طاغوت در جنگ به ارتشی قوی، جوان، دارای تاکتیک و انقلابی تبدیل گردید.

ما در دل جنگ تحقیقات نظامی را شروع کردیم و شهید تهرانی مقدم در همین جنگ شروع به پژوهش در زمینه دستیابی به تولید موشک زد؛ جنگ باعث پیشرفت در علم مهندسی، پزشکی و ... شد و بعد از جنگ هم این رشد ادامه پیدا کرد. پاسخ سوال شما در این مقوله می‌گنجد که این تلاش‌ها با خلوص نیت و با مدیریت جهادی به عمل آمد. در مدیریت جهادی فرد به فکر خود نیست و با نیت خیر و پیشرفت آرمان‌ها فکر می‌کند.

هدف از مدیریت جهادی جمع‌آوری ثروت برای خود نیست، در مدیریت جهادی جهادگر خستگی را خسته می‌کند و هدف جلب رضایت الهی است. انسان در این مدیریت تکلیف‌گراست و اهداف بلند و آرمانی دارد، اهداف مادی هم اگر باشد برای هدف‌های معنوی است. مدیریت جهادی تمرین کار دسته جمعی و تحمل یکدیگر است و در چنین مدیریتی "من" وجود ندارد و جای خود را به "ما" می‌دهد.

در مدیریت جهادی هدف رسیدن به توسعه انسانیت است بنابراین در آن رانت‌خواری، ویژه‌خواری، اطلاعات فروشی، اختلاس و دزدی وجود ندارد. در مدیریت جهادی که یکی از نمادهای اقتصاد مقاومتی است، رفاه و آسایش برای عموم مردم باید مدنظر باشد و مدیریت جهادی و اقتصاد مقاومتی هرگز با اقتصاد لیبرالیستی هم‌خوانی نخواهد داشت.

امروزه راه چاره اجرای بیانیه‌ی گام دوم انقلاب و تغییر در سیاست‌های کلی نظام است که بایستی استراتژی اقتصادی کشور، از اقتصاد لیبرالیستی به اقتصاد مقاومتی و مردم پایه تغییر مسیر دهد. اقتصاد لیبرالیستی امروز مورد انتقاد و هجوم مردم اروپا به ویژه فرانسوی‌ها قرار گرفته است و در حرکات جلیقه زردها این را مشاهده می‌کنیم. لذا از منظر بنده هر اقتصاد و سیاستی که پایه اصلی آن مردم نباشد محکوم به شکست است. البته تفکر کمونیستی و تساوی و همان جامعه طبقاتی هم محکوم به فناست که در شکست کمونیست و مارکسیست آن را مشاهده کردیم. بنابراین در کشور ما دانشمندان زیاد اقتصادی وجود دارد و دلسوزی آن‌ها برای همه آشکار است، می‌توان سیستم نوین اقتصادی را در کشور پیاده نمود که پایه‌ی کپنی صرف همان سوسیالیستی باشد و نه اقتصاد لیبرالیستی آزاد و چیزی فیمابین این دو مقوله.

ما باید هم به فکر رشد و توسعه اقتصادی کلان باشیم و هم اقتصاد خرد را توسط اقتصاد کلان پشتیبانی کنیم و با افزایش تولید و ایجاد اشتغال اسباب رفاه مردم را مهیا نماییم. با ایجاد اشتغال در جامعه مردم به امنیت روحی می‌رسند و بزه‌کاری نیز کاهش می‌یابد. هزینه‌های درمان بزهکار و اعتیاد چنانچه در عرصه قتصاد سرمایه‌گذاری شود رشد را در سفره‌های مردم به عینه می‌بینیم.

اگر اقتصاد ما بزرگ باشد و به چشم انداز 2020 برسیم ولی مردم طعم پیشرفت را احساس نکنند، این رشد معقولی نیست. در حال حاضر انقلاب و مردم چاره‌ای جز قطع دست لیبرال‌ها از اقتصاد کشور را ندارد و اگر این سیاست پیش رود، در سیاست اقتصاد لیبرالیستی وضع بدتر از این هم خواهد شد.

آناج: چه چیزی موجب شد اقتصاد لیبرالیستی بر کشور حاکم شود؟

بعد از جنگ دولت آقای هاشمی تحت عنوان کارگزاران نزدیک 80 میلیون دلار از دولت‌های غربی تحت عنوان فاینانس قرض گرفت و انصافا کارهای زیربنایی خوبی مثل ساخت سدها، سرمایه‌گذاری در صنعت نفت، توسعه راه‌های اصلی کشور، انواع سرمایه‌گذاری‌ها و بازسازی‌ها خرابه‌های جنگی را انجام داد ولی تفکر اقتصاد آزاد یک اشتباه استراتژیک برای اقتصاد کشور محسوب می‌شد. این تفکر مثل مسابقه‌ای است که هرکس بتواند اول شود بیشتر بهره‌مند می‌شود و جمع‌آوری ثروت از هر طریق ممکن اولویت آن است. در اقتصاد آزاد اشخاص فقط به سودشان فکر می‌کنند و می‌خواهند قله‌های سرمایه‌داری را فتح کنند درحالی که اسلام خواهان رعایت حال همه مردم به ویژه قشر بی‌بضاعت است. متاسفانه اکنون آنقدر بین کارخانه‌دار و کارگر فاصله افتاده است که یک تعداد مانند زالو به اندازه‌ای می‌خورند که قند و فشار خون می‌گیرند و عده‌ای هم قند و شکر پیدا نمی‌کنند.

کسی که فعالیت اقتصادی می‌کند، صاحب سرمایه‌ی مشروع است، برای مردم شغل ایجاد می‌کند و تولید را رونق می‌دهد مثل جهادگر عمل می‌کند و باید دست او را بوسید اما این شخص نباید وزیر و وکیل شود چراکه فرصتی جهت رسیدگی به مشکلات مردم ندارد و عمده‌ی توان خود را صرف کارخانه و موسسه‌اش می‌نماید. بنابراین باید قانونی باشد که مسئولین را از جمع‌آوری ثروت منع کند و مردم نیز دست سرمایه‌داران بی‌درد را از حکومت قطع نمایند. 

طبق گام دوم انقلاب مردم و جوانان می‌توانند در قالب تشکل‌های مردمی با مطالبه‌گری مانع فساد و رانت‌خواری شوند و تا به سمت رشد، تعالی روحی، اقتصادی و اجتماعی جامعه پیش رویم. اقتصاد ایران باید مانند باران بر روی سفره‌های مردم ببارد، اینکه اقتصاد ما بزرگ باشد اما سفره مردم خالی چه فایده‌ای دارد؟ اعتقاد ما به محرومین است زیرا انقلاب را محرومین پیروز کردند و یاران امام زمان(عج) هم محرومین هستند اما امروز چه کسانی مانند عنکبوت دور اقتصاد را گرفته‌اند؟ همان کسانی که تفکر لبرالیستی دارند و می‌گویند دارندگی و برازندگی! در 40 سال مگر می‌شود 16 هزار میلیارد کار کرد و درآمد داشت؟!

در زمان جنگ رزمنده موقع رفتن به میدان مین پوتین تازه‌ی تدارکات را برمی‌گرداند که بیت‌المال است؛ یعنی جانشان را فدا می‌کردند تا بیت‌المال باقی بماند اما امروز برخی جانشان را فدا می‌کنند تا بیت المال را چپاول کنند! مدیریت جهادی یعنی مهدی باکری که به فرمانده‌اش می‌نویسد آخر از همه غذا بگیر.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 1
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •