سردار جعفری: اتمام مرکز فرهنگی دفاع مقدس مهم‌ترین عملکردِ حفظ آثار بود/ بیش از 1500 ساعت مصاحبه از رزمندگان جنگ گرفته‌ایم
 • 1397/12/08 15:59
 • 108571
گفت‌وگوی تفصیلی آناج با مسئولین در خصوص عملکردِ سال 97؛/1/

سردار جعفری: اتمام مرکز فرهنگی دفاع مقدس مهم‌ترین عملکردِ حفظ آثار بود/ بیش از 1500 ساعت مصاحبه از رزمندگان جنگ گرفته‌ایم

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس آذربایجان‌شرقی گفت: عمده‌ترین عملکرد حفظ آثار و نشر اتمام مرکز فرهنگی دفاع مقدس بود که همزمان با ۱۰ استان افتتاح شد، اگر می‌خواستیم امروز چنین مجموعه‌ای بسازیم نزدیک به ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه نیاز داشت که ما آن را  با ۲۵ میلیارد تمام کردیم. 

گروه فرهنگی آناج: در روزهای پایانی سال 97 پایگاه خبری آناج پای صحبت مسئولین استانی می‌نشیند تا عملکردشان در سال 97 را تشریح کنند. سردار عزت الله جعفری نخستین مهمانی بود که در روزهای ابتدایی اسفندماه پای این گفت‌گو نشست تا از عملکرد یک ساله حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس آذربایجان‌شرقی سخن بگوید.

آناج: در خصوص مهم‌ترین عملکرد حفظ آثار در سال ۹۷ بفرمائید.

سردار جعفری: در ابتدا باید عنوان کنم که فرهنگ عمومی مردم با رسانه دیده می‌شود واز طریق رسانه، فرهنگ و هنر می‌تواند این موضوع دیده شود که همه اینها می‌توانند هم در راستای تضعیف و هم تقویت فرهنگ عمل کنند.

عمده‌ترین عملکرد حفظ آثار و نشر اتمام مرکز فرهنگی دفاع مقدس بود که همزمان با ۱۰ استان افتتاح شد، اگر می‌خواستیم امروز چنین مجموعه‌ای بسازیم نزدیک به ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه نیاز داشت که ما آن را  با ۲۵ میلیارد تمام کردیم. امروز پایه و اصل مرکز دفاع مقدس آماده نشان دادن برش استانی دفاع مقدس یعنی نقش آذربایجان، لشکر عاشورا، بسیج و ... است. از سال گذشته کار محتوایی در حفظ آثار و نشر ارزش‌ها شروع شده و ۸۰۰ سوژه دفاع مقدس تدوین شده است. در حد ۵۰۰ میلیون تومان نیز میراث فرهنگی قول کمک داده که در حال ساخت کمد و وسیله‌های اینچنینی هستیم تا بحث محتوا را هم حل کنیم.

موضوع دیگر بحث حمایت حفظ آثار از مستندهاست که تا کنون دو مستند "حاج حسین" و "آرتینِ بابا" ساخته شده که اولین بار در استان بود، همچنین سالانه نیز نزدیک به ۳۰ کتاب چاپ شده و یک کتاب در حال جمعبندی کل کتب دفاع مقدس استان که ۲۲۰ جلد است،می‌باشد. پیش از حضور من تنها هفتاده کتاب در خصوص دفاع مقدس در حفظ آثار چاپ شده بود که این تعداد در سالهای گذشته به 220 جلد رسید.

موضوع دیگر بحث تاریخ شفاهی جنگ بود که یک اتاق مصاحبه با دیدگاه تخصصی آماده شد. ما ۵۰۰ ساعت مصاحبه پیاده نشده داشتیم که بخش خصوصی برای پیاده کردن آن ۲۰۰ میلیون تومان پول درخواست کرد و با ابتکار ما این حجم از ساعت به صورت سه ساعت بر روی سی دی زده شد و به دانشگاه‌ها دادیم که دانشجویان آن را پیاده سازی کردند و ۲۰۰ میلیون تومان صرفه‌جویی شد. سپس متغییرها را افزایش دادیم و به جز فرماندهان جنگ، رزمندگان عادی، شهدا، ارتش، نیروی انتطامی را پای کار آوردیم. همچنین در بحث روحانیت ۴۵۰ شهید در استان را شناسایی کردیم که تاکنون ۲۵۰ مصاحبه‌ با آنها انجام شده است. به طور کلی روزانه نیز در اتاق مصاحبه ما پنج تا شش شیفت مصاحبه انجام می‌شود که امروز حجم مصاحبه‌ها را به بالای ۱۵۰۰ ساعت رساندیم وتا عید به بالای ۲۰۰۰ساعت می‌رسد زیرا هر رزمنده و هر فریم برای ما سند است و ما مستند برای آینده می‌سازیم.

ما تاریخ شفاهی را برخلاف دیگر استان‌ها علاوه بر ضبط صوتی، ضبط تصویری هم می‌کنیم که احتمالا برخی در آینده کتاب یا انیمیشن شود؛ در حال حاضر چون بسیاری از رزمندگان سنشان بالا رفته به ضبط خاطرات اکتفا می‌کنیم زیرا هم هزینه کمتری دارد و هم پیش از دست رفتن رزمنده خاطرات ضبط می‌شود.

بحث دیگر فعالیت حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس دو واحد درسی دفاع مقدس در دانشگاه‌هاست که سال گذشته ۹۰ هزار نفر این درس را پاس کرده بودند. این درس در ثبات سیاسی کشور بسیار موثر است چون در قالب این درس دانشجویان انتقادات و پیشنهاداتشان را می‌گوید.

آناج: پارک موزه شمیم چه زمانی به بهره‌برداری کامل می‌رسد و آیا می‌تواند یکی از نمادهای فرهنگی استان باشد؟

سردار جعفری: این ساختمان در هشت ضلع نماد دفاع مقدس و امروز نیز فعال است، طبقه سوم که در حال حاضر شکل نمایشگاهی دارد و آمفی تئاتر آن فعال است. جایی که پیکر سه شهید در آن دفن شده در حال اتمام است که حسینیه‌ای بزرگ در ۱۸۰۰ متر خواهد بود اما حداقل دو سال زمان برای تکمیل کامل آن نیاز است و در خصوص بحث محتوا نیز از سال بعد شروع به کار خواهیم کرد.

البته مطلبی که وجود دارد این است که شهدا خودشان قابل دیدار هستند اما تجهیز آنجا که 5600 متر زیر بنا دارد زمانبر است. این ساختمان در سطح ایران منحصر به فرد است زیرا خود باغ موزه 63 هکتار زمین است اما امروز آنجا 500 میلیارد تومان هزینه می‌خواهد. ما سه پروژه آنجا ساختیم که یکی حرم شهدای گمنام، دیگری خود ساختمان و یکی هم مرکز فرهنگی است در حالیکه 50 پروژه در آنجا پیش بینی شده است. اگر نمی‌توانیم این هزینه را تقبل کنیم آن را به بخش خصوصی واگذار کنیم زیرا آنجا هتل و سینما سه بعدی دارد اما متاسفانه چون زمین معارض دارد و اینگونه هم نمی‌شود به بخش خصوصی واگذار کرد.

زمانیکه بنده آمدم دیدم مرکز فرهنگی نیمه کاره بود که با تشویق و حتی تهدید مرکز فرهنگی هم تمام شد و امروز ساختمان نیز استارت زده شده اما بودجه نیست و باید مسئولین استان بودجه  را تامین کنند زیرا این خوش خیالی است که تهران به ما بودجه دهد. بعد از حضور من در حفظ آثار خبرگزاری دفاع مقدس را راه انداختیم و مجوز موسسه انتشارات معبر آسمانی را گرفته‌ایم.

آناج: دیدگاه شما در خصوص مساله یکسان‌سازی قبور شهدا چیست؟آیا حفظ آثار می‌توانست در این خصوص کاری کند؟

سردار جعفری: در زمان یکسان‌سازی مزار شهدا مردم به ما گلایه می‌کردند، من در فاز دوم به آقای صمدیان گفتم که مسقف‌سازی را تمام کنید و به یکسان سازی اقدام نکنید و امروز هم اینگونه است، البته بعد از اینکه سقف تمام شد به نظم انداختن آرامگاه این عزیزان لازم است اما نه به صورت یکسان‌سازی. هماهنگ کرده‌ایم که جلسه‌ای با سپاه، بنیاد شهید، شهرداری و دفتر حفظ آثار و باشد تا با حضور هنرمندان و روزنامه نگاران پبشنهادات ارائه و اجرایی شود.

خوشبختانه این تفکر هم در فرمانده محترم سپاه  و هم دربیشتر مسئولین وجود دارد که آثار شهدا را جمع کنیم و بهترین جا برای این کار مرکز دفاع مقدس است  که هم فضا خوبی دارد و هم در بحث گردشگری می‌تواند فعال باشد زیرا اگر گردشگر آمد به باغ موزه خواهد رفت و دیگر به بنیاد شهید مراجعه نخواهد کرد.

گفت‌وگو و تنظیم: فرناز پورعباس_مجید قنبرزاده

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •