فدک نقطه استراتژیک شیعه مقابل یهودیان بود نه یک باغ کوچک/ منافقان نمی‌خواستند فلسطین به دست مسلمانان فتح شود
 • 1397/11/17 12:17
 • 107998
گفت‌وگو تفصیلی آناج با حجت‌الاسلام همایونی در خصوص شهادت حضرت زهرا(س)؛

فدک نقطه استراتژیک شیعه مقابل یهودیان بود نه یک باغ کوچک/ منافقان نمی‌خواستند فلسطین به دست مسلمانان فتح شود

حجت‌الاسلام همایونی گفت: خنده‌دار است که فکر کنیم حضرت زهرا(س) به خاطر یک باغ اعتراض داشتند بلکه موضوع اصلی در فدک موقعیت استراتژیک شیعیان در آن مقابل یهودیان بود.

حجت‌الاسلام اصغر همایونی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی آناج در خصوص دلایل دو تاریخ متفاوت درباره شهادت حضرت زهرا(س) اظهار داشت: این موضوع به منابع اولیه و اصلی شیعیان و اهل تسنن باز می‌گردد؛ چون در قدیم الایام مرسوم بود وقتی جمله یا متنی نوشه شود نقطه نمی‌گذاشتند؛ در منابع اصلی تاریخ شهادت را برخی سبعین خمسه خوانده و برخی تسعین خمسه خوانده‌اند و اختلاف از همین جا نشات گرفته است.

وی ادامه داد: چیزی که علمای شیعه قبول کرده‌اند تسعین خمسه و علمای اهل سنت سبعین خمسه بوده و این اختلاف 75 یا 95 روزه نیز به همین دلیل می‌باشد و مساله‌ی دیگری ندارد.

این پژوهشگر امور دینی در خصوص مساله فدک و شبه‌ی برخی‌ها مبنی بر اینکه حضرت زهرا (س) به خاطر این باغ سیلی خورده‌ و به شهادت رسیده‌اند، عنوان کرد: چیزی که در طول تاریخ مخالفین اهل بیت سعی کرده‌اند مطرح کرده و امر را مشتبه سازند و متاسفانه برخی سیره‌نویسان شیعه نیز احادیث را نادیده گرفته و از تاریخ طبری، یعقوبی و ابن کثیر مطالب را اخذ کرده‌اند بدون اینکه به روایات توجه کنند محدود کردن مساله فدک به باغی کوچک است.

وی افزود: برخی‌ها چنین خیال کرده‌اند که فدکی باغی در اطراف مدینه و موقعیت مکانی فدک آنجا بود در حالیکه چنین نبود، اول اینکه از پیامبر گرامی اسلام باغی به حضرت زهرا(س) رسیده بود و تنها فدک نبود بلکه باغی اطراف مدینه بود و دوم املاک خیبر و سوم بحث فدک وجود داشت که متاسفانه املاک خیبر را نادیده گرفته و موقعیت اصلی فدک را هم کنار گذاشته و تنها به موقعیت مکانی اشاره کرده‌اند که خارج از مدینه بود.

حجت‌الاسلام همایونی با اشاره به سخنان امام صادق(ع) در پاسخ به خلیفه عباسی گفت: زمانی که از ایشان پرسیدند که فدک کجا بود تا آن را به شما بازگردانیم؛ فرمودند که نمی‌توانید فدک را برگردانید زیرا که از دست شما خارج شده است و جالب است که بدانیم فدک در دست چه کسانی بوده است.

وی گفت: پیامبر گرامی اسلام در زمان بعثت دو آرزوی فتح مکه و فلسطین را داشتند که فتح مکه به هنگام حیات ایشان محقق شد و تنها فتح فلسطین ماند؛ یهودیت می‌دانست که همانطور که در تورات آمده این دو آرزو توسط آخرین پیامبر محقق خواهد شد و تلاش‌های زیادی برای عدم تحقق این مساله کردند.

این خطیب تبریز توضیح داد: به همین دلیل در زمان حیات پیامبر بعضی از اقوام یهودیت به مدینه آمدند و 7 خاکریز بر اساس سیاست از پیش تعیین شده در جلوی پیامبر ریختند تا پیامبر به سمت قدس حرکت نکند که 3 خاکریز داخل مدینه و 4 خاکریز خارج از مدینه بود؛ پیامبر با خاکریزهای داخل مدینه جنگ کرده و به پیروزی رسید و خاکریزهای خارج از مدینه باقی ماند.

وی ادامه داد: یکی از این خاکریزها خیبر بود؛ پیامبر اگر می‌خواست از عراق به سمت فلسطین حرکت کند خاکریز خیبر را پیش رو داشت و اگر از سمت عربستان قصد حرکت به سمت فلسطین را داشت خاکریز فدک پیش رو بود. اگر فدک فتح می‌شد مقصد بعدی موته بود؛ پیامبر گرامی اسلام هم خیبر و هم فدک را گرفتند تا به موته رسیدند.

بعد از فتح فدک نوبت که به فلسطین رسید؛ پیامبر(ص) را مسموم کردند

حجت‌الاسلام همایونی عنوان کرد: بعد از فتح موته، نوبت فلسطین بود اما براساس روایات متقن ایشان به طور عجیب و مشکوک مسموم می‌شوند و زمکانیکه در بستر بیماری بودند لشکری به فرماندهی اسامه به سمت فلسطین روانه می‌کنند اما خیل از کثیری از منافقین در مدینه می‌مانند؛ شیعه و سنی نقل کرده‌اند پیامبر در بستر بیماری مدام چشمشان را باز می‌کردند و خطاب به منافقان می‌گفتند که مگر من به شما نگفتم که به لشکر اسامه بپیوندید؟اما آنها بهانه می آورند و جای سوال است که چرا به لشکر اسامه نپیوستند.

وی ادامه داد: زمانیکه پیامبر از دنیا رفتند برخی از همین منافقین نامه‌ای به اسامه از زبان پیامبر(ص) فرستادند که برگرد؛ اینکه چه چیز بین آنها و یهودیان بود که نمی‌خواستند مسلمانان بر یهودیان غلبه کنند الله اعلم اما فدک و خیبر همان خاکریزه‌ای بود که یهودیت در قبال فلسطین در مقابل پیامبر ایجاد کردند که هر دوی این خاکریزها همانطور که به همه مسلمان غنیمت رسیده بود به ایشان رسید  و ایشان این خاکریزها را را وقف حضرت زهرا (س) کردند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه برخی عنوان می‌کنند حضرت زهرا(س) به خاطر فدک سیلی خورده‌اند، تصریح کرد: افراد فکر می‌کنند فدک باغی با چند صد کارگر شیعه بود در حالیکه فدک یک بحث سیاسی در قبال یهودیت بود؛ فدک نقطه استراتژیک شیعه بود و وقتی حضرت زهرا(س) از این مکان‌ها یاد می‌کنند موضوع جنگ با یهودیت بود همانطور که در قرآن خداوند بزرگترین دشمن مسلمانان را یهودیت می‌داند نه مشرکین.

وی تاکید کرد: متاسفانه جای سوال است که این باغ را از حضرت زهرا(س) گرفتند و به یک عالم یهودی دادند که همین موضوع نشان می‌دهد که این خاکریز که سابقا به یهودیان تعلق داشت را برخی منافقین نمی‌خواستند به دست مسلمانان بیافتد.

فدک موقعیت استراتژیک برای شیعیان بود

حجت‌الاسلام همایونی در پاسخ به این سوال که چرا برخی فدک را محدود به یک باغ کرده و آن را برجسته می‌کنند، گفت: اگر فدک را متمرکز به باغ کوچکی در خارج از مدینه بکنیم که حضرت زهرا(س) فقط می‌خواهند از آن دفاع کنند خنده‌دار است و یقینا منابع شیعه و روایات نیز این مساله را رد می‌کند، اگر از بحث دنیوی به این مساله نگاه کنیم برای گسترش تشیع به فدک نیاز بود اما موضوع اصلی این است که فدک یک موقعیت استراتژیک برای شیعیان بود.

وی ابراز داشت: از ضعف ما و برخی علمای شیعه است که به جای استفاده از احادیث و روایات به تاریخی که دشمن به نفع خودش نوشته مراجعه کرده‌ایم؛ در حالیکه فدک نقطه استراتژیک مسلمانان در مقابل یهودیت بود و حضرت علی(ع) درخطبه‌هایشان فرموده بودند که اگر لشکر اسامه تضعیف نشده بود، فلسطین تا ظهور امام زمان (عج) دست مسلمانان بود در حالیکه در زمان خلیفه اول و دوم تمام خاکریزهای استراتژیک به یهودیان بازگردانده شد.

وی خاطرنشان کرد: برخی این مساله را مطرح می‌کنند که چگونه در مقابل چشم صحابه به حضرت زهرا(س) جسارت شد اما سوال این است زمانی که ماجرای بنی ساعده که کودتایی در مقابل غدیر خم بود پیش آمد چه افرادی برای جانشینی پیامبر(ص) جمع شدند؟ قبایل یهودی! ابن عباس می‌گوید وقتی سرم را بلند کردم متوجه شدم از میان هفت هزار نفری که جمع شده بودند بیشتر آنان قبایل یهودی بودند که بنی هاشم را دوره کرده بودند؛ آنها به منافقین کمک کردند تا حکومت را به دست گیرند و در مقابل وعده‌هایی گرفته بودند که خاکریزها را که نقطه قوت شیعیان بود باز پس گیرند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • دیندار
  پاسخ ۱۳۹۷/۱۱/۱۸ - ۱۰:۲۲
  خیلی وقته از این عالم وارسته فاطمی چیزی نمی دیدیم
  خدا قوت شیخ
  1 + 0 -
 • یولدان کئچن
  پاسخ ۱۳۹۷/۱۱/۱۸ - ۱۱:۰۹
  حاج آقا همایونی این همه گفتید کاش چند کلمه ای هم راجع به مسلمانان مظلوم اویغور چین سخن می گفتید.
  0 + 0 -
 • دلبری
  پاسخ ۱۳۹۷/۱۱/۲۰ - ۲۳:۴۲
  سلام ودرود خیلی مطب مهمی بود خصوصادرموردفدک بعنوان یک استاددانشگاه تاریخ متشکرم ضروریست این مطالب بیشتر بحث وگفتگو شودتاخیانت یهودیان درطول تاریخ برهمگان آشکارگردد.
  0 + 0 -
نظر شما
 • 3
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •