رضازاده: مطالبه خانوادۀ شهدا احیای مزارهاست/ سیفی: آقایان مسئول! اکنون زمان عذرخواهی است نه توجیه
 • 1397/11/16 09:45
 • 107959
در ویژه برنامه "پایانِ تخریب" مطرح شد؛

رضازاده: مطالبه خانوادۀ شهدا احیای مزارهاست/ سیفی: آقایان مسئول! اکنون زمان عذرخواهی است نه توجیه

برخی از فعالین فرهنگی و پژوهشگران دفاع مقدس در ویژه برنامه "پایانِ تخریب" خواسته‌های خود را برای توقف طرح یکسان‌سازی و احیای مزار شهدا مطرح کردند.

به گزارش آناج، پس از تذکر منتشر شده رهبر انقلاب مبنی بر اشتباه بودن طرح یکسان‌سازی قبور مطهر شهدای دفاع مقدس که در بسیاری از گلزارهای شهدای کشور از جمله تبریز اتفاق افتاد برخی از مسئولین دست اندرکار این قضایا از متوقف شدن اجرای این طرح خبر دادند.

این در حالی بود که برخی از فعالین فرهنگی از همان ابتدا با استدلال‌های خود به شدت مخالف اجرا این طرح بودند اما متاسفانه هیچ یک از این نقدها و استدلال‌ها در آن زمان شنیده نشد و مجریان طرح به صورت برق آسا به تخریب مزارهای شهدا و طرح به اصطلاح یکسان‌سازی قبور پرداختند.

در این بین مخالفین طرح نیز از هجمه مجریان بی‌نسیب نبوده و در مراحلی کار به دادگاه و شکایت رسید و آنجایی که از این راه نتوانستند از صدای مخالفین بکاهند، با زدن برخی برچسب‌های کلیشه‌ای به منتقدین سعی کردند طرح یکسان‌سازی را پیش ببرند.

حال پس از تذکر رهبر انقلاب و متوقف سازی اجرای این طرح، منتقدین طرح‌های اجرا شده با حضور در برنامه فکرانه دفتر مطالعات جبهه فرهنگی، دیدگاه‌ها و خواسته‌های خود را برای اصلاح وضع موجود و بازگرداندن هویت مزارهای شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی مطرح کردند.

اگر مسئولین همت کنند، می‌توانیم تا عید نوروز وضعیت موجود را اصلاح کنیم

بهراد پروین قدس، رزمنده، هنرمند و پژوهشگر دفاع مقدس با انتقاد از مجریان و دست‌اندرکاران طرح یکسان‌سازی قبور شهدا در این برنامه، اظهار داشت: این جلسه را باید بنیاد شهید، شهرداری و حفظ آثار تشکیل می‌دادند؛ همان‌هایی که قبل از نهیب رهبری به ما می‌گفتند شما چه‌کاره‌اید؟ این هم نیست که آقا الان این حرف را زده باشد. بارها ما خدمتشان رسیدیم و ایشان شفاهاً حرف‌هایی گفته‌اند و ما هم رسانده‌ایم، منتها آقایان تفسیر به رأی می‌کردند.

وی افزود: در آن مقطع با گروه‌های دانشجویی طرحی ارائه شد و دو نمونه کار هم اجرا گردید اما ما را کنار گذاشتند و بعد هم که نوبت به لودرها رسید و آن فاجعۀ فرهنگی رخ داد.

پروین قدس با اشاره به نابودی ذخایر فرهنگی دفاع مقدس تاکید کرد: همه چیز را قلع و قمع کردند و اتفاقی که نباید، افتاد و به دست به ظاهراً خودی‌ها هم افتاد. هنوز هم نفهمیده‌اند فریادمان چیست. نمی‌فهمند، چون فکر فرهنگی ندارند.

وی با بیان اینکه تا کنون مشخص نشده است که متولی یکسان‌سازی کیست، ابراز داشت: امیدواریم که به این نتیجه رسیده و برای اصلاح وضعیت موجود طرح و ایده‌ها را دریافت کنند بگیرند و الا ما خودمان از تبریز این حرکت را شروع خواهیم کرد.

پزوهشگر دفاع مقدس با اشاره به داشتن زمان کافی برای احیای مزارها تای عید نوروز، تاکید داشت: اگر مسئولین همت و عزم جدی داشته باشند می‌توانیم تا موعد سفره‌های هفت‌سین گلزار شهدای وادی رحمت را احیا کنیم.

 خلاصه مطالبۀ خانوادۀ شهدا احیای مزار شهداست

وحید رضازاده آذری، فرزند شهید و پزوهشگر دفاع مقدس هم با انتقاد از نحوه برخورد مسئولین با معترضین طرح یکسان‌سازی قبور شهدا، اظهار داشت: هر کس می‌خواست حرفی بزند، می‌گفتند شما چه‌کارۀ خانوادۀ شهدا هستید و ما هم وقتی حرف می‌زدیم، می‌گفتند خب که چه که خانوادۀ شهید هستید؟

وی با اشاره به پایان‌نامه دانشگاهی‌اش در خصوص مزار شهدا، افزود: این اعتراضات به جایی رسید که گفتیم پایان‌نامه‌ ما درخصوص رسانه‌ای به اسم سنگ‌نوشته‌های مزار شهداست، ولی مسئولان باز گفتند شما چه‌کاره‌اید؟

رضازاده با تعجب از برخی اظهارات مسئولین پس از تذکر رهبری تاکید داشت: اولین موضع مدیرکل بنیاد شهید این بود که درباره قطعۀ پایین وادی رحمت نمی‌شود کاری کرد. چطور نمی‌شود؟ چرا نمی‌شود؟ همه‌کار می‌شود کرد. هم عکس سنگ‌نوشته‌ها هست، هم خانواده‌های شهدا کلی ذوق دارند.

فرزند شهید داود رضازاده آذری گفت: من آرزو دارم یک چنین حجله‌ای بالای سر مزار پدرم نصب شود و روی آن بنویسم: «یار و یاور مستضعفین، شهید داود رضازاده آذری» یا «کارگر شهید»، این کارها خیلی هزینه‌بر نیست و خلاصه مطالبۀ خانوادۀ شهدا احیای این مزارهاست.

برخی مسئولین در قضیه یکسان‌سازی شیطنت کردند!

حسین نومی‌گلزار پدر شهید مدافع حرم نیز با بیان اینکه در اجرای طرح یکسان‌سازی شیطنتی انجام گرفه است، عنوان داشت: برخی از مسئولین با وارونه نشان دادن مسئله، بعضی از خانواده‌های شهدا را با خود همراه کردند تا زیر نامه‌هایشان را امضا کنند و جلوی اعتراضات را بگیرند.

وی ادامه داد: از خانواده‌های شهدا برای انحراف مسئله استفاده کرده‌اند و اکنون هم امکان دارد این شیطنت‌ها را ادامه دهند و ماجرا را معکوس نشان دهند.

آقایان مسئول! اکنون زمان عذرخواهی است نه توجیه

غلامرضا سیفی، فعال رسانه نیز با انتقاد از برخی اظهارنظرها پس از تذکر رهبر انقلاب تاکید داشت: دوستانی که بعد از موضع‌گیری حضرت آقا شروع به حرف زدن کردند، اگر حرف نمی‌زدند سنگین‌تر بود؛ از رئیس بنیاد شهید کشور تا بقیۀ کسانی که در بنیاد شهید استان و شهرداری هستند.

وی ادامه داد: از دو حالت خارج نیست، یا این‌ها از اول می‌دانستند کارشان غلط است و یا اینکه با حرف رهبری تازه فهمیده‌اند راهی که رفته‌اند غلط بوده، که در این صورت باید به جای توجیه عذرخواهی می‌کردند.

سیفی با تاکید بر لزوم عذرخواهی مسببین اجرای طرح یکسان‌سازی عنوان داشت: کسانی که در تبریز مسئولیت داشتند، آقایان نعمتی، نظمی، صمدیان، حسن‌پور و البته آقای جلالی و این اواخر آقای فلّاح و خود شورای شهر و هر کس دیگری که می‌توانستند نقش ایفا کنند و نکردند، حتی بزرگان شهر که قدمی برنداشته‌اند، باید بدانند که اکنون به جای توجیه حداقل کاری که می‌توانند بکنند، عذرخواهی کردن است.

بانیان این کار غلط باید نسبت به خسارت‌های مادی و معنوی پاسخگو باشند

روح‌الله رشیدی، فعال فرهنگی با بیان اینکه پس از تذکر رهبر انقلاب باید چند کار انجام شود، گفت: اولاً روند موجود قطعاً باید متوقف شود، ثانیاً نسبت به احیای مزارهای یکسان شده و افزودن نشانه‌ها و عناصری مانند حجله و پرچم و... اهتمام و اقدام شود.

وی افزود: تمام مسببان و بانیان این کار غلط، باید نسبت به خسارت‌های معنوی و مادی وارد شده پاسخگو باشند، از مدیران اسبق و سابق و فعلی بنیاد شهید تا شهرداران اسبق و سابق و فعلی تبریز و مدیران گلزارهای شهدا، در قبال خسارات وارده مسئول‌اند و باید مورد بازخواست قرار گیرند. این بازخواست کمک می‌کند تا مدیران شهر، از این به بعد در انجام مسئولیت‌های خود دقت بیشتری داشته و از لجاجت و کار غیرکارشناسی پرهیز نمایند.

رشیدی با انتقاد از برخی مسئولین، تصریح داشت: گروهی از مدیران که دستشان به تخریب مزارها آلوده است، با فرصت‌طلبی می‌خواهند خود را منتقد یکسان‌سازی جا بزنند که نباید اجازه داد چنین جعلی رخ دهد.

گفتنی است بسیاری از خانواده‌های شهدا خواستار اصلاح وضعیت موجود در گلزارشهدای وادی رحمت تبریز هستند و خواسته را در مدت اخیر بارها با مسئولین مربوطه مطرح کرده اند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • بی بی
  پاسخ ۱۳۹۷/۱۱/۱۶ - ۱۰:۰۹
  نمی دانم کشور ما کی از حالت آزمون و خطا رها خواهد شد.! آیا کسی نبود به مجریان این طرح در طول این سالها بگوید شما با این همه کسری بودجه در دستگاه هایتان چطور از میان این همه کمبود و نارسایی در شهرها و روستاهای استان اولویت را در تخریب و یکسان سازی این مزارهای پاک و وعده گاه مردم با شهدا قرار دادید؟؟؟؟؟ آیا واقعاً نمی دانستید هر کدام از این مزارها و اسباب و وسایل متعلق به تابلوها و حجله های شهدا هزاران خاطره برای خانواده های شهدا داشتند!!! آیا مسئولان مجری و علی الخصوص مسئولان بنیاد شهید راه بغیر از این برای خدمت به شهید و خانواده آن متصور نبودند!!!! چرا بودجه ای را که میشد با آن هزاران هزار گره از مشکلات خانواده شهدا و سایر مردم کشور گشود را صرف تخریب و یکسان سازی مزارها و ایجاد هیولاهای بتونی و آهنی کردید؟؟؟؟ جا دارد مسببان این امر بصورت جدی مورد مواخذه قرار گیرند و به آسانی نباید از زیر بار این اشتباه و ظلم فاحش در مورد شهدا، خانواده شهدا و بیت المال شانه خالی کنند!!!!
  6 + 0 -
 • صادق
  پاسخ ۱۳۹۷/۱۱/۱۶ - ۱۲:۲۸
  چرا باید کاری که شده و هزینه ای که شده رو تخریب کرد؟ اصراف نیست؟ اتفاقا طرح مدرن سازی هم بد نشده است و خیلی تر و تمیز هست. برای باقی مزارها که مانده این طرح متوقف بشود ولی محض رضای خدا بی جهت هزینه سازی نکنید، همین ها که هست باقی بمونه و مابقی رو هرکاری خواستید بکنید.
  هزینه این اصلاح رو بدید گوشت بخرید بین همون مستضعفان که می خواهید بنویسید روی قبر پدرتان پخش بکنید هزاران بار هم ثواب دارد
  2 + 1 -
 • یولدان کئچن
  پاسخ ۱۳۹۷/۱۱/۱۶ - ۱۳:۲۱
  این عزیزان مسئول اینچنین آشکارا در برابر خواسته به حق مردم مقاومت می کنند پشت پرده چه کارها که نمی کنند!
  3 + 0 -
نظر شما
 • 3
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •