سفیر آیت الله قاضی چگونه دست رجوی را رو کرد؟ / گلایه هایی از جنس تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی
 • 1397/11/14 15:13
 • 107895
گوهرانه آناج برای مبارز اصیل انقلاب؛

سفیر آیت الله قاضی چگونه دست رجوی را رو کرد؟ / گلایه هایی از جنس تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی

مراسم تجلیل از حاج محدحسن عبدیزدانی بعد از ظهر روز گذشته در سالن اجتماعات پایگاه خبری آناج برگزار شد.

گروه فرهنگی آناج: دیار آذربایجان گوهر کم ندارد. گوهرهایی از جنس ارزش های انسانی و اسلامی و انقلابی. باید گوهر شناس بود و این گوهرها را شناخت و شناساند. «گوهرانه» عنوانی است که آناج برای محفل های نکوداشت بزرگمردان دیارمان برگزیده است. در گوهرانه اول از حجت الاسلام و المسلمین قدوسی، معلم دین و اخلاق گفته شد و این بار به بهانه ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی گوهرانه دوم به پاسداشت مبارز اصیل انقلاب اسلامی «حاج محمدحسن عبدیزدانی» اختصاص یافته است.
حاج محمدحسن عبد یزدانی از آن دسته نام‌هایی است که شاید جوانان امروزی کمتر آن را شنیده باشند اما بزرگان انقلاب قطعا با آن آشنایی دارند. عبد یزدانی یکی از مبارزین پیش از انقلاب است که نقش اساسی در آشکار کردن خیانت‌های مسعود رجوی دارد. او همچنین در سازماندهی قیام 29 بهمن تبریز نیز نقش اساسی داشت. 

این مبارز تبریزی در مراسم تجلیلی که برای وی در پایگاه خبری آناج برگزار شد، با بغض اظهار داشت: اگرچه در بستر بیماری بودم و باید استراحت می‌کردم اما آمدم تا ببینم که جوان های انقلابی چگونه به این لشکر پیوسته اند.

وی ادامه داد: جهان در امتحان است و ما نیز در امتحانیم؛ فکر نکنیم که کسی از امتحان الهی سربلند بیرون آمده و تمام، بلکه تا جان در بدن داریم در حال امتحانیم. از خداوند می‌خواهم که نسل جوان انقلاب تحت تاثیر انحرافات قرار نگیرد و همانطور که امام(ره) می‌فرمودند نباید بگذارید این انقلاب به دست بیگانگان بیافتد. امروز باید به خدا پناه برد و آگاه بود.

این مبارز انقلابی با اشاره به روزهای پیش از انقلاب گفت: سال ۵۱ مرا از زندان آزاد کردند تا هم ردیفان مرا شناسایی کنند اما کسانی مانند شهید حنیف نژاد و ولیزادگان و ... را اعدام کردند و حتی اینها از خودشان دفاع نکردند.

وی ادامه داد: من در موارد زیادی، هدایت خدا را دیدم؛ زمانیکه در انفرادی بودم برای اینکه مرا به حرف بیاورند کسی را به سراغ من فرستادند تا از طریق روانی وارد شود. او به من گفت: ما با شما دشمن نیستیم و شما هم با ما دشمن نیستید؛ اعلی حضرت تصمیم گرفته شما را آزاد کند اما باید همکاری کنید و بعد هم برای تحت تاثیر قرار دادن من به طور تصادفی به یکی از افراد گفت که پرونده یکی از زندانیان همکاری کننده را بیاورد.

عبدیزدانی گفت: آنجا پرونده مسعود رجوی را دیدم که حنیف نژاد، علی باکری و بسیاری دیگر را لو داده بود، به من خودکار و کاغذ دادند و من هم به دروغ چیزهایی نوشتم وقتی مرا به پیش دیگران بردند از شهید حنیف‌نژاد پرسیدم رجوی کیست؟ او بچه‌ها را لو داده اما باور نکردند وقتی گفتم که او اعتراف کرده افراد در چه خانه‌ای هستند و حتی کروکی خانه تیمی را کشیده آنها ارتباطشان را با رجوی را کم کردند.

وی عنوان کرد: رجوی به من مشکوک شده بود و از من پرسید که آیا چیزی دیده‌ای و من جوابی ندادم؛ سالها از این مساله گذشت و بعد از تصرف زندان اوین زمانیکه پرونده‌ها را در خطر دیدم به واسطی گفتم که به آیت الله طالقانی بگویید ماشین بفرستد که پرونده‌ها در خطر است؛ زمانیکه ماشین‌ها برای بردن پرونده‌ها آمدند و دست به دست می‌شد تا حمل شوند به طور تصادفی پرونده رجوی بر زمین افتاد و این معجزه خدا بود که در بین ده هزار پرونده آن را پیدا کردم تا ماهیت رجوی معلوم شود.

عبد یزدانی گفت: ای کاش هئیتی تشکیل شود و خاطرات مبارزین انقلاب را روایت کنند تا آیندگان ببینند ما چرا انقلاب کردیم؛ آن زمان یک مهندس کشاورزی آمریکایی بود که بخاطر حق توحش ١٠٠ هزار تومان مزد می‌گرفت چون می‌گفتند ایرانی‌ها وحشی هستند.

در ادامه این مراسم حاج کریم ارسلانی، مدرس قرآن و نهج البلاغه و یکی دیگر از مبارزین انقلاب در خصوص شخصیت این مجاهد انقلابی اظهار داشت: عبد یزدانی بسیار جلوتر از ما وارد انقلاب شده و بنده از سال ۴۱ ایشان را می‌شناسم، همانطور که در زمان خطر شخصیت انسانها مشخص  میشود، شخصیت ایشان نیز در روزهای سخت آشکار شد.

وی ادامه داد: حاج محمد حسن جزء پیشبرندگان نهضت و انقلاب بود، بسیاری در حاشیه قرار داشتند اما ایشان در متن بود، هرگاه موضوعی را نزد عبدیزدانی مطرح کردیم، جلوتر از ما عمل کرد چه در ماجرای خلق مسلمان، چه در ماجرای بازپس گیری رادیو تلویزیون تبریز، تصمیم گیر و عمل کننده بود.

این مبارزه انقلابی عنوان کرد: حاج محمدحسن عبدیزدانی، بی طمع و بی توقع تنها دردش انقلاب بود و فریاد رسای آیت الله قاضی و آیت الله مدنی به شمار می آمد.ارسلانی همچنین به گلایه از مسئولین نهادهای فرهنگی و غفلت از حفظ میراث تاریخی انقلاب اسلامی پرداخت.

روایت نویسنده «اعدامم کنید» از تکه‌های خواندنی خاطرات مبارز تبریزی

در ادامه مهدی نعلبندی، نویسنده کتاب اعدامم کنید ابراز داشت: سال ٨٦ مصاحبه‌های آقای عبد یزدانی به دست من رسید، حاج آقا روایات را دقیق می‌گفت و حتی از زمان مشروطه کاملا دقیق سخن می‌گفت.

وی ادامه داد: از کودکی ایشان شروع کردیم و به شخصیت آقای کهنمویی رسیدیم که پایه گذار شعر دینی و سیاسی است. سپس به شخصیت آیت الله شهیدی رسیدیم که متاسفانه بی مهری ها دیده بودند. خاطرات ادامه می یابند تا به موضوع بهاییت می‌رسیم که من مجبور بودم کتاب های مختلفی را بخوانم تا اطلاعات لازم برای روایت دقیق این خاطرات را داشته باشم.

نعلبندی گفت: خط سیر خاطرات ادامه می‌یابد تا اینکه عبد یزدانی با آیت الله قاضی آشنا و نماینده ایشان برای دیدار با امام خمینی(ره) می شود. سالهای بعد سازمان مجاهدین در سال ٤٧ تشکیل می‌شود و بعد از سال 51 به خیانت‌های مسعود رجوی پی می‌برند. یکی از خاطرات خواندنی کتاب ماجرای سکونت مخفیانه ایشان در مشهد است که هم ساواک و هم سازمان مجاهدین به دنبالشان بودند.

وی عنوان کرد: در خصوص نام کتاب نیز ایشان در آخر کتاب نوشته‌اند من عبد یزدانی هستم و این خاطرات من است؛ کسی اگر غیر از این را می‌داند من را اعدام کنند.

ناظمی: قهرمان‌هایمان را معرفی کنیم / به سهم خودم عذرخواهی می‌کنم

قاسم ناظمی، فعال فرهنگی نیز در این محفل رسانه ای گفت: در جریان مبارزات انقلابی تاریخ معاصر، تبریز جایگاه ویژه داشته و رکن مبارزات دینی است. تبریز در ۸۰ سال اخیر در تمام جریانات تاثیر گذار بوده و باید با نگاه جامعه شناسی به این موضوع نگریست.

وی گفت: در مورد مبارزات انقلاب اسلامی تنها چند کتاب محدود وجود دارد که خاطرات حاج حسن عبدیزدانی از ارزشمندترین آنهاست.

ناظمی ادامه داد: میراث داران تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس از دست می روند اما خاطره‌ای از آنها نمی‌ماند.

وی اضافه کرد: امروز جوانان ما می‌پرسند منبع مالی دفاع مقدس از کجا بود اما ما جوابی نداریم، کتابی ارزشمند، صریح و شخصیت محور مانند کتاب عبد یزدانی را تا امروز ندیدم؛ باید قهرمانانمان را معرفی کنیم. من به سهم خودم از کم کاری هایی که در ثبت تاریخ انقلاب اسلامی انجام شده، عذرخواهی می کنم.

کسی جز آیت الله خامنه‌ای نمی تواند امام(ره) را معرفی کند

حاج محمدعلی شادآباد، دوست چندین و چند سال آقای عبدیزدانی و از مبارزین انقلاب اسلامی نیز در این محفل رسانه ای اظهار داشت: امروز بسیاری حاج محمدحسن عبدیزدانی را نمی شناسند در حالی که پیروزی انقلاب اسلامی ثمره مبارزات ایشان و امثال ایشان است.

وی به نقل خاطراتی از امام راحل و شهید نواب صفوی پرداخت و گفت: شخصیت امام راحل را تنها آیت الله العظمی خامنه ای می‌تواند بشناسد که جا پای ایشان گذاشته است.

منبع جود: نمی توانند انقلاب را از مسیرش منحرف کنند

حاج حمید منبع جود از دیگر مجاهدان انقلابی تبریز در این محفل عنوان کرد: ما از اول پشت سر آیت الله شهیدی بودیم. بعدترها آیت الله العظمی قاضی طباطبایی جلودار این حرکت شد و بعد از شهادت ایشان آیت الله مدنی بود که ما به ایشان اقتدا می کردیم.

وی ادامه داد: علی رغم خواست کسانی که می خواهند انقلاب را از مسیر مستقیم منحرف کنند، انقلاب با قوت و قدرت و با امدادهای الهی به مسیر خود ادامه خواهد داد.

ملازم شهید آیت الله مدنی بیان داشت: نیروهای انقلابی در تبریز اتحاد چشمگیری ندارند و جزیره ای عمل می کنند.

در ادامه این جلسه دکتر میکائیل جمالپور با بیان اینکه تاریخ ادبیات شفاهی انقلاب غنی و پربار است، گفت: به نظر می‌رسد نگارش خاطرات انقلابیون از صدر تا ذیل لازم است اما با نوشتن خاطرات تنها نیمی از کار انجام شده است. این خاطرات باید به یک یک قرائت استاندارد و رسمی تبدیل شود.

این استاد دانشگاه افزود: باید تک تک کتاب‌ها مورد بررسی قرار گرفته و سپس تبدیل به مجموعه واحد تاریخ شفاهی شود.

خاطرات آقای عبدیزدانی بی نظیر است / افسوس که «اعدامم کنید» خوب توزیع نشده است

روح الله رشیدی، دبیر جبهه مطالعات فرهنگی انقلاب اسلامی و از فعالان تدوین تاریخ شفاهی نیز در این جلسه عنوان کرد: حجم محتوای تولید شده درباره نقش تبریز در انقلاب اسلامی تناسبی با واقعیت میدانی ندارد و از نظر روایت انقلاب اسلامی فقیر هستیم. یکی از ویژگی های اعدامم کنید روایتگری نهضت اسلامی است که برای نمونه به شخصیت آیت الله میرفتاح شهیدی اشاره می کند که شناخت دقیقی از روح مبارزات اسلامی داشتند.

وی ادامه داد: خاطرات حاج محمدحسن عبدیزدانی در مورد مدرسه طالبیه بسیار جذاب است. همچنین پرداختن جامع به شخصیت شهید قاضی که این کتاب را از حیث پرداختن عمیق به مسائل کم نظیر کرده است. بابت توزیع نامناسب این کتاب باید افسوس بخوریم.

واکنش فعالان مجازی به تجلیل از محمدحسن عبد یزدانی

بهزاد پروین قدس با انتشار چند عکس خبر از تجلیل این مبار انقلابی در پایگاه خبری آناج داد:

وحید رضازاده مجری و فعال فرهنگی تبریز نیز نوشت:

صفحه نوین تبریز نیز ضمن انعکاس این تجلیل به تشریح بخشی از زندگی این مبارز انقلابی پرداخت:

مرتضی بزرگی از دیگر فعالین فرهنگی نیز با متنی ضمن قدردانی از حاج محمدحسن عبدیزدانی به تشریح تواضع این مجاهد انقلابی پرداخت:


کاوه صدق روحی از فعالان رسانه‌ ای تبریز نیز در صفحه شخصی خود به گوهرانه حاج محمدحسن یزدانی پرداخت و نوشت:

غلامرضا سیفی یکی از فعالین مجازی نیز به این مراسم پرداخت و نوشت:


 

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •