جمالپور:یکی از نقاط ضعف کشور مربوط به انتخابات است/ شهرتی‌فر:در برخی روش‌ها تجدید نظر کنیم/ ظهیری:ایران از لحاظ امنیت پایدار در رتبه برتر قرار دارد
 • 1397/11/15 11:37
 • 107893
چهل سالگی انقلاب از نگاه اساتید دانشگاهی/1/

جمالپور:یکی از نقاط ضعف کشور مربوط به انتخابات است/ شهرتی‌فر:در برخی روش‌ها تجدید نظر کنیم/ ظهیری:ایران از لحاظ امنیت پایدار در رتبه برتر قرار دارد

به مناسبت فرارسیدن چهل سالگی انقلاب، اساتید دانشگاهی در خصوص نقاط ضعف و قوت انقلاب اسلامی نظر می‌دهند.

گروه سیاسی آناج: انقلاب اسلامی در حالی چهل سالگی خود را جشن می‌گیرد که در این مدت با سنگ‌اندازی‌های بسیاری مواجه بوده است. خیانت برخی عناصر داخلی، ترور، جنگ تحمیلی فراز و نشیب‌های فراوانی را در ذهن مردم ایران ثبت کرده است.

در برخی مواقع کشور حتی به لبه پرتگاه نیز رفته است اما با درایت مردم از این مرحله نیز به سلامت عبور کرده است. هرچند در این چند سال اخیر به واسطه برخی تصمیمات اشتباه، اقتصاد و معیشت غالب اقشار مردم با مشکل مواجه است اما در این چهل سال طبق آمار جهانی پیشرفت‌های کشور ملموس و قابل توجه است.

در یک آمار کلی اگر ایران زمان پهلوی جزو کشورهای پنجاهم الی هفتادم دنیا قرار می‌گرفت، امروز و به واسطه تلاش مردم و برخی مسئولان ایران اسلامی در جمع بیست کشور برتر دنیا از تمامی جهات قرار گرفته است با این تفاوت که ایران در این چهل سال با انواع و اقسام تهدید، تحریم، فشار و... همراه بوده است.

 در مصاحبه‌هایی با اقشار مختلف سعی کرده‌ایم به دور از هر دخل و تصرفی دیدگاه‌های صاحب‌نظران را منعکس نماییم، در این قسمت نظر چند تن از اساتید دانشگاهی 
را در خصوص نقاط قوت و صعف چهل سالگی انقلاب می‌خوانید:

محمدعلی پرغو با بیان اینکه انقلاب شکوهمند اسلامی در چهل سال عمر با عزت خود، ایستادگی و مقاومت را تجربه کرده است، اظهار داشت: هیچ انقلابی مثل انقلاب اسلامی مورد هجمه قرار نگرفته و هر چقدر این توطئه‌‌ها از جانب دشمنان بیشتر شود، انقلاب‌اسلامی مستحکم‌تر خواهد شد.

پرغو افزود: انقلاب اسلامی مردم را نسبت به حقوق خودشان آگاه ساخت و مردم نیز پای این انقلاب ایستادگی کردند و توانستند ایدوئولوژی خودشان را به جهانیان ابلاغ کنند.

استاد دانشگاه تبریز با اشاره به نقاط ضعف و قوت انقلاب اسلامی در مدت اخیر تاکید داشت: امروز برای همه جهانیان این موضوع ثابت شده است که انقلاب اسلامی توانسته اراده استکبار جهانی را از بین ببرد و استقلال خودش را حفظ کند.

وی ادامه داد: ضعفی که ما داریم این است که جناح ها و گروه‌های سیاسی نتوانستند خطوط قرمز انقلاب اسلامی را رعایت کنند که این امر باعث فروپاشی برخی گروه‌های سیاسی شد.

رحیم شهرتی‌فر با بیان اینکه استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی معنای انقلاب اسلامی است، اظهار داشت: بازگشت به آرمان انقلاب‌اسلامی، اصلاح روش‌های غلط و پذیرش روش‌های صحیح از جمله موضوعات مطرح چهل سال اخیر است.

وی در خصوص نقاط ضعف و قوت انقلاب اسلامی نیز اظهار داشت: نقاط قوت انقلاب اسلامی چهل سال مقاومت در برابر همه توطئه‌ها و دشمنی‌هایی است که ملت بزرگ ایران همچنان در مقابل آن ایستاده است و نقاط ضعف نیز، تجدید نظر در روش‌های غلطی است که انجام داد‌ایم و فرصت مناسبی است که این در روش‌های اشتباه بازنگری انجام شود.

احمدرضا بیضایی نیز با بیان اینکه چهل سالگی انقلاب یاد آوری چهل سال مقاومت و پایداری است، اظهار داشت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی که منجر به تشکیل حکومت اسلامی شد، استکبار جهانی تمام قد جلوی این حکومت ایستاد.

وی با اشاره به دوران صدر اسلامی، افزود: همچنانی که پیامبر اکرم(ص) به مسلمانان دستور دادند تا ایستادگی کنند؛ این ایستادگی در انقلاب اسلامی مردم ایران تجلی یافته است. 

استاد دانشگاه آزاد تبریز در خصوص نقاط ضعف و قوت انقلاب اسلامی، ابراز داشت: من این سوال را من قبول ندارم چراکه می‌تواند دشمنان و دوستداران انقلاب اسلامی را به اشتباه بیاندازد اما بیاییم و از برکات انقلاب حرف بزنیم، انقلاب اسلامی یک انقلاب فرهنگی و در چارچوب ارزش‌هاست و اگر به سخنان بنیان‌گذار انقلاب توجه کنیم ایشان انقلاب را به حرکت انبیا الهی وصل می‌کنند.

وی ادامه داد: امروز وظیفه انقلاب اسلامی عوض کردن مسیر بشریت است. با اینکه باید از دستاورد ها فنی و تکنیکی هم حرف زد اما هدف این انقلاب تغییر مسیر تاریخ است.

بیضایی افزود: ضعف‌های ما نیز زیاد است، آن‌هایی که در سال‌های ابتدایی انقلاب به عنوان چهره انقلابی شناخته می‌شدند در سال‌های بعد به پشیمانی از تفکر انقلابی مبتلا شدند و حتی در برخی مواقع در برابر انقلاب اسلامی ایستادند و سوال اینجاست که چرا این اتفاق رخ داده است؟

وی ادامه داد: جواب این سوال مشخص است چرا که وقتی از ارزش ها و آرمان‌های الهی انقلاب اسلامی به تفکر دنیوی منحرف خواهیم شد، هر انقلاب بعد از پیروزی نیازمند نظام‌سازی است و اگر نظام سازی انجام نگیرد بزرگترین ضعف برای انقلاب اسلامی خواهد بود. 

میکائیل جمالپور با اشاره به ایستادگی نظام اسلامی با وجود همه فشارها، اظهار داشت: با همه بحران آفرینی‌های دشمنان انقلاب اسلامی در داخل و خارج از کشور، استقرار جمهوری اسلامی معجزه است چراکه هیچ انقلابی تاکنون به غیر از انقلاب اسلامی چهل سالگی‌اش را جشن نگرفته است.

وی در خصوص نقاط قوت انقلاب اسلامی، ابراز داشت: از جمله نقاط قوت انقلاب اسلامی ارائه حقیقی مردم سالاری دینی در دنیا بود، از دیگر نقاط قوت جمهوری اسلامی شکسن اراده و قدرت استکبار و استعمار جهانی که از جمله آمریکا و شوروی سابق و صهیونیسم بین المللی را شامل می‌شُد.

این استاد دانشگاه افزود: یکی دیگر از نقاط قابل اتکا انقلاب اسلامی، فتوحات منطقه‌ای است که 9 پایتخت منطقه خاورمیانه تحت تاثیر انقلاب اسلامی قرار گرفته است.

وی در خصوص نقاط ضعف انقلاب نیز تصریح داشت: از جمله نقاط ضعف که باید تقویت شود، مسائل مربوط به اقتصاد و انتخابات است به نحوی که خروجی انتخابات گذشته محل مطالعه و کنکاش جدی است.

جمالپور ادامه داد: یکی دیگر از ضعف‌های جمهوری اسلامی عدم مهارت بازی در زمین جمهوریت و مردم است و این نکته را باید تاکید داشت که که ضعف‌هایی که همه ما برای جمهوری اسلامی اظهار می‌کنیم ضعف‌های انقلاب اسلامی نیست بلکه ضعف های مردم و مسئولین است و نباید ضعف‌های خودمان را به پای انقلاب بنویسم.

صمد ظهیری با اشاره به جنبه‌های مختلف چهل سالگی انقلاب اسلامی، اظهار داشت: جنبه‌های سیاسی، نظامی و اقتصادی در این چهل سال نمود بیشتری داشته است اما بنظر موضوع اقتصاد هم نهایتا از جنبه سیاست تعیین و تکلیف می شود.موضوع دیگر، مسئله امنیت است، کارنامه کشور ما از لحاظ امنیت، بسیار درخشان و کارآمد است به طوری که در بحرانی‌ترین منطقه جهان یعنی خاورمیانه، این امنیت پایدار زبان‌زد است.

وی تاکید داشت: روزی نیست که از ناامنی در عراق، افغانستان و پاکستان و حتی کشورهای عربی گزارشی وجود نداشته باشد اما جمهوری اسلامی ایران، جزیره ثباتی در آتش است.

وی در خصوص نقاط قوت انقلاب اسلامی ابراز داشت: کشور ما از لحاظ امنیت پایدار بسیار کارآمد است و باید این موضوع را گفت که برای این امنیت پایدار زحمات بسیاری کشیده شده است و این یکی از نقاط قوت ما به حساب می آید.

استاد دانشگاه پیام نور با اشاره به نقاط ضعف، ابراز داشت: نهادهایی که در توسعه و تحول اقتصادی نقش اساسی دارند در کشور ما قدم به توسعه اقتصادی نمی‌گذارند به طوری که اگر از سال 67 که جنگ تمام شد محاسبه کنیم، کشورهایی همچون کره جنوبی نیز شروع به توسعه کرده بودند اما نتیجه توسعه اقتصادی این کشورها با ایران تفاوت دارد و توسعه آن‌ها شتاب بیشتری داشته است.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • ظهیرمالکی
  پاسخ ۱۳۹۷/۱۱/۱۶ - ۱۴:۲۱
  انصافا هم افرادی چون ظهیری و شهرتی فر از اساتید انقلابی هستند نظرشان خیلی مهم است آناج از شما بعید است حال افراد را فقط با ظاهرشان تشخیص دهید و سخنانشان را در خبر گزاری به این بزرگی مطرح کنید
  0 + 0 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •