مروری بر تاریخ 10 ساله آغاز طرح یکسان‌سازی مزار شهدا در استان / وقتی مشهد و تهران نتوانستند و تبریز توانست!
 • 1397/11/11 16:10
 • 107831
آناج گزارش می‌دهد؛

مروری بر تاریخ 10 ساله آغاز طرح یکسان‌سازی مزار شهدا در استان / وقتی مشهد و تهران نتوانستند و تبریز توانست!

طرح یکسان‌سازی مزار شهدا در حالی نزدیک به ده سال پیش در قطعه پایینی به سرانجام رسید که این طرح در شهرهای تهران و مشهد با مخالفت مردم و خانواده‌های شهدا متوقف شد.

گروه فرهنگی آناج: طرح "یکسان سازی" مزار شهدا از جمله طرح‌های جنجالی بود که در اواخر دهه 80 در برخی از شهرهای کشور اجرایی شد. یکسان سازی قبور شهدا طرحی بود که در دولت هشتم تصویب شد و اولین کلنگ کار نیز در سال 86 در شهرهای مشهد، تهران و تبریز زده شد اما بعد از گذشت مدتی و با اعتراض مردم و خانواده‌های شهدا اجرای این کار در مشهد و تهران متوقف شد و تنها شهری که یکسان‌سازی قبور شهدا را به صورت بولدوزری پیش برد، تبریز بود! در همان زمان نیز بسیاری از فعالین فرهنگی و دانشجویان نسبت به این اقدام معترض بوده و مخالفتشان را با این طرح عنوان کردند اما با این وجو در فاز اول قبور شهدای وادی رحمت در قطعه پایین ظرف یک سال یکسان‌سازی شد و در حالیکه در دیگر شهرها جلوی این مساله گرفته شده بود و در تبریز نیز مخالفت‌های بسیاری در این خصوص وجود داشت فاز دوم یکسان‌سازی نیز در تبریز آغاز شد.

نخستین مسئولی که نسبت به یکسان‌سازی مزار شهدا در تبریز انتقاد کرد سعید جلیلی بود که در خرداد ماه سال 94 در سفر به تبریز از یکسان‌سازی قبور شهدا گلایه کرد. جلیلی در گلزار شهدای وادی رحمت گفت: متاسفانه در اکثر شهرها و شهرستان ها گلزار شهدا را یکسان سازی کردند و این برای تاریخ محتوای دفاع مقدس مضر است.

وی بیان کرد: گلزار شهدا باید سمبل محتوا و روحیه مقاومت رزمندگان باشد در حالی که با طرح یکسان سازی، نسل آینده هیچ برداشتی از شهدای دفاع مقدس نخواهد داشت.

یک سال پس از صحبت‌های سعید جلیلی و در حالیکه بسیاری از خانواده‌های شهدا و مردم تبریز از این یکسان‌سازی ناراضی بودند برای نخستین بار مجری این طرح نیز از این یکسان‌سازی انتقاد کرد! فرخ جلالی  با ذکر این نکته که "یکسان بودن طرح سنگ مزارها، فضای بی‌روح بر گلزار شهدا حاکم کرده است" عنوان کرد: به‌عنوان نمونه روی سنگ مزارها همه با عنوان پاسدار شهید یاد شده است که این مسئله درست نیست درصورتی‌که خیلی از شهدای دفن شده در پایین، بسیجی شهید، کارگر شهید و یا حتی طلبه و دانش‌آموز شهید بودند ولی متأسفانه الآن خبری از این عناوین نیست. اگر ما قصدمان انتقال فرهنگ شهدا است، آیندگان نمی‌گویند که انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی چگونه انقلاب مردمی است که همه‌ی شهدایش پاسدار بودند و خبری از دیگر اقشار مردمی نیست؟

وی ادامه داد: بنده هم مخالف طرح [یکسان‌سازی] هستم که چرا دل نوشته شهید بر سنگ مزار نیست، چرا پرچم نیست؟ چرا یادگاری‌های شهید نیست؟ طرحی که بنیاد شهید ارائه داده قطعاً بی‌روح است.

مدیرعامل وقت سازمان گلزار شهدا همچنین با اشاره به کاستی‌های قطعه‌ی یکسان شده‌ی وادی رحمت، وعده داده است که یادگاری‌های شهدا را بازخواهند گرداند!

البته این صحبت‌ها در حالی مطرح شد که جلالی یکی از اصلی‌ترین حامیان این طرح بود و مجری این طرح نیز بود که در عرض کمتر از یک سال مزار شهدای وادی رحمت در قطعه پایین را یکسان‌سازی کرد!

گلزار شهدای تبریز

بعد از گذشت اندک زمانی از این مصاحبه پایگاه خبری آناج با دعوت از طرفین درگیر در این ماجرا برای برگزاری مناظره اعلام آمادگی کرد و در حالیکه بسیاری از فعالین فرهنگی، روحانیون و خانواده شهدا از این مساله استقبال کردند اما هیچ یک از مسئولان بنیاد شهید و سازمان گلزار شهدا دعوت برای مناظره را نپذیرفتند. اداره کل بنیاد شهید استان به عنوان متولی و مجری اصلی طرح یکسان سازی گلزارشهدای استان نیز اظهار کرد که تشکیل جلسه‌ی نقد و بررسی در این خصوص هیچ لزومی ندارد. در همین اثنا تشکل‌های دانشجویی با انتشار بیانیه‌ای با انتقاد از طرح یکسان‌سازی قبور شهدا از مسئولین خواستند تا از تخریب مزار شهدا دست بردارند.

البته در روزهای پایانی سال 93 مدیرکل بنیاد شهید تهران از تاکید رهبری بر حفظ شکل قبور شهدا خبر داده و گفت:رهبر انقلاب در دیدار از گلزار شهدای بهشت زهرا تاکید کرده‌اند شکل ظاهری گلزار شهدا حفظ شود و فقط مسیرهای دسترسی آسان را میسر کنید.

اگرچه مقام معظم رهبری بر حفظ شکل ظاهری قبور شهدا تاکید داشتند و بسیاری از فعالین فرهنگی و خانواده‌های شهدا نیز با این طرح در تبریز و سایر شهرهای دیگر مخالفت می‌کردند اما فاز دوم این پروژه نیز با مسقف سازی قطعه بالایی مزار شهدا آغاز شده بود. اردیبهشت سال 95 مستندی به نام راز مزار توسط برخی فعالین فرهنگی و مخالفان طرح یکسان‌سازی ساخته شد که در آن به بررسی دلایل و چگونگی طرح یکسان‌سازی و مصاحبه با خانواده شهدا پرداخته شد.

اسفند ماه سال 95 بود که رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان اهر نیز از یکسان‌سازی تمامی گلزار شهدای شهر و روستایی اهر خبر داد و همانطور که تبریز در یکسان‌سازی مزار شهدا مقام اول را کسب کرد شهرستان اهر نیز جزء اولین‌هایی بود که دست به تخریب و یکسان‌سازی قبور شهدا زد!

گلزار شهدای اهر

تابستان سال 96 مسقف‌سازی قطعه بالایی مزار شهدا به روزهای پایانی خود رسیده بود و همه چیز برای آغاز مجدد پروژه‌ی یکسان‌سازی مزار شهدا در قطعه بالایی آماده بود که خبرها از برچیده شدن تصاویر شهدا در معابر اصلی شهر داده شد. در حالیکه پروژه یکسان‌سازی شهدا برای حذف حجله و تصاویر شهدا قابل هضم نبود انتشار خبر حذف تصاویر شهدا از خیابان‌ها نشان از تلاش برای محو کردن یاد و خاطره شهدا داشت. در همان زمان مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان‌شرقی با تایید جمع آوری تصاویر شهدا تصریح کرد:" تعدادی از تصاویر شهدا در مسیر شهدا توسط شهرداری جمع آوری گردیده بود که با پیگیری در شورای تامین تصاویر شهدا به سطح شهر بازخواهد گشت."

مدت زیادی از جمع آوری تصاویر شهدا نگذشته بود که روح الله رشدی، فعال فرهنگی در تبریز خبر از آغاز یکسان‌سازی مزار شهدای شنب غازان داد‍! وی با اشاره به قطع درختان و برخی از صندوقچه‌های مزار شهدا نسبت به این اقدام که آن را بولدوزری خوانده بود اعتراض کرد. از سوی دیگر مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری تبریز در گفت‌وگو با آناج این مساله را از اساس تکذیب کرده و عنوان کرد که تنها به مسقف سازی این گلزار پرداخته‌اند و دخالتی در کف‌سازی این گلزار نداشته‌اند.

داستان دنباله‌دار یکسان‌سازی قبور شهدا نزدیک به 10 سال است که ادامه دارد اما شاید صحبت‌های دیروز مقام معظم رهبری مهر پایانی بر اصرار برخی مسئولین برای اجرای طرح یکسان‌سازی مزار شهدا باشد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای روز گذشته در زیارت مزار شهدای بهشت زهرای تهران عنوان کردند:" یکی از کارهای بدی که بعضی از مدیران گلزارهای شهدا انجام می‌دهند، این کار غلط یکسان‌سازی قبور شهدا است.
 این [جا] خوب است؛ همین درست است، بیایند صاحبان این شهدا، پدرانشان، مادرانشان، فرزندانشان،‌ همسرانشان، علامتی داشته باشند، عکسی داشته باشند، این خوب است. این شکل، شکل طبیعی است.
 هیچ لزومی ندارد که ما این [علامت‌ها] را صاف کنیم، به خیال اینکه می‌خواهیم زیباسازی کنیم! زیبایی هر جایی و هر چیزی به حَسَب خودش است؛ زیبایی انسان،‌ زیبایی باغ،‌ زیبایی قبرستان، زیبایی هر چیزی را باید به حَسَب خودش محاسبه کنیم"

حال باید دید که آیا این سخنان رهبر معظم انقلاب به عنوان فصل الخطاب برخی مسئولین برای عدم یکسان‌سازی مزار شهدا قرار خواهد گرفت یا همچنان مدیریت بولدوزری با تمام توان به پیش خواهد رفت.

گزارش از: فرناز پورعباس

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • قره داغلی
  پاسخ ۱۳۹۷/۱۱/۱۲ - ۰۰:۰۶
  واقعا قبلا قبور شهدا با آن صندوقچه ها دنیایی از خاطرات رو تداعی می کرد و خیلی دلنشین بود و فضای معنوی خاصی ایجاد کرده بود. حیف... الان هر جا نگاه می کنی همه جا یکدست شده با سنگ های تمام مشکی و پیدا کردن قبور هم بدون نشانی خاص خانواده ها مشکل شده؛ معلوم نیست این مسئولان عزیز بنیاد شهید به جای بررسی و حل مشکلات خانواده شهدا و جانبازان عزیز چرا دست به چنین کارهایی می زنند؟! شاید برای این که بگویند کاری انجام داده ایم! خدا داند... .
  7 + 0 -
 • بی بی
  پاسخ ۱۳۹۷/۱۱/۱۳ - ۰۹:۲۱
  نمی دانم چرا باید در عرض ده سال یک کار غلط ادامه پیدا کند و کسی بغیر از رهبری نتواند جلوی این کار غلط را بگیرد؟؟ لابد اگر به سراغ مسئولان بنیاد شهید و شهرداری ها برای حل کمترین مشکل یکی از خانواده های همین شهدا بری از کمبود بودجه و اعتبار دم بزنند!!! ولی معلوم نیست چرا برای اینهمه آهن الات و بتون، سنگهای تزئینی و ... پول هست ولی برای حل مشکل خانواده معظم شهدای مظلوم پول نیست!!!!؟؟؟ یکی از دوستانم تعریف میکرد از وقتی سنگ مزار برادر شهیدش را عوض کردند گویا او را از ما جدا کرده اند و دیگر مثل قبل نمی توانیم احساسات و عواطفی را که سنگ مزار قبلی بود را احساس کنیم! نمی دانم این را باید چگونه به این مسئولان و مجریان این طرح می توان انتقال داد؟؟؟؟
  3 + 0 -
 • بی بی
  پاسخ ۱۳۹۷/۱۱/۱۳ - ۰۹:۲۴
  دوست عزیز قره داغلی، چون این مسئولان بیکارند و بقول شما خواستند کاری کنند اومدند اینکار را شروع کردند که بنظر من کار نون و ابداری هم برای شان شده و حاضر نیستند علیرغم ده سال انتقاد های گونا گون دست از این کار بکشند!!!!
  4 + 0 -
 • 1
  پاسخ ۱۳۹۷/۱۱/۱۳ - ۱۱:۴۰
  کجایی جلالی؟ دقیقا کجایی؟
  0 + 0 -
 • جمهوری اسلامی
  پاسخ ۱۳۹۷/۱۱/۳۰ - ۱۳:۴۸
  یکسان سازی فقط و فقط برای ایجاد هزینه و کسب درآمد جمعی به بهانه قبور شهدا بود. انجام دادند و تمام شد. برای ما و معترضان جز درد و رنج و افسوس چیزی نماند. جمهوری اسلامی همین است،‌تکرار اشتباهات توسط نااهلان انقلابی نما.
  0 + 0 -
نظر شما
 • 5
 • 0
 • 1
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •